Θέμα: Female Gym Tips

Σελίδα 1 από 646 1231151101501 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 9687
  1. 01-01-12 22:12 #1
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή Female Gym Tips
    Η δεύτερη γυναικεία Fitness στήλη εγκαινιάζεται σε αυτη την ενότητα,μαζί με το 2012!


    Όνομα: fitness2xu2.jpg Εμφανίσεις: 10000 Μέγεθος: 26,7 KB

    Σκοπός αυτης της στήλης ειναι να συμμετεχουν όλες οι κοπέλες του φόρουμ,γραφωντας απορίες για προπονηση,τεχνικές ασκησεων,διατροφικες συμβουλές,κινητρα προπονησης,ακομα και προετοιμασία φαγητων και ότι γενικά προβληματιζει μια αθλούμενη καθημερινά,εχωντας μια ρουτίνα γεματη υποχρεωσεις,προσπαθωντας παράλληλα να διατηρησει την σιλουέτα της.
    Βασική συντονίστρια του τόπικ θα ειναι η Ελενη (Gym).Θα μπορεί το καθε μελος (γυναικα) να διατυπωνει την αποψη του,εφόσον το επιθυμει,εκτός από απορίες ή ερωτήσεις.
    [Αποφαση της διαχειριστικής ομαδας ειναι να μην συμμετεχουν αντρες σε αυτο το τόπικ.]

    Λιγες συστασεις για την Ελενη,για να γνωρισουν το ατομo που θα απευθυνονται οι κοπελες του φορουμ ...

    Ειναι τελειοφοιτη στο Αριστοτελειο Πανεπιστημιο στην Φιλοσοφικη σχολη στο Τμημα Ψυχολογιας.
    Παραλληλα εχει ολοκληρώσει μια σχολη Fitness οπου και ειναι συνεργατης με ειδικοτητα στο pilates.

    Παρουσιαση pilates Οκτωβριος του 2011 by Gym

    Όνομα: 1.jpg Εμφανίσεις: 9377 Μέγεθος: 275,8 KB

    Όνομα: 2.jpg Εμφανίσεις: 10821 Μέγεθος: 291,1 KB


    Επισης,ασχολείται με συγγραφη αρθρων σχετικα με προπονηση και διατροφη και γενικοτερα εργαζεται ως personal trainer παραλληλα με τις υποχρεωσεις τις στο Πανεπιστημιο.

    Επιδιωξη του team ειναι οι γυναικες του φόρουμ να εχουν την καθημερινή τους στήλη και να συμμετεχουν περισσότερο ενεργα στο φόρουμ.

    Καλή αρχή λοιπόν
     

  2. 01-01-12 22:14 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή Female Gym Tips
    Κοριτσαρες μου χρονια πολλα και καλη χρονια ευχομαι με υγεια και πολλη ορεξη για γυμναστικη!

    Απο σημερα θα τα λεμε εκτενεστερα και στο Female Gym Tips μαζι!Αυτο το τοπικ σχεδιαστηκε και προοριζεται για εμας τις γυναικες.
    Ενας χωρος λοιπον,οπου θα μπορειτε να θεσετε τις ερωτησεις που εχετε σχετικα με προπονηση,διατροφη,θεματα ψυχολογιας που αντιμετωπιζουμε κατα καιρους στην προσπαθεια μας να εκπληρωσουμε τους στοχους μας και οχι μονο αλλα και ο,τι αλλο σας απασχολει και θελετε να το συζητησετε με ατομα που ανηκουν στον χωρο της γυμναστικης και σας καταλαβαινουν.

    Στοχος μου μεσω του Female Gym Tips να μεταφερω τις γνωσεις μου μεσα απο την εμπειρια μου αλλα και απο την εκπαιδευση μου σε εσας και να σας βοηθησω να συνεχισετε τον στοχο σας με απωτερο μου σκοπο,να τον πετυχετε.
    Ας ξεκινησουμε αυτην την χρονια με θεληση και πεισμα για να φτιαξουμε το σωμα που ονειρευομαστε ολες.

    Kαλως ηρθατε στον γυναικειο κοσμο του bodybuilding.gr!

    Όνομα: JNLAbMini052HiRes300dpi12Inch.jpg Εμφανίσεις: 10167 Μέγεθος: 133,2 KB


    Shoot me with your questions Girlssss!
     

  3. 01-01-12 23:36 #3
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Μπράβο, ωραία στήλη!
    Ευχαρίστως όπου μπορούμε να συμμετέχουμε με τις απόψεις και εμπειρίες ... και φυσικά με τις όποιες απορίες μας!!!

    Χρειαζόταν το φορουμ αυτή τη στηλη!
     

  4. 01-01-12 23:39 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Ακριβως στελλα!Εδω θα μπορουμε να θετουμε οποιαδηποτε απορια μας και μαζι να τα συζηταμε ,να αλληλοβοηθιομαστε και να βρισκουμε τη λυση!
    Γυναικειες υποθεσεις σαν να λεμε!
     

  5. 01-01-12 23:45 #5
    Προεπιλογή
    Επιτέλους θα πάρω τις απαντήσεις που θέλω απο εδώ...γιατι την αδερφη μου την βλεπώ πιο πολύ στο φορουμ παρα από κοντά...!!!!Καλη αρχηηηηη..!!!!
     

  6. 01-01-12 23:52 #6
    Προεπιλογή
    πολυ καλη ιδεα.καλη αρχη....αντε ολες οι κοριτσαρες να φτιαξουμε κορμαρες μεχρι το καλοκαιρι...!!!

    απο αύριο θα σου γραψω ολες μου τις αποριες...και πιστεψε με ειναι αρκετες!!!!

     

  7. 01-01-12 23:55 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    κοριτσια ολες οι αποριες ευπροσδεκτες!βαρατε αντεχω!

    ενα σας λεω...το καλοκαιρι ειναι κοντα...!
     

  8. 02-01-12 01:25 #8
    Ripped Princess
    Το avatar του χρήστη marvin

    Εγγραφή
    23-09-2010
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4.526
    Προεπιλογή
    Καλη αρχη και απο μενα,ειμαι σιγουρη πως θα γεμισει πολλες σελιδες συντομα
    Το πεισμα, η θεληση φαινονται απο την εξελιξη. Αν θες κατι, μπορεις να το καταφερεις, το θεμα ειναι να σφιξεις τα δοντια και να το πιστεψεις. Ολοι πειναμε, ολοι εχουμε αναγκες,ανθρωποι ειμαστε, η μαγκια ειναι να μπορεσεις να ελεγξεις τον εγκεφαλο σου και να ξεπερασεις τα ορια σου. Τιποτα δεν χαριζεται, πρεπει να θυσιασεις πραγματα για να τα καταφερεις!
    Nastya
     

  9. 02-01-12 09:36 #9
    Προεπιλογή
    καλημερα..ασ κανω ποδαρικο εγω με αποριες.

    λοιπον ειμαι 39 ετων υψος 1.62 βαρος 52 κιλα.εκανα παλιοτερα βαρη 32 χρονια (πριν τισ 2 εγκυμοσύνες και την αθροσκοππηση που εκανα κακωση μηνισκου ρηξη πλαγιου προσθιου χιαστου)
    ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ εδω και δυο μηνες με κυκλικο προγραμμα ...και αρκετο λιπος παραπανω ειδικα στα ποδια και γλουτους ...
    η διατροφη μου ειναι η εξης
    πρωι 35-40 γρ βρωμη σκετη με νερο
    ενδισμεσο ενα φρουτο η αν εχω παει γυμναστηριο 2 ρυζογκοφρετες με 4 ασπραδια
    μεσημερι 150 κοτοπουλο ψαρι η μοσχαρι 1 κουτ λαδι
    εδιαμεσο ενα φρουτο η γιαουρτι
    βραδυ ιδιο με το μεσημερι..

    τι αλλο μπορω να κανω για να κατεβω σε λιπος ειδικα στα ποδια???και στους γλουτους..
    τι προγραμμα να ξεκινησω τωρα για τα ποδια???

    ελπιζω να μην σε κουρασα !!!περιμενω με αγωνια τις συμβουλες σου!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη katerina. : 02-01-12 στις 09:47
     

  10. 02-01-12 10:36 #10
    Το avatar του χρήστη aggeliki

    Εγγραφή
    20-09-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    396
    Προεπιλογή
    καλη χρονια και καλη αρχη ευχομαι!!!!χαρηκα πολυ για την στηλη αυτη και χρειαζομαι και γω την αναλογη βοηθεια σου!!
    ειμαι 29 χρονων με υψος 1.67 και 60 κιλα.γυμναζομαι εντατικα απο σεπτεμβριο και η διατροφη μου ειναι η εξης ¨
    1.γαλα/γιαουρτι με κουακερ
    2.ενα μηλο
    3.σαλατα με ψητο κρεας /ψαρι και λιγο ρυζακι η πατατα βραστη
    4.ενα χυμο
    5.οτι και το μεσημερι

    η αληθεια ειναι πως δεν το τηρω ακριβως αφου τισ κυριακες ολο και κατι μαγειρευτο της μαμας θα φαω και κανα γλυκακι !!! αλλα κομενα αυτα ως το καλοκαιρι μπας και ριξουμε το λιπος !!σε λιπομετρηση που εκανα στο γυμναστηριο μου εβγαλε 26%.επισης σαν συμπληρωμα περνω μονο σιδηρο και φολικο επειδη εχω στιγμα!
    στο γυμναστηριο αυτη τη στιγμη παω 5 φορες και γυμναζω 2 μυικες ομαδες την φορα και τελειωνω με 30 λεπτα ελλειπτικο ..με αυτο το προγραμμα και με αυτη τη διατροφη (που θα την τηρω !!!) γινεται σωατη δουλεια???πρεπει να κανω τιποτα παραπανω στη διατροφη η στην προπονηση??? στοχος μου ειναι να αποκτησω ενα πολυ γυμνασμενο σωμα αδυνατο μεν αλλα γυμνασμενο!!! ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!
     

  11. 02-01-12 11:39 #11
    Προεπιλογή
    Καλημέρα! Καλή χρονιά!

    Gym καλή αρχή εύχομαι. Pilates. Στο γυμναστήριο που πάω δεν έχουμε δυστηχώς. Είχα κάνει παλιά κάτι dvd που είχα πάρει μια φορά, και μου άρεσε πολύ. Είχα πιαστεί σε σημεία που δεν ήξερα καν οτι υπάρχουν μύες. Τυχεροί όσοι έχουν στο γυμναστήριο τους πιστεύω.
     

  12. 02-01-12 12:05 #12
    Προεπιλογή
    (Δεν ξέρω γιατί αλλά κόπηκε το μήνυμα στη μέση. το ξαναβάζω ολόκληρο γιατί δεν με αφήνει να κάνω edit.)

    Καλημέρα! Καλή χρονιά!

    Gym καλή αρχή εύχομαι. Pilates. Στο γυμναστήριο που πάω δεν έχουμε δυστηχώς. Είχα κάνει παλιά κάτι dvd που είχα πάρει, και μου άρεσε πολύ. Είχα πιαστεί σε σημεία που δεν ήξερα καν οτι υπάρχουν μύες. Τυχεροί όσοι έχουν στο γυμναστήριο τους πιστεύω.

    Ωραίο το θέμα, χρειάζεται λίγη κουβεντούλα που και που. Για να γνωριστούμε, εγώ είμαι σε κατάσταση γράμμωσης. (εαν μπορεί να πει κανείς έτσι το οτι προσπαθώ να επανέλθω μετά από 2 εγκυμοσύνες και να βρω τον παλιό μου εαυτό.) Στόχος μακροπρόθεσμα να βάλω κανένα μυικό κιλό πάνω μου γιατί έχω αλλάξει πολύ και δεν μου αρέσει αυτό που βλέπω. Αυτά. Απορίες τώρα δεν μου έρχονται, αλλα θα έρθουν.

    Και πάλι καλή αρχή.
     

  13. 02-01-12 12:32 #13
    Ripped Princess
    Το avatar του χρήστη marvin

    Εγγραφή
    23-09-2010
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4.526
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο katerina. Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα..ασ κανω ποδαρικο εγω με αποριες.

    λοιπον ειμαι 39 ετων υψος 1.62 βαρος 52 κιλα.εκανα παλιοτερα βαρη 32 χρονια (πριν τισ 2 εγκυμοσύνες και την αθροσκοππηση που εκανα κακωση μηνισκου ρηξη πλαγιου προσθιου χιαστου)
    ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ εδω και δυο μηνες με κυκλικο προγραμμα ...και αρκετο λιπος παραπανω ειδικα στα ποδια και γλουτους ...
    η διατροφη μου ειναι η εξης
    πρωι 35-40 γρ βρωμη σκετη με νερο
    ενδισμεσο ενα φρουτο η αν εχω παει γυμναστηριο 2 ρυζογκοφρετες με 4 ασπραδια
    μεσημερι 150 κοτοπουλο ψαρι η μοσχαρι 1 κουτ λαδι
    εδιαμεσο ενα φρουτο η γιαουρτι
    βραδυ ιδιο με το μεσημερι..

    τι αλλο μπορω να κανω για να κατεβω σε λιπος ειδικα στα ποδια???και στους γλουτους..
    τι προγραμμα να ξεκινησω τωρα για τα ποδια???

    ελπιζω να μην σε κουρασα !!!περιμενω με αγωνια τις συμβουλες σου!!!!
    Αν και η Ελενη ειμαι σιγουρη οτι θα σε καλυψει ,θα ηθελα να σου πω την γνωμη μου.
    Κατερινα εμεις που εχουμε γινει μανουλες ειναι λογικο να μαζευουμε λιπος σε αυτα τα σημεια ειδικα αν
    και απο κατασκευη μας οι αποθηκες μας ειναι εκει.
    Κοιτοντας την διατροφη σου νομιζω οτι τρως λιγο,θα μπορουσες το πρωι να προσθεσεις λιγη πρωτεινη,οπως και το μεσημερι να προσθεσεις λιγο υδατανθρακα ..ρυζι η πατατα και σαλατες.Χωρισε την πρωτεινη σου ..συνολο 300 γρ απο οτι ειδα σε 3 100αρακια κανοντας τα 3 γευματα μαζι με ρυζι..η πατατα.Μην του στερεις ενεργεια.
    Να θυμασαι οτι το σωμα δεν ξεχνα και θα επανελθεις γρηγορα αρκει να εχεις υπομονη και επιμονη.
    Προσεχε το γονατο σου τις μερες που θα κανεις ποδια.
    Το πεισμα, η θεληση φαινονται απο την εξελιξη. Αν θες κατι, μπορεις να το καταφερεις, το θεμα ειναι να σφιξεις τα δοντια και να το πιστεψεις. Ολοι πειναμε, ολοι εχουμε αναγκες,ανθρωποι ειμαστε, η μαγκια ειναι να μπορεσεις να ελεγξεις τον εγκεφαλο σου και να ξεπερασεις τα ορια σου. Τιποτα δεν χαριζεται, πρεπει να θυσιασεις πραγματα για να τα καταφερεις!
    Nastya
     

  14. 02-01-12 12:59 #14
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Συμφωνώ στα λεγόμενα της marvin και να συμπληρώσω..
    Τα κιλά σου για το ύψος σου είναι πολύ λίγα, γεγονός που σημαίνει ότι θα έπρεπε αν είχες ικανοποιητική ποσότητα μυικής μάζας να δείχνεις ήδη στεγνή και γραμμωμένη, σύμφωνα με τα γραφώμενά σου όμως δεν είσαι.
    Όπως καταλαβαίνεις το να χάσεις και άλλο βάρος δεν είναι και τόσο καλή ιδέα και δεν θα αλλάξει και πολύ την εικόνα του σωματος σου. Αρα για να δείξεις πιο λεπτή και ταυτόχρονα πιο τονωμένη αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να αυξήσεις τη μυική σου μάζα.
    Από αυτά που γράφεις η θερμίδες που τρως μετα βιας ξεπερνουν τις 1100. Με τόσο λίγο φαγητό δεν πρόκειται να πετυχεις τίποτα, ούτε μυς θα βάλεις (καθώς απαιτείται παραπάνω ποιοτικό φαγητό) αλλά ούτε και θα χάσεις άλλο (διότι με τόσο λίγο φαί, μειώνεις το βασικό σου μεταβολισμό).
    Συνεπώς αυξησε τις θερμίδες σου σταδιακά στις 1800-2000. Κάνε προπόνηση με βάρη (πολλά κιλά, 8-10 επαναλήψεις, τελευταία να βγαίνει με το ζόρι) και φρόντισε το βάρος σου να μένει σταθερό ή να αυξηθεί ελαφρώς.
    Έχε υπόψην σου οτι η όλη διαδικασία θέλει χρόνο καθώς εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με υπερβαρο άτομο που βλέπει αμέσως αλλαγες με τη δίαιτα.
    Και ασκήσεις πάντα με την καθοδήγηση του γυμναστή (δεδομένου και του προβλήματος στο πόδι).
    Και πάρα πολύ καλό ζέσταμα πριν από κάθε μυική ομάδα, όχι κρύα πολλά κιλά (μην τραυματιστείς)!

    Αυτή είναι η γνώμη μου που θεωρώ ότι δουλευει σε βάθος χρόνου! (Εξάλλου δε νομίζω να βιάζεσαι καθώς είσαι ήδη αδύνατη!)
     

  15. 02-01-12 14:05 #15
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο katerina. Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα..ασ κανω ποδαρικο εγω με αποριες.

    λοιπον ειμαι 39 ετων υψος 1.62 βαρος 52 κιλα.εκανα παλιοτερα βαρη 32 χρονια (πριν τισ 2 εγκυμοσύνες και την αθροσκοππηση που εκανα κακωση μηνισκου ρηξη πλαγιου προσθιου χιαστου)
    ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ εδω και δυο μηνες με κυκλικο προγραμμα ...και αρκετο λιπος παραπανω ειδικα στα ποδια και γλουτους ...
    η διατροφη μου ειναι η εξης
    πρωι 35-40 γρ βρωμη σκετη με νερο
    ενδισμεσο ενα φρουτο η αν εχω παει γυμναστηριο 2 ρυζογκοφρετες με 4 ασπραδια
    μεσημερι 150 κοτοπουλο ψαρι η μοσχαρι 1 κουτ λαδι
    εδιαμεσο ενα φρουτο η γιαουρτι
    βραδυ ιδιο με το μεσημερι..

    τι αλλο μπορω να κανω για να κατεβω σε λιπος ειδικα στα ποδια???και στους γλουτους..
    τι προγραμμα να ξεκινησω τωρα για τα ποδια???

    ελπιζω να μην σε κουρασα !!!περιμενω με αγωνια τις συμβουλες σου!!!!
    καλημερα κατερινα...εννοειται δεν με κουραζεις..ειπαμε για αυτο το λογο ειναι τοπικ,για τις αποριες μας...
    αρχικα θα σου πω οτι τα κιλα σου ειναι οκ για το υψος σου,δεν εχουμε δηλαδη να χασουμε κιλααα...
    οι συμβουλες που σου εδωσαν τα κοριτσια ειναι πολυ καλες κ ισχυουν..
    προσπαθησε να τρως οσο πιο καθαρα γινεται ΑΛΛΑ μην τρελαθεις κιολας με αυτην την καθαροτητα...
    προτιμω να τρως μια φορα την εβδομαδα κατι που εχεις επιθυμησει παρα να σε πιανει κανενα βουλιμικο επεισοδιο μια στο τοσο ,γι αυτο μονο υγεια και νορμαλ δεν ειναι,,,
    δηλαδη αν κανεις καλη προπονηση και εισαι σωστη καθημερινα,δεν θα σε πειραξει μια φορα στο τοσο ενα φαγητο που σου εχει λειψει και παλι ομως με μετρο για να το ευχαριστηθεις κια να μην μπουχτισεις,,,

    τρως πολυ λιγο...αυτο το βρωμη με νερο βρε πουλακι μου σκετο πως το κατεβαζεις ετσι?χιχι...βαλε και κατι αλλο μεσα..

    τωρα παμε στα της προπονησης...
    το λιπος μας ειδικα στα ποδια ειναι επιμονο και θελει υπομονη...
    θελει κ αεροβιο ,θελει και βαρη με σωστη προπονηση και οχι χαλαρα πραγματα...
    το οτι ομως εχεις θεμα με τα γονατα ,δεν παει να πει οτι δεν μπορεις να τα δουλευεις καλα...ολα γινονται με τις αναλογες παραλλαγες...

    γραψε αν θες τι προγραμμα κανεις τωρα...να το δουμε μαζι...
     

Σελίδα 1 από 646 1231151101501 ... ΤελευταίαΤελευταία