Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13
  1. 14-07-12 15:44 #1
    Προεπιλογή Ογκος η γραμμωση ?
    Καλησπερα , ειμαι 33 ετων 1.83 και 93 κιλα , παλια ημουνα 115 κιλα αλλα με προσωπικη διαιτα και κυκλους στο γυμναστηριο επεσα κιλα , εχω ξεκινησει προγραμμα γραμμωσης αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι θα αποφερει τον επιθυμητο μυικο ογκο που θελω .

    Τα εχω ψιλομπερδεψει και λιγο οσον αφορα ογκο-γραμμωση , αλλοι μου λενε οτι δεν εχω ογκο και αλλοι οτι εχω ! αλλοι με λενε αδυνατο , αλλοι κανονικο και αλλοι υπερβαρο ! παρακαλω βοηθηστε με !

    Αυτη την στιγμη κανω για 1 μηνα κοντα Super Sets και Tri Sets απο τους 2 συνολικα που ξεκινησα ξανα το γυμναστηριο , εχω κοψει σχεδον εντελως υδατανθρακες και τρωω 150 με 200 g πρωτεινη καθημερινα απο διαφορες πηγες και Whey ( Muscletech 100% pure whey περιεχει και bcaas,γλουταμινη και κρεατινη ) , απο τοτε που ξεκινησα γυμναστηριο εχασα και 5 κιλα μεσα σε 2 μηνες ; κοβοντας το αλκοολ μαχαιρι , τους υδατανθρακες κατα πολυ και τα λαδερα φαγητα εντελως. Θερμιδες δεν πολυ μετραω που λαμβανω αλλα δεν νομιζω να υπερβαινουνε τις 2500 ημερησιως.Τρωω γαλακτοκομικα,ασπραδια,κρεας και ψαρια με την πετσα τους ,σαλατα λαχανο καροτο,τυρια ( ενταμ , ανθοτυρο ) , εχω κοψει αλκοολ,τσιγαρο,ζαχαρη εντελως . Αυτη ειναι κατα πολυ η καθημερινη μου διατροφη .

    Αισθητη διαφορα εχω δει στο στηθος/ομους , πλατη απο τοτε που ξεκινησα το προγραμμα γραμμωσης με super sets και οι φλεβες στα χερια μου αρχισαν να εμφανιζονται κατα πολυ . Θελω ενα μυωδες σωμα αλλα οχι να μοιαζω/δειχνω και αδυνατος , θελω να εχω καποιον ογκο .

    Για τα κιλα που ειμαι να συνεχισω γραμμωση η να βαλω και αλλα κιλα και να κανω προγραμμα για ογκο ? Δεν σκοπευω να γινω Mr.Olympia αλλα δεν θα ηθελα και ενα γραμμωμενο σωμα που να δειχνει αδυνατο .

    Σας ευχαριστω για τον χρονο σας .
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-07-12 21:08 #2
    Προεπιλογή
    φιλε μου μονο αν βάλεις φωτό θα πάρεις σωστές απαντήσεις.τα υπόλοιπα είναι θεωρία χιλιοειπωμένη σε διαφορα ποστ εδώ μεσα
    medical 'science' is one of the few areas of study where speculation gets published as fact. Anything that is not a pharmaceutical will kill you!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-07-12 09:15 #3
    Προεπιλογή
    Όνομα: DSC_0099.jpg Εμφανίσεις: 1864 Μέγεθος: 68,6 KB

    Όνομα: DSC_0103.jpg Εμφανίσεις: 1727 Μέγεθος: 63,6 KB

    sorry δεν παιζει καθρεφτης στο σπιτι ! Σε ευχαριστω για την απαντηση , ανεβασα 2 φωτο που τραβηξα εχτες
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-07-12 11:41 #4
    Προεπιλογή
    κι εγώ κάπως έτσι ξεκίνησα.διαφορετικη ηλικία βέβαια αλλα ποτε δεν είναι αργά να είσαι αποφασισμένος. κοιτα εδώ
    http://forum.bodybuilding.gr/showthr....the-beggining
    είχα κι άγω το ίδιο δίλημμα.
    medical 'science' is one of the few areas of study where speculation gets published as fact. Anything that is not a pharmaceutical will kill you!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-07-12 13:46 #5
    Το avatar του χρήστη Mpozos

    Εγγραφή
    17-01-2012
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    1.331
    Προεπιλογή
    Εγω στη θέση σου θα έδιοχνα πρωτα ένα μεγαλο ποσοστο λίπους και υστερα θα έμπαινα για ογκο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-07-12 17:53 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mpozos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω στη θέση σου θα έδιοχνα πρωτα ένα μεγαλο ποσοστο λίπους και υστερα θα έμπαινα για ογκο.
    Μια τελευταια ερωτηση παιδια γιατι δεν μπορω να βγαλω ακρη πουθενα , για να χαθει το λιπος πρεπει να μειωσω θερμιδες ? η απλα να προσεχω αυτα που τρωω και ποτε ?
    Αυτην την στιγμη κανω προγραμμα γραμμωσης στο γυμναστηριο , απο εβδοαμαδα θελω να βρω εναν διατροφολογο που να ασχολειται με το αθλημα για να δω που ειμαι και το τι πρεπει να τρωω,πως και ποτε

    Ευχαριστω για τον χρονο σας
    Απάντηση με παράθεση
     

  7.  

  8. 18-07-12 22:45 #8
    Το avatar του χρήστη ΠανοςΒ

    Εγγραφή
    04-12-2011
    Περ.
    Κορωπι
    Μηνύματα
    1.865
    Προεπιλογή
    Γιατι να δινεις τσαμπα λεφτα, οταν εχει ολη την πληροφορηση το φορουμ;

    Αν εχεις κοψει τελειως υδατανθρακες και παιρνεις 200γρ πρωτεινης εχεις 800 θερμιδες απο εκει . Αρα θα πρεπει να τρως φουλ λιπος για να καλυψεις τις υπολοιπες. Μαλλον κατι σου εχει ξεφυγει.

    Και γω θα σου ελεγα να χασεις 10 κιλα και μετα πας για ογκο αλλά προσεκτικά με τις θερμιδες.

    Εχει καλό καλούπι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 19-07-12 16:17 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΠανοςΒ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι να δινεις τσαμπα λεφτα, οταν εχει ολη την πληροφορηση το φορουμ;

    Αν εχεις κοψει τελειως υδατανθρακες και παιρνεις 200γρ πρωτεινης εχεις 800 θερμιδες απο εκει . Αρα θα πρεπει να τρως φουλ λιπος για να καλυψεις τις υπολοιπες. Μαλλον κατι σου εχει ξεφυγει.

    Και γω θα σου ελεγα να χασεις 10 κιλα και μετα πας για ογκο αλλά προσεκτικά με τις θερμιδες.

    Εχει καλό καλούπι.
    Σας ευχαριστω ολους !
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 20-07-12 14:53 #10
    Προεπιλογή
    η λεξη ογκος ειναι λιγο επικινδυνη οταν μιλαμε για πρωταρηδες που δεν ειναι αδυνατοι..πεσε γυρω στο 15αρικο σε bf και μετα ξεκινα αργα και σταθερα φορτωμα με καλο φαι..γιατι στην κατασταση που σαι,αν σου ξεφυγει το λιπος αντε μαζεψ'το..
    "behind every successful shredded sikkunt is a slut who broke his heart"
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 23-07-12 23:09 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tyler_durden Εμφάνιση μηνυμάτων
    η λεξη ογκος ειναι λιγο επικινδυνη οταν μιλαμε για πρωταρηδες που δεν ειναι αδυνατοι..πεσε γυρω στο 15αρικο σε bf και μετα ξεκινα αργα και σταθερα φορτωμα με καλο φαι..γιατι στην κατασταση που σαι,αν σου ξεφυγει το λιπος αντε μαζεψ'το..
    Σημερα εκανα λιπομετρηση ,

    Σκελετικη κατασκευη Μεσαια 75mm
    Σωματικο βαρος 92 kg
    ποσοστα λιπους 21%
    ΒΜΙ 28.08
    Βαρος λιπους 19.3 kg
    WHR 0,82
    Ποσοστο αλιπου βαρους 79%
    Αλιπο βαρος 72.7 kg
    Δεικτης αλιπης μαζας προς λιπος 3,76
    Ημερησια απαιτηση πρωτεινης 115 gr ( περνω 150-200 εγω )
    ιδανικο βαρος 88.1
    βασικος μεταβολισμος 2002 kcal
    Ολικο νερο σωματος 52.77 l
    Συνολικη ημερησια απαιτηση θερμιδων 3003 kcal

    Μου συστησε η διαιτολογος οτι δεν χρειαζετε να ριξω το ποσοστο λιπους στο 15% ( κατι που για να γινει αυτο συμφωνα με τις μετρησεις της θα πρεπει να πεσω στα 85.53 kg ) για να ξεκινησω ογκο ,
    μου ειπε οτι με ενα σωστο προγραμμα Γυμναστικης ΚΑΙ διατροφης μπορω ταυτοχρονα να καιω λιπος και να βαζω μυικα κιλα , αληθεια ισχυει κατι τετοιο ?

    Εκλεισα ραντεβου για ενα προγραμμα διατροφης για γραμμωση προς το παρον , να ειμαι σιγουρος οτι τρωω σωστα , οσο πρεπει και οποτε πρεπει για να δω αποτελεσματα πιο γρηγορα .

    Εχω αποκλεισει πολλα φαγητα που δεν θα επρεπε και αυτο με ανησυχει μακροπροθεσμα για αυτο και ζητησα προγραμμα διατροφης.

    Επισης της ειπα οτι χανω - βαζω κιλα γρηγορα χωρις κοπο και μου ειπε οτι αυτο σημαινει οτι ο οργανισμος σου λειτουργει σωστα .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnny Rambo : 23-07-12 στις 23:12
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 24-07-12 13:18 #12
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    οτι σου ειπε η διαιτολογος ισχυει.
    αυτα βασικα θα σου ελεγαν κ οι περισοτεροι εδω μεσα..καλα οχι ακριβως,αλλα περιπου
    15% ειναι ενα οκ ποσοστο να κατεβεις..
    αν ξεκινησεις καλα προπονησεις,ανεβασε την πρωτεινη σου στο 1.5γρ ανα κιλο βαρους,κ κανε αυτο σαν βαση για την διατροφη σου..
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 30-07-12 22:37 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    οτι σου ειπε η διαιτολογος ισχυει.
    αυτα βασικα θα σου ελεγαν κ οι περισοτεροι εδω μεσα..καλα οχι ακριβως,αλλα περιπου
    15% ειναι ενα οκ ποσοστο να κατεβεις..
    αν ξεκινησεις καλα προπονησεις,ανεβασε την πρωτεινη σου στο 1.5γρ ανα κιλο βαρους,κ κανε αυτο σαν βαση για την διατροφη σου..
    Μολις πηρα προγραμμα διατροφης για γραμμωση και απωλεια λιπους σε συνδιασμο με προγραμμα γραμμωσης στο γυμναστηριο .

    92 κιλα με 21% ποσοστο λιπους , 33 ετων BMI 28,08
    Αριθμος γευματων ανα ημερα 6
    2.200 kcal
    Carbs 38.50 %
    Protein 18.80 % ( προφανως δεν εχει προσθεσει τα 2 με 3 scoops που περνω την ημερα στο διαιτολογιο )
    λιπη 37 %

    Με στοχο την απωλεια λιπους απο 21% σε 18-15% και ταυτοχρονη αυξηση μυικης μαζας με σωστη γυμναστικη .

    Ο θεος να βαλει το χερι του !!! της τονισα οτι carbs δεν ετρωγα σχεδον καθολου και μου εβαλε λιγα σαν ποσοτητα πχ φρουτα,ψωμι ολικης,δημητριακα,πατατες για αρχη για να μην τρελλανει τα επιπεδα ινσουλινης στο αιμα μου και επισης στο μελλον θα μου μειωσει και το ποσοστο λιπους ημερησιως , επισης με διαβεβαιωσε οτι δεν θα παχυνω με την κακη την εννοια και οτι δεν θα εχω απωλεια μυικης μαζας . Σε 3 εβδομαδες εχω ραντεβου ξανα για παρακολουθηση.

    Για να δουμε ... Μου τονισε οτι η διατροφη που εκανα αν την εκανα για καιρο ακομα θα μου ανεβαζε χοληστερινες κτλπ κτλπ και με διαβεβαιωσε οτι με το διαιτολογιο αυτο θα βαδισω καλα με προγραμμα γραμμωσης στο γυμναστηριο , χωρις να χρειαστει να αλλαξω διατροφη ωσοτου πχ ξεκινησω ογκο στο γυμναστηριο και προγραμματα << αυτο τραυματισμου >> οπως μου ανεφερε .
    Απάντηση με παράθεση