Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 16
  1. 27-05-12 20:23 #1
    Το avatar του χρήστη Ηλαπ

    Εγγραφή
    18-07-2011
    Περ.
    Εξαρχεια
    Μηνύματα
    1.938
    Προεπιλογή Αγχος και σφυγμοι
    Ολοι μας εχουμε ακουσει κατα καιρους οτι οταν εχουμε υψηλους σφυγμους μπορει να οφειλετε στο γεγονος οτι εχουμε αγχος για κατι(ενας απο τους λογους δλδ μπορει να ειναι αυτος) αλλα αναρωτιμουν ποιος ειναι ο λογος που το αγχος μας κανει να ανεβαζουμε τους σφυγμους???
    Και ανεβασμενοι συγμοι σημαινουν οτι περναει περισσοτερο αιμα απο την καρδια??


    Υ.Σ.Εψαξα αλλα δν βρηκα παρομοιο θεμα.....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλαπ : 27-05-12 στις 20:27
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-05-12 21:23 #2
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Όταν αγχωνόμαστε κανονικά στη φύση θα σύμαινε ότι βιώνουμε μια καινούρια εμπειρία ή κάτι το οποίο μας φοβίζει και μπορεί να είναι επικίνδυνο.Έτσι,πάλι έχοντας ως βάση την επιβίωση ο οργανισμός μπαίνει στην κατάσταση αυτή,του άγχους.Όταν αγχώνεται κάποιος ανεβαίνουν οι παλμοί του.Τα αγγεία διαστέλλονται,οι κόρες επίσης και τα αντανακλαστικά τσιτώνονται.Ο άνθρωπος είναι έτοιμος να εκκρίνει αδρεναλίνη και να αντιμετωπίσει μια πιθανόν επικείμενη μάχη ή κάτι επικίνδυνο.Γενικότερα όταν έχουμε άγχος αυξάνεται ο μεταβολισμός.Η καρδιά χτυπάει γρηγορότερα,το μυαλό (εξαρτάται και από το άτομο αυτό) λειτουργεί με γρηγορότερους ρυθμούς.Γενικότερα το άγχος στην φύση αυτό θα εξυπηρετούσε.Τώρα και εγώ προσπαθώ να καταλάβω για ποιό λόγο αγχωνόμαστε πχ στις εξετάσεις αφού δεν πρόκειται για απειλή.Αυτό που σκέφτηκα είναι οτι υποσυνείδητα ή ακόμα και συνειδητά σκεφτόμαστε οτι αν δεν περάσουμε στις εξετάσεις στο μέλλον (έχουμε στο μυαλό μας) ότι θα περάσουμε δύσκολα και έτσι μειώνεται η βιωσιμότητάς μας και έτσι πάλι παίζει ρόλο η επιβίωση...ίσως.

    Το άγχος πάντως για τους παραπάνω λόγους,σε φυσιολογικά επίπεδα και όποτε χρειάζεται είναι οφέλιμο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιάννηςς : 27-05-12 στις 21:29
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-05-12 21:30 #3
    Το avatar του χρήστη Ηλαπ

    Εγγραφή
    18-07-2011
    Περ.
    Εξαρχεια
    Μηνύματα
    1.938
    Προεπιλογή
    Χμμμ εγω γραφοντας το αυτο ειχα στο μυαλο μου την πρωτη φορα που φιλησα κοπελα....Απ οτι θυμαμαι η καρδια μου πηγαινε να σπασει και πλεον δν θυμαμαι σχεδον τπτ απο εκεινη την ημερα.....Εκει τι απειλη ειχα???
    Αυτο με την καινουργια εμπειρια δν το καταλαβα ειναι γτ φοβομαστε αυτο που δν γνωριζουμε???
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-05-12 21:51 #4
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Ναι ο εγκέφαλος δεν ξεχωρίζει πότε η καινούρια εμπειρία είναι επικίνδυνη ή ασφαλής.Έτσι στο οτιδήποτε καινούριο αντιμετωπίζουμε νιώθουμε άγχος γιατί ο εγκέφαλος προετοιμάζει το σώμα για την πιθανή έκβαση της κατάστασης.Δηλαδή είναι σαν τα βασικά ένστικτα...κάπως έτσι νομίζω.Επίσης το άλλο που σκέφτομαι είναι ότι ίσως εκείνη την στιγμή του φιλιού σκέφτεσαι ότι αν δεν το κάνεις καλά δεν θα έχεις ανταπόκριση άρα και δεν θα αναπαραχθεί...τι να πώ.(Το τελευταίο τελείως υποθετικό)
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-05-12 21:52 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή Η επίδραση του άγχους στην άμυνα του οργανισμού μας
    Το άγχος είναι ένα έμφυτο όπλο του οργανισμού μας, το οποίο όσο και αν ακούγεται περίεργο, έχει σκοπό το να μας προστατεύει από κινδύνους που μας απειλούν. Έτσι, για παράδειγμα, όταν ένας άνθρωπος βρεθεί αντιμέτωπος με μια τίγρη που απειλεί την ζωή του, ο εγκέφαλος μας φιλτράρει το εξωτερικό ερέθισμα (την τίγρη) ως κίνδυνο και δίνει ένα «σήμα συναγερμού», το Άγχος.

    Το επόμενο βήμα είναι η ενεργοποίηση του αυτόνομου νευρικού συστήματος, και συγκεκριμένα του συμπαθητικού συστήματος, μια σειρά νεύρων, τα οποία ελέγχουν την καρδιά, τα σπλάχνα και άλλα όργανα.

    Κατ΄αυτόν τον τρόπο, το άγχος θα «βοηθήσει» τον αντιμέτωπο με την τίγρη άνθρωπο, μια και το ενεργοποιημένο , από τον κίνδυνο,συμπαθητικό σύστημα, θα του προκαλέσει αύξηση των καρδιακών παλμών (ταχυκαρδία) ,στέλνοντας περισσότερο αίμα στα χέρια και στα πόδια, προκειμένου ο άνθρωπος να τρέξει μακριά από τον κίνδυνο, ή να παλέψει με το άγριο ζώο.

    Ένα εξωτερικό ερέθισμα λοιπόν, η τίγρης, αφού «φιλτραριστεί» και χαρακτηρισθεί από τον εγκέφαλό μας ως κίνδυνος, προκαλεί μια συναισθηματική αντίδρασή μας, τον Φόβο, ο οποίος διεγείρει το νευρικό μας σύστημα (ταχυκαρδία)

    Ένα άλλο παράδειγμα της καθημερινότητας μας είναι όταν ο εργοδότης μας απειλεί με απόλυση από την εργασία μας, μπορεί να προκαλέσει την ίδια επίδραση (ταχυκαρδία) με ανάλογο τρόπο, αν αφήσουμε τον εγκέφαλό μας να το επιτρέψει.

    Μιλώντας απλά, η ταχυκαρδία δεν ξεκινάει από μόνη της, αλλά αν ο εγκέφαλος μας «φλιτάροντας» την απειλή του εργοδότη μας, θεωρήσει ότι κινδυνεύουμε και επιτρέψει να νιώσουμε Φόβο. Ο Φόβος είναι μια συναισθηματική αντίδραση, συστατικό του άγχους (στρες), η οποία θα διεγείρει το συμπαθητικό μας νευρικό σύστημα, με τα γνωστά αποτελέσματα που είδαμε και στην τίγρη (ταχυκαρδία).

    ΠΩΣ ΕΠΙΔΡΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ?

    Σήμερα γνωρίζουμε ότι το νευρικό σύστημα ασκεί σημαντικό έλεγχο στο ανοσοποιητικό σύστημα του οργανισμού μας. Μέσω πολύπλοκων διαδικασιών, το νευρικό σύστημα μπορεί να επηρεάσει την λειτουργία του ανοσοποιητικού συστήματος το οποίο έχει ως αποτέλεσμα την μείωση της άμυνα του οργανισμού μας.

    Για παράδειγμα, η επιχείρησή σας βρίσκεται στο χείλος της χρεοκοπίας και έχετε μόνιμο άγχος για την εμπρόθεσμη πληρωμή των λογαριασμών. Έρευνες έχουν δείξει ότι ορισμένες παρατεταμένες καταστάσεις στρες, μέσω της αλληλεπίδρασης νευρικού και ανοσοποιητικού συστήματος, ελαττώνουν τα επίπεδα των κυττάρων δολοφόνων στο αίμα, τα οποία είναι σημαντικότατα για την άμυνα του οργανισμού μας.

    «Μικρές» τέτοιες επιδράσεις του άγχους, όχι σημαντικές, έχουν δει αμέτρητοι άνθρωποι με την εμφάνιση πρόσκαιρων δερματικών συμπτωμάτων, τα οποία μπορεί να διαρκέσουν από ώρες έως ημέρες και συχνά εξαφανίζονται από μόνα τους, Ιδιαίτερα αν κάποιο γεγονός το οποίο μας δημιουργούσε άγχος έλαβε τέλος. Τι πιο κλασικό και γνωστό για παράδειγμα, από τον έρπητα.

    Μεγάλη σειρά ερευνών επίσης καταδεικνύουν ότι παράγοντες που μειώνουν το στρες όπως η ψυχολογική και η κοινωνική υποστήριξη, βελτιώνουν την υγεία ατόμων που πάσχουν από καρκίνο, και ότι η καταθλιπτική διάθεση έχει υψηλή συνάφεια με μειωμένη ανοσοποιητική προστασία.

    Συνοψίζοντας μπορούμε να πούμε ότι όταν το άγχος διαρκεί εβδομάδες ή και μήνες, μπορεί να εξασθενήσει το ανοσοποιητικό σύστημα και να καταστήσει τον οργανισμό ιδιαιτέρως ευπαθή σε ποικίλες ασθένειες.
    Για το λόγο αυτό καλό θα ήταν να ζητήσετε πρώτα την βοήθεια ειδικού όποτε νιώσετε μεγάλο άγχος ή κάποιο σύμπτωμα όπως (ταχυκαρδία, πόνο στο στομάχι, νευρικότητα, κ.λ.π) γιατί όπως αναφέραμε όλα αυτά μπορούν πολλές φορές να αντιμετωπιστούν με την σωστή καθοδήγησή του, αφού όπως γνωρίζουμε μπορεί να είναι απλά συμπτώματα άγχους κ όχι κάποια ασθένεια.

    http://www.healthierworld.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-05-12 21:57 #6
    Προεπιλογή
    ναι ομως ανεβαζουμε σφυγμους και κατα τη διαρκεια της εντονης γυμναστικης. ειναι επικυνδινο αυτο? Επισης εχω παρατηρησει οτι εχουν πεσει οι σφυγμοι της καρδιας μου σε σχεση με οταν δε γυμναζομουν αυτο πως εξηγειται?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-05-12 22:00 #7
    Το avatar του χρήστη Ηλαπ

    Εγγραφή
    18-07-2011
    Περ.
    Εξαρχεια
    Μηνύματα
    1.938
    Προεπιλογή
    Αυτο ειναι καλο σημαδι!!Ολοι οι αθλητες εχουν πιο χαμηλους σφυγμους απο τους απλους ανθρωπους!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-05-12 22:16 #8
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Αυτό με το ότι μειώνονται οι καρδιακοί παλμοί σε κατάσταση ηρεμίας όταν αθλούμαστε έχει να κάνει νομίζω με το ότι το σώμα μας και οι πνεύμονές μας,αλλά και γενικότερο όλος μας ο οργανισμός προσαρμόζεται στις αυξημένες απαιτήσεις της έντονης άσκησης,και προκειμένου να αποκτήσει αντοχή μειώνει τους παλμούς σε κατάσταση ηρεμίας προκειμένου να μπορεί με την ίδια ποσότητα αίματος που χρησιμοποιούσε πριν,πχ 190 παλμούς τώρα να αποδώσει περισσότερο.Πχ Είμαι αγύμναστος και τρέχω λίγο και ανεβάζω 190 παλμούς.Με τον καιρό,προκειμένου το σώμα μου αν αντεπεξέλθει βελτιώνει το καρδιαγκειακό σύστημα προκειμένου να λειτουργεί έτσι ώστε να ευνοεί την τροφοδοσία αίματος,άρα οι απαιτήσεις πλέον σε ηρεμία πέφτουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-05-12 23:19 #9
    Το avatar του χρήστη Ηλαπ

    Εγγραφή
    18-07-2011
    Περ.
    Εξαρχεια
    Μηνύματα
    1.938
    Προεπιλογή
    Κατι αλλο εμενα με επιανε πλ αγχος και ανεβεναν οι σφυγμοι τις φορες που πηγαινα γυμν και ημουν ακομα 20κιλα πιο βαρης...Ειδικα οταν ανοιγα την πορτα για να μπω....αυτο συνεχηστηκε μεχρι που εχασα τα πρωτα 10-15...Μετα περασε.....Αυτο που οφειλετε??Φοβομουν μηπως οι αλλοι με κρινουν αρνητικα???
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-05-12 23:22 #10
    Banned
    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    εβριγουερ
    Μηνύματα
    6.038
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ηλαπ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φοβομουν μηπως οι αλλοι με κρινουν αρνητικα???
    ποιον ρωτας να σου το απαντησει αυτο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 27-05-12 23:30 #11
    Το avatar του χρήστη Ηλαπ

    Εγγραφή
    18-07-2011
    Περ.
    Εξαρχεια
    Μηνύματα
    1.938
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο exkaliber Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιον ρωτας να σου το απαντησει αυτο?
    δν μπορω να βρω τον λογο φιλε μου...και γι αυτο ρωταω μηπως ειχε καποιος παρομοια εμπειρια και το ειχε διαλευκανει....
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 27-05-12 23:33 #12
    Banned
    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    εβριγουερ
    Μηνύματα
    6.038
    Προεπιλογή
    μισο
    ρωτησες αν φοβοσουν οτι οι αλλοι θα σε κρινουν αρνητικα ή αν ενιωθες αγχος επειδη φοβοσουν οτι οι αλλοι θα σε κρινουν αρνητικα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 27-05-12 23:36 #13
    Το avatar του χρήστη Ηλαπ

    Εγγραφή
    18-07-2011
    Περ.
    Εξαρχεια
    Μηνύματα
    1.938
    Προεπιλογή
    Ρωταω αν εχω αγχος επειδη φοβομουν οτι οι αλλοι θα με κκρινουν αρνητικα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 27-05-12 23:39 #14
    Banned
    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    εβριγουερ
    Μηνύματα
    6.038
    Προεπιλογή
    οπως το εγραψες ομως..

    ε ναι αυτο ηταν,θελει και ρωτημα
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 28-05-12 13:07 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ηλαπ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολοι μας εχουμε ακουσει κατα καιρους οτι οταν εχουμε υψηλους σφυγμους μπορει να οφειλετε στο γεγονος οτι εχουμε αγχος για κατι(ενας απο τους λογους δλδ μπορει να ειναι αυτος) αλλα αναρωτιμουν ποιος ειναι ο λογος που το αγχος μας κανει να ανεβαζουμε τους σφυγμους???
    Και ανεβασμενοι συγμοι σημαινουν οτι περναει περισσοτερο αιμα απο την καρδια??


    Υ.Σ.Εψαξα αλλα δν βρηκα παρομοιο θεμα.....
    Αυτο λες εσυ!??!εγω εχω βραδυκαρδια...περιππου 45 παλμους σε ηρεμια...οταν το ειχα ανακαλυψει,μερικα χρονια πριν,ειχα χεστει πανω μου!!!δεν ηξερα τι ειναι...νομιζα οτι σβηνω...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία