Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 69 από 69
  1. 24-06-12 04:04 #61
    Προεπιλογή
    Στο νοσοκομειο εδειξα στους γιατρους τι επερνα και μου ειπαν οτι η τεστοστερονη ναι μεν ειναι ορμονη αλλα σε μεγαλες ποσοτητες στον οργανισμο εχει αναβολικη δραση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-06-12 23:49 #62
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο daywalker33n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο νοσοκομειο εδειξα στους γιατρους τι επερνα και μου ειπαν οτι η τεστοστερονη ναι μεν ειναι ορμονη αλλα σε μεγαλες ποσοτητες στον οργανισμο εχει αναβολικη δραση.
    μαν θα μας πεις τι ακριβως επερνες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-06-12 00:15 #63
    Προεπιλογή
    Πρωτεινη:MASS-TECH 5LB Αμινοξεα: AMINO PROFESSIONAL DROPS 1000 Και τεστοστερονη: MUTANT TEST 150caps.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-06-12 02:30 #64
    Προεπιλογή
    Καμια γνωμη,τιποτα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-07-12 01:00 #65
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    πρέπει να το παρακολουθήσεις το θέμα είναι σοβαρό ακόμα και τεστοστερόνη να έπαιρνες δεν δικαιολογείτε τόσο υψηλες τιμές που αυτο το σκεύασμα τεστοστερόνης δεν ξέρω αν είναι φαρμακευτικό η κάποιο συμπλήρωμα .

    αυτο αν μετα απο ξεκούραση δεν πέφτουν οι τιμές τότε έχει σχέση με κάποιο είδος μυοπάθειας , απλα δεν βλέπω να έχεις ακόμη κάποια συγκεκρημένη διάγνωση

    είναι σίγουρο πως η μυική κούραση ανεβάζει τις τιμές , αλλα το θέμα είναι να πέφτουν πάλι στα νορμάλ επίπεδα και αν με παραμικρή προπόνηση ανεβαίνουν τότε κάτι έχει επηρεάσει αυτο και πρέπει να γίνουν εξετάσεις ώστε να γίνει πρώτα σωστη διάγνωση και μετα να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα ανάλογα

    οι πρωτείνες βοηθαν στην ανάρωση των μυών δεν επηρεάζουν αρνητικά , άλλωστε μιλάμε για νορμάλ δοσολογίες και όχι ενα κουτι στην καθησιά , επειδη έχω δεί πολλες περιπτώσεις και διαφορετικής αιτίας , πρέπει να το παρακολουθήσεις και μπορεί να είναι και κάποιο μικρόβιο που να επηρέασε , η κάποια αιτία που δεν συνδέετε μόνο με την προπόνηση

    εγω είχα δεί άτομο που ενω ερχόταν στο γυμναστήριο αισθανόταν όλο και πιο βαρυς και όσο περνούσε ο καιρός έβλεπα χειροτέρευε , του έδωσα κάποια συμπληρώματα πρωτείνη καθαρη και πολυβιταμίνη και ένιωθε καλύτερα αλλα μετα πάλι άρχησε να μην είναι καλά και τον έλεγα συνέχεια κάνε εξετασεις ειδικα το cpk ε μετα απο καιρό πήγε και χωρίς να είναι κανένας αθληταράς είχε κατι εξωφρενικές τιμες ανεβασμένο , το έψεξε και βρήκε ότι έπασχε απο μια σπάνια μορφη μυοπάθειας και τωρα το αντιμετωπίζει με φαρμακευτική αγωγή .

    γι αυτο πρέπει οπωσδήποτε να γίνει διάγνωση και αν χρειαστει και δεύτερη γνώμη
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-07-12 01:52 #66
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο daywalker33n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας και απο εμενα καλος σας βρηκα.Ειμαι καινουριο μελος και θα ηθελα μοιραστω μαζι σας την περιπετεια μου.Συγχωρεστεμε για την ορθογραφια μου.κατ'αρχην ονομαζομαι Νικος ειμαι 34αρων 1.70 και 75 κιλα.αυτα τα στοιχεια τα δεινω μηπως τα διαβασει καποιος ιδικος για παραπανω βοηθεια.κανω ερασιτεχνεικα βαρη και kick boxing.πρην ενα μηνα λοιπον κατα την διαρκεια της προπονησης ενω εβγαζα με δυσκολια μεν,αλλα ενα δυωρο προπονησης στο kick boxing,ξαφνικα μεσα στα πρωτα δεκα λεπτα ενιωσα ενα πονο στο στηθος,δυσπνοια και ζαλη και πρυξιμο στα ποδια.Εφυγα απο την προπονηση και την επομενη ημερα πηγα στο νοσοκομειο.Κανοντας εξετασεις αιματος ειχα ανεβασμενη ck στις 3455.ξεχασα να αναφερω οτι εκεινο το διαστημα επερνα καποια συμπληρωματα διατροφης οπως πρωτεινη ορου γαλακτος τεστοστερονη και αμινοξεα.τοτε ο γιατρος μου εβαλε λιτρα ορο και ξανα εκανα εξεταση αιματος μετα απο τεσσερης ωρες και η ck εφτασε στις 4400.Αμεσως εκανα εισαγωγη και εξεταση τροπονινης για τυχον εμφραγμα.Η τροπονινη βγηκε αρνιτικη.την τριτη και τεταρτη ημερα η ck εφτασε στις 10698.το μονο που μπορουσαν να μου κανουν οι γιατροι απο οτι μου ειπαν ειναι να μου δινουν 4 λιτρα ορο καθε μερα για να μην μενει στα νεφρα και να παρακολουθουνε την καρδια μου με καθημερινη εξεταση τροπονινης.πηρα εξητιριο την εβδομη ημερα με ck 4600 και με την συμβουλη του γιατρου να πινω 4 λιτρα νερο καθε μερα μεχρι να επαναλαβω την εξεταση μετα απο τρεις ημερες,οπου και επεσε στις 367.Εμεινα εκτος προπονησης για ενα μηνα περιπου και σταματισα και τα συμπληρωματα,.θα ηθελα να ακουσω την γνωμη ολων σας πιστευω οτι θα με βοηθουσε πολυ.Σας ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα με την ορθογραφια μου.
    Λοιπον φιλε επειδη ειχα αντιστοιχο περιστατικο, καταρχιν ο πονος στο στηθος η δυσπνοια και η ζαλη που ενιωσες ουδεμια σχεση εχουν με την αυξημενη cpk. Σταθερα ανεβασμενη cpk για χρονια λενε οι γιατροι οτι μπορει να οδηγησει σε νεφρικη ανεπαρκεια.


    """"αλλα μετα απο μια και μονο χαλαρη προπονηση εκανα ξανα εξετασεις και η ck εχει φτασει 580 και εχω την εντυπωση οτι συνεχως αυξανει γιατι οσο ημουν στο νοσοκομειο περα απο τα συμπτωματα που ανεφερα ειχα βγαλει στο ανω μερος του σωματος μεχρι και το κεφαλι σπυρακια με πυον στις τιμες πανω απο 8000 και αυτο μου ειπαν οτι ισως ειναι λογο της καταστρωφης των κυτταρων"""

    Αυτο που θελω να σχολιασω ειναι αυτο που λες "χαλαρη προπονηση"
    Σε πιστευω οτι οντως εκανες χαλαρη. η cpk ομως δεν ανεβαινει επειδη ξερει τι θα πει χαλαρη και τι σκληρη. η cpk ανεβαινει οσο μεγαλωνει η καταστροφη μυικων κυτταρων. πρακτικα τι σημαινει αυτο? 9/10 ανθρωπους που ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ξεκινησουν γυμναστηριο σε συνδιασμο με κακη διατροφη αφυδατωση ή εστω κακη ενυδατωση κ.τ.λ θα εχουν ανεβασμενη cpk.

    Στην δικη σου περιπτωση απλα ο οργανισμος σου σου λεει οτι υπερβλαει εαυτο! ΑΚΡΙΒΩΣ επειδη ενα μηνα δεν εκανες καθολου ασκηση ακομα και αυτη η χαλαρη γυμναστικη ηταν επιπονη για τον οργανισμο σου.Και ας μην την ενιωσες. Και ας εχεις κανει πολυ πιο δυνατες προπονησεις! Για το αρχικο κομματι να εισαι χαρουμενος που ΕΤΥΧΕ (κατα την προσωπικη μου εκτιμηση) και ενιωσες καποια ενοχληση και ειδες τι τρεχει και με τη cpk.

    Το καλυτερο σου το φιλαω για το τελος!
    ξερεις ποσο ειχα εγω? περιπου 22.500!!!!
    ειχα σταματησει το γυμναστηριο για μεγαλο χρονικο διαστημα και εκανα 10 προπονησεις οχι παραπανω.τι κιλα να σηκωνα? της πλακας. αλλα για εκεινη τη στιγμη ηταν πολλα για εμενα. μπηκα στο νοσοκομειο για κατι ασχετο και μου βρηκαν cpk στον θεο!
    θα ακουσεις αρκετες αποψεις οτι "δεν τρεχει σε ολους ειναι ανεβασμενη παντα κ.τ.λ" θα σε συμβουλευα να μην θεωρησεις αδιαφορο κατι το οποιο ειναι κακο για ολους και να προσαρμοσεις την ασκηση σου σε αυτα τα δεδομενα. ΦΥΣΙΚΑ ανεβαινει η cpk με το πρωτο ζορι και με το που συνηθισει ο οργανισμος και δυναμωσεις με λιγα λογια η μυικη καταστροφη ειναι μικροτερη.
    Η αντιφαση ομως που υπαρχει εδω ειναι οτι κατα πολλους το Bodybuilding σαν αθλημα θελει να πλησιαζεις τα ακρα σου για να εχεις και μεγαλυτερα αποτελεσματα. εγω θα σου ελεγα οτι υπαρχουν διαφοροι τροποι και διαφορετικες φιλοσοφιες χωρις να τσιτωνουμε το σωμα μας περισσοτερο απο οσο πρεπει. και ας νιωθουμε ωρες ωρες οτι δεν μασαμε τιποτα! τα μυικα κυτταρα κατασρεφονται και τα νεφρα επιβαρυνονται!!

    η cpk πεφτει απλα πινωντας νερο και κατουρωντας. δεν θελει ουτε φαρμακευτικη αγωγη ουτε τιποτα. καλυτερη ενυδατωση. δοκιμασε καποιο αλλο προγραμμα και φιλοσοφια προπονησης και τσεκαρε μετα από καποιο διστημα 1 μηνα τα αποτελεσματα. να ανακαλυψεις πως αντιδραει ο οργανισμος σου
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kleiza7 : 01-07-12 στις 01:57
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-07-12 03:04 #67
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας κ.TRIANTAFYLLOY και kleiza7 ηταν διαφωτιστικες και εμπεριστατωμενες.Θα ηθελα να ρωτησω πως γινετε η εξεταση για την μυοπαθεια και δεν θα ηταν σωστο αυτο να γινετε αμεσως σε καποιον με τοσο υψιλες τιμες?θα μου πειτε βεβαια αναλογα τον γιατρο αλλα μεχρι τωρα σε τρεις διαφορετικους εχω παει και δεν μου λενε τιποτα γιαυτο.η τελευταια εξεταση ηταν χθες με 226 cpk ξεκιναω παλι προπονησεις και ο θεος βοηθος.θα ηθελα να ρωτησω επισης kleiza7 τι ενιωσες,τι συμπτωματα ειχες με τετιες τιμες και αν σου διμιουργησε καποιο προβλημα,γιατι εμενα στο νοσοκομειο με τρομοκρατισανε την μια μερα ερχοταν ενας γιατρος και μου ελεγε πας για ηλεκτρομυολιση μετα ερχοταν ο αλλος μου ελεγε στο τσακ σε γλιτωσαμε θα εσκαγε η καρδια σου.... οποτε καταλαβαινεις δεν ειχα ξανα αντιμετωπισει ουτε ακουσει για κατι τετοιο και τρομαξα πολυ.κατι που παρελιψα να σας πω ειναι οτι με το νερο η αληθεια ειναι οτι δεν τα πηγενα και τοσο καλα επινα βεβαια αλλα οχι και 3 με 4 λιτρα που μου ειπε ο γιατρος.και κατι τελευταιο κ.TRIANTAFYLLOY και κλεινω για την τεστοστερονη μου λεγαν συνεχως οτι αυτη ευθυνετε γιατι μπορει να εχει μεσα καποια αναβολικα τα οποια δεν τα αναγραφει οπως μου ειπαν,βεβαια ειχε σφραγιδα του εοφ.και αν ειναι ετσι οντως και ειχε καποιο αναβολικο θα μπορουσε αυτο να ανεβασει την cpk?Ευχαριστω πολυ και παλι για τις απαντισεις σας!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 18-08-14 10:43 #68
    Προεπιλογή cpk
    καλησπερα! και εγω αρχισα πριν 1 εβδομαδα γυμναστικη με ενα απλο σιπλιρομα διατροφις.μετα απο 4 μερες γυμναστικη
    που γενικος εκανα μια εξετασι εματος το cpk ηταν 428 με κανονικο το 170.φυσικα μηχανημα με μηχανημα ενδιαφερει.
    ενος φιλου ηταν 308 το ανωτερο οχι 170. οταν εκανα την εξεταση φυσικα ολλο το σομα καθε μις ηταν πιασμενος.
    ι γιατρος κατεφτιαν σταματα 15 μερες μου ειπε και ξανακανε εξετασεις.βεβαια μου φανηκε καπως υπερβολικη
    και ετσι μετα απο πολυ διαβασμα ειδα τι γινεται και τι πεζι με το cpk.ετσι αποφασισα να συνεχισω γυμναστηριο
    και μετα απο καμια 15 μερες να το ξανακανω με ξεκουράσει 3 μερες και φυσικα να πινω και νερο γτ προτα δεν επινα.
    φυσικα με ξενερωσε τελιος οταν μου πει αυτα αλλα μετα απο πολλες γνωμες και διαβασμα το ξεπερασα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 14-09-15 20:23 #69
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Με τον όρο υπερπροπόνηση εννοούμε αύξηση στη συχνότητα των προπονήσεων, αλλά και της έντασης αυτών, ή και των δύο μαζί. Η ένταση των προπονήσεων επιτυγχάνεται είτε με υψηλά φορτία, είτε με αυξημένο όγκο προπόνησης σε ασκήσεις, σετ και επαναλήψεις, αλλά και σε ελάττωση του χρόνου ανάπαυσης μεταξύ των σετ.
    Αποτελέσματα υπερπροπόνησης:
    - διαταραχή νυχτερινού ύπνου (πτώση σεροτονίνης)
    - ελάττωση ανοσοποιητικού (πτώση λευκών αιμοσφαιρίων)
    - μυϊκός καταβολισμός (αύξηση κρεατινοκινάσης-CPK)
    - αρθραλγίες (αύξηση κυτταροκινών)
    - δυσθυμία (πτώση ενδορφίνων)
    Ενώ η άσκηση έχει θετική επίδραση στη διαδικασία της μυικής φλεγμονής,όπου τα WBC's αυξάνουν μετά το πέρας αυτής,η υπερβολική άσκηση και μυική καταπόνηση,έχει αρνητική επίδραση στον απόλυτο αριθμό των λευκών αιμοσφαιρίων.Εκεί βασίζονται και οι εποχιακές ευκαιριακές λοιμώξεις του ανώτερου αναπνευστικού,όταν υπάρχει το εργαστηριακό εύρημα της ραβδομυόλυσης με αυξημένη κρεατινοκινάση ορού (CK>1000).Αυτό σε συνάρτηση με υποθερμιδικές δίαιτες χαμηλών υδατανθράκων και ακόρεστων λιπαρών οξέων.Στην περίπτωση αυτή ο αθλητή παρουσιάζει δέκατα πυρετού.
    Ένας κοινός παθολόγος που δεν έχει γνώσεις αθλητιατρικής,ή βιοπαθολογίας,ενδέχεται να διαγνώσει λανθασμένα την αυξημένη CPK με οξύ έμφραγμα του μυοκαρδίου.Εκεί χρειάζονται και άλλες εργαστηριακές παράμετροι,όπως το κλάσμα του μυοκαρδίου CK-MB,όπως οι τρανσαμινάσες (ALT,AST) και η τροπονίνη.Δεδομένου ότι οι σκελετικοί μύες έχουν υποδοχείς των SGOT-SGPT,είναι εύλογο πως αυξημένη αρβδομυόλυση θα επηρεάσει τα ηπατικά ένζυμα.Eκεί θα πρέπει να γίνει εκτίμιση και των χολοστατικών ενζύμων γGT,ALP & LDH.
    Το πρόβλημα κατά τη ραβδομυόλυση είναι η πρωτείνη μυογλοβίνη (Hgb),που δεσμεύει το Ο2 και το μεταφέρει στους σκελετικούς-γραμμωτούς μυώνες.Αυτή η ουσία είναι τοξική για το νεφρικό σπείραμα και ενδέχεται να επηρεάζει την τιμή της κτρεατινίνης ορού.Πρέπει να λάβουμε υπόψη πως μεγαλύτερος ΔΜΣ ισοδυναμεί με αυξημένους μύες.Οι αυξημένοι μύες έχουν και περισσότερη καταστοφή μυικών ινών.Ως εκ τούτου η CPK ενός μεγαλόσωμου ατόμου θα είναι και υψηλότερη.
    Επίσης η κοκαίνη αυξάνει τη ραβδομυόλυση,όπως και η θερμοπληξία συνοδευόμενη από άσκηση χωρίς ενυδάτωση.Είναι ένα εφιαλτικό σενάριο για τον αθλητή,πέρα τους τραυματισμούς,όπου η ανάπαυση με τη χρήση αντικαταβολικών συμπληρωμάτων,ζωικής πρωτείνης,σύνθετου υδατάνθρακα και ενυδάτωσης θα οδηγήσουν σε ανάκαμψη.

    http://gtoul.com/?p=3898
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345