Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 55
  1. 01-08-08 22:23 #1
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή Κάλιο - Potassium
    στα συμπληρωματα διατροφης που ρωτησα δεν υπαρχη να παρω καλιο. στο φαρμακειο μου απαντησαν οτι δεν ξερουν απο ποιο προιον μπορω να το παρω και πως θα πρεπει να ρωτησω καποιο γιατρο. ξερει κανεις απο που (ποιο προιον )μπορω να παρω καλιο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-08-08 22:38 #2
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Eγω πηρα αλλα το μετανιωσα δεν καθοταν καλα στο στομαχι μου potasium λεγεται στα αγγλικα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-08-08 22:59 #3
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    δηλαδη? ηταν βαρη η σε πονεσε το στομαχι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-08-08 23:36 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    στο φαρμακείο σίγουρα θα υπάρχει ίσως να μην το δίνουν χωρίς συνταγή γιατί δημιουργεί υπερκαλιαιμία και δεν χρειάζετε σε μεγάλη ποσότητα .
    παλιά τουλάχιστον υπήρχε στα φαρμακεία τώρα πρέπει σαν χλωριούχο κάλιο ,σαν συμπλήρωμα δεν νομίζω γιατί σε μεγάλες δόσεις υπάρχει πρόβλημα αν κάποιος παίρνει ηλεκτρολύτες δεν νομίζω να έχει πρόβλημα και διατροφή πλουσια σε φρούτα και λαχανικα ειδικά ροδάκινα μπανάνες .
    εκτός αν σε εξετάσεις αιματολογικές παρατηρηθεί έλειψη σε κάλιο αλιώς δεν χρειάζετε μπορει να είναι βασικό για το φόρτωμα των μυών αλλά εγώ που δοκίμασα παλια και τόσα χρόνια δεν παίρνω δεν είδα διαφορά .
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-08-08 23:39 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    το παίρνουν συχνά στους αγώνες στο φόρτωμα αλλά αν κάποιος παίρνει αλντακτον επειδή αυτό δημιουργει υπερκαλιαιμία θέλει προσοχή στη δοσολογία λίγο η και καθόλου γιατί αυτό αν και ηπιο διουριτικό το ανεβάζει πολύ.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-08-08 23:45 #6
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    με την χρεισει του λασιξ πεφτει το καλιο και οι ηλεκτρολυτες γιαυτο θελω να παρα κατι που να μου ανεβασει λιγο το καλιο. η φαρμακοποιος αυτη θα μου εδινε σιγουρα αλλα δεν ηξερε τι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-08-08 00:41 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    αχρηστο πράμα το λασίχ αδειάζει και τούς μυς και το πολύ όποιος το πάρει για μια μέρα και θέλει νερό για να δουλέψει έχω δει άτομα να παίρνουν λασιχ και να μην πίνουν νερο παρά μόνο μισό ποτηράκι με τραγικά αποτελέσματα σουφρώνουν και οι μύς τό καλύτερο είναι να πετύχεις γράμωση χωρίς διουρητικό δεν θα πώ για μένα γιατί μπορεί να πει κάποιος οτι με βοηθάει το σκαρί στη γράμωση αλλά για τον αργυράκη που στην καλύτερη φόρμα του πέρυση δεν πήρε διουριτικό και ήταν ο πιό γραμωμένος και πιό ενεργητικός αθλητής .
    στο φαρμακείο υπάρχει το κάλιο σαν χλωριούχο κάλιο αναβράζον παλιά υπήρχε και σε ταμπλέτες των 500mg. και εκείνο που χρειάζετε με το λασιχ είναι και το μαγνήσιο αλλά και πάλι αποψή μου είναι λάθος να προσπαθείς να διώξεις νερα με λασιχ το 89 κάποιος έχασε γύρω στα 6 κιλά με λασιχ απο πανελλήνιο σε πανευρωπαικό και παλι αγραμωτος ήταν και φλατ.μια παρόμια περίπτωση το 97 καποιος απο το πανελλήνιο στο παγκόσμιο δεν θυμάμε πόσα έχασε με διουρητικό εμφανώς ταλαιπωρημένος στο πρόσωπο που έλεγες θα είναι φέτες αλλά σωματικά ήταν φλατ και θαμπός και κάποιοι που πραγματικά έδιωξαν νερά απο το δέρμα και ήταν ξεροί δεν τους έμειναν μύς είχαν γίνει σκελετορ.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-08-08 00:49 #8
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    συμφωνω απολυτα μαζι σου. το πειρα για δυο μερες απο ενα χαπι αλλα οχι για να γραμωσω. για αλλο τελιος διαφορετικο λογο. ομωσ μου ερηξε μαλον καλιο και ηλεκτρολητες, γιατι ενιωθα χωμα. ρακος. με αναγουλες και ζαλαδες, με συνεπεια να μην μπορω να κανω γυμναστικη. τωρα πρεπει να επανελθω το γρηγοροτερο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 02-08-08 00:51 #9
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    ασε που το κλεινει ο τασος το γυμνα για ανακενηση απο της 10 ως της 30. αρα 20 μερες χωρεις γυμναστικη. πικρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 02-08-08 13:59 #10
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis64
    ασε που το κλεινει ο τασος το γυμνα για ανακενηση απο της 10 ως της 30. αρα 20 μερες χωρεις γυμναστικη. πικρα.
    τι θα κανει μηπως θα το ξαναχτησει απο την αρχη το γυμναστηριο 20 μερες μαλον διακοπες θα πηγε


    στο θεμα μας

    δηλαδη? ηταν βαρη η σε πονεσε το στομαχι?
    Στην αρχη δεν το παρατηρησα επερνα περιπου 300 η 400 μγ πριν τον υπνο καθε μερα μου πονουσε λιγο το στομαχι μερικες μερες δεν εδωσα σημασια δεν ηξερα οτι τα κανει το καλιο αυτο . Μετα συνεχησα να περνω και ο πονος πια ηταν καθε μερα ολη μερα απο λιγο και ημουν χαλια και αρχησα να βγαζω τροφες και την καφεινη τελικα αρχησα να το ψαχνω ον λινε και σε ενα διαφημιστικο συμπληρωματος ειδα στην περιγραφη το συμπληρωμα μας δεν περιεχει καλιο που σας δημιουργει προβληματα στο στομαχι αυτο ηταν εκοψα το καλιο και εβαλα για σηγουρια να δω οτι δεν ηταν απο τον καφε 600μγ καφεινης ανα μερα σε 3 δοσεις και παλι ημουν μια χαρα

    Τι το θελες το λασιξ απο τα υσχοροτερα διουρητικα ειναι και δεν αξηζει ενω πρεπει να προσεχεις γιατι μεχρι και θανατο φτανεις απο τις κραμπες(και η καρδια μυεις ειναι αν παθει κραμπα )

    Παρε φυσικα διουρητικα(χορτα ριζες φυτα) αν θες να χασεις νερα κοιτα στο ιντερνετ της Now to water out εχει ενα πολυ καλο μοιγμα απο φυσικα διουρητικα

    Ναι παρε και μαγνησιο μαζι παρε και καλιο αλλα να προσεχεις για το στομαχι

    Να ξερεις 1 σκουπ πρωτεινης εχει περιπου 250 μγ καλιο
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 02-08-08 15:04 #11
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    οκ ευχαριστω. ενα μικροπροβληματακι με πετρα ειχα αλλα τωρα ολα οκ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 09-08-08 23:21 #12
    Προεπιλογή
    η καλύτερη μορφή καλίου είναι το ασπαρτικό κάλιο. Όσα mg κάλιο παίρνεις άλλα τόσα mg ασπαρτικό μαγνήσιο θα παίρνεις για να το ισορροπείς. Προσωπικά σε ηλεκτρολύτες έχω πάρει ενέσιμο ασπαρτικό κάλιο και ασπαρτικό μαγνήσιο , χωρίς κανένα πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι πως είναι αρκετά δύσκολο να παίξεις με τους ηλεκτρολύτες και να τους ισορροπήσεις , ακόμα και γιατρός να είσαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 10-08-08 19:56 #13
    Προεπιλογή
    φίλε isis παρατηρώ ότι όλα τα συμπληρώματα σου σε ενέσεις τα παίρνεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 10-08-08 19:59 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nEEd4wEEd
    φίλε isis παρατηρώ ότι όλα τα συμπληρώματα σου σε ενέσεις τα παίρνεις
    άστε να πάνε , πρέπει να τη κόψω αυτή τη συνήθεια , πονάει!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 10-08-08 20:01 #15
    Προεπιλογή
    εγώ πάλι είμαι φλώρος και τις φοβάμαι
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία