Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 18-03-12 05:11 #1
    Προεπιλογή Αδυνάτισμα και αεροβικη και ότι άλλο...
    Καλησπέρα παιδιά,

    χάρηκα πολύ που βρήκα αυτό το φορουμ καθώς διάβασα (και θα διαβάζω) πολλά και ενδιαφέροντα. Θα θελα να ρωτήσω κάποια πραγματάκια μερικά από τα οποία τα βρήκα στο περίπου σε άλλα θέματα απλά από την πολύ πληροφορία (διαβάζω 3 ώρες σχεδόν συνεχόμενα) έχω αρχίσει να χάνω τη μπάλα. Οπότε προχωράω...

    Είμαι 40, 1.80 ύψος και 93 κιλά. Πριν από μερικού μήνες ήμουν 99 και όταν το είδα πήγα σε διαιτολόγο για πρώτη φορά. Σημειώνω πως μέχρι τα 36-36.5 ήμουν 80-82 στα βαριά μου. Απλά παντρεύτηκα (...) και άρχισα να παίρνω και το αποτελείωσα όταν έκοψα το κάπνισμα και πήρα 12 κιλά σε 14 μήνες.

    Η διαιτολόγος μου δωσε υποθερμιδική δίαιτα χωρίζοντας τη διατροφή μου (ανα γεύμα φυσικά) και ανα "ομάδα" όπως πρωτεΐνη, υδατάνθρακα και σαλάτα και με μονάδες μέτρησης όπως την "κασέτα" (ναι την παλιά κασέτα που είχαμε στα κασετόφωνα), το ποτήρι (για ρύζι/μακαρόνια) κτλ. Οπότε δε μου δωσε συγκεκριμένα γεύματα, κάτι που μου άρεσε καθώς μου έδωσε μια αίσθηση ελευθερίας. Πριν μου φτιάξει το πρόγραμμα μου μέτρησε το μεταβολισμό με τη γνωστή συσκευή που αναπνέεις σε κάτι σας αναπνευστήρα με κλειστή τη μύτη. Η μέτρηση έβγαλε 2200 περίπου σε ηρεμία. Η δίαιτα που κάνω είναι της τάξης των 1850-1900. Σκοπός μας είναι MAX 2 κιλα ανά δύο εβδομάδες, κάτι που ποτέ δεν έχω πετύχει βέβαια, αλλά κινούμαι εκεί κοντά και δε θέλω και πιο πολύ καθώς δε θέλω να "κρεμάσω".

    Να σημειώσω πως η κοπελιά ήταν κατά της δίαιτας τύπου Atkins (καθόλου υδρογονάνθρακες) και αυτό μου άρεσε. Παράλληλα μου επισήμανε αρκετά έντονα πως χρειάζεται να ξεκινήσω άσκηση κατά προτίμηση αερόβια. Μάλιστα ήταν λίγο επιφυλακτική όταν της ανέφερα τα βάρη λέγοντας πως ναι μεν θα διευκόλυνε αλλά πρώτη προτεραιότητα πρέπει να είναι το γρήγορο περπάτημα. Μου σύστησε γρήγορο περπάτημα όσο ακόμα είμαι σε αυτά τα κιλά (πάνω από 90) για να μην επιβαρυνθούν γόνατα και τα λοιπά εξαρτήματα! Σημειώνω πως τις τελευταίες εβδομάδες που σύστησε 5 φόρες/εβδομάδα στο βραδινό αν μπορώ να μην παίρνω υδρογονάνθρακα.

    Στην αρχή δεν το πήρα στα σοβαρά αλλά κάποια στιγμή που είδα πως η διατροφή ΔΕ φτάνει, μου γύρισε η βιδούλα (που μάλλον έπρεπε να γυρίσει) και τώρα πάω 5 φορές την εβδομάδα γυμναστήριο. Κάνω διάδρομο 55 λεπτά (ποιός αντέχει μια ώρα) γρήγορο περπάτημα. Για μένα αυτό σημαίνει 10 λεπτά στην αρχή έτσι να ζεσταθώ χαλαρό περπάτημα και τον υπόλοιπο χρόνο ανα πέντε λεπτά εναλλάσσω 6km/h και 7km/h. Οκ το 7 με κουράζει να το κάνω πάνω από 10 λεπτά συνεχόμενα και γιαυτό το κανα σε πεντάλεπτα όπως περιέγραψα. Το έκανα αυτό για 3 εβδομάδες και άρχισα να νιώθω πολύ καλά (κάποιοι τις λένε ενδοφρίνες, άλλοι εφαρμοστές φόρμες των κοριτσιών εκεί γύρω) και βλέπω και οπτικό αποτέλεσμα. Το θέμα είναι πως για την προσπάθεια (5 φορές καπάκι μετά τη δουλειά δεν είναι και πολύ εύκολο για μένα που έχω να γυμναστώ από τα 25 μου) τα κιλά δε μεταβάλλονται και πολύ.

    Η κοπέλα με μετράει κάθε φορά και μου πε πως το καλό είναι οτι από τα 6 κιλά που έχω χάσει, τα 5.2 περίπου είναι λίπος και τα υπόλοιπα ... μυς. Και έχω βάλει και 3 λίτρα νερό καθώς πίνω και όταν κάνω την άσκηση ακόμα. Μου πε επίσης πως μπορεί και να είμαι σε κάποιο plateau τώρα . Και μετά από ΟΛΑ αυτά τα κουραστικά (έδωσα λεπτομερές ιστορικό για να μπορείτε να με βοηθήσετε καλύτερα), όσοι διαβάζουν ακόμα ας με βοηθήσουν στα εξής.

    1. Μέχρι πόσα κιλά πιστεύετε πως πρέπει να αποφεύγω το τρέξιμο? (αν πρέπει να το αποφεύγω)

    2. Επειδή διαβάζω σε πολλά ποστς εδώ μέσα για 3 φορές την εβδομάδα, πιστεύετε το 5 φορές από 55 λεπτά είναι υπερβολή?

    3. Με προβληματίζει η απώλεια μυών. Διαβάζω σε πολλά ποστς εδώ πως μπορεί να συμβεί αν δε συνδυάσει κανείς την αερόβια με κάποια βάρη. Ε οκ, θέλω πάνω απ όλα τα φύγει το λίπος αλλά μη γίνω και ρουλης ρε γμτ. Από την άλλη δεν έχω και πολλές δυνάμεις μετά το διάδρομο να κάνω και βάρη καθώς πραγματικά εκείνη την ώρα αρχίζω να πεινάω σοβαρά (γύρω στις 7 το απόγευμα που τελειώνω). Τί λέτε ρε παιδιά. Να προχωρήσω έστω και πολύ χαλαρά σε βάρη?

    4. Σχετικά με το "πρόγραμμα" που κάνω και την ταχύτητα που περπατάω, έχετε κάποια παρατήρηση? Να βάλω κάποια κλίση ή κάτι άλλο? Α, και σχετικά με αυτό που λέτε με του παλμούς... Ε οσο ακριβείς μπορεί να είναι αυτοί οι αισθητήρες στο διάδρομο σε κάτι λαβές, φτάνω μέχρι 135 περίπου μετά το 2ο ή 3ο 7αρι km/h.

    Και ότι άλλη γενική συμβουλή σε σχέση με την προσπάθειά μου θα την εκτιμούσα! Γιαυτό ήμουν και πολύ αναλυτικός. Στόχος μου είναι να πάω στα 82-83. Έχω πολύ δρόμο ακόμα και δεν ξέρω αν θα πάω τόσο ποτέ ξανά καθώς πριν από λίγες μέρες 40άρησα... Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rasputin : 18-03-12 στις 05:16
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-04-12 10:45 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Rasputin Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Μέχρι πόσα κιλά πιστεύετε πως πρέπει να αποφεύγω το τρέξιμο? (αν πρέπει να το αποφεύγω)
    Γενικα το τρεξιμο δεν χρειαζεται να το αποφευγεις ,εφόσον η φυσικη σου κατασταση το επιτρέπει.Ενας ασφαλης τρόπος να καταλαβαινεις τα όρια σου ειναι όταν τρεχεις να μπορείς να μιλάς ανετα στον δίπλα σου.Αν δεν μπορείς σημαινει ότι υπερβαλλεις και πρεπει να ελαττωσεις την ενταση σου
    Απο εκει και περα στο θεμα λιποδιαλυσης πρεπει να κινεισαι στο 65-70% των καρδιακων σου παλμων (220-ηλικια = μεγιστοι καρδιακοι παλμοι 180 για σενα )
    Αρα πρεπει να κινεισαι περιπου 115-125 παλμους για να προκρίνεις την λιπολυση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Rasputin Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Επειδή διαβάζω σε πολλά ποστς εδώ μέσα για 3 φορές την εβδομάδα, πιστεύετε το 5 φορές από 55 λεπτά είναι υπερβολή?
    Για καποιον που ξεκινησε αποτομα την γυμναστικη,ναι.Εκτος αυτου,εχεις μεγαλες πιθανοτητες απωλειας μυικου ιστου


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Rasputin Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. Με προβληματίζει η απώλεια μυών. Διαβάζω σε πολλά ποστς εδώ πως μπορεί να συμβεί αν δε συνδυάσει κανείς την αερόβια με κάποια βάρη. Ε οκ, θέλω πάνω απ όλα τα φύγει το λίπος αλλά μη γίνω και ρουλης ρε γμτ. Από την άλλη δεν έχω και πολλές δυνάμεις μετά το διάδρομο να κάνω και βάρη καθώς πραγματικά εκείνη την ώρα αρχίζω να πεινάω σοβαρά (γύρω στις 7 το απόγευμα που τελειώνω). Τί λέτε ρε παιδιά. Να προχωρήσω έστω και πολύ χαλαρά σε βάρη?
    Ο πιο εξορθολογιστικος συνδυασμος για καποιον που θελει τα ιδανικα αποτελεσματα είναι πρωτα βαρη και μετα αεροβιο ή σε διαφορετικες ημερες.π.χ. 3 ημερες βαρη,3 αεροβια ασκηση

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Rasputin Εμφάνιση μηνυμάτων
    4. Σχετικά με το "πρόγραμμα" που κάνω και την ταχύτητα που περπατάω, έχετε κάποια παρατήρηση? Να βάλω κάποια κλίση ή κάτι άλλο? Α, και σχετικά με αυτό που λέτε με του παλμούς... Ε οσο ακριβείς μπορεί να είναι αυτοί οι αισθητήρες στο διάδρομο σε κάτι λαβές, φτάνω μέχρι 135 περίπου μετά το 2ο ή 3ο 7αρι km/h.
    Περι παλμων σου απαντησα στην 1η σου ερώτηση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Rasputin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ότι άλλη γενική συμβουλή σε σχέση με την προσπάθειά μου θα την εκτιμούσα! Γιαυτό ήμουν και πολύ αναλυτικός. Στόχος μου είναι να πάω στα 82-83. Έχω πολύ δρόμο ακόμα και δεν ξέρω αν θα πάω τόσο ποτέ ξανά καθώς πριν από λίγες μέρες 40άρησα... Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας!
    Ενίσχυσε την διατροφη σου όσο μπορείς με καθαρες ποιοτικες τροφες.Ενδεχομενως να εχεις αναγκη ληψης καποιας πολυβιταμινης ή καποιου ροφηματος πρωτεινης.
    Η ηλικια σου ειναι μια χαρα και μπορείς να εχεις πολυ ικανοποιητικα αποτελεσματα,απλα θελει καλύτερο προγραμματισμο και πιο ξεκαθαρους στοχους σε σχεση με καποιον 25αρη που τον ευνοουν και οι ορμόνες του.Ελπίζω να βοηθησα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-04-12 00:15 #3
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-04-12 13:23 #4
    Το avatar του χρήστη Xefteris

    Εγγραφή
    06-03-2012
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    186
    Προεπιλογή
    Kάτι σχετικό: Υδρογονάνθρακας είναι το πετρέλαιο.

    Υδατάνθρακας είναι το ρύζι, ψωμί, μακαρόνια, ζάχαρη κ.τλ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 18-04-12 13:26 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Xefteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kάτι σχετικό: Υδρογονάνθρακας είναι το πετρέλαιο.

    Υδατάνθρακας είναι το ρύζι, ψωμί, μακαρόνια, ζάχαρη κ.τλ.
    Το κάνω edit να μη φαίνεται τόσο χαζό. Σε ευχαριστώ! (προς υπεράσπισή μου, είμαι θετικής κατέυθυνσης και η λέξη υδρογονάνθρακας μου ήρθε πιο εύκολα από την υδατάθρακας ).

    Edit: Δε μπορώ να το κάνω edit! Παραμένω... ρόμπα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-04-12 13:33 #6
    Το avatar του χρήστη Xefteris

    Εγγραφή
    06-03-2012
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    186
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Rasputin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κάνω edit να μη φαίνεται τόσο χαζό. Σε ευχαριστώ! (προς υπεράσπισή μου, είμαι θετικής κατέυθυνσης και η λέξη υδρογονάνθρακας μου ήρθε πιο εύκολα από την υδατάθρακας ).

    Edit: Δε μπορώ να το κάνω edit! Παραμένω... ρόμπα!
    Xαχα δεν πειράζει είναι ένα λάθος που βλέπω πολύ συχνα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 18-04-12 14:31 #7
    Το avatar του χρήστη ΠανοςΒ

    Εγγραφή
    04-12-2011
    Περ.
    Κορωπι
    Μηνύματα
    1.865
    Προεπιλογή
    Καλως ηρθες!

    Οι υδρογονανθρακες ειναι και ακριβοι πλέον! 2Ε το λιτρο!

    Περα απο την πλάκα θα σου τα εξης, επειδη βρεθηκα στη θεση πριν κανα χρόνο.

    Διαβασε οσο πιο πολυ μπορείς απο το φόρουμ και ακολούθησε τις οδηγιες της διαιτολογου σου. Μπορει να διαφέρουν αρκετά απο αυτά που θα διαβασεις εδω, αλλά μην προβληματιστείς πολυ γιατι θα μπερδευτείς και θα χασεις την μπάλα. Κατεβα οσο πιο κάτω μπορείς και βλεπεις μετα. Δεν ειναι τόσο απλο να χασεις τόσα πολλά μυικά κιλά ωστε να εχεις θεμα.

    Οταν θα φτασεις στους στόχους σου και θα σταματησεις τη διαιτολόγο, τότε θα εισαι σε θεση να κτίσεις το προγραμμα σου συμφωνα με τις πληροφορίες που βρηκες στο φορουμ!

    Καλό ειναι αφού εισαι πρωταρης σε γυμναστική να μην πλακωθείς απο τωρα γιατί παίζει οι αλλαγες να ειναι πολύ μαζεμενες για το σωμα σου. Με το μαλακό.

    Κανε την αεροβική σου οπως σου λεει ο Πολυνεικός ( με προσοχή να μην υπερπροπονηθείς.) και κανε και κανα βασικό προγραμματάκι με βαρη ετσι ωστε και να κρατας το μεταβολισμό σου ψηλά αλλά και να δουλέψεις και λίγο τους μυες σου ετσι ωστε να μπείς σε ενα πιο δυνατό και στοχευμενο πρόγραμμα με βαρη οταν κατεβει το % του λιπους σου εκει που θες. Λιγα πραγματα παντως. Ισα ισα σαν εισαγωγή στα βαρη.

    Σαν συμβουλή θα σου έλεγα να αποφύγεις πασει θυσία την υπερβολική προπόνηση ( αν εισαι εστω και λίγο κουρασμενος κανε ρεπό, ετσι κι αλλιώς υποθερμιδικά είσαι) και κανε υπομονή ακόμα και αν δεν χάνεις... καποια στιγμη θα ξεκολλησεις. (με τις απαραίτητες κινησεις απο τη διαιτολόγο).
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 01-05-12 22:40 #8
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Από τότε που έγραψα το αρχικό ποστ, έχω κρατήσει τον αρχικό σχεδιασμό μου. Έχω επικεντρωθεί στην αερόβια στο διάδρομο. Στο περπάτημα έχω αυξήσει την ταχύτητα κατά 0.8 km/h (από 7-->7.8) και όταν δω πως τείνω να το πάω άνετα το 55λεπτο, αυξάνω την ταχύτητα προοδευτικά. Κοντά στο 40λεπτο κατά διαστήματα βάζω και μια ελαφριά κλήση (από 3-5). Τελικά οι γάμπες μου έχουν διπλασιαστεί.

    Σημειώνω πως αρκετά παλιότερα έκανα πολύ γυμναστική σε ένα γυμναστήριο στην Παλήνη (ήταν πολύ πιο.. εξοχή τότε) με μία ώρα μπάσκετ για αερόβια και μετά πολλές ασκήσεις κοιλιακών με βαριές μπάλες και στα πολύζυγα και μετά ελεύθερα βάρη. Το σώμα μου τότε είχε χτιστεί τελεια (για τα δικά μου γούστα) και παρατήρησα πως από τότε το σώμα μου σα να χει "βάσεις". Σα να είναι μόνιμα στο "σωστό σχήμα" και να χτίζεται πιο γρήγορα απ ότι περίμενα. Τέλος πάντων, δεν το έχω ψάξει αν σχετίζεται η παλιά καλή προπόνηση με αυτό, απλά το αναφέρω για του νεαρότερους

    Θα ενημερώνω για την εξέλιξη!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 01-05-12 23:44 #9
    Προεπιλογή
    ΥΓ. Περπάτημα είναι τα 7.8km/h, έτσι?
    Απάντηση με παράθεση