Σελίδα 1 από 16 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 232
  1. 08-05-12 19:38 #1
    Red face Μαραθώνιος
    Σκέφτομαι πολύ σοβαρά, να ξεκινήσω προπ για τον Μαραθώνιο του Νοεμβρίου.
    Έχει ασχοληθεί κανείς; έχει τρέξει;

    Βρήκα το εξής πρόγραμμα :

    http://www.halhigdon.com/training/51...aining-Program


    Αν κανείς γνωρίζει κάτι σχετικά, πολύ θα ήθελα μια καθοδήγηση
    We don't need eyes to see, we need vision
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-05-12 19:51 #2
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PEGY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι πολύ σοβαρά, να ξεκινήσω προπ για τον Μαραθώνιο του Νοεμβρίου.
    Έχει ασχοληθεί κανείς; έχει τρέξει;

    Βρήκα το εξής πρόγραμμα :

    http://www.halhigdon.com/training/51...aining-Program


    Αν κανείς γνωρίζει κάτι σχετικά, πολύ θα ήθελα μια καθοδήγηση
    Pegy δες και αυτό το site:
    http://my.asics.co.uk/
    Θα σε βοηθήσει πιστευω αν δεν έχεις προπονητη!

    Go Pegy go!!!
    Το τρέξιμο είναι ο βασιλιάς των αθλημάτων!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-05-12 20:03 #3
    Προεπιλογή
    Σ ευχαριστώ πολύ Στέλλα μου!!!!!!

    Η αλήθεια είναι οτι ψάχνομαι ακόμη. Φετος έλεγα να συμμετάσχω στα 5Κ(καμια σχέση) γιατί περισυ η προπ των 10Κ ήταν δύσκολη λόγω όγκου προπόνησης

    Διάβασα όμως προσφατα την αυτοβιογραφία του Dean Karnazis υπερμαραθωνοδρόμος κ απο τότε το σκέφτομαι πολύ σοβαρά....

    Πολύ καλή η παραπομπή σου
    We don't need eyes to see, we need vision
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-05-12 20:15 #4
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PEGY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ ευχαριστώ πολύ Στέλλα μου!!!!!!

    Η αλήθεια είναι οτι ψάχνομαι ακόμη. Φετος έλεγα να συμμετάσχω στα 5Κ(καμια σχέση) γιατί περισυ η προπ των 10Κ ήταν δύσκολη λόγω όγκου προπόνησης

    Διάβασα όμως προσφατα την αυτοβιογραφία του Dean Karnazis υπερμαραθωνοδρόμος κ απο τότε το σκέφτομαι πολύ σοβαρά....

    Πολύ καλή η παραπομπή σου
    Αξίζει να προσπαθήσεις όμως!
    Και αν ο κανονικός μαραθώνιος σου φαίνεται ακατορθωτος ακόμα (για μενα είναι), μπορεις να πάς σε ημιμαραθώνιο 20km. Kαι αυτό πανδύσκολο είναι φυσικά!
    Κι εγώ αγαπώ πολύ το τρέξιμο...αλλά ακόμα αρκετά μικρότερες αποστάσεις!
    Ποια είναι η μεγαλύτερη απόσταση που έχεις τρέξει non stop;
    Σε ρωτάω γιατί εγώ το μεγαλύτερο που έχω κάνει ποτέ είναι 14km χωρίς χρονο φυσικά...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-05-12 20:23 #5
    Προεπιλογή
    12χλμ .... σε περίπου μια ώρα κ ένα τέταρτο...
    Ξέρω πως θέλει πολύ προσπάθεια, το σκέφτομαι αρκετές μέρες τώρα.
    Το βασικό είναι οτι δεν έχω ιδέα για το πως θα φτιάξω ένα σχέδιο και κυρίως τα προγράμματα που βλέπω δεν ξέρω πως να τα εφαρμόσω πχ πως δεν ξέρω πόσο περίπου είναι το ένα χλμ άρα πως θα ξέρω οτι το κάνω σε χ ώρα..
    αχ!
    We don't need eyes to see, we need vision
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-05-12 21:26 #6
    Ripped Princess
    Το avatar του χρήστη marvin

    Εγγραφή
    23-09-2010
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4.526
    Προεπιλογή
    Πεγκυ μου οταν θελεις κατι πολυ ,παντα βρισκεις τροπο να το καταφερεις.Ειμαι λοιπον σιγουρη πως αφου το εβαλες στο μυαλο σου θα το καταφερεις.Βεβαια να ξερεις οτι θελει σταθεροτητα στην προπονηση ,μεγαλα λογκ ραν,και καλη γνωση του σωματος σου στην αντιδραση της κουρασης.Ειχα φιλο που δεν εχει τρεξει ποτε του και τον 1ο χρονο τον εκανε περπατωντας και φετος ετρεξε.Σημασια δεν εχει ο χρονος σε αυτη τη φαση αλλα η προσπαθεια!!Σου ευχομαι καλη επιτυχια απο καρδιας!!!
    Το πεισμα, η θεληση φαινονται απο την εξελιξη. Αν θες κατι, μπορεις να το καταφερεις, το θεμα ειναι να σφιξεις τα δοντια και να το πιστεψεις. Ολοι πειναμε, ολοι εχουμε αναγκες,ανθρωποι ειμαστε, η μαγκια ειναι να μπορεσεις να ελεγξεις τον εγκεφαλο σου και να ξεπερασεις τα ορια σου. Τιποτα δεν χαριζεται, πρεπει να θυσιασεις πραγματα για να τα καταφερεις!
    Nastya
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-05-12 23:35 #7
    Προεπιλογή
    Πιστεύω ότι μπορείς να το κάνεις από την στιγμή που κάνεις αρκετά χιλιόμετρα ήδη σαν προπόνηση.[αξίζει μία προσπάθεια]

    Θέλει καθημερινή δουλειά αλλά μπορείς.

    Το σίγουρο είναι ότι σαν πρόγραμμα προπόνησης θα πρέπει να ανεβάζεις σταδιακά την απόσταση.

    Επίσης προσπάθησε να ανεβάζεις το μάξ σπίντ σου,πιστεύω ότι βοηθάει στο να κάνεις περισσότερη ώρα χαλαρότερα.[Προσωπικά νομίζω με βοήθησε]

    Σε 2 -3 χρόνια θα πάω και εγώ σε μαραθώνιο λογικά αν δεν πάει κάτι στραβά.Είμαι σε καλό δρόμο.

    Σε διάδρομο κάνεις ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 09-05-12 05:48 #8
    Το avatar του χρήστη ginus

    Εγγραφή
    12-02-2009
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    798
    Προεπιλογή
    o μαραθωνιος δεν ειναι κατι τοσο ακατορθωτο οσο νομιζεις ιδιως οταν και δεν σε νοιαζει ο χρονος...ναι ειναι αλλα οχι τοοοοοοσο...
    ξεκινα τις διαλλειματικες και ανεβασε χιλιομετρα στο τελος της προετοιμασιας και υποτιθεμενους ρυθμους "αγωνα"
    δλδ δοκιμασε τις αντοχες σου στα 15km μετα στα 25km 42Km
    αν βλεπεις οτι εχεις προβλημα στην καρδιακη σου συχνοτητα αλλα και στην ταχυτητα ως προς την αντοχη καποιες προπονησεις hit πιθανοτατα θα σε βοηθησουν..αυτα
    don't read my posts..they are reflecting the truth..ugle things u know...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 09-05-12 08:54 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο marvin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πεγκυ μου οταν θελεις κατι πολυ ,παντα βρισκεις τροπο να το καταφερεις.Ειμαι λοιπον σιγουρη πως αφου το εβαλες στο μυαλο σου θα το καταφερεις.Βεβαια να ξερεις οτι θελει σταθεροτητα στην προπονηση ,μεγαλα λογκ ραν,και καλη γνωση του σωματος σου στην αντιδραση της κουρασης.Ειχα φιλο που δεν εχει τρεξει ποτε του και τον 1ο χρονο τον εκανε περπατωντας και φετος ετρεξε.Σημασια δεν εχει ο χρονος σε αυτη τη φαση αλλα η προσπαθεια!!Σου ευχομαι καλη επιτυχια απο καρδιας!!!
    Νίκη μου σ ευχαριστώ πολύ!

    Η σταθερότητα των προπονήσεων που λές είναι κάτι που σκέφτομαι, γιατί πρέπει να φτιάξω ένα πολύ αυστηρό πρόγραμμα (κυρίως την πρωινή ώρα που θα σηκώνομαι) κ μερικές φορές η ελευθερία χρόνου είναι κάτι που δεν περνά απ το χέρι μου, καθότι είμαι κ ελεύθερη επαγγελματίας.

    Πέρισι στα 10κ δυσκολευτικα να βρω χρόνο για προπ (βέβαια το πήρα αποφαση τελευταία στιγμή) κ θυμάμαι πως απογοητευόμουν πολύ ευκολα βλέποντας να μην κατεβαίνει ο χρόνος μου.

    Σίγουρα όμως πήρα την καλύτερη απόφαση να ανοίξω το θέμα εδώ, γιατί αλλο να το σκέφτεσαι μόνος σου (κ ο μπαμπάς σου να σου λέει πως καποτε κάποιος πέθανε στον αγώνα )

    Κ άλλο να έχω τις συμβουλές παιδιών που ξέρουν
    We don't need eyes to see, we need vision
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 09-05-12 09:02 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δημήτρης22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω ότι μπορείς να το κάνεις από την στιγμή που κάνεις αρκετά χιλιόμετρα ήδη σαν προπόνηση.[αξίζει μία προσπάθεια]

    Θέλει καθημερινή δουλειά αλλά μπορείς.

    Το σίγουρο είναι ότι σαν πρόγραμμα προπόνησης θα πρέπει να ανεβάζεις σταδιακά την απόσταση.

    Επίσης προσπάθησε να ανεβάζεις το μάξ σπίντ σου,πιστεύω ότι βοηθάει στο να κάνεις περισσότερη ώρα χαλαρότερα.[Προσωπικά νομίζω με βοήθησε]

    Σε 2 -3 χρόνια θα πάω και εγώ σε μαραθώνιο λογικά αν δεν πάει κάτι στραβά.Είμαι σε καλό δρόμο.

    Σε διάδρομο κάνεις ?
    ΧαΪλέ (!!!!)

    Κάνω έξω(καλό αυτό), σε άσφαλτο (κακό αυτό). Έχω και γήπεδο στη διάθεση μου αλλά αυτο το γυρω γυρω μπορεί να με τρελάνει!!!
    Όταν λές μαξ σπιντ; Εννοείς πόση ώρα μπορώ να τρέχω γρήγορα;
    Τα περισσότερα προγράμματα που έχω δει, έχουν μόνο χαλαρό τρέξιμο στην προπόνηση.

    Άλλες προπ πχ με βάρη, διαλειμματική , bodyweight, δεν έχουν ούτε μια.

    Ευχομαι κ εσύ να πας σε μαραθώνιο νωρίτερα απ οτι λές!
    We don't need eyes to see, we need vision
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 09-05-12 09:04 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ginus Εμφάνιση μηνυμάτων
    o μαραθωνιος δεν ειναι κατι τοσο ακατορθωτο οσο νομιζεις ιδιως οταν και δεν σε νοιαζει ο χρονος...ναι ειναι αλλα οχι τοοοοοοσο...
    ξεκινα τις διαλλειματικες και ανεβασε χιλιομετρα στο τελος της προετοιμασιας και υποτιθεμενους ρυθμους "αγωνα"
    δλδ δοκιμασε τις αντοχες σου στα 15km μετα στα 25km 42Km
    αν βλεπεις οτι εχεις προβλημα στην καρδιακη σου συχνοτητα αλλα και στην ταχυτητα ως προς την αντοχη καποιες προπονησεις hit πιθανοτατα θα σε βοηθησουν..αυτα
    Ginus κ εγώ πίστευα πως σε ένα πρόγραμμα προετοιμασίας μαραθωνίου θα υπήρχαν τέτοιες προπ.

    Απ οτι έχω δει όμως, μόνο χαλαρό τρεξιματάκι.... Μήπως οι διαλειμματικες δεν ενδείκνυται;
    We don't need eyes to see, we need vision
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 09-05-12 09:21 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PEGY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ginus κ εγώ πίστευα πως σε ένα πρόγραμμα προετοιμασίας μαραθωνίου θα υπήρχαν τέτοιες προπ.

    Απ οτι έχω δει όμως, μόνο χαλαρό τρεξιματάκι.... Μήπως οι διαλειμματικες δεν ενδείκνυται;
    Οι μαραθωνοδρομοι οταν θελουν να αυξησουν τις επιδοσεις πχ να ανεβουν σε ταχυτητα η αντοχη κανουν διαλλειματικες.Και μια φορα σχεδον την βδομαδα log run.Αλλα οταν λεμε διαλλειματικες μην φανταστεις 100άρια.Αλλα πχ 20 * 1000 μετρα σε ταδε χρονο,η 30*400μετρα σε ταδε χρονο και οχι 10*100 ταχυτητα κτλ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 09-05-12 11:59 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μαρία Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μαραθωνοδρομοι οταν θελουν να αυξησουν τις επιδοσεις πχ να ανεβουν σε ταχυτητα η αντοχη κανουν διαλλειματικες.Και μια φορα σχεδον την βδομαδα log run.Αλλα οταν λεμε διαλλειματικες μην φανταστεις 100άρια.Αλλα πχ 20 * 1000 μετρα σε ταδε χρονο,η 30*400μετρα σε ταδε χρονο και οχι 10*100 ταχυτητα κτλ.
    Ευχαριστώ Μαρία

    Στα μέχρι τώρα που έχω διαβάσει όντως αυτό που αναφέρεις κ εσύ λένε πχ στο τελευταίο χλμ να ανεβαίνεις ή ολόκληρες προπ στις οποίες μερικά χλμ διακεκομμένα να γίνονται με πιο γρήγορο ρυθμό
    We don't need eyes to see, we need vision
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 09-05-12 12:33 #14
    Το avatar του χρήστη skourias

    Εγγραφή
    25-01-2012
    Περ.
    n.smyrni
    Μηνύματα
    64
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PEGY Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΧαΪλέ (!!!!)

    Κάνω έξω(καλό αυτό), σε άσφαλτο (κακό αυτό). Έχω και γήπεδο στη διάθεση μου αλλά αυτο το γυρω γυρω μπορεί να με τρελάνει!!!
    Τι σε κάνει να το λες αυτό?

    ΠΡΕΠΕΙ να τρέχεις σε σκληρό εδαφος σε προπονήσεις αποστάσεων.
    Καπνίζω. Είναι πιο υγιεινό απο το να αναπνέω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-05-12 13:36 #15
    Προεπιλογή
    Καλή επιτυχία πεγκυ σε ότι σχέδιαζεις, εγω μέχρι πρόπερσι έτρεχα κανά δεκαρι τη μέρα τέσσερις φορές τη βδομάδα αλλα τωρα κλαίω τα γόνατα μου μια και δεν είχα και κανέναν να με καθοδηγήσει.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 16 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία