Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Txc Εμφάνιση μηνυμάτων
Μερικες σκορπιες σκεψεις:

1) Εχω την εντυπωση οτι τρωω παρα πολυ, ισως επρεπε να μειωσω σε 6 τα γευματα μου, αλλα μετα θα πρεπει να κοιμαμε περισσοτερο και να κανω το πρωτο γευμα πιο αργα, για να εχω ενα γευμα ανα 3 ωρες...

Απο την αλλη ακομα και με 7 γευματα, δεν πλησιαζω τις θερμιδες συντηρησης του βαρους μου, αλλα εγω εχω την αισθηση οτι τρωω σαν ζωο...

2) Η φετα γαλοπουλα βραστη ( αλλαντικο ) εχει 3.5γρ πρωτεινη η φετα ( βεβαια εξαρτατε απο το πως ειναι κομμενη ), δεν αξιζει ως πηγη πρωτεινης ( για το αλλαντικο λεω παντα )...

3) Χωρις προσωπικη δουλεια και ψαξιμο θα ειχα μεινει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ και σε θεμα προπονησης και διατροφης, αν βασιζομουν σε γυμναστες. Για να κανεις κατι σωστα, πρεπει να το κανεις μονος σου...

4) Τελικα ειχα λαθος ωφειλω να ομολογισω οσων αφορα την μεταπροπονητικη διατροφη. Το << μεταπροπονητικο ροφημα >> ειναι ακρως σημαντικο και ειναι το μοναδικο γευμα που πρεπει να καταναλωσεις απλο υδατανθρακα, λογω οτι μετα τα βαρυ, το σωμα βρισκετε σε πολυ χαμηλα ποσοστα γλυκογονου, καταναλωνει μυικο ιστο και λιπος για ενεργεια και εχει μπει σε καταβολισμο. Για το λογω αυτο, χρειαζομε το insulin spike απο τροφες υψηλου γλυκαιμικου δεικτη και απλο υδατανθρακα ωστε να μεταφερω << ενεργεια >> στο σωμα μου οσο το δυνατον πιο γρηγορα και να σταματησει ο καταβολισμος. Προσωπικα χρησημοποιω μελι και ρυζογκοφρετες στο πρωτο μεταπροπονητικο. Το μελι και οι ρυζογκοφρετες ειναι πηγες απλου υδατανθρακα και ταυτοχονα εχουν υψηλο γλυκαιμικο δεικτη. Βεβαια οι συνδιασμοι τροφων επηρεαζουν το γλυκαιμικο δεικτη. Αν πχ σε μια πατατα ριξεις ελαιολαδο και λεμονι απο πανω, πεφτει ο γλυκαιμικος δεικτης της πατατας. Μηπως παιζει κατι παρομοιο με το μελι και το γιαουρτι? Μηπως ριχνω το γλυκαιμικο δεικτη απο το μελι? Δεν ξερω. Βεβαια εχω και τις ρυζογκοφρετες...

5) Σε οσους λεω, οτι τρωω 7 φορες την ημερα και παλι χανω κιλα, δεν με πιστευουν, εχουν την εντυπωση οτι λεω παραμυθια...

6) Αν κανω 6 γευματα αντι για 7, εκτος οτι και με τα 7, δεν βγαζω τις θερμιδες συντηρησης του βαρους μου με τις ποσοτητες που εχω, το 5ο με το 6ο γευμα θα απεχουν 5-6 ωρες. Ουτε αυτο ειναι ιδανικο. Δεν ξερω...

7) Πιστεω οι ιδανικες αναλογιες μια ισορροπημενης διατροφης ειναι 50% υδατανθρακας / 40% πρωτεινη / 10% λιπαρα

8. Παιρνω 2 δοσεις πολυβιταμινης στο 1ο και στο 2ο ή 3ο γευμα. Σκεφτομε να βαλω την δευτερη δοση στο μεταπροπονητικο ροφημα...
θελω να μεινω λιγο σε αυτο...νομιζω εχει να κανει κ με γλυκαιμικο φορτιο.το μελι κατι εχει δε θυμαμαι τι κ δν διασπαται ευκολα.το δε γιαουρτι λενε ειναι αμεσης αποροφησης αλλα εχει καζεινη οποτε δε πολυ στεκει...παντως γιαουρτι μελι μπανανα για μεταπροπονητικο ειναι αρκετα καλο για μενα οπως κ οι ρυζογκοφρετες.απο εμενα μια αποψη αν δεν βγαζεις θερμιδες αυξησε ποσοτητες.οχι μονο υδατανθρακα η μονο λιπαρα η μονο πρωτεινες.αλλα ολα με τις ιδιες αναλογιες.για το λαδι το ξερω οτι ριχνει το γλυκαιμικο αλλα το λεμονι γιατι?παντως μεταπροπονητικο κατι πλ γρηγορο ειναι το καλαμποκι.3 λεπτα βρασιμο θελει...εγω το χρησιμοποιω πλ συχνα