Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 58 από 58
  1. 12-03-13 13:51 #46
    Προεπιλογή
    αντε παλι
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-05-13 09:13 #47
    Το avatar του χρήστη Arlond

    Εγγραφή
    09-09-2009
    Περ.
    koridallos
    Μηνύματα
    97
    Προεπιλογή Πονος στο γονατο - Απαορευμενες ασκησεις
    καλημερα παιδια! με εχει πιασει εδω και λιγο καιρο ενα τσιμπημα στο γονατο ποιες ασκησεις πρεπει να αποφυγω
    απο leg press - σκουοτ - γαμπες

    επισης τι ειναι καλυτερο να κανω απο διαδρομο - ελλιπτικο - ποδηλατο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-05-13 10:06 #48
    Προεπιλογή
    Καλημέρα!
    Η σειρά νομίζω πάει ελλειπτικό-ποδήλατο-διάδρομος ώς πρός το θέμα της επιβάρυνσης... Βέβαια καλοκαιρι έφτασε οπότε το ιδανικότερο είναι το κολύμπι!
    Για τα λοιπά καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος με περισσότερες γνώσεις και ακόμα καλύτερα κάποιος ορθοπεδικός ή αθλίατρος
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-05-13 10:31 #49
    Το avatar του χρήστη MRN

    Εγγραφή
    16-05-2012
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    131
    Προεπιλογή
    Καλυτερα να πας σε εναν ορθοπαιδικο να σε δει..

    γαμπες πιστευω μπορεις να κανεις ανετα.Τωρα δες ποιες ασκησεις σε ενοχλουν και πραττεις αναλογως.. Παντως για μενα το σκουοτ ειναι πολυ πιο φυσικη ασκηση απο την πρεσσα..

    Εγω ειχα προβλημα στο γονατο (χονδροπαθεια) και ο γιατρος μου ειχε απογορευσει προβολες , πρεσσα , σκουοτ (τα παντα δηλαδη ) και εκανα μονο leg extention , leg curl 45 μοιρες κινηση και ισομετρικες.. αλλα ουσιαστικη βελτιωση δεν ειδα.. Παραδοξως εχει λιγο καιρο που ξεκινησα σκουωτ και πρεσσα κανονικα και τωρα ειμαι πολυ καλυτερα..Ισως βοηθησε και το συμπληρωμα για τις αρθρωσεις που παιρνω.

    Για αεροβιο μακραν το καλυτερο αν εχεις προβλημα με τα γονατα ειναι ελλειπτικο
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-05-13 11:38 #50
    Το avatar του χρήστη Arlond

    Εγγραφή
    09-09-2009
    Περ.
    koridallos
    Μηνύματα
    97
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MRN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλυτερα να πας σε εναν ορθοπαιδικο να σε δει..

    γαμπες πιστευω μπορεις να κανεις ανετα.Τωρα δες ποιες ασκησεις σε ενοχλουν και πραττεις αναλογως.. Παντως για μενα το σκουοτ ειναι πολυ πιο φυσικη ασκηση απο την πρεσσα..

    Εγω ειχα προβλημα στο γονατο (χονδροπαθεια) και ο γιατρος μου ειχε απογορευσει προβολες , πρεσσα , σκουοτ (τα παντα δηλαδη ) και εκανα μονο leg extention , leg curl 45 μοιρες κινηση και ισομετρικες.. αλλα ουσιαστικη βελτιωση δεν ειδα.. Παραδοξως εχει λιγο καιρο που ξεκινησα σκουωτ και πρεσσα κανονικα και τωρα ειμαι πολυ καλυτερα..Ισως βοηθησε και το συμπληρωμα για τις αρθρωσεις που παιρνω.

    Για αεροβιο μακραν το καλυτερο αν εχεις προβλημα με τα γονατα ειναι ελλειπτικο
    τι βιταμινη παιρνεις φιλε για τις αθρωσεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-05-13 11:45 #51
    Το avatar του χρήστη ΠανοςΒ

    Εγγραφή
    04-12-2011
    Περ.
    Κορωπι
    Μηνύματα
    1.865
    Προεπιλογή
    Ξεκουράζεις τα γόνατα σου λίγο και εξετάζεις το ενδεχόμενο να χρησιμοποιείς straps για τις ασκήσεις που σε ενοχλούν τα γόνατα.

    Τα συμπληρώματα με γλουκοζαμίνη και χονδροιτίνη ειναι ΟΚ αλλά θελουν 3+ μήνες ληψης για να αποδώσουν. Μπορείς διατροφικά να ανεβάσεις τη λήψη καλών λιπαρων Ω3-6-9, βοηθάνε στη λιπανση των αρθρώσεων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-05-13 11:53 #52
    Το avatar του χρήστη Arlond

    Εγγραφή
    09-09-2009
    Περ.
    koridallos
    Μηνύματα
    97
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΠανοςΒ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκουράζεις τα γόνατα σου λίγο και εξετάζεις το ενδεχόμενο να χρησιμοποιείς straps για τις ασκήσεις που σε ενοχλούν τα γόνατα.

    Τα συμπληρώματα με γλουκοζαμίνη και χονδροιτίνη ειναι ΟΚ αλλά θελουν 3+ μήνες ληψης για να αποδώσουν. Μπορείς διατροφικά να ανεβάσεις τη λήψη καλών λιπαρων Ω3-6-9, βοηθάνε στη λιπανση των αρθρώσεων.
    το animal flex λεει τπτ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 17-05-13 12:04 #53
    Το avatar του χρήστη ΠανοςΒ

    Εγγραφή
    04-12-2011
    Περ.
    Κορωπι
    Μηνύματα
    1.865
    Προεπιλογή
    Δεν το έχω δοκιμασει αλλά θα πρεπει να δεις το κόστος σου σε βαθος χρόνου γιατι τα ανιμαλακια ειναι λίγο τσιμπημενα σε τιμες. Εγω πήρα για κανα 3μηνο το Super Cissus. Βεβαια δεν μπορώ να σου πώ αν εκανε δουλειά γιατί γενικά αυτά τα πραγματα ειναι υποκειμενικά.

    Ριξε μια ματια στις αξιολογησεις στα σαιτ.

    Γενικά πιστευω οτι για τις αρθρωσεις πρεπει πρωτα να είσαι σίγουρος για το τί εχεις πρώτα. Μπορεί απλά να χρειάζεσαι λίγη ξεκούραση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 13-06-13 18:06 #54
    Προεπιλογή
    Να γραψω κι εγω την εμπειρια μου, καθως απο πονο στα γονατα αλλο τιποτα.
    Τον νοεμβριο του 11 διαγνωστηκα με χονδροπαθεια επιγονατιδας στο αριστερο. Αφου το ξεκουρασα και ο εφυγε ο πονος, μου γυρισε μπουμερανγκ αυτη τη φορα στο αλλο ποδι. Για να μην πολυλογω ειχα αφησει τα ποδια μου στην τυχη τους. Εκανα καμια ισομετρικη που και που αλλα ως εκει. Το προβλημα εγω το αποδιδω σε λαθος τεχνικη στα καθισματα. Απ οτι εχω καταλαβει, ορισμενοι εχουν προδιαθεση στο να εμφανισουν χονδροπαθεια και απλα χρειαζεται ενα "trigger" για να γινει αυτο . Οποτε νο.1 tip, σωστη τεχνικη στα σκουοτ!! Το βαρος να βρισκεται στην μεση του πελματος και πισω, και οταν πιεζουμε, να εχουμε "knees out".

    Το θεμα ομως ειναι τι γινεται αν την παθεις (οπως την επαθα εγω).
    -Περιμενεις να φυγει τελειως ο πονος ωστε να περπατας pain-free. Εδω χρησιμοποιεις και αντιφλεγμονωδη(θα στα γραψει ο γιατρος).
    -Αποφευγεις σκαλες, το πολυ τρεξιμο, και ποδηλατο.
    -Πριν την προπονηση βαζεις θερμαντικη. Εγω προτιμω την deep heat.
    -Τον πρωτο καιρο πλακωνεσαι στις ισομετρικες. Τι εννοω. Ειναι μερα στηθους;; Στο τελος κανεις 4-5 σετ iso τετρακεφαλων. Ειναι μερα πλατης;; Το ιδιο. ΜΗΝ σκεφτεσαι οτι θα υπερπροπονηθεις ή κατι τετοιο.
    -Μετα απο την προπονηση διατασεις! Πολυ βασικο. Εδω συμπεριλαμβανεις και το λεγομενο "πατημα" που η μοδα το θελει ως foam rolling. Εγω επειδη δεν ειχα τον γνωστο κυλινδρο εκανα δουλεια με μπαλα μπασκετ απο τις πολυ μικρες(θα βρεις στα jumbo). Πατας πολυ ΙΤ Band, και τετρακεφαλους, κοντα στο γονατο και ψηλοτερα. Οχι πανω στην αρθρωση!
    -Στο σπιτι βαζεις παγο για 15-20 λεπτα.
    -Οταν αρχισεις να νιωθεις το γονατο πιο "σιγουρο" Αρχιζεις καθισματα και εκτασεις(απο τις 45μοιρες και πανω). Καθισματα για αρχη πολυ ελαφρια και 10-12 επαναληψεις. Το ιδιο και για τις εκτασεις. Ανεβαζεις κιλα με υπομονη. Δηλαδη δεν λες, "α εκανα αυκολα τα 30, θα βαλω 40 στην αλλη". Αργα-αργα. Για μετα, ισχυουν τα ιδια οπως και πανω.
    -Επισης λιπαρα οξεα και glucosamine-chondroitin-msm. Αλλοι λενε δεν κανουν τιποτα. Εγω νιωθω οτι οντως εκανα δουλεια. Πληροφοριακα επαιρνα ω3 της NowFoods τα Super EPA, glucosamine-chondroitin-msm της Solgar που εχει 1500-1200-700 mg. Για 5-6 μηνες.
    Σημερα δν εχω κανενα απολυτως πονο. Ακομα και το πρωι που ξυπναω και ενιωθα το γονατο "καπως", εφυγε κι αυτο.
    Αυτα. Καλες προπονησεις.

    http://www.youtube.com/watch?v=JyT2Og_xJO4
    http://www.youtube.com/watch?v=j5l4uw-K4ek
    "Free at last, free at last. Thank god almighty the Squat rack is free at last!" -Martin Lifter King jr.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-06-13 20:03 #55
    Το avatar του χρήστη MRN

    Εγγραφή
    16-05-2012
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    131
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Arlond Εμφάνιση μηνυμάτων
    το animal flex λεει τπτ?

    έστω και καθηστερημένα αλλά τώρα το είδα!

    Χρησιμοποιήσα το animal φλεξ για 45 μέρες . Τσιμπημένο μεν , αλλά έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος . Να σου πω όμως πως δεύτερη φορά δεν ξέρω αν θα το τιμούσα λόγω τιμής.Το συνδύασα επίσης με τα ω3 της ίδιας εταιρείας.
    Τα ω3 βοηθάνε επίσης.
    Τώρα σκέφτομαι να πάρω την πολυβιταμίνη orange triad και ω3 για να μου βγει πιο οικονομικά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 18-06-13 01:10 #56
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Οταν ενιωσα τον πρωτο πονο , ειχα παρει 15 μερες το flex και ειλικρινα απο την πρωτη μερα ηταν σαν να επερνα φαρμακο εφυγε αμεσως ο πονος.

    Δευτερη φορα που το χρησιμοποιω τωρα για αλλες 15 μερες , ειχα χτυπησει δυνατα το ποδι σε σπριντ και ειχα ενοχλησεις στο γονατο. Απο την 2η-3η μερα παλι εφυγε ο πονος
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 16-08-13 11:47 #57
    Προεπιλογή
    νομίζω ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν κλακ κλακ στα γόνατα αν τα πιάσεις δηλαδή σίγουρα θα κάνουν κάποιες στιγμές

    εγώ από χθες έχω κάτι μικροενοχλήσεις στο δεξί γόνατο (σαν ένα μικρό πιασιματάκι που σε κάποιες κινήσεις το νιώθω λίγο παραπάνω) , δεν με επηρεάζουν καθόλου αλλά δεν θέλω να βγει κανένα πρόβλημα...κάνω τα λεγόμενα squat ή καθίσματα χωρίς βάρη και λέω μήπως είναι από αυτό γιατί κάνω μπόλικα και όλο το βάρος παιρνάει από το γόνατο , τι λέτε το ξεκουράζω λίγες μέρες ; να δοκιμάσω να τρέξω λίγο να δω πως θα πάει ;
    επίσης να του βάλω λίγο ζεστό νερό ή κρύο ; δοκίμασα χθες λίγο με το ζεστό αλλά νομίζω ότι ήταν χειρότερα και το άλλαξα σε κρύο και ένιωσα λίγο καλύτερα
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-01-14 21:24 #58
    Προεπιλογή πονος στο γονατο
    Καλησπερα! θα ηθελα μια βοηθεια στ θεμα αυτο...Ειμαι 17 χρονων και ασχολουμε με το γυμναστηριο 2 χρονια τωρα ...στην ασκηση Squat εκανα με αρκετα κιλα και ενιωσα ενα ελαφρη πονο στα γονατα οταν τελειωνα την ασκηση μετα τπτ απολιτως μονο εκεινη την ωρα κατεβασα αρκετα κιλα και ειδα οτι με ποναει το ιδιο με πριν ....ποιος ειναι ο λογος π με ενοχλη για λιγο εκεινη την ωρα? ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234