Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 25 από 25
  1. 10-04-16 23:34 #16
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κύριε Τουλιατο ειμαι ειδικευομενος Ορθοπαιδικης Χειρουργικης-Τραυματολογιας στη Γερμανία (τελείωσα Ιατρική στο Ηράκλειο της Κρήτης απ όπου και καταγομαι κτλ κτλ)..

    Τα χειρουργεία αυτά λοιπόν , μιλώντας πάντα βάσει αυτών που εμείς στο νοσοκομείο κάνουμε στο ΣΚΣ , είναι των 10 το πολύ 15 λεπτων. Η ναρκωση οπως προειπα είναι πάντα τοπική. Η τομη γύρω στο 1,5 εκατοστό. Η διαδικασία απλή. Ανοίγεις , κόβεις, ραβεις τέλος.

    Σε 12 μέρες αφαιρούνται και τα ραμματα. Μετά το χειρουργείο ο ασθενής ούτε νάρθηκα χρειάζεται απλα μονο επίδεσμο. Σε περίπτωση πόνων μετεγχειρητικα 1-2 παυσίπονα και τέλος.

    Γενικα χειρουργουμε τα πάντα. Από άκρα μέχρι σπονδυλική. Όμως το μοντέλο πολλών χειρουργειων εδω ίσως είναι διαφορετικό στην Ελλάδα οποτε δεν ξέρω αν εκει τα ΣΚΣ γίνονται με ολική νάρκωση ή κρατάνε μια ώρα. Εμείς τα βάζουμε πολύ συχνά. Ο ασθενής ξεμπλεκει και απαλλάσσεται μια και καλή.
    Εντάξει κύριε λεβρόνι,με παραπλάνησε το ψευδώνυμο σας.Ο θείος μου που ήταν επικ καθ ορθ/κης στο παν/μιο Ιωαννίνων,μου είχε αναφέρει σχετικά με τις λεπτομέριες της επέμβασης.Καλή σταδιοδρομία και καλή τύχη με τις εξετάσεις σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-04-16 19:50 #17
    Προεπιλογή
    Να είσαστε καλά , ευχαριστώ!

    Οι εξετασεις αργούν ,

    οι "εξετασεις" είναι καθημερινές.. Κάθε μέρα μόνο "εξετασεις"...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-04-16 22:05 #18
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να είσαστε καλά , ευχαριστώ!

    Οι εξετασεις αργούν ,

    οι "εξετασεις" είναι καθημερινές.. Κάθε μέρα μόνο "εξετασεις"...
    σίγουρα κάθε ιατρός μέσα στην εκπαίδευση του μαθαίνει καθημερινά και ενημερώνεται για το πεδίο του.Όμως οι εξετάσεις της ειδικότητας αποτελούν ένα σημείο ορόσημο για την έναρξη του επαγγέλματος.Ως ειδικευόμενος ήμουν ιδιαίτερα αγχωμένος με αυτό το θέμα,καθότι μου θύμιζε τις εξετάσεις του πανεπιστημίου.Όταν βγεις στο ελεύθερο επάγγελμα,τότε θα δώσεις τα διαπιστευτήρια σου στο δύσκολο και απαιτητικό στίβο του ιατρικού λειτουργήματος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-04-16 23:24 #19
    Προεπιλογή
    Η μητέρα μου έχει κάνει και στα δύο χέρια επέμβαση με τοπική νάρκωση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-04-16 23:36 #20
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bocanegra180 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μητέρα μου έχει κάνει και στα δύο χέρια επέμβαση με τοπική νάρκωση.
    πως το έπαθε;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-04-16 23:53 #21
    Προεπιλογή
    Από την κούραση της δουλειάς είπε ο γιατρός. . . Έχει κλείσει αισίως τα 30 χρόνια ως μαγείρισσα . . . Επίσης της είχε αναφέρει ότι μπορεί σε κάποια χρόνια να ξανά έχει ενοχλήσεις στους καρπούς. . .
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-06-16 01:08 #22
    Προεπιλογή
    Η επέμβαση, όπως ανέφερθηκε πιο πάνω από τους ειδικούς, είναι απλή διαδικασία.
    Τι γίνεται όμως την ''επόμενη μέρα''; Δεν εννοώ το επόμενο 24ωρο, μιλάω μακροπρόθεσμα.
    Ο εγκάρσιος σύνδεσμος προφανώς έχει μια χρησιμότητα αφού υπάρχει στην άρθρωση. Ένα χέρι χωρίς εγκάρσιο σύνδεσμο θα μπορεί να κάνει ότι έκανε και πριν;
    Θα υπάρχει κάποιο θέμα αστάθειας στην άρθρωση ή οτιδήποτε άλλο που θα λειτουργούσε περιοριστικά; Δεν αναφέρομαι προφανώς στις απλές καθημερινές ασχολίες αλλά στην άσκηση με βάρη όπου οι φορτίσεις είναι πολύ μεγάλες.
    Υπάρχει σχετική εμπειρία από παθόντες; Οι γιατροί μας τι λένε;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-11-16 20:20 #23
    Προεπιλογή Εγχείρηση Καρπιαίου Σωλήνα
    Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει τη συγκεκριμένη επέμβαση;
    Τι γίνεται την ''επόμενη μέρα''; Δεν εννοώ το επόμενο 24ωρο, μιλάω μακροπρόθεσμα.
    Ο εγκάρσιος σύνδεσμος ο οποίος κόβεται στην επέμβαση (για να αποσυμπιεστεί το μέσο νεύρο) προφανώς έχει μια χρησιμότητα αφού υπάρχει στην άρθρωση. Ένα χέρι χωρίς εγκάρσιο σύνδεσμο θα μπορεί να κάνει ότι έκανε και πριν; Θα υπάρχει κάποιο θέμα αστάθειας στην άρθρωση ή οτιδήποτε άλλο που θα λειτουργούσε περιοριστικά; Δεν αναφέρομαι προφανώς στις απλές καθημερινές ασχολίες αλλά στην άσκηση με βάρη όπου οι φορτίσεις είναι πολύ μεγάλες.

    Αν έχει κάποιος εμπειρία ας μας πει:
    - πόσο καιρό έμεινε χωρίς προπονήσεις;
    - το χέρι επανήλθε σε πλήρη λειτουργικότητα;
    - υπήρχε κάποιος περιορισμός στις προπονήσεις (ασκήσεις, πολλά κιλά κλπ);
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-11-16 00:41 #24
    Προεπιλογή
    Η μητέρα μου έχει κάνει και στα δύο χέρια. Για να επανέλθει πλήρως στην εργασία και να έχει την ίδια δύναμη με παλαιότερα της πήρε 2+ μήνες περίπου. Φυσικά μιλάμε για γυναίκα και η εργασία της είναι μαγείρισσα οπότε σίγουρα θα υπάρχουν διαφορές με κάποιον άντρα που κάνει βάρη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-11-16 11:44 #25
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Κάποιες περιπτώσεις γυναικών ξέρω κι εγώ αλλά ήθελα πληροφορίες για άτομο ασχολούμενο με τα βάρη.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12