Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 38
  1. 01-05-12 12:42 #1
    Προεπιλογή υπερενταση/αυπνια
    Γεια σας παιδια,τις τελευταιες δυο μερες εχω παρατηρησει πως είμαι συνεχως σε υπερενταση,και ενω κατα τη διαρκεια της μερας το αντιμετωπίζω,το βραδυ δυσκολεύομαι πάρα πολύ να κοιμηθώ (οι λεγόμενες "τσίτες",πεταγομαι πάνω).Συμπλήρωμα με στιμς δε λαμβανω,οι καφεδες μου ειναι στα πλαισια που επινα πάντα,ειχατε παρομοια εμπειρία;Πως την αντιμετωπίσατε;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2.  

  3. 01-05-12 13:24 #3
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Defiance Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδια,τις τελευταιες δυο μερες εχω παρατηρησει πως είμαι συνεχως σε υπερενταση,και ενω κατα τη διαρκεια της μερας το αντιμετωπίζω,το βραδυ δυσκολεύομαι πάρα πολύ να κοιμηθώ (οι λεγόμενες "τσίτες",πεταγομαι πάνω).Συμπλήρωμα με στιμς δε λαμβανω,οι καφεδες μου ειναι στα πλαισια που επινα πάντα,ειχατε παρομοια εμπειρία;Πως την αντιμετωπίσατε;
    μηπως εισαι χρηστης αας γιατι εχουν επιδραση στο KNΣ
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-05-12 13:27 #4
    Προεπιλογή
    Καταρχάς ευχαριστώ που μπήκατε στο κοπο να μου απαντησετε!
    Τα θεματακια τα έχω δει,αλλά υπάρχει μια διαφοροποιήση,ξερω πως η αυπνια μου προερχεται απο υπερένταση και αυτη είναι που με ανησυχει περισσότερο,οχι η αυπνια καθαυτη.

    Μπα,ΑΑΣ ουτε για αστείο,εχω δεν εχω 3 μηνες που κάνω προπονησεις αλλωστε!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-05-12 13:34 #5
    Ripped Princess
    Το avatar του χρήστη marvin

    Εγγραφή
    23-09-2010
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4.526
    Προεπιλογή
    Την υπερενταση που αναφερεις την εχω και εγω την πρωτη εβδομαδα ,οταν δουλευω με πολλα κιλα στο γυμν.Το εχω παρατηρησει οτι με κραταει τσιτα ολη τη μερα και μου χαλαει τον βραδινο υπνο,δεν πεφτω σε βαθυ που λενε και ενω ειμαι κουρασμενη ακουω τα παντα και ξυπναω συνεχεια χωρις λογο!!
    Το πεισμα, η θεληση φαινονται απο την εξελιξη. Αν θες κατι, μπορεις να το καταφερεις, το θεμα ειναι να σφιξεις τα δοντια και να το πιστεψεις. Ολοι πειναμε, ολοι εχουμε αναγκες,ανθρωποι ειμαστε, η μαγκια ειναι να μπορεσεις να ελεγξεις τον εγκεφαλο σου και να ξεπερασεις τα ορια σου. Τιποτα δεν χαριζεται, πρεπει να θυσιασεις πραγματα για να τα καταφερεις!
    Nastya
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-05-12 19:38 #6
    Προεπιλογή
    ^ Είναι πολύ κοντά σε αυτό που βιώνω τώρα εγώ!Θα κάνω μια παύση 2-3 ημερών απο προπονησεις να δουμε πως θα παει..ευχαριστω και παλι!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-05-12 22:39 #7
    Προεπιλογή
    Έχει δίκιο η μαρβιν.. και εγώ το παρατήρησα στον εαυτό μου .. ο όγκος και η ώρα της προπόνησης είναι πολύ συμαντικά
    Προχθες πχ πήγα στο γυμ. και πάνω στον χαβαλέ κατέληξα να κάνω 5χ20 squats για ένα στοίχημα (που το κέρδισα τελικά αλλά αυτό είναι μια άλλη τραγική ιστορία ) και το βράδυ τα πόδια μου τρέμαν και δεν μπορούσα να κοιμηθώ από την υπερένταση...
    eat clen, Tren HARD, or die mirin!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 01-05-12 22:48 #8
    Προεπιλογή
    η υπερενταση απο βραδυνη προπονηση μπορει να προκαλεσει αυπνια....
    εχω ιστορικο αυπνιας..καταραμενη...
    Αν οι πράξεις γίνονται αντικείμενο κριτικής, τότε πρέπει να έχεις κάνει κάτι αξιόλογο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-05-12 21:21 #9
    Το avatar του χρήστη johny_8

    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περ.
    ΘΕΣΣ/ΕΒΡΟΣ
    Μηνύματα
    606
    Προεπιλογή
    Ενω με τον υπνο ήμουν καλό παιδακι παντα έχω το τελευταιο καιρο αυπνιες, Αργω να κοιμηθώ. Η ερώτηση πυ έχω να κάνω είναι η εξής: Τελευταια κάνω προπονήσεις πάγκου και σκουωτ με χαμηλες επαναλήψεις 1-3. Μπορεί να ωφείλεται η αυπνία λόγω της έντονη δραστηριοποίησης του ΚΝΣ με τις low reps?
    Wolff's Law

    Μένουμε Ελλάδα
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 03-05-12 21:25 #10
    Ripped Princess
    Το avatar του χρήστη marvin

    Εγγραφή
    23-09-2010
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4.526
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johny_8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενω με τον υπνο ήμουν καλό παιδακι παντα έχω το τελευταιο καιρο αυπνιες, Αργω να κοιμηθώ. Η ερώτηση πυ έχω να κάνω είναι η εξής: Τελευταια κάνω προπονήσεις πάγκου και σκουωτ με χαμηλες επαναλήψεις 1-3. Μπορεί να ωφείλεται η αυπνία λόγω της έντονη δραστηριοποίησης του ΚΝΣ με τις low reps?

    Χωρις να εχω επιστημονικη αποψη πιστευω πως ναι!!!
    Το πεισμα, η θεληση φαινονται απο την εξελιξη. Αν θες κατι, μπορεις να το καταφερεις, το θεμα ειναι να σφιξεις τα δοντια και να το πιστεψεις. Ολοι πειναμε, ολοι εχουμε αναγκες,ανθρωποι ειμαστε, η μαγκια ειναι να μπορεσεις να ελεγξεις τον εγκεφαλο σου και να ξεπερασεις τα ορια σου. Τιποτα δεν χαριζεται, πρεπει να θυσιασεις πραγματα για να τα καταφερεις!
    Nastya
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 04-05-12 01:00 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johny_8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενω με τον υπνο ήμουν καλό παιδακι παντα έχω το τελευταιο καιρο αυπνιες, Αργω να κοιμηθώ. Η ερώτηση πυ έχω να κάνω είναι η εξής: Τελευταια κάνω προπονήσεις πάγκου και σκουωτ με χαμηλες επαναλήψεις 1-3. Μπορεί να ωφείλεται η αυπνία λόγω της έντονη δραστηριοποίησης του ΚΝΣ με τις low reps?
    Καλησπερα φιλε μου

    Περνεις το οποιοδηποτε συμπληρωμα ή λιποδιαλυτη? Εαν κανεις προπονηση βραδυ θα συμφωνησω και εγω οτι παιζει πολυ σημαντικο ρολο.

    Τωρα εαν κανεις το πρωι η το μεσημερι και πεφτεις για υπνο στισ 12 πχ δεν νομιζω οτι θα φταει αυτο..
    Προσπαθησε οσο μπορεις να εχεις στανταρ ωραριο που κοιμασε και που ξυπνας βοηθαει πραγματικα πολυ αυτο
    Επισης εαν εχεις αγχος η καποια εννοια στο μυαλο σου ειναι απο τους σημαντικοτερους παραγοντες.
    Εαν δεις οτι δεν νυσταζεις πολυ μην πεφτεις στο κρεβατι γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα κανεις σβουρακια ολο το βραδυ..
    Μην ανχωνεσαι παντως, στους περισσοτερους απο μας εχει τυχει να περασουμε τετοια περιοδο
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 04-05-12 11:28 #12
    Το avatar του χρήστη johny_8

    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περ.
    ΘΕΣΣ/ΕΒΡΟΣ
    Μηνύματα
    606
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nicknick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα φιλε μου

    Περνεις το οποιοδηποτε συμπληρωμα ή λιποδιαλυτη? Εαν κανεις προπονηση βραδυ θα συμφωνησω και εγω οτι παιζει πολυ σημαντικο ρολο.

    Τωρα εαν κανεις το πρωι η το μεσημερι και πεφτεις για υπνο στισ 12 πχ δεν νομιζω οτι θα φταει αυτο..
    Προσπαθησε οσο μπορεις να εχεις στανταρ ωραριο που κοιμασε και που ξυπνας βοηθαει πραγματικα πολυ αυτο
    Επισης εαν εχεις αγχος η καποια εννοια στο μυαλο σου ειναι απο τους σημαντικοτερους παραγοντες.
    Εαν δεις οτι δεν νυσταζεις πολυ μην πεφτεις στο κρεβατι γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα κανεις σβουρακια ολο το βραδυ..
    Μην ανχωνεσαι παντως, στους περισσοτερους απο μας εχει τυχει να περασουμε τετοια περιοδο
    ευχαριστώ φιλε για τις απαντήσεις. Σήμερα λίγο καλύτερα κοιμήθηκα. Παίζει ρόλο που έχω και πρακτικές με τη σχολή και μια βδομάδα ξυπναω 10 και την άλλη 7. Συμπληρωμα δεν παιρνω τίποτα. Οι προπονήσεις πάνε πρωι η απόγευμα.Αυτή τη βδομάδα που εμφανίστηκε έκανα γύρω στις 6 το απόγευμα
    Wolff's Law

    Μένουμε Ελλάδα
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 04-05-12 14:00 #13
    Το avatar του χρήστη Galthazar

    Εγγραφή
    15-10-2010
    Περ.
    kozani
    Μηνύματα
    2.025
    Προεπιλογή
    δοκιμασε να βγαλεις τις προπονησεις απογευμα να τις κανεις πιο νωρις ή απλα αν μπορεις να κοιμασαι πιο αργα και πιστευω θα περασει. Χρησιμοποιεις εντοτα το ΚΝΣ σου γι αυτο Γιαννη..
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 04-05-12 15:43 #14
    Το avatar του χρήστη johny_8

    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περ.
    ΘΕΣΣ/ΕΒΡΟΣ
    Μηνύματα
    606
    Προεπιλογή
    @ Galthazar
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές, αυτή τη βδομάδα που πάω πρωι θα δως πως θα παει
    Wolff's Law

    Μένουμε Ελλάδα
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 04-05-12 16:03 #15
    Το avatar του χρήστη Metropontix

    Εγγραφή
    12-02-2010
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    172
    Προεπιλογή
    johny_8 έχω μελετήσει το θέμα των αϋπνιών καθώς με απασχόλησε τα προηγούμενα χρόνια αρκετά όταν είχα ένα πρόβλημα υγείας..

    Παρατήρησα πως σήμερα που έχω ξεκινήσει γυμναστήριο επανέρχεται που και που το πρόβλημα και είναι κάτι σαν προειδοποιητικό κουδουνάκι πλέον. Σε μεγάλο βαθμό επανήλθε όταν για κάποιες βδομάδες έκανα συνεχόμενα πολλά βάρη με λίγες επαναλήψεις. Εκεί έμαθα πως η υπερένταση και η αϋπνία είναι ένδειξη πως ζόρισες τον εαυτό σου πολύ! Αυτός είναι και ο λόγος που είναι προτιμότερο να κάνεις ένα περισσότερο κυκλικό πρόγραμμα και να έχεις εναλλαγή από το βαρύ στο ελαφρύ πρόγραμμα και τούμπαλιν. Μόνο έτσι θα μπορέσεις να ξεκουράσεις τον εαυτό σου.

    Επίσης σίγουρα οι αϋπνίες έχουν κάποια σχέση με τον ψυχ. σου κόσμο. Σίγουρα κάτι σε απασχολεί παράλληλα έστω και κάτι που δεν το έχεις ανακαλύψει συνειδητά.

    Καλό είναι να κάνεις κάποιες ασκήσεις χαλάρωσης αν θες βοηθάνε πάραααααααα πολύ καθώς μαθαίνεις να χειρίζεσαι την ένταση στους μυς σου και τους χαλαρώνεις!! Δοκιμασμένο.

    Επίσης δες τα παρακάτω βότανα: Χαμομήλι, Βαλεριάνα, Βαλσαμόχορτο, Πασσιφλόρα καθώς κάνουν καλό στις αϋπνίες και δεν είναι και εθιστικά :Δ

    Παρατήρησε τι σκέφτεσαι όταν δεν σε παίρνει ο ύπνος (έχει πολύ ενδιαφέρον και θα σε βοηθήσει πολύ). Επίσης παρατήρησε τι κάνεις ή τι δεν κάνεις τις μέρες που σε πιάνει το πρόβλημα αυτό. Ένα πολύ καλό πράγμα είναι να σου ορίσεις ένα πρόγραμμα στο οποίο θα ξυπνάς κάθε μέρα στις 10 π.χ. ακόμα και δυο ώρες να κοιμηθείς. Έτσι ο οργανισμός μπαίνει στον ρυθμό. :Δ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Metropontix : 04-05-12 στις 16:06
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία