Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 15-12-13 16:24 #1
    Προεπιλογή Αποθεραπεια Μηνισκου.
    Ρε παιδια εχω μηνισκο δυο χρονια και δεν εκανα εγχυρηση απλα με ψιλο πιανει τωρα τελευτεα οταν γονατιζω οταν το ειχα παθει πηγαινα gym και μου ειχαν δωσει κατι χαπια για το γονατο λειι ισχυει κατι τετοιο..
    Και τι μπορω να κανω τωρα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-12-13 19:17 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    ούτε τα χάπια ούτε οι αλοιφες έχουν να κάνουν πολλα εκτός απο παυσίπονα που δεν είναι λύση γιατι απλα δεν νιώθεις όταν πονάς και μπορεί να κάνεις μεγαλύτερη ζημιά
    ασκήσεις ισομετρικές αν δεν επιτρέπετε λόγω πόνου να κάνεις κανονικα , η με περιορισμένη κίνηση να μην κλείνει πολυ το γόνατο πάνω απο 90 μοίρες , γιατι όπως λές εκεί σε πονάει , γενικα δυνάμωμα τον τετρακεφαλο και μηριαίο , διατάσεις πολλες αλλα όχι με μεγάλο βάρος και κραδασμούς αν τρέχεις σε σκληρό έδαφος , γιατι ο μηνίσκος λειτουργει σαν αμορτισερ και η ζημια γίνετε μεγαλύτερη

    και πρέπει να γίνει διάγνωση αν κριθεί απαραίτητο και η κατάσταση είναι σοβαρή και ανάλογα η το αφήνεις έτσι και ας είναι κάποιο τμήμα σπασμένο αρκεί να μην ενοχλεί η προχωράς σε αρθροσκόπηση , γιατι πλέον έτσι γίνονται οι επεμβάσεις
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-12-13 19:54 #3
    Προεπιλογή
    Με ρηξη μυνισκου στο ενα γονατο κ υψηλη ενταση στον αλλο (ετσι τουλαχιστον ελεγε η μαγνητικη) ,καποια διαστηματα σε καποιες κινησεις ο πονος ηταν αφορητος. Απο τοτε που σταματησα το μπασκετ πριν 4 χρονια ,τα πραγματα ειναι σαφως καλυτερα.
    Με τις ασκησεις ποδιων (εκτος απο σκουωτ)γενικα δεν εχω προβλημα ,παντα ομως με προσοχη!
    Γενικα θα παιζει ρολο η εκταση της ζημιας ,το σημειο κ η ηλικια ισως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 09-01-14 22:51 #4
    Προεπιλογή
    Αυτο μου ειπαν και εμενα ειναι αναλογα το μεγεθος δεν ηθελα να κανω ενγχειρηση γιατι ξερω οτι το κανουν για να παρουν λεφτα...
    Απάντηση με παράθεση