Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 12 από 12
  1. 27-11-11 16:39 #1
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή Πρόγραμμα προπόνησης μετα απο αποχή!
    Χαίρετε όλοι!

    Εχω λείψει αρκετο καιρο απο το φορουμ, λογο επαγγελματικών υποχρεώσεων αλλά και διαφόρων άλλων δυσκολιών! Κυρίως όμως επειδή είχα αποχή απο το άθλημα για ένα χρόνο πλέον, λόγω τραυματισμού!

    Ο λόγος που ανοίγω το thread λοιπον είναι για να συζητήσουμε διάφορες προτάσεις για πρόγραμμα προπόνησης μετα απο τέτοια αποχή. Δυστυχώς μετακόμισα και άλλαξα και γυμναστήριο και ακομα δεν υπάρχει σχέση εμπιστοσύνης με τους γυμναστες εκει ωστε να θεωρήσω τις συμβουλες αξιόπιστες. Θέλω να ξεκινήσω σιγα σιγά, σκέφτομαι κυκλικό πρόγραμμα στην αρχή για μια εβδομάδα περίπου. Η διατροφή που θα ακολουθήσω θα είναι υπερθερμιδική...

    Να υπενθυμίσω σε όσους δε γνωρίζουν ή δε θυμούνται πως ο τραυματισμός ήταν στον ώμο, πλέον με έχει αφήσει με μια ελαφρια τενοντίτιδα. Ο γιατρός με διαβεβαίωσε πως μπορω να προπονούμαι πλέον χωρις κανένα πρόβλημα.

    Παρακαλώ προτείνετε ήπια προγράματα κυρίως με ασκήσεις που δε ζωρίζουν ιδιαίτερα τον ώμο...Εννοείται πως το πρόγραμμα των όμων θα είναι αρκετα χαλαρό στην αρχη...
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-11-11 16:46 #2
    The Blacksmith
    Το avatar του χρήστη Tasos Green

    Εγγραφή
    10-05-2010
    Περ.
    Kepler 22-b
    Μηνύματα
    3.465
    Προεπιλογή
    ενεργός και παλι δηλαδή...

    επειδη εχεις αρκετο χρονο αποχής αυτο που θα πρότεινα εγω ειναι αυτο που ειπες και εσυ, δηλαδή κυκλικό πρόγραμμα αλα οχι για μια εβδομαδα.

    τράβηξε το ως και μηνα να γινει καλη προσαρμογή... κανε βασικές μονο να ανέβεις σιγα σιγα σε φυσική κατάσταση...
    Sometimes you have to pretend the fool, to fool the fool that takes you for fool !
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-11-11 17:04 #3
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Tasos Green Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενεργός και παλι δηλαδή...

    επειδη εχεις αρκετο χρονο αποχής αυτο που θα πρότεινα εγω ειναι αυτο που ειπες και εσυ, δηλαδή κυκλικό πρόγραμμα αλα οχι για μια εβδομαδα.

    τράβηξε το ως και μηνα να γινει καλη προσαρμογή... κανε βασικές μονο να ανέβεις σιγα σιγα σε φυσική κατάσταση...
    Ετσι λέω! Ελπίζω να μην έχουμε κανενα απροοπτω πάλι γιατι με πήρε απο κάτω τόσο καιρό και έπεσα πολυ!

    Λες να το πάω όλο το μήνα ε? Τι ασκήσεις προτείνεις?

    Ελεγα

    Στήθος: πιέσεις στον οριζόντιο(με μπάρα, λιγα κιλα ισα να γίνεται η κίνηση), ή/και πεκ ντεκ(αν και δε ξέρω πως θα πάει γιατι θέλω να αποφύγω να απομονώσω το κάθε χέρι προτιμώ να τα δουλευω συλλογικά)
    Πλάτη: Εμπροσθολαίμιες/οπισθολαίμιες ή/και κοπηλατική στην τροχαλία
    Ώμους: Εδω θα δω τι δε με ενοχλεί στην αρχή με ελάχιστα κιλά πιθανότατα πιέσεις στο μηχάνημα
    Τρικέφαλα: Εκτάσεις στην τροχαλία
    Δικέφαλα: Κάμψεις δικεφάλων, μάλλον με μπάρα
    Πόδια: Τετρακέφαλους, μηριαίους δικέφαλους, γλουτούς (ναι στο μηχάνημα που κάνουν οι γυναίκες ) προσαγωγούς, γάμπες.
    Κοιλιακούς: Ροκανίσματα άνω, κάτω, πλάγιους

    Και τέλος 20' διαδρομο ή ελλειπτικό καλύτερα... περίπου στο 60-65%

    Κάπως έτσι το σκεφτόμουν...
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-11-11 17:08 #4
    Το avatar του χρήστη johny_8

    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περ.
    ΘΕΣΣ/ΕΒΡΟΣ
    Μηνύματα
    606
    Προεπιλογή
    Καταρχην φιλε καλο ξεκινημα κ με συνεση γ να γιανεις,Οπως ειπωθηκε κυκλικο στην αρχη.Καλυτερα να χρησιμοποιεις μηχανηματα οπου η κινησης ειναι σαφως πιο ελεγχομενη.Απο εκει κ περα δεν ειμαι γιατρος αλλα ισως βοηθαει στην αρχη να κάνεις ασκησης προθερμανης γ τ ωμους ιντερναλ εξτερναλ ροτατιον γ ζεσταμα με ελαχιστο βάρος για προληψη.Τωρα στην πορεια αν δεις οτι σε ενοχλουν κάποιες ασκησεις αλλαξε τες με αλλες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-11-11 17:18 #5
    The Blacksmith
    Το avatar του χρήστη Tasos Green

    Εγγραφή
    10-05-2010
    Περ.
    Kepler 22-b
    Μηνύματα
    3.465
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ramrod Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι λέω! Ελπίζω να μην έχουμε κανενα απροοπτω πάλι γιατι με πήρε απο κάτω τόσο καιρό και έπεσα πολυ!

    Λες να το πάω όλο το μήνα ε? Τι ασκήσεις προτείνεις?

    Ελεγα

    Στήθος: πιέσεις στον οριζόντιο(με μπάρα, λιγα κιλα ισα να γίνεται η κίνηση), ή/και πεκ ντεκ(αν και δε ξέρω πως θα πάει γιατι θέλω να αποφύγω να απομονώσω το κάθε χέρι προτιμώ να τα δουλευω συλλογικά)
    Πλάτη: Εμπροσθολαίμιες/οπισθολαίμιες ή/και κοπηλατική στην τροχαλία
    Ώμους: Εδω θα δω τι δε με ενοχλεί στην αρχή με ελάχιστα κιλά πιθανότατα πιέσεις στο μηχάνημα
    Τρικέφαλα: Εκτάσεις στην τροχαλία
    Δικέφαλα: Κάμψεις δικεφάλων, μάλλον με μπάρα
    Πόδια: Τετρακέφαλους, μηριαίους δικέφαλους, γλουτούς (ναι στο μηχάνημα που κάνουν οι γυναίκες ) προσαγωγούς, γάμπες.
    Κοιλιακούς: Ροκανίσματα άνω, κάτω, πλάγιους

    Και τέλος 20' διαδρομο ή ελλειπτικό καλύτερα... περίπου στο 60-65%

    Κάπως έτσι το σκεφτόμουν...
    μπορεις να το κανεις και ετσι αν θελεις.... εγω αυτο που κανω μετα απο αποχη συνηθως ειναι το εξης:

    2 βασικές στήθος(πχ επικλινή/οριζόντιο)
    2 ασκήσεις πλάτη (πχ εμπροσθολαίμιες/ κωπηλατική)
    2 ασκήσεις ποδιά (πχ squat / πρεσα)

    4αρια σετ με κιλα τοσα οσα να βγαινουν 10-12 επαναλήψεις και σταδιακα αναβαζεις λιγο..

    δηλαδη καθολου απομονωτικές.... μονο σύνθετες και σε καθε προπονηση μπορεις να αλαζεις τις ασκησεις... και πολυ καλες διατάσεις..
    Sometimes you have to pretend the fool, to fool the fool that takes you for fool !
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-11-11 17:25 #6
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Tasos Green Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεις να το κανεις και ετσι αν θελεις.... εγω αυτο που κανω μετα απο αποχη συνηθως ειναι το εξης:

    2 βασικές στήθος(πχ επικλινή/οριζόντιο)
    2 ασκήσεις πλάτη (πχ εμπροσθολαίμιες/ κωπηλατική)
    2 ασκήσεις ποδιά (πχ squat / πρεσα)

    4αρια σετ με κιλα τοσα οσα να βγαινουν 10-12 επαναλήψεις και σταδιακα αναβαζεις λιγο..

    δηλαδη καθολου απομονωτικές.... μονο σύνθετες και σε καθε προπονηση μπορεις να αλαζεις τις ασκησεις... και πολυ καλες διατάσεις..
    Για στηθος πλάτη συμφωνώ, τα πόδια είναι πολυ δυνατές οι ασκήσεις αυτές μετα απο τέτοια αποχή. Απο τον άλλο μήνα, καλα να είμαστε!

    Χέρια δε παίζεις στο κυκλικό? Απλά σκέφτομαι ότι έμμεσα απο τις μεγαλες ομάδες δε θα γυμναστούν αφου θα είμαι πολυ χαμηλά ήδη σε εκείνες σε προσπάθεια.

    Συνήθως 10αρια σε τετοιες περιπτώσεις, αλλα τωρα μάλλον θα παω και σε 12αρια για πιο σίγουρα!
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-11-11 17:34 #7
    The Blacksmith
    Το avatar του χρήστη Tasos Green

    Εγγραφή
    10-05-2010
    Περ.
    Kepler 22-b
    Μηνύματα
    3.465
    Προεπιλογή
    κοιτα στα ποδια δεν ειναι απαραίτητο να κανεις κιλα δεν ειναι ο σκοπος αυτος... απλα σαν συνθετη ασκηση ειναι πιο καλη για ξεκίνημα κερδιζεις περισοτερα οταν σε 2 ασκησεις κανεις σύνθετες αντι για απομονωτικές.

    χερια δεν κανω γιατι ουτος η αλος απο στηθος/πλατη γυμναζοντε και αυτα μια χαρα για αρχη... αν θελεις ομως να κανεις και καμια απομονωτική κανε... ορεξη να εχεις...

    βασικα οπως νιωθεις εσυ κανε το κυκλικο σου... απλα προτείνω κατι για να γλυτώνεις χρονο και να προσαρμοστείς γρηγορότερα...
    Sometimes you have to pretend the fool, to fool the fool that takes you for fool !
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-11-11 22:38 #8
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Tasos Green Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοιτα στα ποδια δεν ειναι απαραίτητο να κανεις κιλα δεν ειναι ο σκοπος αυτος... απλα σαν συνθετη ασκηση ειναι πιο καλη για ξεκίνημα κερδιζεις περισοτερα οταν σε 2 ασκησεις κανεις σύνθετες αντι για απομονωτικές.

    χερια δεν κανω γιατι ουτος η αλος απο στηθος/πλατη γυμναζοντε και αυτα μια χαρα για αρχη... αν θελεις ομως να κανεις και καμια απομονωτική κανε... ορεξη να εχεις...

    βασικα οπως νιωθεις εσυ κανε το κυκλικο σου... απλα προτείνω κατι για να γλυτώνεις χρονο και να προσαρμοστείς γρηγορότερα...
    Ναι, απόψεις ανταλλάσουμε, δεν είναι τίποτα απολυτο. Απλα με τα κιλα που σκοπευω να κανω πλατη, στηθος δε προκειται να πιασει χερια...αλλα είδωμεν!

    Απο όρεξη άλλο τίποτα!
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-11-11 22:50 #9
    Προεπιλογή
    Kαλη επανενταξη στο χωρο μας
    Γιατι δεν ανεβαζεις και μερικες φωτογραφιες, πιθανον οχι εγω, αλλα Τα υπολοιπα μελη, αν δεν σε Ξερουν φυσικα, ισως σχηματισουν καλυτερη αποψη
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 28-11-11 00:12 #10
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    δημητρη καλως ηρθες ξανα απο τα παλια λημερια!ορεξη να εχεις και ολα παλι θα τα κανεις...

    αυτο που θα σου πω ειναι ξεκινα κυκλικο για οσο καιρο νιωσεις οτι το χρειαζεσαι με ελαχιστο αιρθμο προπονησεων τις 2 εβδομαδες...ελαχιστο...

    μετα απο ακσησεις οτιδηποτε επηρεαζει πολυ ωμο θα το εβγαζα και θα δουλευα καθαρα αποκατασταση η οποια θα σε πιασει παρα πολυ καλα...

    λογικα ο φυσικοθεραπευτης σου σου εχει πει,αν δεν σου εχει πει ρωτησε τον...αν δεν σου πει και παλι πες μου εδω και θα σου πουμε εμεις...

    γενικα πολλες διατασεις...καλο φαγητο να αριχσεις να ανεβαινεις και μην φοβασαι στα κιλα με τις ασκησεις που δεν επηρεαζουν ωμο...

    και παλι ολα σιγα σιγα θα τα φτιαξεις οπως τα εχεις στο μυαλο σου
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 28-11-11 09:48 #11
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    δημητρη καλως ηρθες ξανα απο τα παλια λημερια!ορεξη να εχεις και ολα παλι θα τα κανεις...

    αυτο που θα σου πω ειναι ξεκινα κυκλικο για οσο καιρο νιωσεις οτι το χρειαζεσαι με ελαχιστο αιρθμο προπονησεων τις 2 εβδομαδες...ελαχιστο...

    μετα απο ακσησεις οτιδηποτε επηρεαζει πολυ ωμο θα το εβγαζα και θα δουλευα καθαρα αποκατασταση η οποια θα σε πιασει παρα πολυ καλα...

    λογικα ο φυσικοθεραπευτης σου σου εχει πει,αν δεν σου εχει πει ρωτησε τον...αν δεν σου πει και παλι πες μου εδω και θα σου πουμε εμεις...

    γενικα πολλες διατασεις...καλο φαγητο να αριχσεις να ανεβαινεις και μην φοβασαι στα κιλα με τις ασκησεις που δεν επηρεαζουν ωμο...

    και παλι ολα σιγα σιγα θα τα φτιαξεις οπως τα εχεις στο μυαλο σου
    Σ' ευχαριστώ πολυ Ελένη! Για τις ασκήσεις μου είχε πει ο αθλιατρος που πήγαινα ποιες να αποφεύγω, δεν ήταν πολλες όμως, εκτος βέβαια απο τώτα που είναι αρχή εννοείται. Οποιαδήποτε συμβουλη όμως πάνω στις ασκήσεις είναι ευπρόσδεκτη.

    Και με τις διατάσεις θα ήθελα λίγη βοήθεια...δε θυμαμαι για όλους τους μυες!
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 15-08-12 04:17 #12
    Προεπιλογή
    Εχουμε παει διακοπες και δεν παμε προπονηση για μια εβδομαδα ή κανουμε off καποιες μερες για ξεκουραση πχ 10.
    Τι προγραμμα προπονηση ακολουθουμε στη συνεχεια;
    Ειχα διαβασει πως οταν παμε off 5 μερες απο προπονηση το σωμα μας ξεκουραζετε αρκετα και ετσι στην επομενη προπονηση που θα παμε θα τα δωσουμε ολα επειδη ειμαστε φρεσκοι. Αλλοι λενε πως πρωτα πρεπει να κανουμε ενα κυκλικο προγραμμα λογω αποχης και μετα να ανεβουμε σιγα σιγα σε κιλα.
    Απάντηση με παράθεση