Θέμα: ZipC log

Σελίδα 1 από 24 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 355
  1. 08-07-08 13:55 #1
    Προεπιλογή ZipC log
    Καλημέρα σε όλους για πρώτη φορά.
    Χωρις να θέλω να κουράσω αρχικά πρέπει να συγχαρώ τους συντελεστές και τους "ηθικούς αυτουργούς" τούτης της ιστοσελίδας. Θεωρώ ότι προσφέρει έργο και οχι απλά ένα ακόμη σκάλωμα στο διαδίκτυο.
    Στη συνέχεια οφείλω να δώσω μια εικόνα του πως είμαι καθώς και του σκεπτικού μου να ανοίξω εδώ ένα νέο θέμα. Ισως κάποιος διαχειριστής να θεωρήσει φρόνιμο να μεταφερθεί αλλού.
    Είμαι λοιπόν 33 ετων, 1,83 cm και δυστυχώς 110 κιλά. Η σχέση μου με τον αθλητισμό ήταν ιδιαίτερα στενή απο την παιδική ηλικία εως και τα 24-25 περίπου. Αθλήματα στίβου, Βόλεϋ,πολεμικές τέχνες,στο στρατό ειδικές δυνάμεις κλπ. Μετα έπεσα με τα μούτρα στη δουλειά και ενώ το σώμα μου ήταν καλό,μετά συμπαθιοταν ώσπου τέλος είναι...οχι στα καλύτερα του. Αλλαξε και ο μεταβολισμός μου έπειτα απο ένα τροχαίο και επιπλέον έχω πρόβλημα στον 5ο ιερό σπόνδυλο.
    Να σημειώσω οτι ήμουν καπνιστής περιστασιακός,αλλά απο τα 25-30 μανιώδης.Πανε τρία χρόνια που το έκοψα και έβαλα τα πολλά κιλά.Ημουν 85 όταν είπα τέλος.
    Κανω λοιπόν ενα νέο ξεκίνημα που στην ουσία θα είναι νέος τρόπος ζωής.Θετω αρχικό στόχο την αλλαγή διατροφικών συνηθειών αλλά και την ένταξη της σωματικής εκγύμνασης 3 φορές την εβδομάδα.Το επίπεδο σωματικής διάπλασης που θα ήθελα να φτάσω είναι τύπου fitness.Μεχρι και την τελευταία περίοδο που γυμναζόμουν τα βάρη είχαν δευτερεύοντα ρόλο. Κυριως χρησιμοποιούσα το σωματικό μου βάρος.Παρακάτω -κλείνοντας επιτελούς γιατι φαντάζομαι σας ζάλισα- παραθέτω το πρόγραμμα που ακολουθώ και θα ήθελα τη γνωμη σας και τις συμβουλές σας.

    Δευτερα
    Ζεσταμα:
    25 λεπτά ποδήλατο 100-120 παλμούς μέγιστο
    Πιεσεις στήθους:
    Σε οριζόντιο,επικλινή και κατακλινη πάγκο 3x10 έκαστο σετ.
    Δικέφαλους:
    Χρηση σταβομπαρας για κλειστή λαβή και κανονική 3x12
    έκαστο σετ,καθώς και αυτοσυγκέντρωσης 3x10.
    Κοιλιακοί:
    3x15 ροκανίσματα,περιστροφές κορμού από καθιστή θέση με μπάρα στους ώμους,απο όρθια θέση πλάγιες κάμψεις κορμού με αλτήρα στο χέρι.
    Αποθεραπεία:
    5-10 ποδήλατο έως 85 παλμούς

    Τριτη ξεκουραση

    Τετάρτη
    Ζέσταμα:
    25 λεπτά ποδήλατο 100-120 παλμούς μέγιστο
    Ωμοι:
    Στρατιωτικές πιέσεις,πλαγιες και μπροστινες εκτασεις 3x10 έκαστο σετ.
    Ποδια:
    Τετρακέφαλοι:καθίσματα με μπάρα στους ώμους οπίσθια κεφαλής,καθίσματα με μπάρα στους ώμους εμπρόσθια κεφαλής,καθίσματα με χρήση πάγκου (εως καθιστή θέση και οχι βαθύτερα όπως οι άλλες) 3x10 έκαστο σετ.
    Δικέφαλοι:άρση νεκρού σημείου,προβολές με μπάρα,προβολές με αλτήρες 3x10 έκαστο σετ.
    Γάμπες:πιέσεις απο όρθια θέση με μπάρα στους ωμούς και απο καθιστή με μπάρα στα γόνατα (παρεμβάλλω στρωματακι) 3x20 έκαστο σετ.
    Κοιλιακοί:
    3x15 ροκανίσματα,περιστροφές κορμού από καθιστή θέση με μπάρα στους ώμους.
    Αποθεραπεία:
    5-10 ποδήλατο έως 85 παλμούς

    Πεμπτη ξεκουραση.

    Παρασκευη
    Ζέσταμα:
    25 λεπτά ποδήλατο 100-120 παλμούς μέγιστο
    Τρικεφαλοι:εκτασεις με αλτηρα πισω απο τον αυχενα,εκτασεις πισω απο το κεφαλι σε παγκο,πιεσεις σε παγκο με κλειστη λαβη (εως πηγουνι και επαναφορα) 3x10 έκαστο σετ.
    Πλατη:κωπηλατική με μπάρα,κωπηλατική με αλτήρα σε πάγκο (εναλλάξ τα χέρια),κωπηλατική σε επικλινή πάγκο με αλτήρες 3x10 έκαστο σετ.
    Τραπεζιοι:άρση ώμων με μπάρα μπροστά απο το σώμα,άρση ώμων με αλτήρες πλάγια του σώματος 3x15 έκαστο σετ.
    Latissimus dorsi:Κωπηλατικη σε ορθια θεση με μπαρα (καθετη αρση απο βουβωνικη χωρα εως πηγουνι) 3x10.
    Ραχιαιοι:ασκηση καλημερα και αρση νεκρου σημειου 3x10 έκαστο σετ.
    Κοιλιακοί:
    3x15 ροκανίσματα,περιστροφές κορμού από καθιστή θέση με μπάρα στους ώμους ,απο όρθια θέση πλάγιες κάμψεις κορμού με αλτήρα στο χέρι.
    Αποθεραπεία:
    5-10 ποδήλατο έως 85 παλμούς

    Σαββατοκύριακο ξεκούραση.

    Διατροφικά:Αμεσως μετά τη λήξη του προγράμματος και μόνο τότε μια δόση πρωτεΐνη της eas.Τα υπόλοιπα γεύματα ειναι μπακαλιάρος,γλώσσα,πέρκα,κοτόπουλο,γαλοπούλα,στρουθοκάμηλος,πράσινες σαλάτες,καλαμπόκι,μανιτάρια,δημητριακά,αυγά,βραστές πατάτες,τυρί φέτα και λίγα ζυμαρικά.Το σύνολο των πρωτεϊνών που επιδιώκω να λαμβάνω ημερησίως ειναι τα 100-130 γρ. ενω οι θερμίδες δεν ξεπερνούν τις 1600.Νερο καταναλώνω περι τα 6-7 λίτρα ημερησίως.

    Αν καποιος θελει να σχολιασει η να παρατηρησει θα χαρω για την παρουσια του.Αν παλι οχι παρεα θα δουμε το αποτελεσμα της προσπαθειας.

    Σας ευχαριστω για τον χρονο και την κατανοηση σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-07-08 14:57 #2
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    1oν και βασηκοτερο προσεχε με το νερο το πολυ νερο σκοτωνει θα ελεγα να μην ξεπερνας τα 4,5 λιτρα

    γιατι κανεις τοσο πολυ ζεσταμα πριν πιασης βαρη? αν νομιζεις οτι ετσι κανεις αεροβια Μεγα λαθος

    πρωτηνω ιδιο ζεσταμα με ην αποθεραπεια σου 5-10 λεπτα ειναι αρκετο για να αυξησεις την ροη του αιματος για να ζετστανεις η να ξυπνησης το σωμα με αλλα λογια

    μου αρεσουν οι ακησεις σου στο προγραμμα αλλα το σπλιτ και η σειρα που τις κανεις ειναι καταστροφικη (παντα κανουμε το μεγαλο σωματικο τμημα μετα το μικρο δεν ειναι μονο η κουραση αλλα μπορεις να παθεις ζημια πχ αν κανεις πρωτα δικεφαλα και μετα αρσεις θανατου πας γηρευοντας για μπελαδες )

    Η διατροφη σου εχει παρα πολλα λαθη δεν μπορω να σου αναλησω τι και πως με μια λεξη ειναι αυτοκτονιας με 1600 θερμιδες συντηρητε ο γατος μου και οχι ενας ανθρωπος 110 κιλων ουτε για ατομο 70 κιλων δεν προτηνετε τοσες λιγες μονο για γυναικες διαβασε το αρθρο γραμμωσης και ξαναφτιαξε την διατροφη σου και λεπτομερος ξαναγραψε ολα τα γευματα
    πχ πρωινο βρωμη και αυγα τοσα γραμμαρια βρωμης τοσα αυγα

    Η αεροβικη που ειναι?
    και ποσες μερες μπορεις να πηγαινεις γυμνστηριο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-07-08 16:09 #3
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.908
    Προεπιλογή
    ZipC,

    εγώ νομίζω ότι για αρχή το πρόγραμμά σου πληρεί τις βασικές προυποθέσεις. ο RUHL έχει κάποιο δίκιο σε σημεία, αλλά νομίζω ότι μπορούν να διορθωθούν σιγά-σιγά. Με το νερό δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να το μειώσεις. Η προόνηση, η ζέστη και το σωματικό σου βάρος δικαιολογούν τέτοιες ποσότητες. Σχετικά όμως με την αεροβίωση πρέπει να την προσθέσεις στην προπόνησή σου.

    Καλή αρχή, κράτα μας ενήμερους για την πρόοδό σου και μέσα από αυτή το θέμα θα βετιώσουμε το πρόγραμμά σου σιγά σιγα.

    ΜΒ
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-07-08 16:41 #4
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    εγω παντα πιστευα στην λογικη καλυτερα να κουραστης 3 μηνες και καλα παρα 6 μηνες και μετρια αλλα τετοιος ειμε εγω
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-07-08 16:49 #5
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Καλο ξεκινημα κι απο μενα.Να θυμασαι,τα αποτελεσματα ερχονται με επιμονη κι υπομονη!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-07-08 21:07 #6
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-07-08 22:21 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RUHL
    γιατι κανεις τοσο πολυ ζεσταμα πριν πιασης βαρη? αν νομιζεις οτι ετσι κανεις αεροβια Μεγα λαθος
    Καλησπερα.
    Η αληθεια ειναι οτι αυτο νομιζω.Μπορεις σε παρακαλω να αναπτυξεις λιγο το σκεπτικο σου ωστε να δω περισσοτερο φως?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RUHL
    μου αρεσουν οι ακησεις σου στο προγραμμα αλλα το σπλιτ και η σειρα που τις κανεις ειναι καταστροφικη (παντα κανουμε το μεγαλο σωματικο τμημα μετα το μικρο δεν ειναι μονο η κουραση αλλα μπορεις να παθεις ζημια πχ αν κανεις πρωτα δικεφαλα και μετα αρσεις θανατου πας γηρευοντας για μπελαδες )
    Εχεις δικιο.Η σειρα που τα εκτελω ειναι αυτη που αναφερεις.Στη βιασυνη της γραφης τα σημειωσα ανευ ταξης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RUHL
    Η διατροφη σου εχει παρα πολλα λαθη δεν μπορω να σου αναλησω τι και πως με μια λεξη ειναι αυτοκτονιας με 1600 θερμιδες.......
    Σε μια προσπαθεια να χασω κιλα ενω ταυτοχρονα να γινει συσφιξη των πλαδαρων σημειων ακολουθω αυτη τη διαιτα.Δεν εχω παρενεργεις οπως ζαλη,τασεις εμμετου κλπ. Κατανοω πως θεωρητικα πρεπει να κινουμαι στις 2000-2200 αλλα γηρασκω αει...........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RUHL
    Η αεροβικη που ειναι?
    και ποσες μερες μπορεις να πηγαινεις γυμνστηριο?
    Παραπανω σου ζητω τα φωτα περι αεροβικης.Γυμναστηριο δεν πηγαινω.Εχω ενα παγκο στο σπιτι.Σε συνδυασμο με αλτηρες,μπαρα,στραβομπαρα και συντομα μονοζυγο εκτελω τα προγραμματα.

    Σε ευχαριστω (και ολους τους υπολοιπους φυσικα) για το ενδιαφερον.
    Εκτιμω πραγματικα την συμβολη σας σε αυτο το εγχειρημα μου.
    Θα φωτογραφισω το σωμα μου ωστε να υπαρχει μετρο συγκρισης και αποτελεσματων.Επιθυμω επιοικεια στους σχολιασμους σας για την καταντια μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-07-08 22:27 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Muscleboss
    Σχετικά όμως με την αεροβίωση πρέπει να την προσθέσεις στην προπόνησή σου.
    Ακομη μια γνωμη θα ηταν σεβαστη μιας και παρατηρω οτι καπου σφαλω στο ζητημα της αεροβιας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-07-08 22:33 #9
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Αεροβια γηνετε σε 2 χρονικες περιοδους για να καψεις περισσοτερο λιπος οταν τα αποθεματα γλυκογονου ειναι 0 το πρωι και μετα τα βαρη αλλιως καις τον υδατανθρακα που τρως ολη την ημερα και δεν κανεις τιποτα ετσι

    αρχηζεις με 20-30 λεπτα 3-4 φορες την εβδομαδα και φτανεις και 2 ωρες αυξανοντας σταδιακα παντα οπως και την διατροφη

    δεν εχει να κανουν οι χαμηλες θερμιδες με το αν κανεις εμετους η εχεις τασεις λυποθημιας αν φτασεις εως εκει την γα****ς ηδη

    Εσυ ετσι οπως πας με τις χαμηλες θερμιδες θα ρηξης η ηδη εριξες τον μεταβολισμο σου και τον θειροειδη και δεν θα χανεις καθολου και τι θα κανεις μετα? θα τρως 1000 θερμιδες απο που θα βγαλεις θα καταστρεψεις ολη την μυικη σου μαζα και τελος

    ξαναφτιαξε το προγραμα σου διαβασε το αρθρο γραμμωση βρες εκει τις θερμιδες συντηρησης σου επειδη ειναι ευσωμος(δεν λεω χοντρος για να μην προσβαλω ) καλυτερα κανε με τον τροπο με την απαχη μυικη μαζα τωρα πως ακριβως θα την βρεις το λιπος σου ειναι ενα θεμα αλλα δεν μπορο να σου προτηνο τιποτα αλλο

    πρωτεινη 3 για καθε κιλο απαχης μυικης σου μαζας λιπος πρεπει να ειναι 23-28% της συνολικης σου ληψης τον θερμιδων στο περιπου μπορω να σου πω 1 για καθε κιλο απαχης μυικης σου μαζας αλλα εινα ι στο περιπου
    υδατανθρακας πολυ χαμηλα σχετικα για το βαρος σου 115-180 γραμ την ημερα
    παντως νομιζω θελεις ανω τον 2500 θερμιδες για να συντηρησε καλα θα κανεις να μαθεις να μετρας τα φαγητα σου εχει στικυ τοπικ στην διατροφη με 6 θερμιδομετριτες μαθε να μετρας ποσοτητες

    καλη τυχη
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-07-08 22:36 #10
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Άλλοι τρόποι προσδιορισμού θερμίδων

    Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν και άλλοι μέθοδοι προσδιορισμού των θερμιδικών αναγκών. Όπως έγραψα, είναι προτιμότερο να γνωρίζουμε εμπειρικά τον αριθμό θερμίδων που χρειαζόμαστε για συντήρηση, αλλά επειδή αυτό δεν είναι το απλούστερο πράγμα στον κόσμο, υπάρχουν κάποιες μαθηματικές φόρμουλες που μας βοηθούν σε αυτό. Παρακάτω θα δούμε τις 3 δημοφιλέστερες.

    1η μέθοδος: Η πρώτη και πολύ χοντρική μέθοδος για τον προσδιορισμό των θερμίδων συντήρησης είναι απλά ο πολλαπλασιασμός του βάρους σας σε κιλά με τους ακόλουθους αριθμούς:
    26-31 για σώματα με αργό μεταβολισμό
    32-34 για μέτριο μεταβολισμό
    35-39 αν έχετε γρήγορο μεταβολισμό

    Για παράδειγμα αν είστε 90 κιλά και έχετε μέτριο μεταβολισμό, χρειάζεστε περίπου 90x33=2970, δηλαδή περίπου 3000 θερμίδες ημερησίως για τη συντήρησή σας.
    Η παραπάνω μέθοδος είναι απλά για να μας δώσει μια αίσθηση για τις θερμιδικές μας ανάγκες καθώς δε λαμβάνει υπόψη άλλους σημαντικούς παράγοντες.

    2η μέθοδος: Αυτή η μέθοδος υπολογίζει τον βασικό μεταβολικό ρυθμό BMR (Basal Metabolic Rate) στηριζόμενη στο ύψος, βάρος και την ηλικία σας. Να θυμάστε ότι καταναλώνετε θερμίδες-ενέργεια ανεξάρτητα του τι κάνετε, ακόμη και όταν κοιμάστε.
    Με λίγα λόγια λοιπόν ο BMR είναι ο αριθμός θερμίδων που θα καταναλώνατε αν καθόσασταν όλη μέρα στο κρεβάτι!

    Γυναίκες: 661 + (9.636 x βάρος σε κιλά) + (1.7 x ύψος σε εκατοστά) - (4.7 x ηλικία) = BMR

    Άνδρες: 67 + (13.728 x βάρος σε κιλά) + (5.0 x ύψος σε εκατοστά) - (6.9 x ηλικία)= BMR

    Για παράδειγμα, ένας άνδρας 22 ετών βάρους 90 κιλών με ύψος 1.78 μ έχει τον παρακάτω
    BMR:
    67 + (13.728 x 90) + (5.0 x 178) - (6.9 x 22) = 2040

    Έπειτα υπολογίζουμε το επίπεδο δραστηριότητάς μας από τις παρακάτω τιμές και το πολλαπλασιάζουμε με τον BMR.

    1.2-1.3 = Πολύ ελαφριά καθημερινή δραστηριότητα
    1.5 Μέσο επίπεδο δραστηριότητα
    1.6-1.7 Βαριά δραστηριότητα
    1.8-2.1 Πολύ έντονη καθημερινή δραστηριότητα

    Για τους περισσότερους ανθρώπους που γυμνάζονται με βάρη, κάνουν μια δουλειά γραφείου με λογικές μετακινήσεις μέσα στην ημέρα συνήθως ο πολλαπλασιαστής παίρνει τιμές 1.5-1.6. Άρα λοιπόν ο παραπάνω 22χρονος χρειάζεται περίπου 2040x1.5=3060 θερμίδες συντήρησης.

    3η Μέθοδος: Αυτή ή μέθοδος βασίζεται στη άπαχη μάζα σας (lean body mass) και το επίπεδο δραστηριότητάς σας. Για τον προσδιορισμό της άπαχης μάζας είναι απαραίτητη η μέτρηση του ποσοστού λίπους σας, κάτι το οποίο μπορείτε να κάνετε με διάφορες μεθόδους λιπομέτρησης.



    Ο τρόπος προσδιορισμού της άπαχης μάζας λοιπόν είναι ο εξής:

    1. Μέτρηση του σωματικού σας λίπους. Ας πούμε για παράδειγμα ότι είστε 90 κιλά με 15% λίπος.
    2. Υπολογισμός της άπαχης μάζας. Στο παραπάνω παράδειγμα έχουμε: 90 x 15% = 13.5 κιλά λίπος. Τώρα το αφαιρούμε από το συνολικό βάρος και έχουμε: 90 – 13.5 = 76.5 κιλά άπαχης μάζας
    4. Το επόμενο βήμα είναι ο υπολογισμός του μεταβολισμού σας σε κατάσταση ηρεμίας ή βασικός μεταβολικός ρυθμός (ΒΜR) όπως τον ορίσαμε πιο πάνω. Αυτός δίνεται από τον παρακάτω τύπο: 500 + (22 x άπαχη μάζα) . Στο παράδειγμά μας, 500 + 22 x 76.5 = 2183 θερμίδες BMR.

    Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο πολλαπλασιάσουμε με το συντελεστή δραστηριότητας.
    1.2-1.3 = Πολύ ελαφριά καθημερινή δραστηριότητα
    1.5 Μέσο επίπεδο δραστηριότητα
    1.6-1.7 Βαριά δραστηριότητα
    1.8-2.1 Πολύ έντονη καθημερινή δραστηριότητα

    Στο παράδειγμα λοιπόν, αν επιλέξουμε το συντελεστή 1.5 για μέσο επίπεδο δραστηριότητας έχουμε 2183x1.5=3274 θερμίδες συντήρησης.

    Αυτές είναι 3 από τις πιο συνηθισμένες φόρμουλες προσδιορισμού των θερμίδων συντήρησης. Επαναλαμβάνω ότι προτιμότερη μέθοδος είναι αυτή του μέσου όρου, αλλά για όσους δυσκολεύονται με αυτή, οι φόρμουλες είναι μια καλή βάση για να κάνουν τους υπολογισμούς τους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 11-07-08 19:50 #11
    Προεπιλογή
    Καλησπερα.
    Αποφασισα να κανω καποιες διορθωτικες αλλαγες στο προγραμμα μου. Αν καποιος επιθυμει ελευθερα μπορει να σχολιασει.
    Επισης θελω να ρωτησω σχετικα με ενα πονο που εχω και αν καποιος εμπειρικα μπορει να μου απαντησει.
    Οι αλλαγες που εκανα ειναι οι κατωθι:

    1.Ζεσταμα 5-10 λεπτα αντι 25
    2.Αφαιρεση κοιλιακων απο τις 3 ημερες που κανω βαρη(Δευτερα-Τεταρτη-Παρασκευη).
    3.Προσθηκη αεροβιας-ποδηλατο (πρωινης οσο μπορω) 3 φορες την εβδομαδα (Τριτη-Πεμπτη-Σαββατο ή Κυριακη) διαρκειας 30-45 λεπτων.Σε αυτες τις ημερες εβαλα τις ασκησεις των κοιλιακων που αφαιρεσα απο πιο πανω.
    4.Αποθεραπεια 5-7 λεπτα.

    Αναφορικα με τον πονο τωρα η κατασταση εχει ως εξης.
    Το μυικο πιασιμο (ή αλλιως "συμπαθητικος" πονος) που αισθανομαι την επομενη ημερα εκγυμνασης μιας μυικης ομαδας ειναι ανεκτος και εξασθενει σταδιακα.Δηλαδη το στηθος που γυμναζω Δευτερα θα μου χτυπαει την πορτα την Τριτη αλλα την Τεταρτη θα εχει φυγει.Δεν συμβαινει ομως το ιδιο με τα ποδια.Τα γυμναζω Τεταρτη αλλα ο πονος (γιατι περισσοτερο με πονο μοιαζει ή πολυ εντονο πιασιμο) φευγει κατα το Σαββατο.
    Μηπως το οτι εβαλα αεροβια στο προγραμμα τα κουραζει περισοτερο?
    Οι ασκησεις που κανω για ποδια αναγραφονται παραπανω.

    Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 11-07-08 21:42 #12
    Προεπιλογή
    επειδη οπως ειπες εισαι αγυμναστος ειναι λογικο την πρωτη περιοδο προσαρμογης σου να πιανεσαι για την επομενη ημερα.για τα ποδια το πιθανοτερο ειναι να φταιει οτι εισαι πολλα κιλα και κουραζονται με την αεροβια.προσπαθησε να την ελλατωσεις και εαν εχεις ακομα προβλημα πρεπει να πας στον γιατρο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 11-07-08 23:36 #13
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Ολα κανονικα μην πας σε γιατρους αν δεν τρως κανονικα αυτα που πρεπει δεν περνεις συμπληρωματα πολυ λογικο να πονας μεχρι την επομενη σου προπονηση ειδες που οι χαμηλες θερμιδες δεν κανουν καλο

    Παρε βιταμινη C 2-3 gram την ημερα μοιρασμενα πρωι μεσημερι νυχτα
    Ποτε δεν κανουμε πρωινη αεροβια η αεροβια γενικα την ημερα που εχουμε ποδια
    Καλο θα ηταν η αεροβια να γηνετε τις οφφ μερες για να καταπονησε λιγοτερο αν εχεις φτασει στις 5 μερες αεροβια λογικο ειναι να βαλεις και τις ΟΝ μερες
    Τις οφφ μερες αν εχει παραδειγμα 30 λεπτα καλυτερα ειναι να κανεις 15 λεπτα πρωι + 15 λεπτα την νυχτα απογευμα θα χασεις περισσοτερες θερμιδες
    Ολα καλα εως τωρα φτιαξε και την διατροφη σου και θα νιωσεις την διαφορα απο θεμα πιασηματος κουρασης κτλ
    οι υδατανθρακες σε μια γραμμωση καλυτερα να κοινουντε σε ωρες προπονετικες πριν και μετα και στο πρωινο τις υπολοιπες ωρες απο σαλατες περιπου το 5% της ημερασιας ληψης απο σαλατες
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 12-07-08 11:15 #14
    Προεπιλογή
    Καλημερα.
    Σας ευχαρισω για τις απαντήσεις.
    Προκύπτουν πάλι όμως κανα δυο ερωτήματα.RUHL εάν σπάσω την αερόβια (τις ημέρες που δεν κάνω βάρη) σε δυο 20λεπτα,ένα πρωί και ένα απόγευμα θα κάψω λίπος και θερμίδες σε ίδιο ποσοστό αν θα την έκανα σερι?
    Η δευτερη ερωτηση εχει να κανει με τους υδατανθρακες.Αριθμητικα ποσα γραμμαρια ειναι ιδανικα ημερησιως και αν υπαρχει καποια πραξη υπολογισμου βαση κιλων σωματικου βαρους.
    Τελος θελω να πω οτι ειμαι.......απελπισμενος..Προσαπθω να φτασω τις 2500-2800 θερμιδες χωρις να γεμισω λιπος και δεν τα καταφερνω.Τον στοχο μου στις πρωτεινες τον πιανω αλλα μετα βιας αγγιζω τις 2200 θερμιδες και τρωω να πω οτι δεν τρωω.Εφτιαξα και ενα προγραμμα σε μορφη excel οπου αυτοματα αθροίζεται το συνολο πρωτεινων-θερμιδων-υδατανθρακων-λιπους και ετσι παρακολουθω την θρεπτικη αξια των τροφων.
    Πάντως ειναι γεγονός πως το πρόβλημα εστιάζεται αυστηρά και μόνο στα πόδια .Χθες έκανα πλάτη - τρικέφαλους και σήμερα είμαι μια χαρά.
    Σας ευχαριστώ για την υποστήριξη και πάλι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 12-07-08 12:45 #15
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Οι υδατατανθρακες δεν ειναι κατι το στανταρ.Εγω μπορει να λιπωνω με 200 π.χ.,ενω αλλος να μην βλεπει καθολου λιπος με 500.Βλεπεις και κανεις.

    Alex αυτο για τη σπαστη αεροβια το λες για να μην "συνηθισει" ο οργανισμος στην μιση ωρα που γινεται συνεχομενα για παραδειγμα? Δηλαδη εννοω ειναι σαν να τον "ξαφνιαζεις" με τα 15+15?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 24 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία