Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 24 από 24
  1. 12-11-11 18:19 #16

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    590
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο crow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα σου ελεγα κατέβασε αρκετα τους ρυθμους ειδικα σε τετοιες ασκησεις.Περίεργο που δεν το ειχες καταλαβει πιο μπροστα,διοτι θα επρεπε να εχεις αρρυθμίες, να κουραζεσε σχετικα ευκολα αλλα κ καποια δυσπνοια οταν καταβαλεις μεγαλη προσπαθεια.Πως σε εξετασε κ το καταλαβε???(τωρα βεβαια θα βγουμε λιγο off topic αλλα πιστευω θα κανουν τα στραβα ματια )
    Είχα παει για check up και εκανα υπερηχο και το βρηκαν ....
    Μου ειχε τυχει να εχω αρυθμιες ή κανα τσιμπιματακι αλλα σπανια .
    Απ οτι μου ειπε , η ανεπαρκεια ειναι μεσαιου βαθμου και "μπορω να συμετεχω σε αθλητικες δραστηριοτητες αποφευγωντας υψηλα επιπεδα ασκησης" οπως χαρακτηριστηκα μου ειχε πει ο γιατρος ...
    Πιστευω ομως οτι μια "σοβαρη" προπονηση με βαρη , ειναι αρκετα υψηλο επιπεδο ασκησης ...
    Επειδη ειμαι περα δώθε τωρα με τη σχολη , μόλις βρω χρονο θα παω και σε αλλο γιατρο να παρω μια δευτερη γνωμη και να συζητησουμε ποια ειναι "τα ορια της ασκησης" που μπορω να κανω ...
    Και επειδη δεν ειναι να παιζουμε με αυτα τα πραγματα , εαν πει "μεγαλα" βαρη κομενα κι αυτος τοτε τα κοβω ...

    Και οπως ειπε ο φιλος πιο πανω, καθε χρονο θελει εναν υπερηχο για να βλεπουμε εαν μεγαλωνει ...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    edit: τωρα που ειδα τις εξετασεις μου δεν λενε ανεπαρκεια λενε προπτωση μητροειδους βαλβιδας. Δε ξερω αν ειναι το ιδιο
    Εμενα γραφει προπτωση μητροειδους με μετριου βαθμου ανεπαρκεια αυτης απ οτι θυμαμαι ...


    EDIT: Και σε καμια περιπτωση δεν πρεπειι να παρω λιποδιαλυτες - νιτρικα !!!!!!!!!!!!!!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelios17 : 12-11-11 στις 18:28
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-11-11 19:38 #17
    The Prophet
    Το avatar του χρήστη sofos

    Εγγραφή
    16-10-2010
    Μηνύματα
    5.621
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stelios17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα παει για check up και εκανα υπερηχο και το βρηκαν ....
    Μου ειχε τυχει να εχω αρυθμιες ή κανα τσιμπιματακι αλλα σπανια .
    Απ οτι μου ειπε , η ανεπαρκεια ειναι μεσαιου βαθμου και "μπορω να συμετεχω σε αθλητικες δραστηριοτητες αποφευγωντας υψηλα επιπεδα ασκησης" οπως χαρακτηριστηκα μου ειχε πει ο γιατρος ...
    Πιστευω ομως οτι μια "σοβαρη" προπονηση με βαρη , ειναι αρκετα υψηλο επιπεδο ασκησης ...
    Επειδη ειμαι περα δώθε τωρα με τη σχολη , μόλις βρω χρονο θα παω και σε αλλο γιατρο να παρω μια δευτερη γνωμη και να συζητησουμε ποια ειναι "τα ορια της ασκησης" που μπορω να κανω ...
    Και επειδη δεν ειναι να παιζουμε με αυτα τα πραγματα , εαν πει "μεγαλα" βαρη κομενα κι αυτος τοτε τα κοβω ...

    Και οπως ειπε ο φιλος πιο πανω, καθε χρονο θελει εναν υπερηχο για να βλεπουμε εαν μεγαλωνει ...




    Εμενα γραφει προπτωση μητροειδους με μετριου βαθμου ανεπαρκεια αυτης απ οτι θυμαμαι ...


    EDIT: Και σε καμια περιπτωση δεν πρεπειι να παρω λιποδιαλυτες - νιτρικα !!!!!!!!!!!!!!!!!
    η προπτωση σχετιζεται με την ανεπαρκεια?δηλαδη η προπτωση μπορει να δημιουργησει και ανεπαρκεια μητροειδους?γιατι δε το ψαξα αυτο,ουτε και ρωτησα τπτ παραπανω παλιοτερα τον doctor....
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-11-11 22:06 #18
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Κι εγω πολλες φορες ζαλιζομαι,στον παγκο ουτε μια φορα ομως δεν εχω νιωσει κατι,στις αρσεις 2-3 φορες και στα σκουοτ τις περισσοτερες.Μετα απο πολυ δυνατα σετ νιωθω πως αν δε καθισω θα πεσω κατω.Επισης αρκετες φορες κοκκινιζουν τα ματια μου λογο αρτηριακης πιεσης προφανως.Στελιο ειχα διαβασει καπου πως η πιεση των ασκουμενων σε μεγιστες προσπαθειες μπορει να φτασει πανω απο 20,στιγμιαια φυσικα και λογικα θα ελεγαν για τη μεγαλη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yπαρχει περιπτωση να παθει καποιος ζαλαδα ή να λιποθυμησει οχι μετα αλλα κατα τη διαρκεια του σετ των σκοουτ??
    Δεν εχω δει καμια φορα κατι τετοιο,εχει προνοησει ευτυχως ο Θεος..φαντασου να σε πλακωναν 200 κιλα!!!Πολλοι παντως,οπως εχω δει στο utube πεφτουν κατω μετα την ολοκληρωση του σετ,απευθειας μετα ομως..πχ αφηνεις τη μπαρα στο ρακ,κανεις ενα βημα και μπουμ!!

    @Crow ωραιο ποστ
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-11-11 12:42 #19

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    590
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sofos Εμφάνιση μηνυμάτων
    η προπτωση σχετιζεται με την ανεπαρκεια?δηλαδη η προπτωση μπορει να δημιουργησει και ανεπαρκεια μητροειδους?γιατι δε το ψαξα αυτο,ουτε και ρωτησα τπτ παραπανω παλιοτερα τον doctor....
    Δεν το γνωριζω αυτο αλλα αφου δεν σου ειπε ο doc κατι εισαι λογικα οκ..
    Γενικα,προπτωση εχουν παρα πολλοι ανθρωποι (ιδιαιτερα γυναικες και εφηβοι) και συνηθως ειναι κατι ασημαντο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-11-11 13:20 #20
    Το avatar του χρήστη Goofonly

    Εγγραφή
    05-11-2011
    Περ.
    Θεσ/νίκη
    Μηνύματα
    995
    Προεπιλογή
    Φυσιολογική η ζαλάδα. Συμφωνώ με τα παιδιά. Κατέβασε λίγο τους ρυθμούς, δεν χρειάζεται να πας μέχρι κόπωση.

    Να ξέρεις επίσης πως οι αναπνοές κατά την διάρκεια της άσκησης είναι πολύ πιθανόν να ευθύνονται σε συνδιασμό με τη ροή του αίματος και την κόπωση.
    There are 10 million million million million million million million
    particles in the universe that we can observe...
    Your momma took the ugly ones and put them into one nerd !
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-11-11 13:42 #21
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Goofonly Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ με τα παιδιά. Κατέβασε λίγο τους ρυθμούς, δεν χρειάζεται να πας μέχρι κόπωση.

    Για ποιο λογο αφου ειναι φυσιολογικο και το παθαινουν ολοι και δεν εχω καποιο θεμα εκτος απο μια ασημαντη προπτωση μητροειδους?
    Αν δεν φτανεις σε κοπωση χανεις πολλα...

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 13-11-11 16:53 #22
    The Prophet
    Το avatar του χρήστη sofos

    Εγγραφή
    16-10-2010
    Μηνύματα
    5.621
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stelios17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το γνωριζω αυτο αλλα αφου δεν σου ειπε ο doc κατι εισαι λογικα οκ..
    Γενικα,προπτωση εχουν παρα πολλοι ανθρωποι (ιδιαιτερα γυναικες και εφηβοι) και συνηθως ειναι κατι ασημαντο..
    μ ειπε απλα να κανω εναν προληπτικο ελεγχο καθε χρονο χεχε,στα ρωτησα γιατι σα τη γυμναστικη δεν εχει κ αν γινει κατι μετα αστα.....
    aesthetics 100/100
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-11-11 01:32 #23
    The Trainer
    Το avatar του χρήστη crow

    Εγγραφή
    18-05-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    693
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sofos Εμφάνιση μηνυμάτων
    η προπτωση σχετιζεται με την ανεπαρκεια?δηλαδη η προπτωση μπορει να δημιουργησει και ανεπαρκεια μητροειδους?γιατι δε το ψαξα αυτο,ουτε και ρωτησα τπτ παραπανω παλιοτερα τον doctor....
    Νομιζω πως δεν εχετε καταλαβει ακριβος τι ειναι προπτωση κ τι ανεπαρκεια.
    Επειδη καποιοι απο εδω μπορει ναμην γνωριζουν τα βασικα θα κανω κ ενα προλογο
    Η κυρια λειρουργια της καρδιας ειναι η προωθηση του αιματος σε ολα τα υπολοιπα οργανα κ ιστους του σωματος μας
    Εσωτερικα η καρδια διαιρείται σε δύο τμήματα,ενα δεξιο κ ενα αριστερο, τα οποια χωριζονται μεταξυ τους με ενα μυωδες διαφραγμα που ονομάζεται μεσοκοιλιακό διάφραγμα.
    Καθενα απο τα τμηματα αυτα αποτελειται απο 2 κοιλοτητες:την επανω που λεγεται κολπος κ την κατω που λεγετε κοιλια.Ο κολπος κ η κοιλια συγκοινωνουν μεταξυ τους με το λεγομενο κολποκοιλιακο στομιο.Αρα καρδια χωριζεται σε 4 κοιλοτητες:τον αριστερό κόλπο και την αριστερά κοιλία,τον δεξιο κολπο κ τη δεξια κοιλια.Ο κολπος κ η κοιλια της ιδιας πλευρας επικοινωνουν μεταξυ τους , δεν υπαρχει καμια επικοινωνια με τις κοιλοτητες της αλλης πλευρας
    Ο κυκλος του αιματος εχει ως εξης(εν συντομια):το αιμα αφου εχει μεταφερει το οξυγονο του στους ιστους του σωματος επιστρεφει στο δεξιο κολπο της καρδιας μεσω της ανω κ κατω κοιλης φλεβας κ απο εκει μεσω της τριγλώχινας βαλβίδας περνάει στη δεξιά κοιλία, η οποια το προωθει μεσω της πνευμονικης βαλβιδας στην πνευμονικη αρτηρια
    Η πνευμονική αρτηρία οδηγεί το αίμα στους πνεύμονες όπου οξυγονώνεται και επιστρεφει μεσω των πνευμονικων φλεβων στον αριστερο κολπο απο οπου μεσω της μιτροειδους βαλβιδας εισερχεται στην αριστερη κοιλια
    Η αριστερη κοιμια με τη συστολη της προωθει το οξυγονωμενο πια αιμα μεσω της αορτικης βαλβιδας στην αορτη.Η αορτη κ το αρτηριακο δικτυο μεταφερουν το αιμα στους ιστους κ ο κυκλος ξεκιναει απο την αρχη
    Οι καρδιακές βαλβίδες έχουν διπλό ρόλο: α) επιτρέπουν όταν είναι ανοικτές την ελεύθερη ροή του αίματος και β) εμποδίζουν με το κλείσιμο τους την ανάποδη ροή του αίματος.
    Η μιτροειδής βαλβίδα αποτελειται απο 2 πεταλα που λεγονται γλωχινες κ οι οποιες ανοιγουν κ κλεινουν αναλογα με τη φαση του καρδιακοθ κυκλου.
    Στην προπτωση της μιτροειδους βαλβιδας κ οταν η βαλβιδα ειναι κλειστη κατα τη φαση συστολης της καρδιας, οι γλωχίνες προβαλουν ελαφρα προς τα πισω(προς τον αριστερο κολπο)
    Η κατασταση ειναι αποτελεσμα διαταραχης στο σχημα κ μεγεθος των γλωχινων,κ συνηθως εκ γενετης
    Οταν οι γλωχινες δεν εφαρμοζουν ακριβως κατα το κλεισιμο της βαλβιδας αφηνοντας μικρο ανοιγμα που επιτρεπει μια μικρη ροη αιματος προς τον αριστερο κολπο.
    Αυτη η κατασταση ειναι που οριζετε ως ανεπαρκεια της μιτροειδους βαλβιδαςκαι η κλινική της σημασία είναι ανάλογη του βαθμού της,δηλαδη αναλογη του ποσού αιματος που παλινδρομει προς τον αριστερο κολπο.
    Οποτε το να εχεις απλα μια προπτωση δεν ειναι κ τοσο φοβερο....
    Το θεμα ειναι οταν εχεις ανεπαρκεια κ δεν ξερεις σε τι βαθμο ειναι....οποτε κ καλο ειναι να προσεχουμε λιγο παραπανω σε αυτες τις περιπτωσεις για να μη βρεθουμε προ εκπληξεων
    (συγνωμη για το τεραστιο ποστ, αλλα το θεωρησα απαραιτητο για να γινουμε αυτες οι δυο εννοιες κατανοητες απο ολους)
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-11-11 01:40 #24
    Το avatar του χρήστη Xxlakis

    Εγγραφή
    14-05-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    254
    Προεπιλογή
    Πολυ κατατοπιστικο Κα κεραμιδακη.Ευχαριστουμε πολυ!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12