Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 78
  1. 19-08-11 12:35 #16

    Εγγραφή
    17-09-2010
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Txc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φρουτα εσεις δεν τρωτε? Βιταμινες απο που παιρνετε, ιχνοστοιχεια, μεταλλα, καλιο κτλ? Μονο απο πολυβιταμινη συμπληρωμα? Μα αυτο ειναι για να συμπληρωνει, αμα δεν τρως φρουτα μονο η πολυβιταμινη δεν φτανει...
    Βιταμινες παιρνεις και απο τις σαλατες, εγω τρωω καθε μερα 3-4 σαλάτες με διαφορα λαχανικα μεσα + το συμπληρωμα και ειμαι οκ.
    Το χειμωνα ειδικα με τις τοματες/μπροκολα/κουνουπιδι γινεται πανικος !
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-08-11 12:38 #17
    Το avatar του χρήστη jannous44

    Εγγραφή
    11-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.477
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DimitrisT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βιταμινες παιρνεις και απο τις σαλατες, εγω τρωω καθε μερα 3-4 σαλάτες με διαφορα λαχανικα μεσα + το συμπληρωμα και ειμαι οκ.
    Το χειμωνα ειδικα με τις τοματες/μπροκολα/κουνουπιδι γινεται πανικος !
    +1. απλα απο την πολυβιταμινη ξερεις οτι σιγουρα εισαι καλυμενος απο τις βιταμινες και τα ιχνοστοιχεια που χρειαζετε ο οργανισμος... ενω αν δεν παιρνεις πολυβιταμινη κ τρως πχ 2-3 διαφορετικες σαλτες την ημερα και 2-3 διαφορετικα φρουτα ξες?τουλαχιστον εγω ετσι το σκευτομαι...
    Arnold Schwarzenegger - "The body is very important but the mind is more important than the body...because that's what then creates the will. The will that you need to go to the gym every day. The will that makes you go into the forced reps. The will that makes you go beyond when you're doing 500lb squats and you can't do another rep and your body is shaking. It's the will that makes you go down one more time and struggle up".
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-08-11 12:56 #18
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    επειδη εχουν πει πολλοι τη γνωμη τους για να μη σε μπερδεψω θα σου πω αυτο.βαλε κ αλλα γευματα.1420 θερμιδες..? με γυμναστικη?φιλε μπορει τωρα να μη χανεις γιατι καπου αμυνεται κ ο οργανισμος.αλλα αν σπασεις αυτη την αμυνα θα χεις κανενα θεμα υγειας....φαε κ μη φοβασαι κανεις πολυ λιγα γευματα κ οντως πολυ πρωτεινη μαζεμενη
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-08-11 18:11 #19
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας...

    Ξηρους καρπους σκεφτομουν να βαλω πριν τον υπνο, αλλα το φοβαμε τα λιπαρα πριν τον υπνο, δεν ξερω, δεν θελω να λιπωσω...
    Θα βαλω αλλο ενα γευμα πριν τον υπνο του στυλ τονο σε νερο με λεμονακι και κανα γιαουρτι 0%...

    Λετε να κοψω τα φρουτα και να βαλω αλλο γευμα στην θεση τους?
    Με καλυπτει η δοση της πολυβιταμινης? Μηπως δεν σε καλυπτει η δοση της πολυβιταμινης και χρειαζεσε και ενα συνδιασμο φρουτων / λαχανικων?
    Μαλλον αυτο εξαρτατε απο την πολυβιταμινη. Αν παιρνεις μια δοση animal pack, ε δεν τα χρειαζεσε τα φρουτα...

    Η δικη μου πολυβιταμινη ειναι η Solgar VM 2000 και η δοση ειναι 2 χαπια την ημερα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-08-11 18:28 #20

    Εγγραφή
    17-09-2010
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Txc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας...

    Ξηρους καρπους σκεφτομουν να βαλω πριν τον υπνο, αλλα το φοβαμε τα λιπαρα πριν τον υπνο, δεν ξερω, δεν θελω να λιπωσω...
    Θα βαλω αλλο ενα γευμα πριν τον υπνο του στυλ τονο σε νερο με λεμονακι και κανα γιαουρτι 0%...

    Λετε να κοψω τα φρουτα και να βαλω αλλο γευμα στην θεση τους?
    Με καλυπτει η δοση της πολυβιταμινης? Μηπως δεν σε καλυπτει η δοση της πολυβιταμινης και χρειαζεσε και ενα συνδιασμο φρουτων / λαχανικων?
    Μαλλον αυτο εξαρτατε απο την πολυβιταμινη. Αν παιρνεις μια δοση animal pack, ε δεν τα χρειαζεσε τα φρουτα...

    Η δικη μου πολυβιταμινη ειναι η Solgar VM 2000 και η δοση ειναι 2 χαπια την ημερα...
    Κοιταξε, πριν τον υπνο να βαλεις γιαουρτι 2% (οχι 0%) και μερικους ξηρους καρπους, οσο δεν ξεφευγεις σε θερμιδες (οχι τις 1500 που τρως ε τις κανονικες σου συντηρισης που ειπαμε πιο πανω) δεν προκειται να λιπωσεις. Μη τα φοβασαι τα λιπαρα, ειναι τα καλα, τα οποια πρεπει να τα θες.
    Τα φρουτα αμα θες κοψτα, αμα θες αστα, τα γευματα σου κοιτα να φτιαξεις με αναλογες ποσοτητες και να βαλεις υ/α οπου μπορεις και σε παιρνει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-08-11 18:31 #21
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DimitrisT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιταξε, πριν τον υπνο να βαλεις γιαουρτι 2% (οχι 0%) και μερικους ξηρους καρπους, οσο δεν ξεφευγεις σε θερμιδες (οχι τις 1500 που τρως ε τις κανονικες σου συντηρισης που ειπαμε πιο πανω) δεν προκειται να λιπωσεις. Μη τα φοβασαι τα λιπαρα, ειναι τα καλα, τα οποια πρεπει να τα θες.
    Τα φρουτα αμα θες κοψτα, αμα θες αστα, τα γευματα σου κοιτα να φτιαξεις με αναλογες ποσοτητες και να βαλεις υ/α οπου μπορεις και σε παιρνει.
    για μενα κρατα τα τα φρουτα γιατι κακα τα ψεματα σου κοβουν και την ορεξη για γλυκο...ενα αυτο.κ 2ον.φιλε για να λιπωσεις πρεπει να κατεβαζεις πολυ πραμα κ υπερθερμιδικα.εγω καθε βραδυ με το γιαουρτι βαζω κ καθαρο κακαο κ αλλες φορες κ μια κουταλια φυστικοβουτηρο.κ παντα το τρωω με 2 χωνακια παγωτου(οκ 11 θερμιδες το ενα αλλα μετρανε κ αυτες)κ αυτα μιση ωρα πριν κοιμηθω...μη τα φοβασαι
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-08-11 18:33 #22
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DimitrisT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιταξε, πριν τον υπνο να βαλεις γιαουρτι 2% (οχι 0%) και μερικους ξηρους καρπους, οσο δεν ξεφευγεις σε θερμιδες (οχι τις 1500 που τρως ε τις κανονικες σου συντηρισης που ειπαμε πιο πανω) δεν προκειται να λιπωσεις. Μη τα φοβασαι τα λιπαρα, ειναι τα καλα, τα οποια πρεπει να τα θες.
    Τα φρουτα αμα θες κοψτα, αμα θες αστα, τα γευματα σου κοιτα να φτιαξεις με αναλογες ποσοτητες και να βαλεις υ/α οπου μπορεις και σε παιρνει.
    εχει κορεσμενα λιπαρα το 2% ρε συ και ο τονος που ειπα εχει και αυτος ω3, γιατι αν ετρωγα ξηρους καρπους καρυδια θα ετρωγα...

    και γενικα το πληρες γαλα ειναι στα απαγορευμενα τροφιμα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-08-11 18:33 #23

    Εγγραφή
    17-09-2010
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tolis93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για μενα κρατα τα τα φρουτα γιατι κακα τα ψεματα σου κοβουν και την ορεξη για γλυκο...ενα αυτο.κ 2ον.φιλε για να λιπωσεις πρεπει να κατεβαζεις πολυ πραμα κ υπερθερμιδικα.εγω καθε βραδυ με το γιαουρτι βαζω κ καθαρο κακαο κ αλλες φορες κ μια κουταλια φυστικοβουτηρο.κ παντα το τρωω με 2 χωνακια παγωτου(οκ 11 θερμιδες το ενα αλλα μετρανε κ αυτες)κ αυτα μιση ωρα πριν κοιμηθω...μη τα φοβασαι
    Δεν ξερω για σενα Τολη παντως εγω προτιμω ενα κομματι cheesecake παρα 10 φετες καρπουζι...

    Σορρυ για το offtopic αλλα δεν αντεξα!

    Edit :
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Txc Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχει κορεσμενα λιπαρα το 2% ρε συ και ο τονος που ειπα εχει και αυτος ω3, γιατι αν ετρωγα ξηρους καρπους καρυδια θα ετρωγα...
    Ελαχιστα εχει, δεν προκειται να βαλεις λιπος απο αυτα, σε καμμια περιπτωση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 19-08-11 18:34 #24
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DimitrisT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω για σενα Τολη παντως εγω προτιμω ενα κομματι cheesecake παρα 10 φετες καρπουζι...

    Σορρυ για το offtopic αλλα δεν αντεξα!
    νταξει ειναι κ στον καθε ανθρωπο.κοιτα κ εγω οταν παιζει τπτ σε φαση καραμελα η γλυκο σιροπιαστο ποιος τα... τα φρουτα
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 22-08-11 10:05 #25
    Προεπιλογή
    Εκανα καπποιες αλλαγες στην διατροφη μου, ωστε να αυξησω τις θερμιδες μου και εβαλα ακομα 2 γευματα...

    1) Στο πρωινο μου την whey πλεον την πινω με 250μλ γαλα 0%, αρα παιρνουμε +80 θερμιδες απο εδω, 8γρ πρωτεινη και 12γρ υδατανθρακα...

    2) Εβαλα πριν την προπονηση ( μετα το δεκατιανο ), ενα υγρο γευμα 1 scoop whey + γαλα 0% 250μλ και 1 ροδακινο, αρα παιρνουμε 240 θερμιδες, 36γρ πρωτεινη, 14γρ υδατανθρακα και 1γρ λιπος...

    3) Στο μεταπροπονητικο ροφημα εβγαλα την μπανανα και μειωσα την ληψη whey απο 2 scoop, στο 1 scoop, αρα εδω εχουμε 120 θερμιδες, 27γρ πρωτεινη, 2γρ υδατανθρακα και 1γρ λιπος...

    4) Εβαλα και ενα 6ο γευμα πριν τον υπνο γιαουρτι 0% και τονο σε νερο με λεμονι, αρα εδω εχουμε 190 θερμιδες, 35γρ πρωτεινη, 7γρ υδατανθρακα και 0 λιπος στο περιπου...

    Αρα ειχα 1420 θερμιδες την ημερα και τωρα εχω περιπου 1720 θερμιδες την ημερα...

    Πιστευω μπορω να τις αυξησω και αλλο, προσθετωντας μια πηγη υδατανθρακα στο πρωτο μου στερεο μεταπροπονητικο γευμα. Μια πηγη συνθετου υδατανθρακα ας πουμε για την αναπληρωση του μυικου γλυκογονου, οπως ρυζι ή πατατα...

    Συνοψιζωντας εβγαλα την μπανανα, χωρισα τα 2 scoop στο μεταπροπονητικο ροφημα σε 2 διαφορετικα γευματα και προσθεσα και 500μλ γαλα 0% στην διατροφη μου και εβαλα ενα ακομα ελαφρυ γευμα πριν τον υπνο με ποσοτητα καζεινης και ω3...

    Οι συνολικες θερμιδες ειναι στο περιπου παντα για το λογο οτι αλλες φορες στο πρωτο μου στερεο μεταπρονητικο εχω κοτοπουλο, αλλες μοσχαρι, αλλες ψαρι, εξαρτατε. Καμια φορα αλλαζει και το πρωινο μου με καμια ομελετα αντι για βρωμη...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Txc : 22-08-11 στις 10:12
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 22-08-11 11:14 #26
    Προεπιλογή
    Τελικα το να σημειωνεις το διατροφικο σου προγραμμα, θερμιδες, πρωτεινη, υδατανθρακα και λιπαρα βοηθαει παρα πολυ και ειδικα οταν μπορεις να το συζητας με αλλους και να βλεπεις διαφορετικες αποψεις. Σκεφτομε να κανω και το δικο μου log, οσων αφορα την διατροφη μου καθημερινα και τις προπονησεις μου. Θα μετρησει πιστευω...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 29-08-11 17:07 #27
    Προεπιλογή
    Εχω καταληξει σε αρκετα συμπερασματα, αφου εχω διαβασει διαφορα αρθρα, ερευνες και ξενα φορουμς:

    1) Η ερευνα που εγινε οσων αφορα το αναβολικο παραθυρο που υπαρχει, μετα απο εντονη ασκηση και καταναλωνουμε δεξτροζη-μαλτοδεξτρινη για να εκμεταλλευτουμε την ινσουλινη και να διοχετευσουμε στο σωμα μας πιο γρηγορα πρωτεινη και υδατανθρακα για αναπληρωση μυικου γλυκογονου, εγινε σε ΑΘΛΗΤΕΣ ΑΝΤΟΧΗΣ. Οι αθλητες του ΒΒ ειναι αθλητες δυναμης...

    Οι ερευνες ισχυουν για την υπαρξη του αναβολικου παραθυρου, αλλα μετα απο πολυ ΕΝΤΟΝΗ σωματικη δραστηριοτητα ΑΝΤΟΧΗΣ ( τρεξιμο ) και οχι ασκησεις αντιστασης ( βαρυ )...

    2) Τεινω να κανω 7 γευματα την ημερα, σε ολα τα γευματα, εχω πηγη υδατανθρακα και περιπου 35γρ πρωτεινη πλην του μεταπροπονητικου ροφηματος. Παιρνω μεταπροπονητικο ροφημα 1 scoop και καπακι μετα απο 30 λεπτα, κανω στερεο γευμα του στυλ φιλετο κοτοπουλο με ρυζι και μια σαλατα. Ε μετα απο εκεινο το γευμα, δεν ξερω αλλα εχω την εντυπωση, οτι θα εκραγω...

    Σε κανενα γευμα δεν συμβαινει αυτο, μονο στο πρωτο στερεο μεταπροπονητικο μιση ωρα μετα το μεταπροπονητικο ροφημα...

    Το νιωθω σαν να λεει το σωμα μου, πολυ εφαγες οχι αλλο. Το ιδιο νιωθω και με το αλκοολ, οταν πινω καμια φορα, στο δευτερο ποτηρι, χτυπαει καμπανακι, το νιωθω, οχι αλλο φωναζει...

    Λεω να κανω το μεταπροπονητικο μου ροφημα κανονικα γευμα και οχι στυλ σνακ που ειναι τωρα και να φαω μετα απο κανα 3ωρο, παλι θα παρω υδατανθρακα ( quaker και 1 κ.σ μελι ) και περιπου 35γρ πρωτεινης ( 27 απο 1 scoop whey + 8γρ απο 250μλ γαλα 0% ) και δεν θα εχω την αισθηση που εχω τωρα, λες και εχω φαει 15 κοτοπουλα...

    3) Εχω προσθεσει ξανα το γαλα στην διατροφη μου και πλεον πινω παντα whey με γαλα ( καταναλωνω περιπου 1 λιτρο γαλα 0% την ημερα )...
    Το οτι και καλα η καζεινη του γαλακτος καθυστερει την απορροφηση της whey ειναι ενας μυθος...
    Τα λιπαρα καθυστερουν την απορροφηση...
    Η whey και η καζεινη εχουν διαφορετικους χρονους απορροφησης + οτι η whey εχει 10 φορες καλυτερη γευση με το γαλα παρα με το νερο ( μιλαω για αποβουτυρωμενο γαλα 0% παντα )...

    4) Σκεφτομε να αυξησω την ποσοτητα του quaker που καταναλωνω απο 60γρ σε 120γρ. Ηδη κανω 2 oatmeals το καθενα 30γ quaker, λεω να κανω αλλα 2...
    Ποια?
    Πρωτο στερεο μεταπροπονητικο και δευτερο στερεο μεταπροπονητικο ( 4ο και 6ο γευμα )...

    Το 4ο γευμα μου ειναι το μεταπροπονητικο μου ροφημα που λεω να το κανω ολοκληρωμενο γευμα και οχι στυλ σνακ που ειναι τωρα...

    Quaker = υδατανθρακας χαμηλου γλυκαιμηκου δεικτη, 100% φυσικη τροφη, συνθετος υδατανθρακας = αναπληρωση μυικου γλυκογονου...

    Μερικες σκορπιες σκεψεις για τροφη...

    Δεν ξερω, απλα η ολη φαση με την μιση ωρα περιθωριο που πρεπει να καταναλωσεις δεξτροζη για να εκμεταλλευτεις την ινσουλινη, μου φαινετε οτι δεν αξιζει τον κοπο, γιατι οι ερευνες ηταν πανω σε αθλητες αντοχης ( μαραθωνοδρομους ) και μετα απο πολυ εντονη σωματικη δραστηριοτητα ΑΝΤΟΧΗΣ και οχι δυναμης...

    Μαλλον ο Αdrikos ειχε δικιο οσων αφορα το γαλα...
    και για post workout ειναι πολυ καλο το γαλα με την whey για διαφορους λογους...

    ΒΒ = Αθλητης δυναμης...

    Δεν ξερω, απλα πινω whey 25γ πρωτεινη και καπακι μετα απο μιση ωρα παιρνω και στερεη ποσοτητα πρωτεινης, πες αλλα 35γρ απο εκει χωρια ο υδατανθρακας ( σαλατα και ρυζι ) και τα λιπαρα ( ελαιολαδο, λιπαρα του κρεατος )...

    Ισως ηταν καλυτερα να τα εσπαγα ανα 3 ωρες αυτα γευματα...

    Μεταπροπονητικο ροφημα = oatmeal ( 4ο γευμα )

    Πρωτο στερεο = oatmeal ή κανονικα γευμα απλα χωρις υδατανθρακα, φιλετο και σαλατα μονο ( 5ο γευμα )

    Πριν τον υπνο γευμα = γιαουρτι 0% και 10-15 καρυδια ( 6ο γευμα )

    Περιπου 1 λιτρο γαλα 0% την ημερα, 120γρ quaker ( αν κανω 4 oatmeals )...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Txc : 29-08-11 στις 17:22
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 29-08-11 17:22 #28
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Txc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω καταληξει σε αρκετα συμπερασματα, αφου εχω διαβασει διαφορα αρθρα, ερευνες και ξενα φορουμς:

    1) Η ερευνα που εγινε οσων αφορα το αναβολικο παραθυρο που υπαρχει, μετα απο εντονη ασκηση και καταναλωνουμε δεξτροζη-μαλτοδεξτρινη για να εκμεταλλευτουμε την ινσουλινη και να διοχετευσουμε στο σωμα μας πιο γρηγορα πρωτεινη και υδατανθρακα για αναπληρωση μυικου γλυκογονου, εγινε σε ΑΘΛΗΤΕΣ ΑΝΤΟΧΗΣ. Οι αθλητες του ΒΒ ειναι αθλητες δυναμης...

    Οι ερευνες ισχυουν για την υπαρξη του αναβολικου παραθυρου, αλλα μετα απο πολυ ΕΝΤΟΝΗ σωματικη δραστηριοτητα ΑΝΤΟΧΗΣ ( τρεξιμο ) και οχι ασκησεις αντιστασης ( βαρυ )...

    2) Τεινω να κανω 7 γευματα την ημερα, σε ολα τα γευματα, εχω πηγη υδατανθρακα και περιπου 35γρ πρωτεινη πλην του μεταπροπονητικου ροφηματος. Παιρνω μεταπροπονητικο ροφημα 1 scoop και καπακι μετα απο 30 λεπτα, κανω στερεο γευμα του στυλ φιλετο κοτοπουλο με ρυζι και μια σαλατα. Ε μετα απο εκεινο το γευμα, δεν ξερω αλλα εχω την εντυπωση, οτι θα εκραγω...

    Σε κανενα γευμα δεν συμβαινει αυτο, μονο στο πρωτο στερεο μεταπροπονητικο μιση ωρα μετα το μεταπροπονητικο ροφημα...

    Το νιωθω σαν να λεει το σωμα μου, πολυ εφαγες οχι αλλο. Το ιδιο νιωθω και με το αλκοολ, οταν πινω καμια φορα, στο δευτερο ποτηρι, χτυπαει καμπανακι, το νιωθω, οχι αλλο φωναζει...

    Λεω να κανω το μεταπροπονητικο μου ροφημα κανονικα γευμα και οχι στυλ σνακ που ειναι τωρα και να φαω μετα απο κανα 3ωρο, παλι θα παρω υδατανθρακα ( quaker και 1 κ.σ μελι ) και περιπου 35γρ πρωτεινης ( 27 απο 1 scoop whey + 8γρ απο 250μλ γαλα 0% ) και δεν θα εχω την αισθηση που εχω τωρα, λες και εχω φαει 15 κοτοπουλα...

    3) Εχω προσθεσει ξανα το γαλα στην διατροφη μου και πλεον πινω παντα whey με γαλα ( καταναλωνω περιπου 1 λιτρο γαλα 0% την ημερα )...
    Το οτι και καλα η καζεινη του γαλακτος καθυστερει την απορροφηση της whey ειναι ενας μυθος...
    Τα λιπαρα καθυστερουν την απορροφηση...
    Η whey και η καζεινη εχουν διαφορετικους χρονους απορροφησης + οτι η whey εχει 10 φορες καλυτερη γευση με το γαλα παρα με το νερο ( μιλαω για αποβουτυρωμενο γαλα 0% παντα )...

    4) Σκεφτομε να αυξησω την ποσοτητα του quaker που καταναλωνω απο 60γρ σε 120γρ. Ηδη κανω 2 oatmeals το καθενα 30γ quaker, λεω να κανω αλλα 2...
    Ποια?
    Πρωτο στερεο μεταπροπονητικο και δευτερο στερεο μεταπροπονητικο ( 4ο και 6ο γευμα )...

    Το 4ο γευμα μου ειναι το μεταπροπονητικο μου ροφημα που λεω να το κανω ολοκληρωμενο γευμα και οχι στυλ σνακ που ειναι τωρα...

    Quaker = υδατανθρακας χαμηλου γλυκαιμηκου δεικτη, 100% φυσικη τροφη, συνθετος υδατανθρακας = αναπληρωση μυικου γλυκογονου...

    Μερικες σκορπιες σκεψεις για τροφη...

    Δεν ξερω, απλα η ολη φαση με την μιση ωρα περιθωριο που πρεπει να καταναλωσεις δεξτροζη για να εκμεταλλευτεις την ινσουλινη, μου φαινετε οτι δεν αξιζει τον κοπο, γιατι οι ερευνες ηταν πανω σε αθλητες αντοχης ( μαραθωνοδρομους ) και μετα απο πολυ εντονη σωματικη δραστηριοτητα ΑΝΤΟΧΗΣ και οχι δυναμης...

    Μαλλον ο Αdrikos ειχε δικιο οσων αφορα το γαλα...
    και για post workout ειναι πολυ καλο το γαλα με την whey για διαφορους λογους...

    ΒΒ = Αθλητης δυναμης...
    σε αυτα που τονισα παραπανω μπορεις να μ δωσεις πηγες?με ενδιαφερει αφανταστα γιατι λατρευω κ το γαλα καθως κ το γιαουρτι κ το χχω κοψει απο το μεταπροπονητικο μου επειδη εχει καζεινη...θα βοηθουσε πολυ
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 29-08-11 17:40 #29
    Προεπιλογή
    Κανε register www.bodybuilding.com...
    Πανε στα forums, εχει διαφορες συζητισεις και αρθρα πανω σε ερευνες με links κτλ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 29-08-11 17:43 #30
    Προεπιλογή
    Και στην τελικη γιατι να βιαζομε να κανω αναπληρωση του μυικου γλυκογονου αμεσως μετα με το μεταπροπονητικο ροφημα, αφου εχω περιθωριο τουλαχιστον 24ωρων μεχρι την επομενη προπονηση...
    Μεχρι τοτε θα εχω καταναλωσει μεγαλες ποσοτητες απο συνθετο υδατανθρακα για την αναπληρωση του μυικου γλυκογονου μου...

    Απλα η ολη λογικη ειναι οτι δεξτροζη, θα παρεις μονο αν πεθαινεις κυριολεκτικα στην προπονηση ( βαρυ και τρεξιμο ) ή κανεις διπλες προπονησεις...
    Η δεξτροζη απευθυνετε σε αθλητες ΑΝΤΟΧΗΣ...

    Εμεις ειμαστε αθλητες δυναμης...

    Απλα χρειαζομαστε υδατανθρακα μεταπροπονητικα, αυτο πιστευω, δεν εχει σημασια αν ειναι γρηγορης ή αργης απορροφησης...
    Εγω θα επελεγα την βρωμη απο τις αδειες θερμιδες τις δεξτροζης...

    Δεν ξερω, απλα μου φαινετε εχουμε δωσει τρομερη βαρυτητα στο μεταπροπονητικο ροφημα, λες και εξαρτατε απο αυτο, αν δεις αποτελεσμα ή οχι...
    Το αποτελεσμα ειναι ενας συνδυασμος διαφορων μεταβλητων...

    Αυτα που γραφω σε καμια περιπτωση δεν ειναι απολυτα, απλα ειναι η γνωμη μου, σιγουρα βλεπεις αποτελεσματα και με την δεξτροζη, απλα ο καθενας πρεπει να βρει τι δουλευει καλυτερα πανω στο σωμα του...

    Δεν υπαρχει μια συγκεκριμενη << συνταγη >> για ολους...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Txc : 29-08-11 στις 17:54
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία