Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 14 από 14
  1. 28-09-11 15:49 #1
    Προεπιλογή καψιμο μυων. τι ειναι?
    τι εννοουμε οταν λεμε π.χ '' προσεχε μην γυμναζεις τοσο πολυ την τους δικεφαλους γιατι θα τους καψεις''
    γιατι συμβαινει? πως το καταλαβαινουμε ? τι επιπτωσεις εχει?
    παρακαλω να απαντησουν οσοι ξερουν και οχι οσοι νομιζουν ή υποψιάζονται οτι ξερουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-09-11 15:55 #2
    Προεπιλογή
    λογικα καταστρεφεις τους μυες σε τετοιο επιπεδο που να μην ειναι σωστο, στην ουσιά όταν καίγεται σημαίνει πως καταστρέφονται περισσότερες μυικές ίνες απ ότι πρέπει που η πρωτείνη δεν έχει την δυνατότητα να αποκαταστήσει...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 28-09-11 15:59 #3
    Προεπιλογή
    σιγουρο αυτο? και μετα τι επιπτωσεις εχει?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-09-11 15:59 #4
    Προεπιλογή
    Χονδρικά το φαινομενο αυτο (κάψιμο) αφορά του μυικο κάματο ,
    Οι αιτιες εντοπιζονται τόσο στα μυικά κυταρα όσο και στο κεντρικό νευρικό σύστημα , δηλαδή, στην αδυναμια των συσταλτικών διαδικασιών των μυικών ινων , όσο και στην αδυναμια του νευρικου συστήματος να μεταφέρει τις εντολές στους μύες. Είναι ένας συνδιασμός έντασης και διάρκειας της προσπάθειας.

    Η πρώτη περίπτωση (μυικά κύταρα) αφορά προσπάθειες μεγάλης διάρκειας και μέτριων εντάσεων. Αφορούν δηλαδή τις μεταβολικές διαδικασίες εντός του μυός, όπως πχ παραγωγή μεγάλης ποσότητας γαλακτικού οξέως , ανακατανομή ιόντων , μειωμένη ροή αίματος και άλλες μεταβολικές διεργασίες.

    Η δεύτερη περίπτωση αφορά κυρίως τις προσπάθειες πολύ μεγάλης έντασης όπως πχ βαριά πατήματα ή σπριντ. Χονδρικά δεν γινεται μεταβίβαση διαβιβαστικών ουσιών από τις νευρικές απολήξεις. (εδώ επηρεάζονται περισσότερο οι ίνες ταχείας συστολής.. λογικό..)

    Αυτά για την αίσθηση του πόνου , πάνω στην προσπάθεια. Ο κάματος αφορά και την περίοδο της αποκατάστασης και διακρίνεται σε δύο είδη, στον προσωρινό πόνο και τον καθυστερημένο πόνο.

    Πρέπει να καταλάβουμε σαν χομπιστες , οτι η άσκηση στην ουσία αφορά την σκόπιμη αποδιοργάνωση/καταστροφή του μυικου συστήματος σε μέτρο ανάλογα τους στόχους και την δοσμένη κατάσταση της υγείας. Στην ουσία την ώρα της άσκησης οι μυες σε μικροσκοπικό επιπεδο κυριολεκτικά σχίζονται (αποδιοργανώνονται ) ώστε μετά το πέρας της αποκατάστασης να είναι πιο ανθεκτικόι. Είναι βασικό να το καταλάβουμε αυτό για πάρα πολλούς λόγους...

    Γενικώς ο μυς επανέρχεται ακόμα και μετά από τις πιο εξαντλητικές προπονήσεις. Μακροπρόθεσμα , όπως πολύ έξυπνα ειπώθηκε πιο πάνω , ο οργανισμός ξεφορτώνεται σε σχετικό βαθμό ιστό που δεν χρειάζεται προκειμένου να ανταπεξέλθει καλύτερα στο είδος της προσπάθειας. Από αυτήν την ιδιότητα του οργανισμού εξηγείται και η λεγόμενη αρχή της εξιδίκευσης στην προπονητική (sport specific ).

    Οταν αυτό δεν συμβαίνει , δηλαδή να επανέρχεται ο μυς, τότε μιλάμε μάλλον για κάποια παθολογική κατάσταση η οποία ενδεχωμένος πυροδοτήθηκε από την υπερ-προπονηση και γενικότερα την υπερκόπωση αν προσθέσουμε και τους λοιπους ρυθμούς της ζωής μας.

    ...είναι πολύ δύσκολο βεβαια να φτάσει κανεις σε επιπεδο τέτοιο, να υπερ-προπονηθει. Αυτό που πολύ συχνά ακόυμε " ξεκουράσου , εχεις υπερ-προπονηθεί " δεν στέκει. Το σύνδρομο αυτό θέλει πολλούς μήνες να ξεπεραστεί ή και χρόνια ακόμα...

    Αυτό που παθαίνουμε εμείς οι κοινοί θνητοί λέγεται ,εξάντληση από υπερ-χρηση και κρατά από 2 - έως 5 μέρες το πολύ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-09-11 16:03 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο makos13gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    σιγουρο αυτο? και μετα τι επιπτωσεις εχει?
    έντονες μυαλγίες,μυοσφαιρινουρία,ανησυχία, υπερδιέγερση,ταχύπνοια πολύπνοια και σε τελικά στάδια κυκλοφορική καταπληξία και γαλακτική οξεωση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 28-09-11 16:06 #6
    Προεπιλογή
    πολυ καλος
    ευχαριστω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 10-01-12 15:46 #7
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Μου φάνηκε σχετικό με το θέμα οπότε θα το ρωτήσω εδώ!

    Το σαββατο έκανα προπόνηση δικέφαλα-τρικέφαλα και τα έδωσα όλα. Πρήστηκα αρκετά μάλιστα σε σημείο που το χέρι μου δε τέντωνε τελείως. Όλα καλά μετα βγήκα κλπ. Την επόμενη μέρα ξυπνάω με φοβερό πιάσιμο στα χέρια και κυρίως στα δικέφαλα. Δε μπορούσα να τεντώσω το χέρι μου τελείως πονούσε όταν το τέντωνα. Υπέθεσα ότι είναι πιάσιμο απο την προπόνηση και θα περάσει. Την επόμενη μέρα όμως επιδεινώθηκε, ένιωθα το μυ πιο δύσκαμπτο και πονούσα αρκετά όταν το τεντωνα και όταν το λύγιζα εντελώς! Σήμερα είναι τρίτη μέρα και ακόμα δεν έχει περάσει καθόλου, νιώθω ότι δε μου περνάει και ανησυχώ μήπως δεν είναι πιάσιμο και είναι κάποιος τραυματισμός του μυ ή του τένοντα...

    έχει τύχει σε κανέναν να είναι υπερβολικά πιασμένος για πάνω απο 2-3 μέρες?
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 10-01-12 15:56 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    δημητρη πολλες φορες για να μην πω συνεχεια μου συμβαινει αυτο.....
    δεν ξερω αν ειναι τραυματισμος σου αν κ δεν νομιζω αλλιως θα ηταν αφορητος ο πονος...
    εγω αυτο που εχω καταλαβει απο το σωμα μου,ειναι οτι οταν ηρεμει το σωμα μου γενικοτερα,τοτε αρχιζει το πιασιμο...οπως και καποιες φορες οταν κανω αεροβιο αρχιζω να υποφερω απο ντομς αλλα και αυτο σχετικο ειναι,σε αλλους το αεροβιο βοηθαει...καθε ενας κ διαφορετικος...

    ακομα κ να καθομαι,αν δεν ηρεμησω εσωτερικα για διαφορους λογους πχ αγχος,δεν με πιανει τιποτα...

    απλα εκανες δυνατη προπονηση κ χωρις διατασεις κ τωρα πονας...

    δεν πιστευω να μην προσεξες το θεμα σου με τον τραυματισμο σου παλαιοτερα κ το επηρεασες στην προπονηση...προσεχε
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 10-01-12 16:26 #9
    Το avatar του χρήστη outnumb

    Εγγραφή
    08-01-2010
    Περ.
    North, very north
    Μηνύματα
    158
    Προεπιλογή
    Αυτο το πιασιμο που ενιωθες Ramrod λεγεται καθυστερημενος μυικος πονος, εμφανιζεται, κορυφωνεται και διαρκει 24-72 ωρες μετά την προπονηση και ειναι απολυτος φυσιολογικο. το περνω και εγω μετα απο εντονες προπονησεις ακριβως οπως τα περιεγραψες και σε σενα.
    Οσον αφορα το ''καψιμο'' (μεταφορικος ορος), οπως ειπε και ο φιλος παραπανω οφειλεται στον μυικο καματο στον οποιο ''οδηγουμε'' τους μυς μας μεσα στην προπονηση με αποτελεσμα να μην μπορουμε να ανταπεξελθουμε σε υπολοιπες ασκησεις (ασκησεις που εκτελουνται απο ''φυσιολογικα - νορμαλ'' ατομα, σε φυσιολογικες συνθηκες). οταν π.χ. γυμναζουμε 2κεφαλα καλο ειναι να κανουμε το πολυ 3 ασκησεις και να μην υπερβαλουμε, καποιοι αλλοι που ''υποστηριζονται'' μπορουν και κανουν περισσοτερες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 10-01-12 17:30 #10
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Όχι Ελένη με τον ώμο δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, είμαι ιδιαίτερα προσεκτικός και δε με πονάει. Αλλα τα δικέφαλα ρε συ με ταραζουν στον πόνο όταν τα τεντώνω ειδικά...

    Παρόμοιο πρόβλημα αν αντιμετώπισα και με τους κοιλιακους αυτη τη βδομαδα...τους επαιξα δυνατα και με πονουσαν 5 μέρες! Απλα στα δικεφαλα επιδεινώθηκε χτες και σημερα δεν ειδα καμια βελτιωση και γι αυτο ανυσηχησα. Και στην προπονηση δεν ενιωσα κανενα πονο περιεργο. Εκτος αυτου μετα την προπονηση περα απο το πρηξιμο που ήταν εμφανες ημουν μια χαρα, δεν ενιωθα καποιο πονο η κατι τετοιο.

    Τεσπα θα περιμενω λιγες μερουλες και θα δω...

    Ευχαριστω!
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 11-01-12 12:49 #11
    Το avatar του χρήστη primordial

    Εγγραφή
    07-06-2009
    Περ.
    "Psycho Circus"
    Μηνύματα
    1.027
    Προεπιλογή
    ^^^^
    Δυστυχώς, όλα αυτά τα συμπτώματα που περιγράφεις, εγώ τα έχω συνδυασμένα με τενοντίτιδα....
    Είμαι παθών.... κ από τότε οι προπονήσεις των δικεφάλων είναι πολύ light, αλλά αυτά τα μαγκώματα κ οι πόνοι με επισκέπτονται ανά διαστήματα...
    "If we could give every individual the right amount of nourishment and exercise, not too little and not too much, we would have found the safest way to health."

    Hippocrates


    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 12-01-12 02:12 #12
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Σημερα βασικα ήμουν σκάλες καλυτερα απο χτες...ελαχιστος πόνος και η κινητικότητα έχει επανέλθει σε ποσοστο 99%.

    Δε πιστευω να είναι τενοντιτιδα γιατι απ όσο γνωρίζω στα σημεια που πονάω δεν περναει ο τενοντας του δικέφαλου. Θα περιμένω 2-3 μερούλες ακόμα χωρις προπόνηση να δω αν θα μείνει τίποτα...
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 15-01-12 02:48 #13
    Προεπιλογή
    Το ιδιο θεμα εχω και εγω στα ποδια μου οταν τα γυμναζω.Εκτος οτι τους κανω τρελη προπονηση(αλλιως νιωθω σαν να μην εκανα τιποτα) για 2-3 μερες ειμαι σαν κουτσος-τυφλος που περπατα πανω σε καρβουνα...Δεν εχω καθολου τον ελεγχο πανω στα ποδια μου,απλα σηκωνω το ενα και περιμενω να πεσει καπου σωστα για να περπατησω.Το φαι που πεφτει μετα απο μερα ποδιων ειναι οφφ απο αυτο το θεμα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 10-12-13 18:56 #14
    Προεπιλογή καψιμο
    παιδια εχω ενα θεμα... και πιστυεω οτι εχω καει... εκανα 5 προπονησεις την εβδομαδα(17ετων ποδοσφαιρο) και αγωνες κλασικα... απο τον Σεπτεμβρη εως πριν 2 βδομαδες... και το θεμα ειναι οτι οταν τρεχω για 2-5 λεπτα με πιανουν τα ποδια στην γαμπα και μετα απο λιγο μουδιαζουν και ειναι σαν να τα ''κουβαλαω'' εγω αντι αυτα εμενα... τι πρεπει να κανω;; και ειναι καψιμο αυτο;; πρεπει να ξεκουραστω κανα μηνα; γιατι εχω να κανω προπονηση 2 βδομαδες και τωρα π δοκιμασα σε αγωνα να παιξω με επιαναν!! τι κανω;;
    Απάντηση με παράθεση