Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 15-04-09 23:31 #1
    Προεπιλογή Πρωτεινη σε σκονη η Μπαρα πρωτεινης;
    Εχω ακουσει οτι οι υδατοδιαλυτες πρωτεινες δηλαδη αυτες σε σκονη αποβαλλονται απο τον οργανισμο κατα το μεγαλυτερο ποσοστο.Ενω οι στερεες μπορει να απορροφουνται λιγο πιο αργα αλλα "μενουν"στον οργανισμο. εαν αληθευει μαλλον αυτο θα ισχυει περισσοτερο για τις καθαρες πρωτεινες,αφου οι πρωτεινες ογκου σου αποθηκευουν υγρα υποδορια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 15-04-09 23:36 #2
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    καλος ηρθες φιλε μου. δεν νομιζω να ισχυει αυτη η φιμη καθος ναι μεν η πρωτεινη σε σκονη ειναι πιο ευπεπτη αλλα αυτο δεν εχει να κανει με την πρωτεινη σαν πρωτεινη αλλα με το οτι ειναι σε υγρη μορφη. με λιγα λογια, τα υγρα μενουν στο στομαχι μας 20-25 λεπτα ενω τα στερεα 20+ αναλογος κ το τι εχουμε φαει πιο μπροστα. τωρα ο ριθμος αποροφισης την πρωτεινης εχει να κανει με το τι πηγης ειναι αυτη, πχ σογια γαλα κτλ κ αν περιεχει καζεηνη η οχι. οποτε το σε τι μορφη θα ειναι, μπαρα η σκονη ειναι λιγο ασχετο, απλα η μπαρα μερικες φορες ειναι ευκολια...
    www.facebook.com/dpyxaras

    https://www.facebook.com/puxaras

    http://katathesh.blogspot.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-04-09 23:56 #3
    Προεπιλογή
    Καλως σας βρηκα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-04-09 00:04 #4
    Το avatar του χρήστη tezaman

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.638
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mantus3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο ριθμος αποροφισης την πρωτεινης εχει να κανει με το τι πηγης ειναι αυτη, πχ σογια γαλα κτλ κ αν περιεχει καζεηνη η οχι.

    δεν έχει σημασία ο συνδυασμός whey καζείνης, η whey θα χωνευθεί κανονικά πρώτα από την καζεΐνη και μετά θα πιάσει δουλειά η καζεΐνη
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-04-09 12:55 #5
    Cool
    Δηλαδη να υποθεσω οτι σχεδον καθε φορα που παιρνω μια καθαρη πρωτεινη μετα την προπονηση,και που μετα απο 1-2 λεπτα μου ερχεται να ουρησω,το μονο που βγαινει ειναι νερο?Εχω τις αμφιβολιες μου.Η μπορει οταν πινω κατι μετα την προπονηση να "ενεργοποιουνται" προς εξοδο τα υγρα που ηδη υπαρχουν στον οργανισμο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-04-09 17:07 #6
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antouan27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη να υποθεσω οτι σχεδον καθε φορα που παιρνω μια καθαρη πρωτεινη μετα την προπονηση,και που μετα απο 1-2 λεπτα μου ερχεται να ουρησω,το μονο που βγαινει ειναι νερο?Εχω τις αμφιβολιες μου.Η μπορει οταν πινω κατι μετα την προπονηση να "ενεργοποιουνται" προς εξοδο τα υγρα που ηδη υπαρχουν στον οργανισμο.
    δεν εχει να κανει με το τι πινεις... η καλητερα τα υγρα που πβγαζεις δεν ειναι ιδια με τα υγρα που βαζεις... δηλαδη αμα φας κ σου ερθει κατι πιο χοντρο, ηταν αυτα που εφαγες? απλα παιζουν πολα, ειτε ειναι ψυχολογικο ειτε απλά μπορει να επρεπε να βγουνε...
    www.facebook.com/dpyxaras

    https://www.facebook.com/puxaras

    http://katathesh.blogspot.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-04-09 18:32 #7
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    Δεν υπαρχουν καθαρες και μη πρωτεινες. Η πρωτεινη ειναι μια και αυτο που ξεχωριζει ενα σκευασμα ογκου ειναι η μεγαλυτερη πληροτητα σε υδατανθρακες και μικροτερη πρωτεινης...

    Αυτο που ειπε ο mantus ισχυει, η πηγη πρωτεινης και η επεξεργασια της παιζει ρολο οσο αφορα την απορροφηση
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-04-09 22:41 #8
    Προεπιλογή
    Δεν εννοω κατι διαφορετικο:
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-04-09 23:27 #9
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antouan27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ακουσει οτι οι υδατοδιαλυτες πρωτεινες δηλαδη αυτες σε σκονη αποβαλλονται απο τον οργανισμο κατα το μεγαλυτερο ποσοστο.Ενω οι στερεες μπορει να απορροφουνται λιγο πιο αργα αλλα "μενουν"στον οργανισμο. εαν αληθευει μαλλον αυτο θα ισχυει περισσοτερο για τις καθαρες πρωτεινες,αφου οι πρωτεινες ογκου σου αποθηκευουν υγρα υποδορια.
    Λιγο πολυ αυτα που ειπαν τα παιδια δλδ η πρωτεινη ειναι μια κ απλα διαφερει η ταχυτητα απορροφησης της απο τον οργανισμο οποτε κ λογικο η πρωτεινη σε υγρη μορφη να ειναι πιο γρηγορα απορροφησιμη απο αυτη της στερεας μορφης. Το οτι πας για .. μετα απο 1 2 λεπτα ειναι υγρα που δημιουργηθηκαν κατα την προπονηση σου.
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση