Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 27-04-12 00:20 #1

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    590
    Προεπιλογή Υψηλη πιεση λογο αγχους.
    Εχω παρατηρησει οτι οποτε μου μετρανε την πιεση με πιανει "αγχος" και βγαινει ανεβασμενη ...
    Τελευταιο παραδειγμα , πριν λιγες μερες ,οπου πηγα να αιμοπεταλιοδοσια και τελικα δεν εδωσα γιατι η πιεση μου ηταν 14 !!!!....
    Περιμενα αρκετη ωρα , εκανα και μια στην αυλη αλλα οταν επεστρεψα η πιεση μου ειχε πεσει μωλις μιση μοναδα (13,5) ....

    Γενικα δεν εχω καποιο προβλημα με την πιεση μου , απλα με πιανει "αγχος" πολλες φορες ειδικα οταν ειμαι σε καποιο "ξενο" περιβαλλον ....


    Με στεναχωρει παρα πολυ αυτο το θεμα , μιας και τη δευτερα ξαναεδωσα ραντεβου για αιμοπεταλιοδοσια και ειναι αμαρτια να την χασω για αυτο το λογο...

    Θα μου πεις οτι η πρωτη κινηση ειναι να αποβαλεις το αγχος ... Προσπαθησα , αλλα δεν τα καταφερα ...
    (Για την ακριβεια δεν ειναι αγχος - αγχος , απλα "ενιωθα αβολα" ).


    Εχω διαβασει διαφορα σχετικα με το πως να κατεβασεις την πιεση σου και σκοπευω απο το σ/κ να κοψω το αλατι και να πινω πολυ νερο μπας και εχω χαμηλη πιεση ...
    Επιπλεον διαβασα οτι και το λεμονι βοηθαει στο να κατεβει η πιεση ...


    Εχετε να προτεινετε κατι πανω σ'αυτο το θεμα ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-04-12 01:26 #2

    Εγγραφή
    17-09-2010
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stelios17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    η πιεση μου ηταν 14 !!!!....
    Περιμενα αρκετη ωρα , εκανα και μια στην αυλη αλλα οταν επεστρεψα η πιεση μου ειχε πεσει μωλις μιση μοναδα (13,5) ....
    Για αιμοπεταλιοδοσια ισως 14 και 13,5 πιεση να θεωρειται υψηλη. Γενικα ομως για ανδρα και μαλιστα νεο δεν ειναι ιδιαιτερως υψηλη ωστε να δημιουργει προβλημα.
    Μηπως το ''παρασκεφτεσαι'' το πραγμα με αποτελεσμα να νομιζεις οτι εχεις προβλημα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-04-12 01:31 #3

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    590
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DimitrisT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αιμοπεταλιοδοσια ισως 14 και 13,5 πιεση να θεωρειται υψηλη. Γενικα ομως για ανδρα και μαλιστα νεο δεν ειναι ιδιαιτερως υψηλη ωστε να δημιουργει προβλημα.
    Μηπως το ''παρασκεφτεσαι'' το πραγμα με αποτελεσμα να νομιζεις οτι εχεις προβλημα;
    Αυτο ειναι και εμενα το προβλημα μου η αιμοπεταλιοδοσια ! ....
    Κατα τ'αλλα δεν εχω κανενα προβλημα με την πιεση μου ....
    Ισως οντως το παρασκεφτομαι , απλα αυτο που μου τι δινει ειναι οτι το αγχος αυτο δεν μπορω να το ελενξω ...
    Δεν ειναι φοβος ειναι αγχος...
    Την επομενη φορα (Δευτερα) θα παρω και εναν φιλο μου μαζι να ειμαι πιο χαλαρα ....
    (Διαβασα οτι οι βαθιες αναπνοες βοηθουν και στο αγχος αλλα και γενικοτερα στο να κατεβει η υψηλη πιεση ).....
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-04-12 01:35 #4
    Προεπιλογή
    Ε δεν είναι και εύκολο πράμα η αιμοπεταλιοδοσια εγώ που έιμαι χέστης σε κάτι τέτοια με πιάνει τρέμουλο κρύος ιδρώτας, ανεβάζω πίεση και πολλές φορές και δέκατα

    Δοκίμασε να πάρεις κάποιο αντισταμινικό ή αγχολυτικό την επόμενη φορά αλλά ρώτα πρώτα τους γιατρούς αν επιτρέπεται
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-04-12 01:41 #5

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    590
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SHRED Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε δεν είναι και εύκολο πράμα η αιμοπεταλιοδοσια εγώ που έιμαι χέστης σε κάτι τέτοια με πιάνει τρέμουλο κρύος ιδρώτας, ανεβάζω πίεση και πολλές φορές και δέκατα

    Δοκίμασε να πάρεις κάποιο αντισταμινικό ή αγχολυτικό την επόμενη φορά αλλά ρώτα πρώτα τους γιατρούς αν επιτρέπεται


    Το σκεφτηκα να κουμπωσω κανενα xanax (Τη μικρη τη δοση 0.25 mg) αλλα δεν θελω ασε που δεν νομιζω να επιτρεπεται ...!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-04-12 08:03 #6
    Το avatar του χρήστη ΠανοςΒ

    Εγγραφή
    04-12-2011
    Περ.
    Κορωπι
    Μηνύματα
    1.865
    Προεπιλογή
    Το ίδιο θέμα ειχε και η γυναίκα μου.

    Θα σε απογοητεύσω αλλά οτι ματζούνι και να δοκιμάσεις απο τη στιγμή που είναι ψυχογενής δεν θα κανει τιποτα. Θα σου την κατεβασει γενικά, αλλά τη στιγμή που θα σε μετρανε θα ειναι στα ύψη.

    Εμεις το λύσαμε με αρκετές επισκέψεις σε συμβουλο ψυχικής υγείας.

    Εγω ειχα θέμα με τις συριγγες. Λυποθυμούσα στο φούλ με το που με τρυπαγαν.
    Τωρα την παλεύω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-04-12 20:52 #7
    Προεπιλογή
    απλα προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι οσο γινεται. Οταν εκανα εξετασεις 1η λυκειου για το χαρτι της γυμναστικης μου ειχαν βρει κι εμενα ανεβασμενη πιεση. Εκανα καρδιακες εξετασεις και δεν ειχα τιποτα. Μου ειπαν οτι πασχω απο το συνδρομο της λευκης μπλουζας. Με αλλα λογια "φοβαμαι" τους γιατρους.
    "Free at last, free at last. Thank god almighty the Squat rack is free at last!" -Martin Lifter King jr.
    Απάντηση με παράθεση