Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 50
  1. 21-11-07 22:01 #1
    Προεπιλογή Τενοντιτίδα στον τρικέφαλο
    Εχω εδω και καιρο εντονο πονο στον τενοντα στον αγγωνα και με πιανει οταν κανω τρικεφαλο σχεδον σε ολες τις ασκησεις.το ειχε καποιος απο σας αυτο το προβλημα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-11-07 22:24 #2
    Προεπιλογή
    το ειχα εγω μετα απο χτυπημα που ειχα....εκανε να μου περασει ενα χρονο....σε καθε ασκηση πονουσα..ισως να χρειαστεις και θεραπειες με ρευμα η κατι αναλογο..
    καλο ταξιδι Κωστα...Θα μας λειψεις!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-12-07 22:43 #3
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    update το θέμα !

    ξέρει κανείς?! μήπως είχε κάποιος κάτι παρόμοιο?!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-12-07 00:07 #4
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-12-07 01:17 #5
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    βρηκα αυτο Γιαννη, αν βοηθαει σε κατι.


    Αντιμετώπιση τενοντίτιδας:
    Στη θεραπευτική φαρέτρα της τενοντίτιδας περιλαμβάνονται αρκετά φάρμακα, με εξέχουσα θέση τα μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη, που ανακουφίζουν από τον πόνο και ταυτόχρονα βοηθούν στη μείωση της φλεγμονής.
    Ανάλογα με την περίπτωση, η τενοντίτιδα μπορεί να αντιμετωπιστεί με:
    - Φαρμακευτική θεραπεία (με αντιφλεγμονώδη φάρμακα που χορηγούνται από το στόμα ή με ενδομυικές ενέσεις).
    - Με βαθιά υπεραιμία (π.χ. με παγοθεραπεία- τοποθέτηση πάγου πάνω στην τραυματισμένη περιοχή κ.λπ.).
    - Βασικό «εργαλείο» για την αντιμετώπιση της τενοντίτιδας είναι η φυσικοθεραπεία, η οποία περιλαμβάνει ειδικές ασκήσεις φόρτισης και χαλάρωσης των μυών.
    - Τοπικές εγχύσεις κορτιζόνης για να υποχωρήσει γρήγορα η φλεγμονή, σε περίπτωση που η άρθρωση κινδυνεύει να πάθει αγκύλωση.
    - Στις χρόνιες τενοντίτιδες είναι απαραίτητη από την αρχή η έγχυση κορτιζόνης, ακόμα και αν η κινητικότητα δεν έχει περιοριστεί.



    Επιβαρυντικοί παράγοντες:
    Για να αποφύγετε τα συμπτώματα της τενοντίτιδας, αλλά και τους αφόρητους πόνους της, φροντίστε να αποφύγετε ό,τι επιβαρύνει τους τένοντές σας.
    - Η καταπόνηση των χεριών λόγω εργασίας.
    - Η έλλειψη άσκησης.
    - Η λάθος άσκηση (όσοι προσπαθούν να αυξήσουν γρήγορα τον όγκο τους βάζοντας πολλά κιλά έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα: δημιουργείται φλεγμονή, και σε αυτή την περίπτωση ο μυς δεν γυμνάζεται).
    -Το υπερβολικό στρες (οι μύες βρίσκονται διαρκώς σε σύσπαση και δεν προλαβαίνουν να ξεκουραστούν). Επιπλέον, η κατασκευή του μυϊκού συστήματος (η οποία μπορεί να βελτιωθεί με άσκηση) παίζει σημαντικό ρόλο στη δημιουργία τενοντίτιδας.[/b]
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-12-07 10:43 #6
    Προεπιλογή
    Μακρυά από την Κορτιζόνη διότι στην ουσία αδυνατίζει τον τένοντα.
    Επίσης τα χάπια, τύπου voltaren, Mesulid, κλπ μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις τις πρώτες μονο μέρες και όχι σε μακροχρόνια βαση.
    Η Καλυτερη θεραπεία ειναι
    ο Πάγος,
    ο περιορισμός στην χρηση του μυός που ελέγχεται από τον συγκεκριμένο τενοντα και
    κάποιες ασκήσεις με προσοχη οι οποίες θα δηιουργησουν υπεραιμία στον συγκεκριμενο τενοντα, ασκησεις με ελάχιστο βαρος πχ 1 κιλό ακόμα και καθόλου βαρος. Την πρωτη βδομάδα χρειάζεται πλήρης ακινησία.

    Το προβλημα με τους τένοντες ειναι ότι έχουν πολύ λιγα αιμοφόρα αγγεια σε σχεση με τους μυς και έτσι η μεταφορά θρεπτικών στοιχείων μεσω της κυκλοφορίας του αίματος ειναι σαφώς μικροτερη με αποτέλεσμα να χρειάζονται πολύ μεγαλυτερο χρονικό διαστημα για την αποθεραπεία.
    Επίσης ειναι καλυτερα να μην χρησιμοποιούμε πολλά φαρμακα γιατί όλα εχουν κάποιες ουσίες που απλά αναισθητοποιούν την περιοχή και ετσι δεν αντιλαμβανομαστε τον πόνο. Το θέμα ομως ειναι ότι ο ργανισμός για να ενεργοποιήσει την διαδικασία ιασης πρέπει να αισθάνεται τον πόνο από τον συγκεκριμένο τένοντα.

    Η τενοντιτιδα ειναι ΠΑΡΑ πολύ σοβαρη υπόθεση και άν δεν την αντιμετωπήσουμε σωστα θα μας ακολουθει πάντα, ακόμα και όταν υπάρξει ιάση χρειάζεται πάρα πολύ καλή προθέρμανση για να υπάρξει υπεραιμια πριν αρχίσουμε το κανονικό προγραμμα.
    Και αμα αισθανθουμε τον παραμικρό πόνο σταματάμε ΑΜΕΣΩΣ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-12-07 10:58 #7
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    σωστα Billy, και γω γιαυτό σημείωσα με εντονα γράμματα ποιο πάνω την παγοθεραπεια, είχα και εχω πρόβλημα (ευτυχώς μικρο) στον πίσω δεξί ώμο και μονο με τον παγο με περνάει εντελώς όταν παραζοριστω.

    Ο RUHL μου το χε πει και έπιασε (μη τον βρίζω μονο, κατι ξέρει κιαυτος ) καθε μισή με μια ώρα παγο για 5-10 λεπτά στην περιοχή που πονάει (καλά τα λέω ρε RUHL?! )
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 28-03-08 12:23 #8
    Προεπιλογή
    μακρια απο κορτιζονη!!!!θα κοπει ο τενοντας.ξεκουραση,παγο και σωστη διαγνωση
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 09-05-08 10:53 #9
    Προεπιλογή
    Αυτο που εχεις ειναι κατα πασα πιθανοτητα τενοντοπαθεια και οχι τενοντιτιδα.Η τενοντιτιδα ειναι απλως η φλεγμονη του τενοντα που υποχωρει με ξεκουραση σε λιγες μερες.Απλα εχει επικρατησει ο ορος τενοντιτιδα.

    Η τενοντοπαθεια εχει να κανει με εκφυλισμο του τενοντα.

    Ειμαι παθων στο γονατο εδω και 4 χρονια.Επιγονατιδικος τενοντας.Εχω κανει τα παντα.Απο φυσικοθεραπειες και αντιφλεγμονωδη μεχρι χειρουργειο.Τελικα εγινε χειροτερα.

    Πριν κανω το χειρουργειο δοκιμασα καθε πιθανη θεραπεια ψαχνωντας μεσω Ιντερνετ και γιατρους.Ενα καρο διαφορετικες ενεσεις απο ομοιοπαθητικα μεχρι δεξτροζη.Εκανα και shockwave χωρις αποτελεσμα.

    Ουτε συζητηση για Glucosamine κλπ.Καμια επιδραση στους τενοντες.

    Τα αντιφλεγμονωδη μπορει να σε ανακουφισουν για 2-3 μερες αφου υποχωρει η φλεγμονη αλλα η ριζα του προβληματος υπαρχει και ειναι πιο επικινδυνο να συνεχισεις ετσι αφου δε νιωθεις τοσο τον πονο και μπορει να τραυματιστεις χειροτερα.Τα αντιφλεγμονωδη εχουν και αναλγητικη δραση με λιγα λογια.Εκτος αυτου σε μακροχρονια χορηγηση καποια αποδυναμωνουν τον τενοντα.

    Η ξεκουραση μπορει να βοηθησει ισως και να αποκατασταθεις εντελως οπως αποκατασταθηκαν αλλοι τενοντες μου αλλα πρεπει να σταμτησεις εντελως την προπονηση στα συγκεκριμενα σημεια για μηνες..

    Εχω κανει και ισομετρικες,εκκεντρες ασκησεις χωρις αποτελεσμα.

    Δοκιμαζω μια πολυ νεα θεραπεια σε λιγο καιρο.Θα σας πω πως θα παει!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 10-05-08 05:30 #10
    Προεπιλογή
    Δεν ξέρω αν έχει σχέση, αλλά την προ-προηγούμενη εβδομάδα μετά από προπόνηση στήθους και ύστερα από απουσία σεβαστού χρονικού διαστήματος, είχα για αρκετές ημέρες πολύ έντονους πόνους στους τένοντες και των δυο χεριών. Δεν το είχα ξαναπάθει... Αλλά πλεον έχει περάσει ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-11-08 03:28 #11
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    flex έχουμε νέα από το μέτωπο?

    τι έγινε με τη νέα θεραπέια? εχώ κι εγώ διάφορα θέματα στο γόνατο ένα από τα οποία στο επιγονατιδικό τένοντα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-11-08 03:40 #12
    Το avatar του χρήστη Spyro D

    Εγγραφή
    27-03-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    259
    Προεπιλογή
    Γιαννη ειχα ανφερει κ σε αλλο topic το προβλημα που ηχα με τους αγκωνες μου κ τους 2.....!Αν συνεχισει κ σε ποναει κ χειροτερευει το μονο σιγουρο ειναι οτι πλεον θα σε ενοχλη κ οταν παιζεις κ αλλες ομαδες οχι μονο τρικεφαλα.Οταν ειχα ρωτησει τοτε μου ειχαν πει οτι στον τενοντα οταν ειναι τραυματησμενος ποτε δεν κανει να του κανουμε εντριβη με καυτο νερο[κατι το οποιο εκανα....... ]αλλα θελει παγο.Τι να σου πω.......οταν με πονουσε πολυ κ δεν αντεχα τον πονο του εβαζα παγο για να το μουδιασω[για να μην ποναει]αλλα ακολουθησα μια θεραπεια μονος μου για περιπου 2 βδομαδες με εντριβες με καυτο νερο,αντιφλεγμονοδες κρεμα,κ δεσημο[φυσηκα μαζι με πληρης ξεκουραση]Ειδα πολυ βελτιωση!!!!δεν χρειαστηκε να παω στον γιατρο.Τωρα...........δεν ειμαι γιατρος,σου ειπα τι εκανα εγω,μην σε παρω κ στο λαιμο μου......
    Spyro D
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-11-08 10:14 #13
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    καλα το τοπικ ειναι προ χρηστου



    αλλη ερωτηση που δεν σε ρωτησα γιαννη πως παει ο τρικεφαλος απο ακησεις παλι τα κανεις ολα? η αποφευγεις τις βαριες και πως το βλεπεις εβαλες κρεας πανω?
    ενοχλησεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-11-08 21:12 #14
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RUHL
    καλα το τοπικ ειναι προ χρηστου
    εδω λετε καλος ηλθες μετα απο ενα μηνα που εχει γινει παλιοσειρα ο αλλος, αυτο σε πηραξε ορε παλουκαρι?!

    καλα κανει και ανοιγει το τοπικ ο φλεξ, μπορει αυριο να πιασει εσενα ο τρικεφαλος
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 07-11-08 21:19 #15
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    εγώ το ξέθαψα!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία