Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 28

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 26-02-12 23:27 #1
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή Σφυγμοί καρδιάς.
    Προχθές το βράδυ,καθώς προσπαθούσα να κοιμηθώ και να χαλαρώσω,άκουγα τους δείκτες του ρολογιού να μετράνε δευτερόλεπτα.Ταυτόχρονα άκουγα και τους σφυγμούς της καρδιάς μου.Παρατήρησα λοιπόν οτι ήταν ΠΟΛΥ χαμηλότεροι απο 60 το λεπτό που θεωρείτε φυσιολογικό! Δηλαδή ήταν κοντά στον ένα χτύπο τα 2 δευτερόλεπτα!Λίγο λιγότερο διάστημα ήταν.Δηλαδή μέσα σε ένα λεπτό παίζει να έκανα ~35 χτύπους.Τώρα ξαναδοκίμασα να τους μετρήσω,και έβγαλα 52 ευτυχώς,αλλά δεν ήμουν χαλαρός και είχα και λίγο άγχος νομίζω καθώς μετρούσα.Να το κοιτάξω ή είναι φυσιολογικό;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-02-12 23:34 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιάννηςς Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προχθές το βράδυ,καθώς προσπαθούσα να κοιμηθώ και να χαλαρώσω,άκουγα τους δείκτες του ρολογιού να μετράνε δευτερόλεπτα.Ταυτόχρονα άκουγα και τους σφυγμούς της καρδιάς μου.Παρατήρησα λοιπόν οτι ήταν ΠΟΛΥ χαμηλότεροι απο 60 το λεπτό που θεωρείτε φυσιολογικό! Δηλαδή ήταν κοντά στον ένα χτύπο τα 2 δευτερόλεπτα!Λίγο λιγότερο διάστημα ήταν.Δηλαδή μέσα σε ένα λεπτό παίζει να έκανα ~35 χτύπους.Τώρα ξαναδοκίμασα να τους μετρήσω,και έβγαλα 52 ευτυχώς,αλλά δεν ήμουν χαλαρός και είχα και λίγο άγχος νομίζω καθώς μετρούσα.Να το κοιτάξω ή είναι φυσιολογικό;
    Μην ανχώνεσε όταν χαλαρώνεις πέφτουν οι ρυθμοί της καρδιάς όωπς επίσης αν γυμνάζεσαι συστηματικά για πολλά χρόνια η καρδία σου χτυπάει με χαμηλότερους χτύπους. Εμένα για παράδειγμα όχι μόνο χτυπάει σε χαμηλότερους χτύπους κάνει και τα περίεργα συμπτώματα του mobits απο την γυμναστική που είναι απόλυτα φυσιολογικό. Είχα βέβαια ένα επικό περιστατικό με μια άσχετη γιατρίνα να μου λέει οτι χρειάζομε βηματοδότη... και όταν το πήγα σε χειρούργο γιατρό να με δεί γέλαγε... και έλεγε ότι αυτό πού έχω είναι κλασικό παράδειγμα γυμνασμένου ανθρώπου..

    Σε γενικές γραμμες μην ανυσηχέις, αν πραγματικά ανχώνεσε όμως κάνε ένα ECG και βάλε holter για 24 ώρες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Keirox : 26-02-12 στις 23:39
    eat clen, Tren HARD, or die mirin!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-02-12 23:47 #3
    Προεπιλογή
    Φίλε μου δεν νομίζω ότι είναι ανησυχητικό, θα σου πω το εξής: εγώ είχα πάει σε γιατρό για να με εξετάσει για μια συνηθισμένη ίωση και μου μέτρησε τους σφυγμούς και τους βρήκε λίγους (δεν είπε πόσους, ούτε εγώ τον ρώτησα) και μου λέει είσαι αθλητής και του λέω όχι, απλά καμία φορά πάω για τρέξιμο και κάνω και γυμναστική με βάρη και μου απάντησε ότι έτσι εξηγείτε που έχω λίγους σφυγμούς σε κατάσταση ηρεμίας.


    Εγώ το εξέλαβα ως καλό για να με ρωτάει αν είμαι αθλητής και το μεταφράζω ως εξής, αφού έχω λίγους σφυγμούς (σε κατάσταση ηρεμίας) άρα, σημαίνει ότι δεν κουράζω πολύ την καρδιά μου.


    Τώρα δεν ξέρω αυτά που λέω αν είναι σωστά, ας μας απαντήσει και κάποιος που το κατέχει το θέμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-02-12 23:51 #4
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Creative Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου δεν νομίζω ότι είναι ανησυχητικό, θα σου πω το εξής: εγώ είχα πάει σε γιατρό για να με εξετάσει για μια συνηθισμένη ίωση και μου μέτρησε τους σφυγμούς και τους βρήκε λίγους (δεν είπε πόσους, ούτε εγώ τον ρώτησα) και μου λέει είσαι αθλητής και του λέω όχι, απλά καμία φορά πάω για τρέξιμο και κάνω και γυμναστική με βάρη και μου απάντησε ότι έτσι εξηγείτε που έχω λίγους σφυγμούς σε κατάσταση ηρεμίας.


    Εγώ το εξέλαβα ως καλό για να με ρωτάει αν είμαι αθλητής και το μεταφράζω ως εξής, αφού έχω λίγους σφυγμούς (σε κατάσταση ηρεμίας) άρα, σημαίνει ότι δεν κουράζω πολύ την καρδιά μου.


    Τώρα δεν ξέρω αυτά που λέω αν είναι σωστά, ας μας απαντήσει και κάποιος που το κατέχει το θέμα.

    Οκ βασικά ναι διάβασα οτι παίζει ρόλο και αν αθλείσε,αλλά λέει έως 50 σφυγμούς σε κατάσταση ηρεμίας το μέγιστο χαμηλότερο.Εγώ όταν ήμουν ξαπλωμένος και πραγματικά χαλαρός μου έβγαζε ~35!Γι αυτό λέω...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-02-12 00:20 #5
    Προεπιλογή
    @Γιάννηςς, καταρχήν, ο τρόπος που μέτρησες τους χτύπους της καρδιάς σου και τους έβγαλες 35, δεν είναι και ο πιο... ενδεδειγμένος. Άμα ήταν να τους μετράμε έτσι, ούτε τα πιεσόμετρα θα υπήρχαν, ούτε οτιδήποτε άλλο.

    Θα σου πρότεινα λοιπόν, σε 1η φάση να μην βασίζεσαι στην εικόνα που νομίζεις ότι έχεις για τον σφυγμό σου.

    Από κει και πέρα, υπάρχει ιστορικό καρδιοπαθειών στο συγγενικό περιβάλλον σου; Νοιώθεις αδυναμίες, ζαλάδες, πόνους στο στήθος και, γενικά, οτιδήποτε «ύποπτο» και «περίεργο»;
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-02-12 00:27 #6
    Προεπιλογή
    Η καρδιά ενός αγύμναστου ανθρώπου χτυπά περί τα 37 εκατομμύρια χτύπους ανά έτος. Η καρδιά ενός γυμνασμένου ανθρώπου χτυπά κατά 10 (!) εκατομμύρια λιγότερο ανά έτος,δηλαδή περί τα 27 εκατομμύρια. Η απάντηση σου δόθηκε.


    Πήγαινε στο φαμαρκείο να σου μετρήσουν την πίεση θα σου πουνε και παλμούς.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Konstantinos! : 27-02-12 στις 00:30
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-02-12 23:49 #7
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Mobits εννοείς όταν μπλοκάρει κατά κάποιο τρόπο η καρδιά για δευτερόλεπτα;Κάτι τέτοιο μου βγάζει
    Όσο για το άλλο,θα αρχήσω με ένα τριπλεξάκι που είναι και γρήγορο,γιατί 24 ώρες καλωδιωμένος δεν υπάρχει περίπτωση να αντέξω!
    Απάντηση με παράθεση