Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 58
  1. 24-03-07 00:09 #1
    Προεπιλογή Οταν πονα το γονατο
    κανουν κατι σαν κλακ(και τα δυο) κ γενικα νιωθω μια μικρη ενοχληση ειναι ανησυχητικο; εδω και 2-3 μερες(εκοψα το γυμναστηριο βεβαια) καμια συμβουλη; Ειχε κανεις το ιδιο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-03-07 13:48 #2
    Προεπιλογή
    αμεσως στον γιατρο...δεν μιλαμε για καμια θλαση man τα γονατα δεν ειναι αστεια
    Impossible in Nothing
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-03-07 16:53 #3
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή Re: Προβλημα με γονατα
    Άν είναι μόνο ο ήχος χωρίς ενόχληση δεν υπάρχει θέμα είναι θέμα κατασκευής, αν όμως νιώθεις μικροενοχλήσεις τότε κάνε μία επίσκεψη σε ορθοπεδικό.

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-04-08 12:47 #4
    Προεπιλογή
    ο κριγμος ειναι απο την επιγονατιδα.αν ειναι χωρις συμπτωμα αστο.οσοι εχουν τα γονατα και τη μεση τους να κανουν ενα πελματογραφημα
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-04-08 13:29 #5
    Προεπιλογή
    Πιστεύω ότι ο θόρυβος δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα. Σε πολλούς εμφανίζεται αυτό το φαινόμενο χωρίς να έχουν κάποιο σύμπτωμα. Βεβαία και σε αυτές τις περιπτώσεις από όσο ξέρω ο θόρυβος δημιουργείται από δυσλειτουργίες των αρθρώσεων και από άλατα επομένως κάποια στιγμή μακροπρόθεσμα μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα, αλλά είναι φυσιολογική φθορά.
    Από εκεί και πέρα αν ο ήχος συνοδεύεται από ενοχλήσεις καλό είναι να το κοιτάξεις σε κάποιον ορθοπεδικό.
    Εγώ είχα σπάσει μαζί με την παιδοκομική και την επιγονατίδα σε ένα τροχαίο που είχα πριν 2 χρόνια κάτι το οποίο με έβγαλε off για 1 χρόνο.
    Όταν ξεκίνησα να κάνω βάρη στα πόδια είχα μικροενοχλήσεις στο γόνατο και έτσι έβγαλα τελείως σκουότ και πρέσα και άρχισα την προπόνηση με εκτάσεις μόνο οι οποίες δεν επηρέαζαν καθόλου.
    Τώρα 6 μήνες μετά την επιστροφή μου έχω βάλει πρέσα και έχω αρχίσει δειλά δειλά να κάνω και σκουότ χωρίς να έχω πρόβλημα. Βέβαια τα κιλά που κάνω είναι συντηρητικά.
    from the beginning
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 09-05-08 17:34 #6
    Προεπιλογή
    Αυτος ο ηχος εμφανιζεται κατα καιρους.Δεν εχω καταλαβει σε τι οφειλεται αλλα στο τραυματισμενο μου γονατο εμφανιζεται πιο συχνα μετα απο πολυ ορθοστασια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 10-05-08 13:55 #7
    Προεπιλογή Re: Προβλημα με γονατα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vson
    κανουν κατι σαν κλακ(και τα δυο) κ γενικα νιωθω μια μικρη ενοχληση ειναι ανησυχητικο; εδω και 2-3 μερες(εκοψα το γυμναστηριο βεβαια) καμια συμβουλη; Ειχε κανεις το ιδιο;

    Ρε τι μου θυμιζει αυτο...τι μου θυμιζει....α ναι....ετσι αρχισαν να 'τραγουδουν' και τα δικα μου γονατα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 10-05-08 15:54 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    εγώ θα έλεγα έχω ειδικότητα στα γόνατα μετά απο ατύχημα το 89 με μηχανή όπου το γόνατο κόπηκε κυριολεκτικά και έμεινε πάνω στο αμάξι που με χτύπησε . αν δεν αποκτούσα γνώσεις και δεν επέμενα δεν υπήρχε περίπτωση ούτε να περπατήσω .
    το κράκ που ακούγετε αν δεν συνοδεύετε απο πόνο δεν είναι τίποτε αλλά σίγουρα κάτι σημαίνει αυτο που σημαίνει είναι ελειπές ζέσταμα τώραθα πείτε κάνω καλό ζέσταμα ελα λοιπόν πού δεν είναι καλό γιατί αν ειναι τα αρθρικά υγρά και η ελαστικότητα του μυ μειώνουν τα συμπτώματα η τα εξαλείφουν γι αυτό δεν είναι το αν κάνουμε ζέσταμα αλλά αν είναι σωστό και αν κάνουμε διατάσεις πράγμα που το είδα σε πολύ λίγα άτομα στην μακρόχρονη πορεία στο ββ και εγω που πλέον το κάνω αυτό το κάνω αναγκαστικά γιατί αλλιώς δεν μπορώ να γυμνάσω πόδια καθόλου.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 10-05-08 16:12 #9
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 12-05-08 11:38 #10
    Προεπιλογή
    ΑΝ Ο ΚΡΙΓΜΟΣ ΔΕΝ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΝΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΑ,ΑΠΟ ΣΦΙΧΤΟ ΑΡΘΡΙΚΟ ΘΥΛΑΚΑ,ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΟΡΙΑ ΑΖΩΤΟΥ ΠΟΥ ΣΠΑΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΗΣ ΑΡΘΡΩΣΗΣ.ΠΑΓΟΣ ΚΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-07-08 14:02 #11
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή Οταν πονα το γονατο
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 13-07-08 14:44 #12
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Ωραιος

    Σχετικα με τραυματισμο παλι,ειχα δει σε ενα ντοκιμαντερ στο ΣΚΑΪ οτι οι εκτασεις ποδιων με πολυ αργη κινηση μπορουν να βοηθησουν στο να μεγαλωσει τωρα ο τενοντας του ποδιου,ο μινισκος....?? Δεν θυμαμαι τι ακριβως,παντως βοηθανε με τετοια εκτελεση να αποφυγεις τραυματισμους ή να αναρρωσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 12-09-09 14:54 #13
    Προεπιλογή γόνατο!
    Με πονάει το δεξί γόνατο, στην δεξιά πλευρά στα πλάγια !!! Τι μπορέι να ειίναι? Βασικά μου φένεται σαν να είναι κάποιο νεύρο επειδή ο πόνος φτάνει κάτ μερικές φωρές οταν το ξεκουράζω σταματάει αλλά μετα αρχίζει λίγο εαν πάω να κάνω διάδρομο !
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 12-09-09 17:40 #14
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.562
    Προεπιλογή
    Eίναι πολύ γενικευμενο έτσι όπως το περιγράφεις,μπορεί να είναι από μια απλή κακωση οπότε με μια μικρη ξεκουραση θα είσαι οκ μεχρι καποια μορφή ρήξης συνδέσμων,ισως καποια τενοντίτιδα αν λες ότι φτανει μεχρι κατω ...Ξεκουρασε το και αν δεις ότι ο πονος μενει ίδιος στο ίδιο ακριβως σημείο να επισκεφθεις ορθοπαιδικο,επίσης μια μαγνητικη τομογραφία θα αποσαφηνισει την κατασταση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-10-11 00:48 #15
    Προεπιλογή Πονος στο γονατο.
    Θα ειμαι συντομος. Πριν απο 7-8 μερες οταν και ξαναειχα προπονηση ποδιων, εκανα μια λιγο πιο ζωρικη προπονηση απο αλλες φορες.Οι ασκησεις ηταν (squat,προβολες,καμψεις δικεφ.,εκτασεις τετρακ.,γαμπες). Τις επομενες μερες που ειμαι και φουλ πιασμενος, απο αεροβιο εκανα μονο 30λεπτα περπατημα.Χθες εκανα για κανα 20λεπτα ΗΙΙΤ και μετα λιγο τρεξιματακι οταν και ενιωσα κατι τσιμπηματα στο γονατο και σταματησα. Σημερα που πηγα να ξανακανω ποδια επειδη ενιωθα αυτη την μικρη ενοχληση εβαλα και λιγο counterpain στην αρχη αλλα μολις πηγα να κανω ζεσταμα με 30kg για squat ειδα οτι ο πονος ηταν πολυ εντονος και το παρατησα.Ο πονος ειναι στην μπροστα μερια του γονατου. Να πω ακομη οτι στην προηγουμενη προπ. εκανα αρκετα κιλα squat για τα δεδομενα μου για πρωτη φορα αλλα δεν ξερω αν αυτο εχει καμια σχεση.

    τι λετε ?
    "Free at last, free at last. Thank god almighty the Squat rack is free at last!" -Martin Lifter King jr.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία