Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 30-04-11 03:28 #1
    Προεπιλογή Προπονηση με βαρη , αεροβια , διατροφη !!
    Καλησπερα παιδια , θα ηθελα να σας αναφερω το προγραμμα εκγυμνασης/διατροφης μου προκειμενου να "κοψω", οποιαδηποτε παρατηρηση/διορθωση ευπροσδεκτη (αλλωστε αυτο ειναι και ο σκοπος μου)
    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
    4 φορες βαρη , 3 αεροβιο.
    Αεροβια κανω τις μερες που δεν κανω βαρη , περιπου 30 λεπτα με 1 ωρα , σε μετρια προς υψηλη ενταση περιπου 60-70% ΜΚΣ.(συνηθως ομως οχι το πρωι νυστικος, αλλα το απογευματακι) , ειναι πολυ μεγαλη αυτη η διαφορα? (επειδη το πρωι δυσκολευομαι πολυ να το τηρισω??
    Οσον αφορα τα βαρη , 4 φορες την εβδομαδα , εχω κανει split ως εξης :
    1η μερα : Στηθος
    2η μερα : Πλατη
    3η μερα: Αεροβια
    4η μερα: Ομους
    5η μερα:Ποδια
    6η-7η μερα: Αεροβια
    Επειδη ο κυκλος μου απαιτει 5 προπονησεις για να περιλαβει και χερια , καποιες φορες τα κανω στη θεση των ομων η των ποδιων.
    Το προγραμμα μου περιλαμβανει περιπου 4-5 ασκησεις σε καθε ομαδα μυικη , με 4 σετακια η καθε ασκηση . Επισης προσπαθω αυτο τον καιρο με χρονομετρο να μην υπερβενουν τα διαλειμματα μου τα 30sec αναμεσα στα set και τα 2 min αναμεσα στις ασκησεις, ενω παραλληλα οι επαναληψεις μου ειναι 12-15 ετσι ωστε να μην αντεχω παραπανω . (εχω πεσει πολυ ομως στα κιλα που σηκωνω με βαση αυτο το συστημα.)
    Αυτο το συστημα θα με βοηθησει να διατηρησω τους μυς μου ενω παραλληλα να χασω λιπος???
    Τελος οσον αφορα τη διατροφη περιλαμβανει τα εξης:
    Πρωινο : quaker πρωτεινη whey (35γρ)+multivit+glutamine
    Δεκατιανο : Πρωτεινη-Υδατανθρακας-λιγη σαλατα εποχης
    Μεσημεριανο : Πρωτεινη-Υδατανθρακας-λιγη σαλατα εποχης
    Προ-προπονητικο: Ξυνομηλο-νιτρικο
    Μεταπροπονητικο: Υγρα αμινοξεα
    Μεταπροπονητικο2: Εντος μιας ωρας φαγητο το οποιο περιεχει μονο πρωτεινη
    Βραδυνο: Καζεινη ειτε απο γιαουρτι 2% , ειτε απο αμινοπεπτιδια η αν πειναω πολυ πρωτεινικο γευμα.
    (τα πρωτεινικα μου γευματα αποτελουνται η απο whey , η απο κοτοπουλο/ψαρι και μοσχαρι 1 φορα την εβδομαδα , σε ποσοτητες ωστε να λαμβανω 30-35γρ πρωτεινης στο γευμα, ενω οι υδατανθρακες προσπαθω να εινια χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη και ειναι συνηθως ρυζι-μαυρα μακαρονια-πατατα-γλυκοπατατα)
    Ακουω γνωμες..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bb-er : 30-04-11 στις 03:33
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-04-11 16:46 #2
    Προεπιλογή
    τοσο κακο προγραμμα που απαξιειτε?? χαχαχα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-05-11 06:47 #3
    Προεπιλογή
    προκειμένου να "κοψω", ?????
    εννοείς να κάψω λίπος όπως λέμε ή είναι αργκό το κοψω δηλ όπως λέμε να φετιασω.
    γενικά νομίζω πως είσαι σε καλό δρόμο εάν κ δεν αναφέρεις ύψος βάρος ηλικία.
    τα χεριά που δεν τα έχεις στο πρόγραμμα αντί να τα βάζεις στην θέση των ώμων ή τν ποδιών, μπορείς να τα βάλεις σαν split στήθος - δικέφαλα, ώμους - τρικέφαλα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aprosektos : 01-05-11 στις 06:49
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-05-11 15:19 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aprosektos Εμφάνιση μηνυμάτων
    προκειμένου να "κοψω", ?????
    εννοείς να κάψω λίπος όπως λέμε ή είναι αργκό το κοψω δηλ όπως λέμε να φετιασω.
    γενικά νομίζω πως είσαι σε καλό δρόμο εάν κ δεν αναφέρεις ύψος βάρος ηλικία.
    τα χεριά που δεν τα έχεις στο πρόγραμμα αντί να τα βάζεις στην θέση των ώμων ή τν ποδιών, μπορείς να τα βάλεις σαν split στήθος - δικέφαλα, ώμους - τρικέφαλα
    ναι ο χαρακτηρισμός κόβω, αναφέρεται στο χάσιμο λίπους. Όντως ειναι στην αργκο, θα την ακούσεις μόνο στα πιο hardcore σιδεραδικα, και εκεί μόνο απο τους πιο ψαγμενους θαμώνες. Τα χέρια κ εγώ σκέφτομαι να τα σπλιταρω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-05-11 19:47 #5
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bb-er Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδια , θα ηθελα να σας αναφερω το προγραμμα εκγυμνασης/διατροφης μου προκειμενου να "κοψω", οποιαδηποτε παρατηρηση/διορθωση ευπροσδεκτη (αλλωστε αυτο ειναι και ο σκοπος μου)
    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
    4 φορες βαρη , 3 αεροβιο.
    Αεροβια κανω τις μερες που δεν κανω βαρη , περιπου 30 λεπτα με 1 ωρα , σε μετρια προς υψηλη ενταση περιπου 60-70% ΜΚΣ.(συνηθως ομως οχι το πρωι νυστικος, αλλα το απογευματακι) , ειναι πολυ μεγαλη αυτη η διαφορα? (επειδη το πρωι δυσκολευομαι πολυ να το τηρισω??
    Οσον αφορα τα βαρη , 4 φορες την εβδομαδα , εχω κανει split ως εξης :
    1η μερα : Στηθος
    2η μερα : Πλατη
    3η μερα: Αεροβια
    4η μερα: Ομους
    5η μερα:Ποδια
    6η-7η μερα: Αεροβια
    Επειδη ο κυκλος μου απαιτει 5 προπονησεις για να περιλαβει και χερια , καποιες φορες τα κανω στη θεση των ομων η των ποδιων.
    Το προγραμμα μου περιλαμβανει περιπου 4-5 ασκησεις σε καθε ομαδα μυικη , με 4 σετακια η καθε ασκηση . Επισης προσπαθω αυτο τον καιρο με χρονομετρο να μην υπερβενουν τα διαλειμματα μου τα 30sec αναμεσα στα set και τα 2 min αναμεσα στις ασκησεις, ενω παραλληλα οι επαναληψεις μου ειναι 12-15 ετσι ωστε να μην αντεχω παραπανω . (εχω πεσει πολυ ομως στα κιλα που σηκωνω με βαση αυτο το συστημα.)
    Αυτο το συστημα θα με βοηθησει να διατηρησω τους μυς μου ενω παραλληλα να χασω λιπος???
    Τελος οσον αφορα τη διατροφη περιλαμβανει τα εξης:
    Πρωινο : quaker πρωτεινη whey (35γρ)+multivit+glutamine
    Δεκατιανο : Πρωτεινη-Υδατανθρακας-λιγη σαλατα εποχης
    Μεσημεριανο : Πρωτεινη-Υδατανθρακας-λιγη σαλατα εποχης
    Προ-προπονητικο: Ξυνομηλο-νιτρικο
    Μεταπροπονητικο: Υγρα αμινοξεα
    Μεταπροπονητικο2: Εντος μιας ωρας φαγητο το οποιο περιεχει μονο πρωτεινη
    Βραδυνο: Καζεινη ειτε απο γιαουρτι 2% , ειτε απο αμινοπεπτιδια η αν πειναω πολυ πρωτεινικο γευμα.
    (τα πρωτεινικα μου γευματα αποτελουνται η απο whey , η απο κοτοπουλο/ψαρι και μοσχαρι 1 φορα την εβδομαδα , σε ποσοτητες ωστε να λαμβανω 30-35γρ πρωτεινης στο γευμα, ενω οι υδατανθρακες προσπαθω να εινια χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη και ειναι συνηθως ρυζι-μαυρα μακαρονια-πατατα-γλυκοπατατα)
    Ακουω γνωμες..
    Γενικα οι βασεις σου ως προς την προπονηση και την διατροφη ειναι σωστες.Όπως προαναφερηκε βαλε τα δικεφαλα με το στηθος και τα τρικεφαλα με τους ωμους,ή και αντίστροφα,δεν θα εχεις πρόβλημα ως προς τους χρόνους.

    4-5 ασκησεις σε καθε ομαδα μυικη , με 4 σετακια η καθε ασκηση
    Εδω διατηρω τις επιφυλαξεις μου.Στις μεγαλες μυικεες ομαδες (πόδια-πλατη) συμφωνω με τον αριθμο των ασκησεων,όχι απαραίτητα με τον αριθμο των σετ,καλύτερα κανε 4 σετ στις πολυαρθρικες/βασικες,2-3 σετακια στις απομωνοτικες.
    Στις μικρες μυικες ομαδες βλεπε δικεφαλα-τρικεφαλα-ωμοι,20 σετ είναι υπερβολη,9-12 σετ εισαι καλα.Εξαλλου σε περιοδο κοψίματος με διαιτα και αεροβικη δεν περιμενεις να χτισεις μυικη μαζα,οτι εκανες-εκανες,οποτε καλύτερα να μην καταπονεισαι με πολλα κ περιττα σετ.
    Υπάρχει κινδυνος καταβολισμου.
    Για την αεροβικη που ρωτας το βελτιστο είναι το πρωι αλλα αν δεν μπορείς κι αλλιως,τι να κανεις,ουτε εγω εχω την δυνατοτητα πρωινου τρεξιματος.
    Στην διατροφη πρόσεχε λίγο προσθετωντας καλα λιπαρα,εστω και με κανενα συμπληρωμα Ω3 κανα 2 φορες την ημερα,επίσης δνε ξερω η γλουταμινη που χρησιμοποιεις πόσο εξυπηρετει με το πρωινο,αν θες ντε και καλα να την βαλεις,καλυτερα μετα την προπονηση...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-05-11 20:14 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικα οι βασεις σου ως προς την προπονηση και την διατροφη ειναι σωστες.Όπως προαναφερηκε βαλε τα δικεφαλα με το στηθος και τα τρικεφαλα με τους ωμους,ή και αντίστροφα,δεν θα εχεις πρόβλημα ως προς τους χρόνους.



    Εδω διατηρω τις επιφυλαξεις μου.Στις μεγαλες μυικεες ομαδες (πόδια-πλατη) συμφωνω με τον αριθμο των ασκησεων,όχι απαραίτητα με τον αριθμο των σετ,καλύτερα κανε 4 σετ στις πολυαρθρικες/βασικες,2-3 σετακια στις απομωνοτικες.
    Στις μικρες μυικες ομαδες βλεπε δικεφαλα-τρικεφαλα-ωμοι,20 σετ είναι υπερβολη,9-12 σετ εισαι καλα.Εξαλλου σε περιοδο κοψίματος με διαιτα και αεροβικη δεν περιμενεις να χτισεις μυικη μαζα,οτι εκανες-εκανες,οποτε καλύτερα να μην καταπονεισαι με πολλα κ περιττα σετ.
    Υπάρχει κινδυνος καταβολισμου.
    Για την αεροβικη που ρωτας το βελτιστο είναι το πρωι αλλα αν δεν μπορείς κι αλλιως,τι να κανεις,ουτε εγω εχω την δυνατοτητα πρωινου τρεξιματος.
    Στην διατροφη πρόσεχε λίγο προσθετωντας καλα λιπαρα,εστω και με κανενα συμπληρωμα Ω3 κανα 2 φορες την ημερα,επίσης δνε ξερω η γλουταμινη που χρησιμοποιεις πόσο εξυπηρετει με το πρωινο,αν θες ντε και καλα να την βαλεις,καλυτερα μετα την προπονηση...
    Συμφωνω απολυτα , οταν λεω 5 ασκησεις ενοω στις μεγαλες μυικες ομαδες οπως ποδια,πλατη , 4 ασκησεις σε ωμους-στηθος , και 3 ασκησεις σε δικεφαλα-τρικεφαλα!
    Ευχαριστω για την εμπεριστατομενη απαντηση..Ο στοχος μου ειναι τα 80-81 kg με υψος 1.80 . Ξεκινησα απο τα 96 και τωρα ειμαι 89.
    Ο στοχος μου θελω να επιτευχθει περιπου μέσα προς τελη ιουλιου..δεν θελω να χανω παραπανω απο 1kg την εβδομαδα αλλα ουτε και λιγοτερο..Σταδιακα ισως μειωσω και αλλο τον υδατανθρακα αν δω στασιμοτητα και να αυξησω την αεροβικη.. Και για τα τελευταια 3-4 κιλα σκεφτομαι να ξεκινησω και καποιον ισχυρο λιποδιαλυτη τυπου mitotropin.
    Γνωμες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-05-11 21:53 #7
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    O στοχος σου εξαρταται από την συμπεριφορα του σωματος σου,μιλαμε για 8-9 κιλα σε περιπου 2 μηνες απο τωρα.Σε αλλους επιτυγχανεται και σε αλλους όχι.
    Μην αγχωθεις και να το πας βημα βημα,εξαλλου τα κιλα ειναι σχετικα,πολλες φορες με 1-2 κιλα παραπανω δείχνουμε καλύτεροι(πιο μπαλαρισμενοι,γεματοι),οπότε μην το δενεις.
    Επίσης στα τελευταια βηματα θα πρεπει να παρατηρεις και το σωμα ως προς τις τροφες,αλλοι ας πουμε κοβουν το ρύζι και πανε μονο με πατατα,κοβουν τα γαλακτοκομικα,προτιμουν ψαρι από κοτοπουλο κτλ,αλλοι παλι όχι,το καταφερνουν ετσι κι αλλιως λόγω του ότι ο μεταβολισμος τους είναι ευγενικος μαζι τους
    Σε καθε περίπτωηση ενας καλος λιποδιαλύτης μπορεί να σε βοηθησει στο τελος στην αποβολη υγρων και μειωση λίπους,αρκετα και στο θεμα ενεργειας και ανταπόκρισης στην προπονηση/αεροβικη,λόγω μειωμενων σωματικων δυναμεων από την διαιτα,οπότε με ενα σμπαρο ,2 τρυγόνια.
    Απάντηση με παράθεση