Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. 12-10-12 20:47 #1
    Προεπιλογή Αυξημενο CPK και ουρικο οξυ
    Καλησπερα παιδια ειμαι 18 ετων και αθλουμαι πριν λιγες μερες εκανα εξετασεις αιματολογικες και μου βρηκαν αυξημενο CPK οπως και λιγο αυξημενο ουρικο οξυ συγκεκριμενα 7.2 ενω το οριο ειναι 7. Το CPK μου ειναι 728 U/I ενω το φυσιολογικο ειναι κατω των 170 U/I. Καμια γνωμη ή βοηθεια? Γνωρίζω οτι ειναι λογικο να ειναι αυξημενο λογω της προπονησης αλλα δεν ειναι αρκετα υψηλο? Κανω μονο muay thai οχι γυμναστηριο
    Σας ευχαριστω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-10-12 20:50 #2
    Προεπιλογή


    επειδη ειχα κ γω υψηλο ουρικο οξυ καταφερα κ το εριξα πολυ με διατροφη .....συνεχιζοντας παντα την προπονηση...απο διατροφη τρως πολλα απο αυτα που το ανεβαζουν?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-10-12 20:56 #3
    Προεπιλογή
    καμια σχεση λογω της απαιτητικής προπόνησης ολο το χειμωνα εκανα διατροφη και τα μονα υγρα που επινα ηταν γαλα και νερο αλλα γενικα δεν πινω μονο το καλοκαιρι εκανα καποιες παρασπονδιες αλλα τπτ σημαντικο τωρα μπαινω παλι σε προπονησεις και ειμαι παλι σε διατροφη
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-10-12 21:01 #4
    Προεπιλογή
    ο γιατρος σου τι σου ειπε για να κατεβει?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-10-12 21:05 #5
    Προεπιλογή
    κοιταξε για το ουρικο οξυ δεν ανεφερε κατι απλα εγω εκανα τις εξετασεις λογω του οτι ο δερματολογος μου μου συστησε να παρω αγωγη με χαπια για τιν ακμη και το μονο που εθηξε ειναι τ θεμα της κρεατινινης και ειπε οτι πρεπει να σταματησω την προπονηση κατα τη διαρκεια της αγωγης. απλα θελω να μαθω περισσοτερα πραγματα και να αποκομησω γνωμες απο ισως πασχοντες
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 12-10-12 21:18 #6
    Προεπιλογή
    εγω ειχα πανω απο τη φυσιολογικη τιμη για γυναικες ..κ το εριξα στο 3,4 ....
    μου ειχε πει να κοψω λιπαρα κρεατα,λιπαρα γλυκα, αλλαντικα, οχι πολλους ξηρους καρπους ποσοτητες, οχι πολλα θαλασσινα οστρακοειδη .
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-10-12 21:23 #7
    Προεπιλογή
    εγω θα παω σε ειδικο γιατρο απλα το εγραψα για να μαζψω γνωμες... δεν χανω τπτ παντως οποιος αλλος σχετικος με το θεμα ασ ριξει τα φωτα του. Ισως το ουρικο προκαλειται απο το υψηλο CPK φιλη, δεν ξερω τι αλλο να πω και απο συμπληρωματα επαιρνα το χειμωνα λιγη πρωτεινη του gaspari αλλα οχι υπερβολες και οχι σε καθημερινη βαση
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 12-10-12 21:26 #8
    Προεπιλογή
    κι εγω παιρνω πρωτεινη τους τελευταιους 6 μηνες σε καθημερινη βαση ....αλλα σου λεω σε εμενα δουλεψαν τροποποιησεις στη διατροφη ...συζητησε το και με το γιατρο σου εγω ειχα παρει γνωμη 2 γιατρων κ 2 γιατροι ειδαν κ τις τωρινες εξετασεις
    ευχομαι καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου (και να κατεβει και το ουρικο ! )
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 12-10-12 21:32 #9
    Προεπιλογή
    αχαχ ευχαριστω ρε και βεβαια θα παω γνωμ ιατρου ειμαστε 18 χρονων ερείπια βλεπεις... ατιμη κοινωνια εχαριστω πολυ παντως για την βοηθεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 16-09-15 12:47 #10
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Ελάττωσε το κόκκινο κρέας και το κυνήγι,καθότι τα παράγωγα των πουρίνων μεταβολίζονται σε ουρικό οξύ.Το ουρικό οξύ αποτελεί δείκτη μεταβολισμού της νεφρικής λειτουργίας.Όταν είναι ανεβασμένο,δοκιμάζεται τόσο το νεφρικό σπείραμα,όσο και τα νεφρικά σωληνάρια.Επίσης η παραγόμενη μυοσφαιρίνη είναι τοξική για το νεφρικό σπείραμα και ενδέχεται να ανεβάζει την απόλυτη τιμή κρεατινίνης ορού.
    Απάντηση με παράθεση