Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 78

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 19-08-11 09:57 #1
    Προεπιλογή Η Διατροφη μου...
    Καλημερα, λεω να γραψω και εγω την διατροφη μου, να μου πειτε την γνωμη σας. Λοιπον ειμαι 78 κιλα, 1.80 και στοχος μου ειναι η συντηρηση. Δεν θελω να βαλω, αλλα ουτε να χασω κιλα. Κανω 5 φορες την εβδομαδα βαρυ μια μυικη ομαδα την ημερα και αεροβια κανα 30 λεπτο σε καθε workout. Κανω 4 γευματα την ημερα...

    Πρωινο: 25γρ whey, 1 γιαουρτι 0%, 2 κ.σ. βρωμη περιπου 25γρ, 2 ροδακινα, 1 πολυβιταμινη...

    Θερμιδες: 370
    Πρωτεινη: 44γρ
    Υδατανθρακας: 47γρ
    Λιπαρα: 3.5γρ

    Δεκατιανο: 2 φετες πολυσπορο ψωμι, 5 φετες γαλοπουλα βραστη, 1 μηλο και 1 καφε με 1 κουταλια μαυρη ζαχαρη fytro, 1 γαλατακι light, 1 πολυβιταμινη...

    Θερμιδες: 320
    Πρωτεινη: 35
    Υδατανθρακας: 40
    Λιπαρα: 5

    Προπονηση

    Μεταπροπονητικο ροφημα: 50γρ scoop whey, 1 μπανανα

    Θερμιδες: 330
    Πρωτεινη: 52
    Υδατανθρακας: 27
    Λιπαρα: 2.5

    Στερεο μεταπροπονητικο: φιλετο κοτοπουλο μεριδα και μια αγγουροντοματα ξερω γω με λιγο ελαιολαδο...

    Θερμιδες: 400
    Πρωτεινη: 50

    Λιπαρα και υδατανθρακα δεν ξερω...


    Συνολο στο περιπου:

    Θερμιδες: 1420
    Πρωτεινη: 181γρ ( Παραπανω απο οσο υπολογιζα με 4 γευματα )
    Υδατανθρακας: 114 +
    Λιπαρα: 11γρ +

    Δεν ξερω υδατανθρακα και λιπαρα απο το τελευταιο μου γευμα...

    Μου φαινετε οτι τρωο λιγο, 1420 θερμιδες? Ουτε διαιτα να εκανα...
    Δεν ξερω...
    Λεω να βαλω ακομα ενα γευμα, αλλα τι να το κανω? Παιρνω την πρωτεινη που χρειαζωμε την ημερα ή μηπως θελω και αλλη γιατι δεν ειναι 100% η απορροφηση αυτη των 180γρ?

    Στην τελευταια λιπομετρηση που ειχαμε 1 μηνα πριν περιπου, χονδρικα ημουνα 80κιλα συνολικο βαρος, 70 κιλα μυικη μαζα, 3 κιλα σκελετο και 7 κιλα λιπος...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-08-11 10:10 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Txc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα, λεω να γραψω και εγω την διατροφη μου, να μου πειτε την γνωμη σας. Λοιπον ειμαι 78 κιλα, 1.80 και στοχος μου ειναι η συντηρηση. Δεν θελω να βαλω, αλλα ουτε να χασω κιλα. Κανω 5 φορες την εβδομαδα βαρυ μια μυικη ομαδα την ημερα και αεροβια κανα 30 λεπτο σε καθε workout. Κανω 4 γευματα την ημερα...

    Πρωινο: 25γρ whey, 1 γιαουρτι 0%, 2 κ.σ. βρωμη περιπου 25γρ, 2 ροδακινα, 1 πολυβιταμινη... τα ροδακινα θα τα εβγαζα, γιαουρτακι βαλε ενα 2% καλυτερα, αλλα 44 γρ πρωτεΐνης τα θεωρω αρκετα για 1 γευμα. Εγω θα τα εσπαγα σε 30-35 ανα γευμα για να κενεις περισσοτερα και να μην πεινας

    Θερμιδες: 370
    Πρωτεινη: 44γρ
    Υδατανθρακας: 47γρ
    Λιπαρα: 3.5γρ

    Δεκατιανο: 2 φετες πολυσπορο ψωμι, 5 φετες γαλοπουλα βραστη, 1 μηλο και 1 καφε με 1 κουταλια μαυρη ζαχαρη fytro, 1 γαλατακι light, 1 πολυβιταμινη... Με αυτο το γευμα διαφωνω αρκετα, αφου σε αυτη την περιοδο θες να κανεις συντηρηση και να μην παρεις ευκολα λιπος, ψωμια και φρουκτοζη δεν νομιζω να βοηθανε, θα εβαζα 3-4 αυγουλακια και 30γρ κουακερ σε ενα πιτακι και εισαι κομπλε.

    Θερμιδες: 320
    Πρωτεινη: 35
    Υδατανθρακας: 40
    Λιπαρα: 5

    Προπονηση

    Μεταπροπονητικο ροφημα: 50γρ scoop whey, 1 μπανανα γιατι 50γρ whey? 1 σκουπ δεν ειναι αρκετο?

    Θερμιδες: 330
    Πρωτεινη: 52
    Υδατανθρακας: 27
    Λιπαρα: 2.5

    Στερεο μεταπροπονητικο: φιλετο κοτοπουλο μεριδα και μια αγγουροντοματα ξερω γω με λιγο ελαιολαδο... Μεριδα οταν λες? 200γρ? Παλι πολυ πρωτεΐνη

    Θερμιδες: 400
    Πρωτεινη: 50

    Λιπαρα και υδατανθρακα δεν ξερω...


    Συνολο στο περιπου:

    Θερμιδες: 1420
    Πρωτεινη: 181γρ ( Παραπανω απο οσο υπολογιζα με 4 γευματα )
    Υδατανθρακας: 114 +
    Λιπαρα: 11γρ +

    Δεν ξερω υδατανθρακα και λιπαρα απο το τελευταιο μου γευμα...

    Μου φαινετε οτι τρωο λιγο, 1420 θερμιδες? Ουτε διαιτα να εκανα...
    Δεν ξερω...
    Λεω να βαλω ακομα ενα γευμα, αλλα τι να το κανω? Παιρνω την πρωτεινη που χρειαζωμε την ημερα ή μηπως θελω και αλλη γιατι δεν ειναι 100% η απορροφηση αυτη των 180γρ?

    Στην τελευταια λιπομετρηση που ειχαμε 1 μηνα πριν περιπου, χονδρικα ημουνα 80κιλα συνολικο βαρος, 70 κιλα μυικη μαζα, 3 κιλα σκελετο και 7 κιλα λιπος...
    Παιρνεις αρκετη πρωτεΐνη και μαζεμενη στα γευματα σου. Και εγω επαιρνα παραπανω και ενιωθα φουσκωμενος και οτι κατι δεν παει καλα (μπορει να ηταν και η ιδεα μου αλλα τεσπα.

    Θα σου προτεινα

    Πρωινο : whey ή αυγα με βρωμη και βαλε και το γιαουρτακι σου ή κανενα cottage. Προσωπικα κανω πιτακι και βαζω και ταχινι και ειναι κομπλε.

    Δεκατιανο : μπορεις εαν εχεις whey-γιαουρτι το πρωι να βαλεις εδω ενα πιτακι μικρο-μεσαιο να σου δωσει και ενεργεια για προπ ή να βαλεις 120γρ κοτοπουλο με λιγο ρυζακι 50-60γρ (και σαλατα φυσικα με ελαιολαδο) ή 300gr κοτατζ με σαλατουλα και λαδακι

    προπονηση

    μεταπροπονητικο 1σκουπ και 1 μπανανα

    στερεο : εδω βαλε 100 - 120γρ κοτοπουλο με τη σαλατα σου και 1κ.σ. ελαιολαδο

    βραδακι (κατα τις 7 30 - 8 30) : μπορεις να εχεις αλλα 100 - 120γρ κοτοπουλο και σαλατα και ελαιολαδο

    πριν τον υπνο : βαλε ενα γιαουρτι 2% και αν βγαινουν οι θερμιδες λιγες συμπληρωσε με ξηρους καρπους.

    Για εμενα το λαθος σου ειναι οτι εχεις μεγαλες ποσοτητες στα γευματα σου. Το εκανα και εγω, φουσκωνα για 1 ωρα και μετα μεχρι το επομενο γευμα επεφτε πεινα. Σπασε τα γευματα σου σε λιγο μικροτερα και με καλυτερη κατανομη π.χ. τα 200(περιπου) γρ κοτοπουλο που ειχες σε ενα γευμα μονο τα θεωρω πολλα. Και με 100γρ και μια σαλατα εισαι κομπλε (νομιζω).

    Αυτα προτεινω εγω, απο εκει και περα, οτι νομιζεις κανεις
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-08-11 10:21 #3
    Προεπιλογή
    Απο συμπληρωματα χρησημοποιω μονο πρωτεινη ορου γαλακτος και πολυβιταμινη...

    1) Iso-Gold της PVL
    2) Solgar VM 2000

    Μετα την προπονηση πινω 2 scoop, εκεινη την ωρα χρειαζομε το maximum πιστευω που εκκρινει ο οργανισμος ινσουλινη για να τα μεταφερω στο σωμα μου...

    Λεω να βγαλω το γιαουρτι το πρωι και να τροω την βρωμη με την whey και να βαλω το γιαουρτι πριν τον υπνο ξερω γω...

    Δεν θελω γιαουρτι 2%, προτιμω αποβουτυρωμενο, ουτε cottage ( και αυτο λιπαρα εχει 4% στην καλυτερη )...
    Δεν θελω τα λιπαρα...

    Λιπαρα παιρνω απο το ελαιολαδο και ισως απο κανα καρυδι αν το βαλω στην διατροφη μου...

    Γιαννη σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια αλλα το διατροφικο πλανο που πρωτεινεις εχει πανω απο 200γρ πρωτεινη. Τι να το κανω τοσο? Δεν εχω 100 κιλα μυικη μαζα...

    Αυγα δεν τροω ποτε...
    Δεν μου αρεσουν...

    Βασικα μου αρεσουν, αλλα οχι βραστα, οποτε τα αποφευγω...

    Πιστευω ειναι καλο που εχω αυξημενη ποσοτητα πρωτεινης στο πρωινο, γιατι μετα απο πολλες ωρες υπνου το σωμα διψαει και πρεπει να το ταισω για να μη χασω μυικο ιστο...

    Tο ιδιο και μετα το workout...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Txc : 19-08-11 στις 10:36
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-08-11 10:31 #4
    Προεπιλογή
    Δεν προτεινα ποσοτητες, αυτες τις καθοριζεις εσυ. Και σιγουρα δεν βγαινουν πανω απο 200

    edit: π.χ. να σου προτεινω ενα πλανο με ποσοτητες

    πρωι : 4αυγα(2 ολοκληρα-2ασπραδια) και 30γρ βρωμη και 10-20γρ ταχινι
    δεκατιανο: 120γρ κοτοπουλο με λαδι+σαλατα + ρυζι
    μεταπροπονητικο : 1 σκουπ whey + 1 μπανανα
    στερεο μεταπροπονητικο : 100γρ κρεας/τονο με λαδι και σαλατα
    βραδακι: το ιδιο με το απο πανω
    προ υπνου: γιαουρτι με ξηροκαρπια

    συνολο πωτεΐνης στο περιπου 180 με αυτες τις ποσοτητες οσο παιρνεις και τωρα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannistzn : 19-08-11 στις 10:42
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-08-11 10:42 #5
    Προεπιλογή
    Ισως εβγαζα την μπανανα απο το μεταπροπονητικο μου ροφημα και εβαζα συνθετο υδατανθρακα στο πρωτο μου στερεο μεταπροπονητικο. Η μπανανα ειναι ενας συνδιασμος γλυκοζης και φρουκτοζης, οποτε ενα μερος της αναπληρωνει το γλυκογονο στο ηπαρ και δεν το θελω αυτο. Απο την αλλη για να αναπληρωσω το γλυκογονο στους μυς μου θελω καθαρη γλυκοζη ή συνθετο υδατανθρακα...

    Εγω δεν μαγειρευω ομως και τα ρυζια σε εστιατορια ειναι δευτερης μην πω τριτης ποιοτητας, σε καμια περιπτωση μαυρο ή μπασματι και ειναι τιγκα στα λαδια και στα βουτυρα, γιατι δεν μαγειρευουν μονο για εμενα, αλλα για ολους τους πελατες τους...

    Οποτε μαλλον θα μεινω με την μπανανα ή θα παω για δεξτροζη...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-08-11 10:46 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Txc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισως εβγαζα την μπανανα απο το μεταπροπονητικο μου ροφημα και εβαζα συνθετο υδατανθρακα στο πρωτο μου στερεο μεταπροπονητικο. Η μπανανα ειναι ενας συνδιασμος γλυκοζης και φρουκτοζης, οποτε ενα μερος της αναπληρωνει το γλυκογονο στο ηπαρ και δεν το θελω αυτο. Απο την αλλη για να αναπληρωσω το γλυκογονο στους μυς μου θελω καθαρη γλυκοζη ή συνθετο υδατανθρακα...

    Εγω δεν μαγειρευω ομως και τα ρυζια σε εστιατορια ειναι δευτερης μην πω τριτης ποιοτητας, σε καμια περιπτωση μαυρο ή μπασματι και ειναι τιγκα στα λαδια και στα βουτυρα, γιατι δεν μαγειρευουν μονο για εμενα, αλλα για ολους τους πελατες τους...

    Οποτε μαλλον θα μεινω με την μπανανα ή θα παω για δεξτροζη...
    Αρκετοι στο φορουμ ειναι υπερ του οτι (εαν φας φυσικα υδ/κα στο στερεο) δεν ειναι τοσο απαραιτητος στο μεταπροπονητικο. Αλλοι το αντιθετο βεβαια, σιγουρα οι αποψεις διηστανται. Επειδη η πρωτεΐνη απο μονη της θα κανει δουλεια. Αυτο βεβαια το καθοριζεις εσυ βαση των αναγκων και των πειραματισμων σου (ο,τι δουλευει καλυτερα πανω σου).

    Δες στο πλανο που εκανα edit πιο πανω ποσοτητες στο περιπου
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-08-11 10:53 #7
    Προεπιλογή
    Εσυ μπαινεις στην διαδικασια να ζυγισεις το κρεας?
    Αυτο με την βρωμη ειναι ευκολο αν πουμε χονδρικα οτι μια κουταλια της σουπας ειναι 10 με 12γρ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-08-11 10:48 #8

    Εγγραφή
    17-09-2010
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    660
    Προεπιλογή
    1)Εμενα δε μου αρεσει τοση σκονη, στο πρωινο θα μπορουσες να τη βγαλεις τελειως και να βαλεις ενα πιτακι βρωμης (οπως ειπε και ο Γιαννης) με 2 ολοκληρα αυγα + 4-5 ασπραδια. Και τα καλα λιπαρα και τον υδατανθρακα και την πρωτεινη σου θα παρεις, ουτε τη ζαχαρη απο τα ροδακινα συν του οτι θα ανεβουν οι θερμιδες (κατι που θες) γυρω στις 500 (του πρωινου).

    2)Αυτο ειναι πανω κατω οκ αν και θα μπορουσες αντι για το φρουτο παλι να βαλεις 1-2 φετες ψωμι..

    3)Στο μεταπροπονητικο, καντο 1 scoop, δε χρειαζεσαι 2, ειναι υπερβολικο, με το 1 εξτρα ουσιαστικα μειωνεις τα γευματα σου κατα 1! Καντο 1 scoop λοιπον και προσθεσε αλλο ενα γευμα στη μερα σου με κρεας! Αν ηταν τοσο σημαντικο πια δε θα τρωγαμε τιποτα ολη μερα και θα καναμε μονο το μεταπροπονητικο γευμα

    4)Οταν λες μεριδα ποσο εννοεις; 150gr (περιπου 45gr πρωτεινης) το πολυ να βαζεις! Μη σου πω οτι 100-120 (που ειπε και ο Γιαννης) ειναι μια χαρα! Η σαλατα οκ. Ο υδατανθρακας που ειναι εδω; Βαλε ρυζι/μακαρονια/βρωμη (ολικης το ρυζι/μακαρονια)! 100gr ρυζι (αβραστο) περιου 350 θερμιδες. 100gr θα εβαζα εγω! Θελεις θερμιδες!

    5)Το ιδιο γευμα με το 4ο, κρατας το κρεας και τη σαλατα και το λαδι. Υδατανθρακα μπορεις να βαλεις, αν δεν ξεφευγεις σε θερμιδες.

    6) Πριν τον υπνο, εδω 1-1,5 γιαουρτακι 2% λιπαρα με λιγα καρυδια/αμυγδαλα.

    Γενικα, για συντηρηση θελεις αρκετες θερμιδες αφου κανεις βαρη και αεροβια, πρεπει να ειναι γυρω στις 2700-3000 οι θερμιδες που πρεπει να παιρνεις τις ημερες που γυμναζεσαι και γυρω στις 2500 τις ημερες ξεκουρασης (θα μειωνεις υδατανθρακες, τα λιπαρα και την πρωτεινη σταθερη).
    Αυτα απο μενα!
    Ελπιζω να σε βοηθησα καπως. Οτι και να κανεις παντως, αυξησε τις θερμιδες σου!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DimitrisT : 19-08-11 στις 10:50
    Απάντηση με παράθεση