Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 14 από 14
  1. 18-05-11 20:04 #1
    Το avatar του χρήστη crazylord

    Εγγραφή
    14-05-2011
    Περ.
    Κυπρος
    Μηνύματα
    24
    Προεπιλογή Διατροφή Για όγκο
    Είμαι 1,72, 70kg 20 χρονών και χρειάζομαι περίπου 2800 θερμίδες την μέρα
    Λοιπόν, καλός ή κακός (γιαυτό το ποσταρω εδώ) έκανα κάποιες αλλαγές στην Διατροφη ογκου Αναργυρου Τσοπουριδη -Ιδρυτη της Nabba Hellas και θέλω την γνώμη σας

    πρωτο γευμα (08:30-9:00)
    150 γρ quaker με 25γρ whey ,3 κουταλακια μελι .2 ασπραδια βρασμενα.

    δευτερο γευμα (11:00)
    1 πιάτο ρύζι

    τριτο γευμα (14.00)
    150γρ μακαρονια η 200 γρ πατατα βραστη η 150 γρ φακες-φασολια η ρεβυθια.συνοδευονται με 200 γρ κοτα .μια σαλατα εποχης με ελαιολαδο .

    17:00 gym

    τέταρτο γευμα -μετα τη προπονηση
    30gr whey

    πέμπτο γευμα-μεσα σε μια ωρα
    ιδιο με το τριτο



    έκτο γευμα - πριν τον υπνο
    2 γιαουρτακια 0-2% και 2 φρουτα

    ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazylord : 18-05-11 στις 23:20
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-05-11 20:19 #2
    Προεπιλογή
    Σου ειπα και στο αλλο θεμα.. Εχεις περιπου 260γρ πρωτεΐνης. Ειναι παρα πολλα για τα 70 κιλα που εισαι. Γραψε σε τι ωρες τα τρως. Το τεταρτο και το ογδοο γευμα ειναι περιττα για εμενα. Βαλε μετα την προπονηση υδ/κα.

    Τα γιαουρτια βαλτα πριν τον υπνο, εχουν καζεΐνη που θα σε καλυψει (σε ενα ποσοστο) οσο κοιμασαι γιατι εχει αργη απορροφηση.
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-05-11 20:35 #3
    Το avatar του χρήστη crazylord

    Εγγραφή
    14-05-2011
    Περ.
    Κυπρος
    Μηνύματα
    24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannistzn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου ειπα και στο αλλο θεμα.. Εχεις περιπου 260γρ πρωτεΐνης. Ειναι παρα πολλα για τα 70 κιλα που εισαι. Γραψε σε τι ωρες τα τρως. Το τεταρτο και το ογδοο γευμα ειναι περιττα για εμενα. Βαλε μετα την προπονηση υδ/κα.

    Τα γιαουρτια βαλτα πριν τον υπνο, εχουν καζεΐνη που θα σε καλυψει (σε ενα ποσοστο) οσο κοιμασαι γιατι εχει αργη απορροφηση.

    πρωτο γευμα (08:30-9:00)
    150 γρ quaker με 25γρ whey ,3 κουταλακια μελι .2 ασπραδια βρασμενα.

    δευτερο γευμα (11:00)
    1 πιάτο ρύζι

    τριτο γευμα (14.00)
    150γρ μακαρονια η 200 γρ πατατα βραστη η 150 γρ φακες-φασολια η ρεβυθια.συνοδευονται με 200 γρ κοτα .μια σαλατα εποχης με ελαιολαδο .

    17:00 gym

    τέταρτο γευμα -μετα τη προπονηση
    30gr whey

    πέμπτο γευμα-μεσα σε μια ωρα
    ιδιο με το τριτο



    έκτο γευμα - πριν τον υπνο
    2 γιαουρτακια 0-2% και 2 φρουτα
    μετά την προπόνηση να βάλω και δεξτρόζη/Μπανανα ?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazylord : 18-05-11 στις 23:20
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-05-11 21:22 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannistzn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου ειπα και στο αλλο θεμα.. Εχεις περιπου 260γρ πρωτεΐνης. Ειναι παρα πολλα για τα 70 κιλα που εισαι. Γραψε σε τι ωρες τα τρως. Το τεταρτο και το ογδοο γευμα ειναι περιττα για εμενα. Βαλε μετα την προπονηση υδ/κα.

    Τα γιαουρτια βαλτα πριν τον υπνο, εχουν καζεΐνη που θα σε καλυψει (σε ενα ποσοστο) οσο κοιμασαι γιατι εχει αργη απορροφηση.
    Εμένα απο την άλλη μια χαρά μου φαίνονται τα γεύματα, αφού βέβαια μιλάμε για διατροφή όγκου. Ενισχύω την άποψή μου αν ο φίλος μας ασχολείται με επιπλέον έντονες δραστηριότητες (πχ αθλητισμό, πολεμικές τέχνες, κλπ).
    Είμαι στα 74kg και τρώω σχεδόν το διπλάσιο προκειμένου να πάρω όγκο. Αν δεν το κάνω, χάνω κιόλας αποδεδειγμένα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-05-11 21:31 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spyros1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα απο την άλλη μια χαρά μου φαίνονται τα γεύματα, αφού βέβαια μιλάμε για διατροφή όγκου. Ενισχύω την άποψή μου αν ο φίλος μας ασχολείται με επιπλέον έντονες δραστηριότητες (πχ αθλητισμό, πολεμικές τέχνες, κλπ).
    Είμαι στα 74kg και τρώω σχεδόν το διπλάσιο προκειμένου να πάρω όγκο. Αν δεν το κάνω, χάνω κιόλας αποδεδειγμένα.
    Δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να παιρνεις τοση πρωτεΐνη. Αντε 2,5x σωματικο σου βαρος καλα ειναι. Εαν θες, ανεβασε υδ/κα και λιπαρα (αποψη μου). Ετσι και αλλιως στον ογκο με ανεβασμενους υδ/κες παιζεις. Στα 70 κιλα τα 280 που ειχε πρωτεΐνη ειναι 4x τα κιλα του. Υπερβολικο..
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-05-11 21:39 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannistzn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να παιρνεις τοση πρωτεΐνη. Αντε 2,5x σωματικο σου βαρος καλα ειναι. Εαν θες, ανεβασε υδ/κα και λιπαρα (αποψη μου). Ετσι και αλλιως στον ογκο με ανεβασμενους υδ/κες παιζεις. Στα 70 κιλα τα 280 που ειχε πρωτεΐνη ειναι 4x τα κιλα του. Υπερβολικο..
    είμαι φουλ σύμφωνως μαζί σου, αλλά όταν ήδη όλα τα έχω ανεβάσει στον Θεό, αναγκαστικά απομένει να αυξηθεί η ποσότητα πρωτεινής. Εξάλλου με τα λιπαρά θέλω να'μαι πολύ προσεκτικός γιατί πολύ εύκολα ξεφεύγουν τα σκασμένα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-05-11 12:47 #7
    Το avatar του χρήστη crazylord

    Εγγραφή
    14-05-2011
    Περ.
    Κυπρος
    Μηνύματα
    24
    Προεπιλογή
    1,72cm, 70 kg 20 χρονών

    η διατροφή

    2910 θερμίδες συντήρησης
    70γρ καλά λίπη
    360 γρ υδατανθρακα
    170 γρ πρωτεινης


    πρωτο γευμα (08:30-9:00)
    150 γρ quaker με 30γρ whey ,3 κουταλακια μελι .2 ασπραδια βρασμενα.

    δευτερο γευμα (11:00)

    2 τοστ ολικης με 2 φετες γαλοπουλας βραστης και 2 τυρια cheddar low fat
    1 αυγό βραστό και 2 μήλα

    τριτο γευμα (14.00)
    ρυζι(150γρ) η μακαρονια(150γρ) η (πατατα βραστη500γρ) η φακες-φασολια(150γρ) η ρεβυθια(150γρ).συνοδευονται με κοτα(100γρ) η μοσχαρι απαχο(130γρ),η ψαρι(130γρ) .μια σαλατα εποχης με 2 κουταλιές ελαιολαδο .
    1 χυμό Grapefruit

    17:00 gym

    τέταρτο γευμα -μετα τη προπονηση
    30gr whey
    μπανανα

    πέμπτο γευμα-μεσα σε μια ωρα
    ιδιο με το τριτο

    έκτο γευμα - πριν τον υπνο
    ενα κεσεδακι cottage 200 γρ
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-05-11 12:51 #8
    Προεπιλογή
    βαλε κιαλο γευμα 1ωρα πριν την προπονηση,γαλα κουακερ γιαουρτι φρουτο οτι μπορεις

    μια συμβουλη
    γενικα στον ογκο δεν χρειαζεται να μετρας θερμιδες,τρως μεχρι να σκασεις μονο ετσι θα παρεις κιλα.καλο και ποιοτικο φαγητο εννοειτε ομως...και αν δεν φτανει αυτο προσθετεις και αχριστες θερμιδες οπως κετσαπ στο φαει μουσταρδα κλπ και υγρες θερμιδες
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-05-11 14:14 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο terataki Εμφάνιση μηνυμάτων
    βαλε κιαλο γευμα 1ωρα πριν την προπονηση,γαλα κουακερ γιαουρτι φρουτο οτι μπορεις

    μια συμβουλη
    γενικα στον ογκο δεν χρειαζεται να μετρας θερμιδες,τρως μεχρι να σκασεις μονο ετσι θα παρεις κιλα.καλο και ποιοτικο φαγητο εννοειτε ομως...και αν δεν φτανει αυτο προσθετεις και αχριστες θερμιδες οπως κετσαπ στο φαει μουσταρδα κλπ και υγρες θερμιδες
    οτι ειπε ο τυπος εδω, φαε φαε να γινει σαν μπαλα...

    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 22-05-11 14:17 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Txc Εμφάνιση μηνυμάτων
    οτι ειπε ο τυπος εδω, φαε φαε να γινει σαν μπαλα...

    οταν καποιος λεει οτι κανει ογκο,δεν πρεπει να τρωει σαν σπουργιτι.εσυ φαε 4 σκουπ
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 22-05-11 14:17 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο terataki Εμφάνιση μηνυμάτων
    βαλε κιαλο γευμα 1ωρα πριν την προπονηση,γαλα κουακερ γιαουρτι φρουτο οτι μπορεις

    μια συμβουλη
    γενικα στον ογκο δεν χρειαζεται να μετρας θερμιδες,τρως μεχρι να σκασεις μονο ετσι θα παρεις κιλα.καλο και ποιοτικο φαγητο εννοειτε ομως...και αν δεν φτανει αυτο προσθετεις και αχριστες θερμιδες οπως κετσαπ στο φαει μουσταρδα κλπ και υγρες θερμιδες

    Ναι, Ναι! Φαε πιτσες, πιτογυρα, κοκορετσι!

    αχαχ0αχ0χ0α0αχ0αχ0αχ...



    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 22-05-11 16:17 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο terataki Εμφάνιση μηνυμάτων
    βαλε κιαλο γευμα 1ωρα πριν την προπονηση,γαλα κουακερ γιαουρτι φρουτο οτι μπορεις

    μια συμβουλη
    γενικα στον ογκο δεν χρειαζεται να μετρας θερμιδες,τρως μεχρι να σκασεις μονο ετσι θα παρεις κιλα.καλο και ποιοτικο φαγητο εννοειτε ομως...και αν δεν φτανει αυτο προσθετεις και αχριστες θερμιδες οπως κετσαπ στο φαει μουσταρδα κλπ και υγρες θερμιδες
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Txc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, Ναι! Φαε πιτσες, πιτογυρα, κοκορετσι!

    αχαχ0αχ0χ0α0αχ0αχ0αχ...



    Τι δεν καταλαβες απο αυτο και κοροΐδευεις? Τραγελαφικος θα ελεγα και ερειστικος χωρις λογο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο crazylord Εμφάνιση μηνυμάτων
    1,72cm, 70 kg 20 χρονών

    η διατροφή

    2910 θερμίδες συντήρησης
    70γρ καλά λίπη
    360 γρ υδατανθρακα
    170 γρ πρωτεινης


    πρωτο γευμα (08:30-9:00)
    150 γρ quaker με 30γρ whey ,3 κουταλακια μελι .2 ασπραδια βρασμενα.

    δευτερο γευμα (11:00)

    2 τοστ ολικης με 2 φετες γαλοπουλας βραστης και 2 τυρια cheddar low fat
    1 αυγό βραστό και 2 μήλα

    τριτο γευμα (14.00)
    ρυζι(150γρ) η μακαρονια(150γρ) η (πατατα βραστη500γρ) η φακες-φασολια(150γρ) η ρεβυθια(150γρ).συνοδευονται με κοτα(100γρ) η μοσχαρι απαχο(130γρ),η ψαρι(130γρ) .μια σαλατα εποχης με 2 κουταλιές ελαιολαδο .
    1 χυμό Grapefruit

    17:00 gym

    τέταρτο γευμα -μετα τη προπονηση
    30gr whey
    μπανανα

    πέμπτο γευμα-μεσα σε μια ωρα
    ιδιο με το τριτο

    έκτο γευμα - πριν τον υπνο
    ενα κεσεδακι cottage 200 γρ
    Πολυ καλυτερα για εμενα φιλος! Παρα πολυ ισσοροπημενη. Το γρκρειπφρουτ θα το εβαζα το πρωι με αδειο στομαχι για καλυτερη λιποδιαλυση (αν και το προτεινουν αρκετα μετα το φαγητο.) οτι δουλευει καλυτερα σε εσενα παντως. Ισως να εβαζα λιγο περισσοτερο κοτοπουλο και ψαρι. Τα αλλα μου φαινονται παρα πολυ καλα.
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 22-05-11 16:37 #13
    Το avatar του χρήστη gsisr

    Εγγραφή
    31-03-2011
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    304
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο terataki Εμφάνιση μηνυμάτων
    βαλε κιαλο γευμα 1ωρα πριν την προπονηση,γαλα κουακερ γιαουρτι φρουτο οτι μπορεις

    μια συμβουλη
    γενικα στον ογκο δεν χρειαζεται να μετρας θερμιδες,τρως μεχρι να σκασεις μονο ετσι θα παρεις κιλα.καλο και ποιοτικο φαγητο εννοειτε ομως...και αν δεν φτανει αυτο προσθετεις και αχριστες θερμιδες οπως κετσαπ στο φαει μουσταρδα κλπ και υγρες θερμιδες
    έχεις ένα δίκιο αλλα όχι 100%...το φαί που κάνουμε στον όγκο πρέπει να είναι πολύ και ποιοτικό μόνο έτσι θ βάλουμε ποιοτικά κιλά αλλά κάποιος μπορεί να σκάει με πολύ λιγότερες θερμίδες απ αυτές που νομίζει ότι τρώει και αντί να βάζει να χάνει.. κάνοντας ένα πλάνο διατροφής πρώτον σε βοηθάει κάπως να πειθαρχίσεις αλλά και να ξες τις θερμίδες που τρως. εγώ ας πουμε αυτή τη στιγμή τρώω 3000 θερμίδες και με το ζόρι τρώω όλα τα γεύματα.. πραγματικά σκάω... +1 με κέτσαπ μουστάρδα αλλά προσοχή στη ζάχαρη
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 22-05-11 16:40 #14
    Το avatar του χρήστη gsisr

    Εγγραφή
    31-03-2011
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    304
    Προεπιλογή
    πολύ βελτιωμένο φίλε το πρόγραμμά σου μπράβο! αν και τα 500γρ πατάτα και τα 150γρ άβραστο ρύζι που έχεις στα γεύματα δε ξέρω πόσο εύκολα θα είναι να τα κατεβάσεις....βάλε και κάνα αμύγδαλο με το κότατζ η το γιαούρτι πριν τον ύπνο. κατα τ άλλα
    Απάντηση με παράθεση