Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 46
  1. 27-05-12 20:47 #1
    Το avatar του χρήστη marina99

    Εγγραφή
    21-05-2012
    Περ.
    αθηνα
    Μηνύματα
    127
    Προεπιλογή Μεγαλη Βοηθεια....!!!
    Γεια σας...Ονομαζομαι Μαρινα ειμαι νεο μελος.Αφου αφιερωσα μερες στο να διαβασω και να εκμεευσω πληροφοριες απο το φορουμ αποφασησα να φτιαξω τη δικη μου διατροφη κ γυμναστικη..θαθελα την βοηθεια σας κ τη γνωμη σας!Καταρχας ειμαι 1.70 κ 66 kg.20 χρονων.θελω να φτασω 58 .εδω και 2 εβδομαδες κανω το παρακατω προγραμμα γυμν. αλλα δεν προσεχα τι διατροφη μου τοσο.εχω πρηστει αρκετα..δεν ξερω αν οφειλεται στα βαρη.ειπα να φτιαξω αυτη τη διατροφη..να μου πειτε τη γνωμη σας και να αρχισω απο αυριο..εχω λεπτο κορμο αλλα περιφερεια..θαθελα να χασω λιπος στα μπουτακια κ περιφερεια αλλα ξερω πως χανουμε απο παντου κα μετα στις λιποαποθηκες μας..λοιπον...

    γυμναστηριο(2 εβδομαδες)

    8-9(πρωι) 1 ωρα ελλειπτικο επιπεδο 5 γρηγορο
    9-9:30 ποδηματο
    9:30-9:40 πρεσσα ποδιων 3 των 15 προσαγωγοι καθιστη 3 των 15 καμψεις δικεφαλων 3 των 15

    Διατροφη
    10 ωρ.
    μετα το γυμναστηριο 1 κουπα γαλα 0% και 3 κοθτ.σουπας βρομη

    12 ωρ.
    1 μηλο

    2ωρ.
    μαρουλι 2 αυγα 1 πατατ (μικρη) η' 1 σαλατα με τονο και 1 πατατα η' σαλατα με πιτακι βρωμης(2 αθγα 1 κροκο)

    4ωρ.
    γιαουρτι 0%

    7ωρ
    γιαουρτι

    Δεχομαι οοολεσ τις γνωμες ξερω πως εχω πολλα λαθη !!!ευχαριστω πολυυυυυ !!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-05-12 14:45 #2
    Προεπιλογή
    Ένα λάθος που κάνουν πολλοί όταν θέλουν να χάσουν κιλά, είναι το ότι... λιμοκτονούν, ελπίζοντας ότι θα αναγκάσουν το σώμα τους εφόσον δεν παίρνει ό,τι χρειάζεται από τις τροφές, να χάσει λίπος.

    Αυτό που δεν ξέρουν όμως, είναι ότι με τον τρόπο αυτό «κοιμίζουν» τον μεταβολισμό τους, με αποτέλεσμα συχνά να ακούμε το κλασσικό «δεν τρώω τίποτα και όμως δεν χάνω κιλά».

    Δεν θα αναφερθώ καθόλου στα θέματα υγείας που μπορεί να προκύψουν και ειδικά όταν πρόκειται για γυναίκες, ούτε στο σωματικό αποτέλεσμα, το οποίο συχνά είναι η πλαδαρότητα.

    Φίλη Μαρίνα, με έναν πολύ χοντρικό υπολογισμό, παίρνεις δεν παίρνεις 30 γραμμάρια πρωτεϊνη από την «διατροφή» σου. Βάσει του ύψους και του βάρους σου, θες το λιγότερο γύρω στα 70-80, άρα εδώ έχουμε ένα μεγάλο «πλην».

    Για να στο πω και πιο απλά, η διατροφή σου είναι απλά ανεπαρκής. Με μαρουλάκια, γιαουρτάκια και ένα μήλο δεν γίνεται δουλειά και το σοβαρότερο απ'όλα είναι ότι ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ μιας και έχεις αποκλείσει σχεδόν... όλες τις τροφές.

    Αν θες μια γνώμη, κοίτα να τρως ισορροπημένα, απ'όλα, προσπάθησε να ανεβάσεις τις πρωτεϊνες, τρώγε λογικές ποσότητες υδατανθράκων και απλά απέφευγε ζάχαρες, τηγανητά και τα πολλά λιπαρά.

    Πίνε 2-3 λίτρα νερό την μέρα και με καλές προπονήσεις τα αποτελέσματα που θέλεις θα έρθουν.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 28-05-12 15:05 #3
    Το avatar του χρήστη marina99

    Εγγραφή
    21-05-2012
    Περ.
    αθηνα
    Μηνύματα
    127
    Προεπιλογή
    σε ευχαριστω που μου απαντησες φιλε Lao ...νομιζω πως μου εδωσες μια απαντηση γενικη...θα μπορουσες να με βοηθησεις πιο συγκεκριμενα στο τροπο γυμναστικης η' διατροφης...αυτα ταχω 1000 φορες ακουσει στο φορουμ απο αλλους για αλλους...εγω περιμενω τη διορθωση ...!γιατι δεν εχω γνωσεις γιαυτο κ βρισκομαι εδω..!

    σε ευχαρισρω παντως για την απαντηση σου....
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-05-12 15:07 #4
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    Καλα τα ειπε ο Lao διατροφη λιμοκτονιας,το κανουν πολλες ομωσ αυτο ειναι το κακο
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-05-12 15:15 #5
    Το avatar του χρήστη marina99

    Εγγραφή
    21-05-2012
    Περ.
    αθηνα
    Μηνύματα
    127
    Προεπιλογή
    Γεια σου Rambo....εχω κατεβασει τισ θερμιδες και τους υδατανθρακες για να χασω κιλα...αυτο εχω καταλαβει απο τις συζητησεις κ αρθρα..και κανω συχνα γευματα....που κανω λαθος ακομα δεν εχω καταλαβει....
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 28-05-12 15:19 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο marina99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ευχαριστω που μου απαντησες φιλε Lao ...νομιζω πως μου εδωσες μια απαντηση γενικη...θα μπορουσες να με βοηθησεις πιο συγκεκριμενα στο τροπο γυμναστικης η' διατροφης...αυτα ταχω 1000 φορες ακουσει στο φορουμ απο αλλους για αλλους...εγω περιμενω τη διορθωση ...!γιατι δεν εχω γνωσεις γιαυτο κ βρισκομαι εδω..!

    σε ευχαρισρω παντως για την απαντηση σου....
    Αν περιμένεις να σου βγάλω μέσα από ένα forum ποια ακριβώς διατροφή να ακολουθήσεις και ποια γυμναστική θα κάνεις... σώθηκες γιατί

    α) δεν πιστεύω ότι όλες οι διατροφές κάνουν για όλους

    β) δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάποια εξειδικευμένη διατροφή

    γ) είναι κάπως δύσκολο να σου πω τι να κάνεις στο gym με ένα post

    Νομίζω πως ό,τι χρειάζεται να ξέρεις, στο είπα ήδη. Δεν είναι... πυρηνική φυσική τρώγε απ'όλα, απέφευγε ό,τι σου είπα και προσπάθησε να προσεγγίζεις 70-80 γραμμάρια πρωτεϊνης την μέρα.

    Κάνε μια αναζήτηση στο Google να δεις ποιες τροφές έχουν πολλή πρωτεϊνη (γαλακτοκομικά, τυροκομικά, όσπρια, ζωικά) και φτιάξε μόνη σου μια διατροφή που να σε βολεύει. Εσύ ξέρεις το στομάχι σου, τις συνήθειές σου, τον χρόνο που έχεις και τον τρόπο που ζεις.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 28-05-12 15:23 #7
    Το avatar του χρήστη marina99

    Εγγραφή
    21-05-2012
    Περ.
    αθηνα
    Μηνύματα
    127
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν περιμένεις να σου βγάλω μέσα από ένα forum ποια ακριβώς διατροφή να ακολουθήσεις και ποια γυμναστική θα κάνεις... σώθηκες γιατί

    α) δεν πιστεύω ότι όλες οι διατροφές κάνουν για όλους

    β) δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάποια εξειδικευμένη διατροφή

    γ) είναι κάπως δύσκολο να σου πω τι να κάνεις στο gym με ένα post

    Νομίζω πως ό,τι χρειάζεται να ξέρεις, στο είπα ήδη. Δεν είναι... πυρηνική φυσική τρώγε απ'όλα, απέφευγε ό,τι σου είπα και προσπάθησε να προσεγγίζεις 70-80 γραμμάρια πρωτεϊνης την μέρα.

    Κάνε μια αναζήτηση στο Google να δεις ποιες τροφές έχουν πολλή πρωτεϊνη (γαλακτοκομικά, τυροκομικά, όσπρια, ζωικά) και φτιάξε μόνη σου μια διατροφή που να σε βολεύει. Εσύ ξέρεις το στομάχι σου, τις συνήθειές σου, τον χρόνο που έχεις και τον τρόπο που ζεις.
    Σε ευχαριστω πολυ...θα το ψαξω....
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 28-05-12 15:29 #8
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    Ολη σου η διατροφη ειναι ενα γευμα μου...

    Το πρωι δεν εχεις βαλει τπτ σαν πρωινο πριν το αεροβιο ισα ισα να σε κρατησει και μετα εισαι πολυ ελλειπης κατα την διαρκεια της μερας απο πρωτεινη και υδατανθρακα,να εχεις καλη αναλογια στα γευματα σου,το θεμα δεν ειναι η ποσοτητα αλλα το τι τρως..
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 28-05-12 15:33 #9
    Το avatar του χρήστη marina99

    Εγγραφή
    21-05-2012
    Περ.
    αθηνα
    Μηνύματα
    127
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RAMBO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολη σου η διατροφη ειναι ενα γευμα μου...

    Το πρωι δεν εχεις βαλει τπτ σαν πρωινο πριν το αεροβιο ισα ισα να σε κρατησει και μετα εισαι πολυ ελλειπης κατα την διαρκεια της μερας απο πρωτεινη και υδατανθρακα,να εχεις καλη αναλογια στα γευματα σου,το θεμα δεν ειναι η ποσοτητα αλλα το τι τρως..

    Αν αυτος στη φωτο εισαι εσυ θα τρωω τεραστια γευματα..
    Σε ευχαριστω πολυ...με βοηθησες αρκετα...!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 28-05-12 15:36 #10
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    Αρχισε να τρως..εγω ειμαι
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 28-05-12 15:48 #11
    Το avatar του χρήστη marina99

    Εγγραφή
    21-05-2012
    Περ.
    αθηνα
    Μηνύματα
    127
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RAMBO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχισε να τρως..εγω ειμαι
    Aντε να γινω κ εγω RAMBO σε θηλυκη εκδοση...Σε Ευχαριστω για τη βοηθεια!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 28-05-12 15:49 #12
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    Για να δουμε..παρακαλω
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 28-05-12 17:14 #13
    Το avatar του χρήστη ggeorge

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    μιαμιση ωρα αεροβια είναι υπερβολη πιστευω.
    Επισης γυμναστικη με αδεια στομαχι...

    Η κανε την γυμναστικη το απογευμα και την αεροβια το πρωι με αδειο στομαχι (οχι 1,5 ωρες) ή
    κανε πρωτα τα βαρη και μετα την αεροβια (να εχεις φαει πρωινο πριν, 2 ωριτσες πχ)

    για τη διατροφή αυτο που εννοουν οι φίλοι παραπανω είναι να βαλεις τροφες οπως κοτοπουλο, ψαρι κανενα ξηρο καρπο το βραδυ, μοσχαρι καποιες μερες σε συνδιασμο με ρυζι βρωμη κλπ...

    300-400 θερμιδες κατω απο τις θερμίδες συντηρισης... Φαε παραπανω δηλαδη...

    βεβαια γυμναστική δεν εννοουμε μονο πόδια ετσι;
    Και το καθε μερα ποδια κακο κανει...
    Δυο φορες τη βδομαδα είναι αρκετο. Κανε και ολες τις υπολοιπες μυικες ομάδες
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 28-05-12 17:37 #14
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Αν θέλεις να πάρεις μια ιδέα για μια ισορροπημένη γυναικεία διατροφή, μπες στα ημερολόγια προπόνησης των κοριτσιών του φόρουμ, να δεις τι κατεβάζουν και παρόλα αυτά είναι φέτες!
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 28-05-12 18:22 #15
    Το avatar του χρήστη marina99

    Εγγραφή
    21-05-2012
    Περ.
    αθηνα
    Μηνύματα
    127
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ggeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    μιαμιση ωρα αεροβια είναι υπερβολη πιστευω.
    Επισης γυμναστικη με αδεια στομαχι...

    Η κανε την γυμναστικη το απογευμα και την αεροβια το πρωι με αδειο στομαχι (οχι 1,5 ωρες) ή
    κανε πρωτα τα βαρη και μετα την αεροβια (να εχεις φαει πρωινο πριν, 2 ωριτσες πχ)

    για τη διατροφή αυτο που εννοουν οι φίλοι παραπανω είναι να βαλεις τροφες οπως κοτοπουλο, ψαρι κανενα ξηρο καρπο το βραδυ, μοσχαρι καποιες μερες σε συνδιασμο με ρυζι βρωμη κλπ...

    300-400 θερμιδες κατω απο τις θερμίδες συντηρισης... Φαε παραπανω δηλαδη...

    βεβαια γυμναστική δεν εννοουμε μονο πόδια ετσι;
    Και το καθε μερα ποδια κακο κανει...
    Δυο φορες τη βδομαδα είναι αρκετο. Κανε και ολες τις υπολοιπες μυικες ομάδες
    Γεια σου ggeorge..καταρχας σε ευχαριστω για τη βοηθεια!!
    το πρωι με βολευει να πηγαινω γυμναστηριο γιατι την υπολοιπη μερα ειμαι εξω..τα βαρη θα τα μειωσω οπως μου λες..
    καθε μερα ελλειπτικο το πρωι για 60' λεπτα εκτος το ΣΚ με καλυπτει..?με αδειο στομαχι κανω αλλα ενα αλλο μελος μου συνιστα να μην πηγαινω νυστικη...
    με προσανατολησες αρκετα με τη διατροφη!! μετα το γυμναστηριο τρωω γαλα 0% με 3 κου.βρομη..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία