Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 22
  1. 29-11-12 16:16 #1

    Εγγραφή
    17-08-2012
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    10
    Προεπιλογή Ανεβασμενες τιμες εξετασεων
    Καλησπερα , θα ηθελα την βοηθεια σας ...

    προσφατα εκανα τις παρακατω εξετασεις για να δω σε τι κατασταση ακριβως βρισκομαι ... Ο εξετασεις γινανε δευτερα , μετα απο ΣΚ χωρις γυμναστηριο
    αλλα με κανονικη ληψη συμπληρωματων.

    Ουρια ................................64 mg/dl 12-48
    Κρεατινινη...........................1.1 mg/dl 0,50-1,60
    Ουρικο οξυ .........................5,0 mg/dl 3,0 - 7,0
    SGOT.................................40 U/L 5-37
    SGPT.................................74 U/L 5 - 41
    γ-GT.................................12 U/L 10 - 45
    Φωσφαταση αλκαλικη ..........74 U/L 39 - 117


    Δυστηχως η ουρια , SGOT και SGPT βγηκαν ανεβασμενες.
    Ο γιατρος μου ειπε να ελατωσω τη ληψη πρωτεινης τουλαχιστον κατα μια ημερα.
    Καποια παιδια στο γυμναστηριο μου ειπανε πως πρεπει να ειναι απο κουραση ανεβασμενες και θα πρεπει να αφησω περισσοτερες μερες κενο στη προπονηση
    και μετα να κανω εξετασεις ...
    Επισης να πω οτι δεν πινω , δεν καπνιζω και κανω διατροφη.

    Θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει και να μου πει τι παιζει με τις τιμες αυτες γιατι γνωριζω οτι αν ειχα κατι θα ητανε ανεβασμενη σιγουρα η γ-GT ...
    και τι πρεπει να κανω ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-11-12 16:31 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    τπτ δεν ειναι μαν..δεν υπαρχει λογος ανησυχιας..
    αν ξανακανεις,μετα απο λιγο καιρο,το πιο πιθανο ειναι οτι θα εισαι μεσα στα ορια..
    τα SGOT και SGPT,ανεβαινουν κ απο την προπονηση..κ συγκεκριμενα μονο το 2ο ειναι πιο πανω,αλλα κ παλι δεν εχεις θεμα..
    στις προηγουμενες εξετασεις μου ηταν 50 κ 75 αντιστοιχα με το γ-GT μου 80...δεν ειχα κανει καθολου οφ απο προπονησεις,κ τις πρηγουμενες μερες ετρωγα φουλ,οτι εβρισκα..
    οταν πηγα κ ξαναεκανα μετα απο καιρο,ηταν ολα μεσα στα ορια..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-11-12 17:04 #3
    Το avatar του χρήστη chro

    Εγγραφή
    15-12-2011
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    355
    Προεπιλογή
    Αφού λες ότι κάνεις διατροφή, γιατί χρησιμοποιείς συμπληρώματα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-11-12 17:08 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.802
    Προεπιλογή
    τιποτε απολύτως κανενας λόγος ανησυχίας απλα τα παρακολουθείς για να δείς τυχόν αυξομοιώσεις και να έχεις μια εικόνα αιματολογικα της κατάστασής σου και αυτο το ανεβασμένο δεν είναι πολυ είναι μεσα στα επιτρεπτα όρια για κάποιον που γυμνάζετε και καταναλώνει και μεγαλύτερη ποσότητα τροφής
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-11-12 17:10 #5

    Εγγραφή
    17-08-2012
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    τπτ δεν ειναι μαν..δεν υπαρχει λογος ανησυχιας..
    αν ξανακανεις,μετα απο λιγο καιρο,το πιο πιθανο ειναι οτι θα εισαι μεσα στα ορια..
    τα SGOT και SGPT,ανεβαινουν κ απο την προπονηση..κ συγκεκριμενα μονο το 2ο ειναι πιο πανω,αλλα κ παλι δεν εχεις θεμα..
    στις προηγουμενες εξετασεις μου ηταν 50 κ 75 αντιστοιχα με το γ-GT μου 80...δεν ειχα κανει καθολου οφ απο προπονησεις,κ τις πρηγουμενες μερες ετρωγα φουλ,οτι εβρισκα..
    οταν πηγα κ ξαναεκανα μετα απο καιρο,ηταν ολα μεσα στα ορια..
    Ναι οκ , αλλα τι εκανες ? αλλαξες κατι στη διατροφη ? στα συμπληρωματα? πηρες 4-5 μερες οff απο προπονηση και μετα εκανες εξετασεις?
    με την ουρια τι γινεται? λογω πρωτεινης ειναι ανεβασμενη?

    ξεχασα να σας πω οτι παιρνω πρωτεινη, αμινοξεα και πριν 2 εβδομαδες αρχισα και κρεατινη, η οποια θα τελειωσει μαλλον την αλλη εβδομαδα και θα τη σταματησω... μηπως φταιει η κρεατινη ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 29-11-12 19:27 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    εκανα μια μερα οφ..
    απο διατροφη δεν αλλαξα κατι,απλα δεν εφαγα αργα το βρδυ της προηγουμενης..την πρωτη φορα ειχα τελειωσει προπονηση στις 10 το βραδυ κ ειχα φαει του σκασμου μετα..+ενα σεηκ πρωτεινης κατα τις 12μιση πριν πεσω για υπνο,κ πηγα να δωσω αιμα στις 7μιση το πρωι..οποτε λογικο να μην εχω οκ τις τιμες μου απο ολες τις αποψεις..

    επερνα κρεατινη οταν εκανα τις εξετασεις την 2η φορα..αν δεν την περνεις κοντα στην ωρα της αιμοληψιας δεν εχεις θεμα..δεν φταιει σε τπτ..

    γενικα,δες κ οτι εγραψε ο ηλιας απο πανω..κ μην ριξεις το φταιξιμο στα συμπληρωματα,γιατι απλα δεν...
    κλεινοντας,να επαναλαβω οτι,οι τιμες σου ειναι φυσιολογικες..για να εχεις θεμα πρεπει να κανεις συνεχομενες εξετασεις κ να σου βγαινουν ολα τουλαχιστον χ3 πανω απο το οριο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 29-11-12 21:40 #7

    Εγγραφή
    17-08-2012
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    τιποτε απολύτως κανενας λόγος ανησυχίας απλα τα παρακολουθείς για να δείς τυχόν αυξομοιώσεις και να έχεις μια εικόνα αιματολογικα της κατάστασής σου και αυτο το ανεβασμένο δεν είναι πολυ είναι μεσα στα επιτρεπτα όρια για κάποιον που γυμνάζετε και καταναλώνει και μεγαλύτερη ποσότητα τροφής
    Η αληθεια ειναι οτι τρωω παρα πολυ , κανω 6-7 γευματα τη μερα , καθε γευμα εχει κρεας ή κοτοπουλο και παλι δε μπορω να παρω ευκολα
    κιλα. Μηπως φταει και το πολυ κρεας που τρωω? Πιστεψτε με τρωω ΠΟΛΥΥΥΥ .

    Δηλαδη ... οσο παω γυμναστηριο και τρωω τοσο θα εχω αυτες τις τιμες στις εξετασεις???
    Καποια παιδια στο γυμναστηριο περνουν τα ιδια και πιο βαρια συμπληρωματα και λενε οτι ειναι φυσιολογικες οι τιμες των εξετασεων .
    Τι να πω ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη astrougis : 29-11-12 στις 21:46
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-11-12 22:54 #8
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο astrougis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη ... οσο παω γυμναστηριο και τρωω τοσο θα εχω αυτες τις τιμες στις εξετασεις???
    Καποια παιδια στο γυμναστηριο περνουν τα ιδια και πιο βαρια συμπληρωματα και λενε οτι ειναι φυσιολογικες οι τιμες των εξετασεων .
    Τι να πω ...
    Δεν εχει σχεση τι συμπληρωματα παιρνεις. Η ουρια εχει να κανει με τη συνολικη καταναλωση πρωτεινης (ειτε τροφης ειτε συμπληρωματος) ή με την ελλειψη νερου. Αφου εχεις τοσο υψηλη ουρια τρως πολλη πρωτεινη που δεν τη χρειαζεσαι. Μειωσε την λοιπον. Ετσι κι αλλιως το παραπανω δεν προσφερει τιποτα

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-11-12 23:02 #9

    Εγγραφή
    19-11-2012
    Περ.
    Banned
    Μηνύματα
    597
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο astrougis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αληθεια ειναι οτι τρωω παρα πολυ , κανω 6-7 γευματα τη μερα , καθε γευμα εχει κρεας ή κοτοπουλο και παλι δε μπορω να παρω ευκολα
    κιλα. Μηπως φταει και το πολυ κρεας που τρωω? Πιστεψτε με τρωω ΠΟΛΥΥΥΥ .

    Δηλαδη ... οσο παω γυμναστηριο και τρωω τοσο θα εχω αυτες τις τιμες στις εξετασεις???
    Καποια παιδια στο γυμναστηριο περνουν τα ιδια και πιο βαρια συμπληρωματα και λενε οτι ειναι φυσιολογικες οι τιμες των εξετασεων .
    Τι να πω ...
    Ρε φίλε αφού το λες μόνος σου τρως πολύ κρέας. Από κει ανέβηκαν αυτές οι τιμές... Μετά λες ότι δεν μπορείς να πάρεις εύκολα. Τότε πρέπει να αυξήσεις τον υδτάνθρακα!!!!!!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 07-02-13 17:10 #10

    Εγγραφή
    17-08-2012
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    10
    Προεπιλογή
    αυτες ειναι οι τιμες απο τις νεες εξετασεις που εκανα εχθες... ειναι χαμηλοτερες απο την προηγουμενη φορα αλλα ειναι παλι
    τσιμπημενες ...

    Ουρια ................................53mg/dl 12-48
    Κρεατινινη...........................0.6 mg/dl 0,50-1,60
    Ουρικο οξυ .........................3.9 mg/dl 3,0 - 7,0
    SGOT.................................38 U/L 5-37
    SGPT.................................55 U/L 5 - 41
    γ-GT.................................11 U/L 10 - 45
    Φωσφαταση αλκαλικη ..........70 U/L 39 - 117

    καποιοι μου ειπανε να κοψω τα συμπληρωματα για κανα μηνα , αλλοι να τα κοψω τελειως. Παντως απορω πως εχω αυτες τις τιμες και αλλοι που παιρνουν βαρια
    συμπληρωματα ειναι μεσα στα ορια...
    Τι να πω ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-02-13 17:13 #11
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    δεν εχει να κανει με τα συπληρωματα μαν..
    ειναι θεμα διατροφης κ κυριως προδιαθεσης οργανισμου..
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-02-13 19:25 #12

    Εγγραφή
    17-08-2012
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    10
    Προεπιλογή
    δηλαδη καθε φορα που θα χρησιμοποιω συμπληρωματα θα εχω ανεβασμενες τιμες ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-02-13 19:33 #13
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    παμε παλι...
    μην αναφερεις τα συμπληρωματα γιατι δεν εχουν σχεση με τις τιμες σου φιλε
    ειτε παρεις ειτε δεν παρεις ανεβασμενες θα ειναι,γιατι αυτο εχει να κανει με την προδιαθεση του σωματος σου η με την διατροφη που κανεις..
    αστα συμπληρωματα τελειως απεξω,μην τα μπλεκεις..
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-02-13 20:11 #14
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Όντως,εχει δίκιο ο beef,θα πρεπει πρωτα να κοιταξεις δύο πραγματα στη διατροφή σου και μετα να ανυσηχήσεις.....Το ενα είναι η συνολική ληψη πρωτεινων ημερισίως,η αυξηση της ουριας(το απόβλητο δλδ της επεξεργασίας των πρωτεινων) συνδεεται αμεσα(όχι όμως αποκλειστικά)με υπερκατανάλωση πρωτείνης(οχι μονο συμπληρωματων,γενικά),το ιδιο και για την πυροσταφιλική τρανσαμινάση(SGPT)η οποια συμβάλλει στο μεταβολισμό των πρωτεϊνών...Το δευτερο είναι η αφυδατωση,οταν υπαρχει δυσαναλογη αυξηση ουρίας-κρεατινινης(οπως στην περιπτωση σου)το πρωτο πραγμα που θα συστήσει ενας γιατρός είναι η ενυδατωση του οργανισμου....
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-02-13 17:12 #15

    Εγγραφή
    17-08-2012
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    10
    Προεπιλογή
    λοιπον ...
    εκοψα την κρεατινη πριν τις γιορτες και επαιρνα αμινοξεα και πρωτεινη κανονικα... και αμεσως οι τιμες κατεβηκαν , αρα πιστευω πως φταιει η κρεατινη .
    Πιστευω πως αν περασει ακομα ενας μηνας οι τιμες θα ειναι μεσα στα ορια.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία