Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 32
  1. 05-09-11 14:21 #1
    Το avatar του χρήστη ganTalf

    Εγγραφή
    29-08-2011
    Περ.
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    15
    Προεπιλογή μοσχαρίσιο κρέας, πως το φτιάχνετε εσείς??
    Χαιρετώ την παρέα με μία απορία..
    Έχω ακούσει ότι το μοσχαρίσιο κρέας είναι αρκετά καλό για το διατροφολόγιο μας, όμως δεν είναι εξίσου εύκολο στο μαγείρεμα όπως το κοτόπουλο. Σήμερα ζήτησα από το κρεωπολείο μοσχαράκι άπαχο ποντίκι για να το μαγειρέψω, το έβαλα να βράσει 1 ώρα και μετά σε μία άλλη κατσαρόλα
    ξεκίνησα να ετοιμάζω αρακά μαζί με διάφορα άλλα λαχανικά. Έριξα και το μοσχάρι μέσα αλλά το αποτέλεσμα είναι το μοσχαρίσιο κρέας να μου
    βγεί πολύ σκληρό και να μην τρώγετε εύκολα.. Εσείς πως το φτιάχνετε? εγώ απέτυχα σήμερα δυστυχώς....
    Τα αυγά ενός κόκκορα είναι δύο φορές αυγά....
    Αν θέλεις να μάθεις για το νερό, μην ρωτάς τα ψάρια
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-09-11 14:33 #2
    Το avatar του χρήστη ggeorge

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    Εγω το τρωω με μακαρονια

    Οχι ομως μακαρόνια με κιμα, αλλα κιμα με μακαρόνια...

    Καποιος μου είπε οτι χαλαει λεει η συνθεση του κιμα γιατί διασπονται οι πρωτεινες και τα αμινοξεα απο το κοψιμο , αλλα νομιζω οτι δεν εχω ακουσει μεγαλυτερη χαζομαρα... Δε πιστευω να ισχυει κατι τετοιο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-09-11 14:44 #3

    Εγγραφή
    17-09-2010
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    660
    Προεπιλογή
    Εγω απλα οταν αγοραζω θα παρω η φιλετο η απλη μπριζολα και κατευθειαν στο αντικολητικο, δεν ειμαι πολυ φαν των βραστων γενικα.
    Αλλα για να μη βγαινει σκληρο στο ψησιμο ξερω οτι το ψηνεις αναλατο και σε χαμηλη φωτια για αρκετη ωρα.
    Παντως για βραστο δοκιμασε να κανεις το ιδιο, η ακομα και να το κοψεις σε πολ μικρα κομματια, μπουκιτσες αν γινεται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-09-11 14:46 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Στον φουρνο χωρις λαδια , χωρις τπτ , με πατατες (αλλα σπανια) Πιο συχνα τρωω κοτοπουλο
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-09-11 14:47 #5
    Το avatar του χρήστη jannous44

    Εγγραφή
    11-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.477
    Προεπιλογή
    ατμομαγειρα
    Arnold Schwarzenegger - "The body is very important but the mind is more important than the body...because that's what then creates the will. The will that you need to go to the gym every day. The will that makes you go into the forced reps. The will that makes you go beyond when you're doing 500lb squats and you can't do another rep and your body is shaking. It's the will that makes you go down one more time and struggle up".
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-09-11 14:52 #6
    Το avatar του χρήστη ganTalf

    Εγγραφή
    29-08-2011
    Περ.
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jannous44 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ατμομαγειρα
    έχω και ατμομάγειρα, καλή ιδέα θα δοκιμάσω να δώ πως θα μου βγεί, ευχαριστώ..
    Τα αυγά ενός κόκκορα είναι δύο φορές αυγά....
    Αν θέλεις να μάθεις για το νερό, μην ρωτάς τα ψάρια
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-09-11 17:45 #7
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    η στο μπλεντερ κ το κανεις κιμα αφου αφεραισεις το λιπακι το γυρω γυρω η κ το ενδομυικο(γινεται νιανια το κρεας αλλα κιμα θα το κανεις οποτε...)και μπιφτεκακια.παααντα σε ψησταρια.ειτε μπριζολιτσα στα καρβουνα παλι.ειτε βρασιμο κ αφου βρασει το αφηνεις να σιγοβρασει με 1 κρεμμυδι κ λεμονι(αρκετο σχετικα) πιπερακι αλλατακι κ γινεται το κρεας λιωμα...μια απο τα ιδια κ το συκωτι.σε αντικολλητικο με λεμονι κρεμμυδι μανηταρια αν παιζουν και φυσικα λιγο ριγανη.αστο διαολο με δαιμονησες το βραδυ θα κανω μοσχαρισιο συκωτι!!
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-09-11 20:06 #8
    Προεπιλογή
    εγω παιδια το μοσχαρι το κανω μιξη... μοσχαρισιος κιμας + κιμα γαλοπουλα + αρρωματικα και φτιαχνω μπιφτεκια...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-09-11 09:27 #9
    Το avatar του χρήστη xrisbud

    Εγγραφή
    06-11-2009
    Περ.
    Aθήνα
    Μηνύματα
    94
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ganTalf Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω και ατμομάγειρα, καλή ιδέα θα δοκιμάσω να δώ πως θα μου βγεί, ευχαριστώ..

    Ποτέ κρέας (κόκκινο ή λευκό) στον ατμομάγειρα
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-09-11 10:06 #10
    Προεπιλογή
    Στο αντικολλητικό με λίγο αιματάκι μέσα πάντα
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-09-11 11:14 #11
    Το avatar του χρήστη jannous44

    Εγγραφή
    11-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.477
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xrisbud Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποτέ κρέας (κόκκινο ή λευκό) στον ατμομάγειρα
    αιτιολογηση??
    Arnold Schwarzenegger - "The body is very important but the mind is more important than the body...because that's what then creates the will. The will that you need to go to the gym every day. The will that makes you go into the forced reps. The will that makes you go beyond when you're doing 500lb squats and you can't do another rep and your body is shaking. It's the will that makes you go down one more time and struggle up".
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-09-11 11:42 #12
    Το avatar του χρήστη xrisbud

    Εγγραφή
    06-11-2009
    Περ.
    Aθήνα
    Μηνύματα
    94
    Προεπιλογή
    το κρέας θέλει πολύωρο βράσιμο σε χαληλή φωτιά και τακτικό έλεγχο, πετάς το πρώτο νερό για περιέχει τοξικές οσμές - ο λόγος έιναι ότι καθαρίζει - επαναλαμβάνεις το βράσιμο μέχρι να μαλακώσει και το δοκιμάζεις, έχει ιδιαιτερότητα στο μαγείρεμα και δεν συνιστάται να μπαίνει στον ατμομάγειρα. δεν είναι ασφαλές για την υγεία με άλλα λόγια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-09-11 11:45 #13
    Το avatar του χρήστη jannous44

    Εγγραφή
    11-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.477
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xrisbud Εμφάνιση μηνυμάτων
    το κρέας θέλει πολύωρο βράσιμο σε χαληλή φωτιά και τακτικό έλεγχο, πετάς το πρώτο νερό για περιέχει τοξικές οσμές - ο λόγος έιναι ότι καθαρίζει - επαναλαμβάνεις το βράσιμο μέχρι να μαλακώσει και το δοκιμάζεις, έχει ιδιαιτερότητα στο μαγείρεμα και δεν συνιστάται να μπαίνει στον ατμομάγειρα. δεν είναι ασφαλές για την υγεία με άλλα λόγια.
    εγω 1 χρονο βαζω στον ατμομαγειρα για 40λεπτα και μαλακο γινετε και σαν βραστο ειναι... και ακομα δεν εχω παθει τιποτα... οποτε keep walking...
    Arnold Schwarzenegger - "The body is very important but the mind is more important than the body...because that's what then creates the will. The will that you need to go to the gym every day. The will that makes you go into the forced reps. The will that makes you go beyond when you're doing 500lb squats and you can't do another rep and your body is shaking. It's the will that makes you go down one more time and struggle up".
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-09-11 13:11 #14
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Το καλύτερο για βραστό μοσχάρι (ή κοκκινιστό με λίγη τομάτα κ σάλτσα, χωρίς λάδι) είναι να το βράσεις στη χύτρα. Αν δεν έχεις, θέλει πολύ ώρα σε χαμηλή φωτιά και να ζητάς καλύτερα φετούλες, όχι κομμάτια σαν τετράγωνα που κόβουν συνήθως. Βάλε και τίποτα κρεμμύδια μέσα, μαλακώνει!
    Όπως είπαν, καλό και εύκολο είναι σε φέτες στο αντικολλητικό!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-09-11 16:50 #15
    Το avatar του χρήστη steg

    Εγγραφή
    22-08-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    515
    Προεπιλογή
    Κιμάς από άπαχο μέρος (π.χ. νουά) και μπιφτεκάκια για όλη τη βδομάδα, τηγανισμένα σε αντικολλητικό με μια σταγόνα ελαιόλαδο.
    100 γρ. μπέικον = 541 θερμίδες (377 από λίπος)
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία