Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 26-09-11 21:55 #1
    Προεπιλογή ενδυναμωση και ογκος για τετρακεφαλο/δικεφαλο
    Καλησπερα σας. Ειμαι αθλητης και πριν 1 χρονο και 2 μηνες επαθα ρηξη χιαστου και μηνισκου στο αριστερο ποδι.
    απο οταν εκλεισα τους 6 μηνες και μετα δεν εχω καταφερει ε τιποτα να κανω το αριστερο οπως ειναι το δεξι μου ποδι.
    εχει περιπου 2 cm διαφορα.και επειδη παιζω handball θελω να προσπαθησω να το κανω καλα με βαρη.
    Αυτο που θα ηθελα ειναι αν γνωριζει καποιος απο εδω με παρομοιο προβλημα καποιο προγραμμα με ασκησεις και επαναληψεις
    γιατι δεν υποφερεται η κατασταση.τραυματιζομαι πολυ πιο ευκολα λογο ατροφιας μιας και με το αριστερο ειναι που κανω τα αλματα
    και τις προσποιησεις αλλα και τις κοντρες.και λογο της ατροφιας νιωθω πονους στο γονατο και οπως ειπα τραυματιζομαι πολυ συχνα εκει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-09-11 23:54 #2
    Προεπιλογή
    κανεις;;; να πω οτι σημερα μετρησα με μεζουρα τα 2 ποδια και απογοητευτηκα και θα ηθελα να ρωτησω αν θα κανω σωστα με
    το να σταματησω τον αθλητισμο,τουλαχιστον για αυτη την χρονια.και αυτο γιατι το αριστερο το χειρουργημενο εχει 4 με 4,5
    εκατοστα διαφορα απο το καλο (δεξι)το μετρησα με μεζουρα οπως μου ειχε δειξει ο γιατρος.δλδ να βαλω την μεζουρα απο το γονατο
    μεχρι πανω και ανα 5 εκατοστα να τραβαω 1 γραμμη μεχρι να φτασω στα εικοσι.οποτε και τα αποτελεσματα ηταν στα 5 εκατοστα το αριστερο
    ηταν 40 και το δεξι 45,στα 10 εκατοστα το αριστερο 47 το δεξι 51,5,στα 15 εκατοστα το αριστερο 53 το δεξι 57,5 και στα 20 εκατοστα το
    αριστερο 58,5 το δεξι 61,5. οπως ειπα παιζω χαντμπολ και θελει καλα και δυνατα ποδια γιατι εχει αλματα,προσποιησεις και αποτομες αλλαγες.
    αλλα η διαφορα ειναι μεγαλη στα 2 ποδια απο οτι βλεπω.αυριο θα μιλησω με τον φυσικοθεραπευτη να μου πει και αυτος αλλα πιστευω οτι το πιο
    σωστο ειναι για φετος να το σταματησω μεχρι να ξαναπαρει τον ογκο και την δυναμη!γιατι σημερα δοκιμα αλματα και πανω απο 10 εκατοστα δεν εβγαινε!
    οπως επισης και οταν εβαζα παραπανω δυναμη για να κανω καλυτερο αλμα τοτε ποναγε το γονατο.τα γραφω ολα αυτα γιατι μου αρεσει το χαντμπολ αλλα
    εδω μαλλον σε αυτη την περιπτωση πρεπει να το αφησω μεχρι να γινω καλα.εσεις τι λετε;
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-09-11 00:28 #3
    Προεπιλογή
    Μιλα με καποιον αθλιατρο... μην ρωτας τοσο αοριστα και τυχαια....
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 30-09-11 07:49 #4
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.562
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deadwar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σας. Ειμαι αθλητης και πριν 1 χρονο και 2 μηνες επαθα ρηξη χιαστου και μηνισκου στο αριστερο ποδι.
    απο οταν εκλεισα τους 6 μηνες και μετα δεν εχω καταφερει ε τιποτα να κανω το αριστερο οπως ειναι το δεξι μου ποδι.
    εχει περιπου 2 cm διαφορα.και επειδη παιζω handball θελω να προσπαθησω να το κανω καλα με βαρη.
    Αυτο που θα ηθελα ειναι αν γνωριζει καποιος απο εδω με παρομοιο προβλημα καποιο προγραμμα με ασκησεις και επαναληψεις
    γιατι δεν υποφερεται η κατασταση.τραυματιζομαι πολυ πιο ευκολα λογο ατροφιας μιας και με το αριστερο ειναι που κανω τα αλματα
    και τις προσποιησεις αλλα και τις κοντρες.και λογο της ατροφιας νιωθω πονους στο γονατο και οπως ειπα τραυματιζομαι πολυ συχνα εκει.

    Εχεις κανει εγχείριση αποκαταστασης;Το εχεις αφησει προσπαθωντας να κανεις φυσικη αποκατασταση;Μιλαμε για ολικη ρηξη χιαστου;Προσθιου;
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-09-11 12:35 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις κανει εγχείριση αποκαταστασης;Το εχεις αφησει προσπαθωντας να κανεις φυσικη αποκατασταση;Μιλαμε για ολικη ρηξη χιαστου;Προσθιου;
    ναι εχω κανει την εγχειριση εδω και ενα χρονο. ριξη προσθιου χιαστου μαζι με ριξη εσω μηνισκου.τον μηνισκο τον εκαναν συρραφη και χιαστος εβαλα φυσικο
    μοσχευμα δικο μου.
    Απάντηση με παράθεση