Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 22-08-11 12:43 #1
    Smile Πλάνο δίαιτας
    Καλημέρα στην παρέα!

    Είμαι 1.70, 95kg και προφανώς αρκετά πλαδαρός. Δεν πολυασχολήθηκα με γυμναστήρια κτλ λόγω πλατυποδίας στο ένα πόδι. Πριν καιρό ήμουν 115kg και πήρα απόφαση να 'στρώσω' ελαφρώς. Έτσι με μια πολύ απλή υποθερμιδική δίαιτα έφτασα στα 86 κιλά σε λιγότερο από 4 μήνες. Αυτό έγινε πριν 3 χρόνια. Από τότε λόγω αλλαγής καταστάσεων πήρα μερικά πίσω (~ +3/χρόνο) καθώς έκανα πολύ 'έκλυτη' ζωή (ποτό/φαγητό).

    Ήρθε ο καιρός όμως να τελειώνω με το θέμα. Η επιθυμία μου δεν είναι τόσο πολύ το 'building'/φούσκωμα όσο η απώλεια και γράμμωση προς το παρόν και αν υπάρχει ακόμη όρεξη γιατί όχι και bodybuilding. Από αυτά που διαβάζω από διάφορες πηγές θα πρέπει να κατέβω στα 70kg αρχικά. Έχω να διανύσω λοιπόν μια απόσταση 25kg περίπου. Θέλω να πιστεύω πως η καλύτερη κίνηση (δεδομένου πως έχω ρίξει αρκετοσούτσικο διάβασμα σχετικά με το θέμα) είναι να ρωτήσω άτομα που ασχολούνται με το bodybuilding καθώς όσοι διαπρέπουν έχουν πρακτική εμπειρία στις περισσότερες ουσίες και μεθόδους. Έτσι κατέληξα εδώ.

    Η διατροφή μου (προς το παρόν)
    [1] 9:00 2 βραστά αυγά (μόλις σηκωθώ)
    [2] 11:00 1 τόστ με [2 φέτες γαλοπούλα] ή [ντομάτα με πιπεριά και φέτα (20-30γρ)]
    [3] 13-14:00 χωριάτικη (ντοματα, πιπεριά, φέτα (30-50γρ), ελαιόλαδο, βαλσάμικο) με μισή φετα ψωμί πάνσπορο (sliced sunflower της Rivercote)
    [4] 16-17:00 φραπεδάκι με 2 κοφτές καφέ και 2 ζάχαρη
    [5] 19:00 φρούτο ή επανάληψη του [3]

    3-4 φορές τη βδομάδα το [3] εναλλάσσεται με βραστό χόρτο με ψητό λευκό κρέας (γλώσσα, κοτόπουλο, γαλοπούλα) και μία φορά τη βδομάδα το [5] γίνεται ψητό λουκάνικο φρανκφούρτης.

    Η πρόσληψη νερού είναι περίπου 1.5-2 λίτρα καθημερινά και το [3] συνοδεύεται συνήθως με σόδα και μισό στημένο λεμόνι.

    Άσκηση
    Η δουλειά μου είναι κυρίως δουλειά γραφείου έτσι η άσκηση περιορίζεται σε 1-1.5 ώρες περπάτημα (~5-5.5km/h) στην παραλιακή της Θεσσαλονίκης (8-10 το βράδυ). Προσπαθώ να τηρώ το πρόγραμμα 4-5 φορές τη βδομάδα.

    Επίσης 3 φορές τη βδομάδα κάνω ασκήσεις με ελαφρά βάρη (5kg) στο σπίτι για τους μύες των χεριών, κάμψεις και κοιλιακούς. Λίγες προς το παρόν όμως γιατί με τόσο λίπος που έχω ακόμη δεν έχει και πολύ νόημα.

    ---------------
    Στα παραπάνω σκέφτομαι τελευταία να προσθέσω και κάποιας μορφής συμπληρώματα και λιποδιαλύτες και θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας σχετικά με το θέμα και σχετικά με τη διατροφή για συντομότερα αποτελέσματα.

    Συγκεκριμένα σκεφτόμουν για CLA, Xenical, Acetyl L Carnitine και πολυβιταμίνες με βάση τη Gingseng σε αναβράζοντα δισκία.

    Ευχαριστώ για κάθε σχόλια εκ των προτέρων!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vavilis : 22-08-11 στις 12:56
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-08-11 13:00 #2
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vavilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα στην παρέα!

    Είμαι 1.70, 95kg και προφανώς αρκετά πλαδαρός. Δεν πολυασχολήθηκα με γυμναστήρια κτλ λόγω πλατυποδίας στο ένα πόδι. Πριν καιρό ήμουν 115kg και πήρα απόφαση να 'στρώσω' ελαφρώς. Έτσι με μια πολύ απλή υποθερμιδική δίαιτα έφτασα στα 86 κιλά σε λιγότερο από 4 μήνες. Αυτό έγινε πριν 3 χρόνια. Από τότε λόγω αλλαγής καταστάσεων πήρα μερικά πίσω (~ +3/χρόνο) καθώς έκανα πολύ 'έκλυτη' ζωή (ποτό/φαγητό).

    Ήρθε ο καιρός όμως να τελειώνω με το θέμα. Η επιθυμία μου δεν είναι τόσο πολύ το 'building'/φούσκωμα όσο η απώλεια και γράμμωση προς το παρόν και αν υπάρχει ακόμη όρεξη γιατί όχι και bodybuilding. Από αυτά που διαβάζω από διάφορες πηγές θα πρέπει να κατέβω στα 70kg αρχικά. Έχω να διανύσω λοιπόν μια απόσταση 25kg περίπου. Θέλω να πιστεύω πως η καλύτερη κίνηση (δεδομένου πως έχω ρίξει αρκετοσούτσικο διάβασμα σχετικά με το θέμα) είναι να ρωτήσω άτομα που ασχολούνται με το bodybuilding καθώς όσοι διαπρέπουν έχουν πρακτική εμπειρία στις περισσότερες ουσίες και μεθόδους. Έτσι κατέληξα εδώ.

    Η διατροφή μου (προς το παρόν)
    [1] 9:00 2 βραστά αυγά (μόλις σηκωθώ)
    [2] 11:00 1 τόστ με [2 φέτες γαλοπούλα] ή [ντομάτα με πιπεριά και φέτα (20-30γρ)] καλυτερη επιλογη γαλοπουλα και παιρνε απαχο κιτρινο τυρι 5 % η φετα ειναι λιγο τιγκα στο αλατι κ το λιπος
    [3] 13-14:00 χωριάτικη (ντοματα, πιπεριά, φέτα (30-50γρ),κρατα το στα 30 τη φετα ελαιόλαδοελπιζω να εννοεις μια κουταλια, βαλσάμικο) με μισή φετα ψωμί πάνσπορο (sliced sunflower της Rivercote)
    [4] 16-17:00 φραπεδάκι με 2 κοφτές καφέ και 2 ζάχαρηοχι κ η καλυτερη επιλογη.30 θερμιδες χωρις λογο.παρε μια στεβια να ισιωσεις...
    [5] 19:00 φρούτο ή επανάληψη του [3] μεινε στο φρουτο κ αν πεινας κ αλλο βαλε ενα γιαουρτι

    3-4 φορές τη βδομάδα το [3] εναλλάσσεται με βραστό χόρτο με ψητό λευκό κρέας αυτα δε παιζει να τα χεις καθε μερα?(γλώσσα, κοτόπουλο, γαλοπούλα) και μία φορά τη βδομάδα το [5] γίνεται ψητό λουκάνικο φρανκφούρτης.κακη επιλογη.στη χειροτερη παρε λουκανικα 0-3 γαλοπουλας

    Η πρόσληψη νερού είναι περίπου 1.5-2 λίτρα καθημερινά και το [3] συνοδεύεται συνήθως με σόδα και μισό στημένο λεμόνι.

    Άσκηση
    Η δουλειά μου είναι κυρίως δουλειά γραφείου έτσι η άσκηση περιορίζεται σε 1-1.5 ώρες περπάτημα (~5-5.5km/h) στην παραλιακή της Θεσσαλονίκης (8-10 το βράδυ). Προσπαθώ να τηρώ το πρόγραμμα 4-5 φορές τη βδομάδα.

    Επίσης 3 φορές τη βδομάδα κάνω ασκήσεις με ελαφρά βάρη (5kg) στο σπίτι για τους μύες των χεριών, κάμψεις και κοιλιακούς. Λίγες προς το παρόν όμως γιατί με τόσο λίπος που έχω ακόμη δεν έχει και πολύ νόημα.

    ---------------
    Στα παραπάνω σκέφτομαι τελευταία να προσθέσω και κάποιας μορφής συμπληρώματα και λιποδιαλύτες και θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας σχετικά με το θέμα και σχετικά με τη διατροφή για συντομότερα αποτελέσματα.

    Συγκεκριμένα σκεφτόμουν για CLA, Xenical και πολυβιταμίνες με βάση τη Gingseng σε αναβράζοντα δισκία.

    Ευχαριστώ για κάθε σχόλια εκ των προτέρων!
    για συμπληρωματα δεν εχω ιδεα δε θα το παιξω ψαγμενος.για μενα βαλε κ βραδυνο ψητο κοτοπουλο η μια σαλατα με γαλοπουλα κ τπτ τετοιο.και ενα γιαουρτακι πριν τον υπνο θα ηταν οκ κιολας. γενικα τρωγε λιγο κρεατακι παραπανω.επισης.αγορασε ενα σκοινακι κ κανε 5-10 λεπτα τη μερα οταν ξυπνας η καπου μεσα στη μερα.εστω 5-10 λεπτα απο το τπτ θα σε βοηθησουν.εγω 28 κιλα τα χασα σε 11 μηνες χωρις να ειναι κ οτι πιο καλο αυτο.με τα βαρη να κανεις ασκησεις σε υψιλες εντασεις.οτι αλλο θελεις εδω ειμαι κ εγω κ ολοκληρο φοορυμ
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-08-11 20:50 #3
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vavilis Εμφάνιση μηνυμάτων

    Συγκεκριμένα σκεφτόμουν για CLA, Xenical, Acetyl L Carnitine και πολυβιταμίνες με βάση τη Gingseng σε αναβράζοντα δισκία.
    οποτε να σταθω εγω εδω..
    το Xenical ειναι φαρμακο οποτε καλο ειναι να ενημερωθεις πριν το ξεκινησεις..υπαρχουν κ παρενεργειες..
    για τα αλλα 2 απο το CLA,θες τουλαχιστον 4-5γρ αναμερα κ μην περιμενεις κ πολλα.
    το αυτο κ με την καρνιτινη.
    Απάντηση με παράθεση