Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 69
  1. 13-06-08 21:05 #1
    Προεπιλογή Αύξηση της CPK
    Σήμερα ένιωσα έντονη αδιαθεσία και πονοκέφαλο (τον οποίο έχω επι μονίμου βάσεως εδώ και 4-5 μερούλες), αδιαθεσία με την έννοια της αδυναμίας (σε σημείο που σε μια στιγμή στον καφέ ένιωσα να σβήνω). Μετά τις εξετάσεις ρουτίνας ο ιατρός απεφάνθη πως είναι από κούραση και στρες (εκρεμεί η εξέταση σε οφθαλμίατρο που θέλω να κάνω για πιθανή αύξηση της μυωπίας, μήπως και για αυτό οφείλεται ο πιθανός λάθος αριθμός των φακών που φοράω αλλά αυτό από Δευτέρα). Όσον αφορά την γνωμάτευση βασίστηκε στην υψηλή τιμή του CPK, όπως χαριτολογώντας μου είπε καις μύες και να ξεκουραστώ 4-5 μέρες. Η τιμή της είναι 627 με όρια 0 - 170. Το πρόγραμμα προπόνησής μου είναι 6 φορές την εβδομάδα 1 ώρα βάρη και 45 λεπτά διάδρομο στο 6 - 6,5, ενώ η διατροφή που ακολουθώ είναι παρόμοια με του Sourlas στο περσινό Summer cuting που έκανε, με την διαφορά ότι τα συμπληρώματά μου είναι πρωτεϊνη Whey, κρεατίνη εδώ και 4-5 μέρες καιβιταμίνες Vitamigen (μια φορά την ημέρα).
    Τι πισεύετε για την γνωμάτευση; Δεν γνωρίζω αλλά νομίζω ότι οι τιμές αυτές της CPK αν και φαίνονται πολύ υψηλές δεν είναι και τόσο τραγικές γοα τα χαρακτηριστικά της... Τι λέτε; Ευχαριστώ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-06-08 21:10 #2
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    πηγες μετα την προπονηση ειχες προπονηση τις 2 τελευτεες μερες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 13-06-08 21:59 #3
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    πάντα μετά απο προπόνηση είναι ανεβασμενες οι τιμές του CPK γι αυτό πρέπει να επαναλαμβανονται μετά απο ξεκουραση και οι τιμές που είχες είναι σε λογικά πλαίσια για εξετάσεις μετά απο κουραση .
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-06-08 22:44 #4
    Προεπιλογή
    ΜΗ φοβασαι εγω εχω χτυπησει μεχρι και 3500.
    Αν υπαρχουν αλλες ενοχλησεις και ειναι ψηλα θα ελεγα οτι καλο θα ηταν να γινεται και το ισοενζυμο cpk mb που δειχνει τυχον προβλημα στην καρδια
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-06-08 00:10 #5
    Προεπιλογή
    Ναι Ruhl τελευταία προπόνηση έκανα την Τρίτη λόγω υποχρεώσεων (εξεταστική κλπ.). Άρα Ηλία δεν παίζει να είναι από υπερπροπόνηση λόγω είτε έντασης είτε ελλιπούς διατροφής έτσι; Κρίμα από την μια θα ήθελα να το αποδώσω εκει γιατί δεν μπορώ να εξηγήσω τους λόγους της έντονης πίεσης στο κεφάλι και της αδιαθεσίας τις τελευταίες μέρες... Και αυτό με τον οφθαλμίατρο το εναποθέτω σαν τελευταία λύση αλλά δεν παίζει... Ίσως το καταραμένο το άγχος τι να πω...
    Εφόσον δεν είναι υπερπροπόνηση βουρ από αύριο και πάλι gym ( έλεγα να χαλαρώσω μέχρι Τρίτη )
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-06-08 00:24 #6
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.908
    Προεπιλογή
    συνηθισμένο φαινόμενο και τιμή. καμία ανησυχία εφόσω όλα τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά.

    ΜΒ
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-06-08 02:42 #7
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ Muscleboss... Παρεπιπτόντως παιδιά την υπερκόπωση πως την καταλαβαίνουμε;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 14-06-08 04:45 #8
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Να κοιταξεις την πιεση σου σε τρεις διαφορετικες στιγμες την μερας. Πρωι, μετα την προπονηση και το βραδυ. Ειναι πιθανον να ειναι απο χαμηλη πιεση. Υπαρχει και η περιπτωση να περνας μια μορφη ιοσης. Η γνωματευση ειναι πληρως φυσιολογικη. Δεν υπαρχει λογος ανυσηχιας. Περαστικα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 14-06-08 12:56 #9
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Playmobil
    .. Παρεπιπτόντως παιδιά την υπερκόπωση πως την καταλαβαίνουμε;
    Ενδιαφερον αυτο μηπως ξερει κανενας αν με καμια εξεταση μπορουμε να δουμε καποιες τιμες και να πουμε οτι υπερπροπονουμαστε? οχι απαρετητα CPK γενικα μηλαω αν υπαρχει τετοιο πραμα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 14-06-08 14:28 #10
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RUHL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Playmobil
    .. Παρεπιπτόντως παιδιά την υπερκόπωση πως την καταλαβαίνουμε;
    Ενδιαφερον αυτο μηπως ξερει κανενας αν με καμια εξεταση μπορουμε να δουμε καποιες τιμες και να πουμε οτι υπερπροπονουμαστε? οχι απαρετητα CPK γενικα μηλαω αν υπαρχει τετοιο πραμα?
    Υπαρχει η μυικη βιοψια η οποια ειναι λιγο εποδυνη και θελει χρονο. Αξιζει να το κανει καποιος για να ξερει την μυικη του συσταση και να παρει πολλες απαντησεις σχετικα με το σωμα του.
    Μυικη βιοψια κανουν αυτη την περιοδο στοΕργαστηριο Εργοφυσιολογιας στα ΤΕΦΦΑ Θεσσαλονικης για εργαστηριακες ερευνες με περισσοτερη εμφαση στους αθλητες του ββ και τους αθλουμενους με βαρη ανω των 5 χρονων.
    Αξιζει να το δοκιμασετε!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 12-06-09 08:39 #11
    Το avatar του χρήστη ktsam

    Εγγραφή
    26-03-2008
    Περ.
    Αθήνα - Μαρο
    Μηνύματα
    65
    Προεπιλογή Αυξημένη CPK
    Έκανα τις περιοδικές μου εξετάσεις και ήταν άψογες ακτός από τη CPK η οποία ήταν στο διπλάσιο του άνω ορίου. Ο μικροβιολόγος βέβαια δε φάνηκε ανήσυχος.

    Μήπως ξέρει κανένας τι παίζει μ' αυτό?
    I can stand losing, BUT I can't stand not trying.


    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 12-06-09 08:55 #12
    Προεπιλογή
    Μην αγχώνεσαι καθόλου,οταν γυμναζόμαστε ανεβαίνει και η CPK είναι και δείκτης κόπωσης της καρδιας και στο διπλάσιο που λες παλι δεν υπάρχει πρόβλημα.Εμενα μετα απο ημιμαραθώνιο τον Ιανουάριο είχε πάει 270(φυσ.τιμ 10-190)και οταν είδα τις εξετασεις χαρηκα κιόλας γιατι αν δεις CPK μαραθωνοδρομων θα καταλάβεις,απο 1000 και πάνω φτανει ο δείκτης αλλα οι γιατροι δεν ανησυχουν επειδη για όσους γυμναζονται είναι φυσιολογικότατο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 12-06-09 10:17 #13
    Προεπιλογή
    αναμενομενο να διαβασεις κατι τετοιο σε φορουμ ατομων που γυμναζονται..

    χωρις να σε ξερω, δε νομιζω οτι υπαρχει λογος αγχους..
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 12-06-09 12:48 #14
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.908
    Προεπιλογή
    όπως τα είπε η μαρία, και εγώ κατά καιρούς έχω δεί τρελές τιμές και σε μένα και σε άλλους... αν απέχεις λίγες μέρες από την προπόνηση πριν κάνεις τις εξετάσεις οι τιμές θα είναι πιο κοντά στα φυσιολογικά όρια.

    η πλάκα είναι οτι οταν εχα κάνει πρωτη φορά αυτη την εξέταση γυρωα στα 20, ο γιατρός (στη κοσμάρα του) είχε τρομοκρατήσει τους γονείς μου...

    ΜΒ
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 12-06-09 13:51 #15
    Προεπιλογή
    1200~ ηταν το ρεκορ μου,οταν πρωτοξεκινησα πηγαινα και εκανα βαρη 5! φορες την εβδομαδα,ολα σε κοπωση καμια 12αρια σετ..μαπα διατροφη κτλ. απ'οσο ξερω τα νεφρα κλαταρουν απο 9000 CPK και πανω αλλα γενικα χρονιες καταστασεις με μεγαλες τιμες (400+?) δεν θα ειναι οτι καλυτερο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sctp : 12-06-09 στις 13:56
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία