Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 20
  1. 20-02-13 18:19 #1
    Το avatar του χρήστη Aristosdem

    Εγγραφή
    10-10-2012
    Περ.
    Limassol-Cyprus
    Μηνύματα
    130
    Προεπιλογή Μονιμος Φουσκωμενο στομαχι...
    Τελευταια εχω προσέξει οτι το στομαχι μου ειναι μονιμος φουσκομενο και δεν ξσερω γιατι το εχω ψαξει λιγο στο google αλλα δεν πασχω απο τα συμπτωματα που εχω διαβασει, η διατροφη μου ειναι καλη με οσπρια δημητριακά και λευκο κρεας δεν εχω θεμα με την λακτοζει και χρησιμοποιώ καθαρη πρωτεινη και βρωμη/δεξτρόζη για υδατανθρακα. Εχει καπιος καμια ιδεα για το πως να απαλλαγο απο το πρηξιμο/φουσκωμα ......
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-02-13 21:22 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή Μονιμος Φουσκωμενο στομαχι...
    Κόψε λίγο τη βρωμη, εμένα με διέλυσε.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-02-13 21:42 #3
    Το avatar του χρήστη MUSKLGEORGE

    Εγγραφή
    31-05-2012
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    270
    Προεπιλογή
    γραψε τη διατροφη σου να παρουμε μια ιδεα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-02-13 01:00 #4
    Προεπιλογή
    παρε μια ιδεα εδω....http://forum.bodybuilding.gr/showthr...B1%CE%BB%CE%B1

    ειναι κατι που με βοηθησε...ελπιζω κ σενα!
    "You don't get what you wish for, you get what you work for....!!!"
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 21-02-13 17:33 #5
    Το avatar του χρήστη Aristosdem

    Εγγραφή
    10-10-2012
    Περ.
    Limassol-Cyprus
    Μηνύματα
    130
    Προεπιλογή
    Θα το δοκιμασω το Αιρανι thanks.. H διατροφη μου πιστευω οτι ειναι καλη δεν ξερω τι με πειραζει.

    Γευμα 1 Πρωτεινη whey ON 1 scoop + 300ml γαλα 1,5% λιπαρα + 2 scoop βρωμη ολικης WarriorLab + πολυβιταμίνη

    Γευμα 2 Οσπρια/μακαρονια/σπιτικο φαγητο + μπανανα

    Γευμα 3 Πρωτεινη whey ON 1 scoop + 250ml νερο + 2 scoop βρωμη ολικης WarriorLab

    Γευμα 4 Σαντουιτς κοτοπουλο + μπανανα + πολυβιταμίνη

    Pre-work Kιτρουλίνη+αργινίνη+μονοϋδρική+β αλανίνη+BCAA
    After-wo Πρωτεινη whey ON 1 scoop + 2 scoop δεξτροζη + μονοϋδρική + β αλανίνη

    Γευμα 5 Κοτοπουλο + μακαρονια/ρυζι

    Γευμα 6 Φυστικοβούτυρο 2/3 κουταλιες

    out of topic

    Το φουσκομα ξεκινα απο πανω ψιλα στο στομαχι και χαλαρώνει κατω, οταν ξυπναω ειναι καπος καλιτερα τα πραγματα, εχω προσεξει οτι γινετε πιο εντονο οταν πινω πρωτεινη.Στιν τουαλετα παω κανονικα 2/3 φορες τιν ημερα χωρις καπιο προβλημα,δεν εχω πονους η κατι αλλο μονο το φουσκομα, σκεφτικα να παο σε παθολογο για μια γνωματευση...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 21-02-13 17:58 #6
    Προεπιλογή
    ίσως θα μπορούσες να σταματήσεις για λίγο μικρό διάστημα κατι απο αυτα που τρώς και να δεις αν θα υπάρξει διαφορά αλλα όπως λες οτι συνδέεει με την πρωτεινη γιατι δεν κάνεις κάτι ας πούμε να την σταματησεις για λιγο 1-2 μέρες
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 21-02-13 18:04 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    το στομαχι μπορεί να ποναει η να πρήζετε και όταν βρισκόμαστε και σε κατάσταση έντονου στρες , η μπορει να μας επηρεάζει και κάποια τροφη η συνδιασμός τροφων , άλλωστε εχει ενα σωρο φαρμακευτικα σκευάσματα 'ηπιας μορφής που ανακουφίζουν , απλα εξετάζουμε και δίνουμε προσοχη πότε είναι πιο έντονα τα συμπτώματα , πχ μετα το φαγητο , κατα την διάρκεια της μερας , η όταν τρώμε καποια συγκεκρημενη τροφή , αλλα το σίγουρο είναι ότι αν μια φορα για οποιοδήποτε λόγο δημιουργηθει κάποιο πρόβλημα μετα δύσκολα φεύγει , δημιουργείτε μια ευαισθησία
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-02-13 09:18 #8
    Προεπιλογή
    Εχω το ιδιο προβλημα και εμενα ξεκιναει το φουσκωμα απο ψηλα και εχω παρατηρησει δυο πραγματα,το ενα ειναι οι ποσοτητες,αν τρωω 5-6 πολυ μικρα γευματα την ημερα ξεφουσκωνω,αν τρωω εστω και ενα μεγαλο αργει παρα πολυ να χωνευτει με αποτελεσμα να ειμαι ολη τη μερα εστω και λιγο με φουσκωμενο στομαχι.
    Το δευτερο ειναι τα γιαουρτια ενω το βιολογικο κατσικισιο δεν με πειραζει μαλλον εχω προβλημα με τα στραγγιστα κλπ αλλα το μεγαλυτερο προβλημα ειναι απο τις μεγαλες μεριδες φαγητου που δεν μπορω να τις χωνεψω.
    Το προβλημα εγινε πολυ εντονο οταν αποφασισα να ακολουθησω μια διατροφη τυπου IF (νηστικη πολλες ωρες και ολα τα γευματα μεσα σε 5-6 ωρες),αναγκαστηκα να παρω μαλοξ για λιγες μερες γιατι ειχα μονιμως ενα στομαχι τουμπανο και ετσι συνηλθα αλλα αν κανω το λαθος να φαω μεγαλο γευμα παλι το ιδιο γινεται και προφανως εχω παθει αυτο που γραφει ο Ηλιας,οταν δημιουργηθει το προβλημα μετα δυσκολα φευγει
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-02-13 17:43 #9
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    το στομαχι είναι ενα όργανο που είναι ευαίσθητο και επηρεάζετε απο πολλους παράγοντες και ψυχοσωματικούς , έχουμε αναφερει πολλες φορες ότι η διατροφη και τα μικρά γεύματα κάνουν καλό και δεν ζορίζουν το στομαχι , όπως και η κατανάλωση νερού μαζι με το φαγητο μπορει να δυσκολέψει την χώνευση γιατι επηρεάζονται τα στομαχικα υγρα και δυσκολεύετε η χώνευση

    όλα αυτα καλα τα βλέπουμε και τα προσέχουμε εκείνο που δεν μετριέτε είναι το στρες , γι αυτο λεμε καμια φορα στεναχωρέθηκα και μ επιασε το στομάχι μου και αν αρπάξει φόλα μια φορα μετα θελει ειδικη διατροφή και αποφυγει τροφων που αποδεδειγμένα μας πειράζουν
    ενα καλό τρόφιμο όπως και τα γιαουρτακια που βοηθαν στην καλή λειτουργια του στομαχου , είναι αυτο που έχουμε αναφερει και αναλύσει σε τόπικ και είναι το κεφιρ και ανάλογα με την περίπτωση κάποιες τροφες πρέπει να αποφεύγονται , γιατι συνεχεια θα είμαστε με τα μαλοξ και ζαντακ

    επίσης όταν δεν τυρωμε για μεγαλο διαστημα κανονικα και άστατο ωράριο στα γεύματα λόγω δουλειας η υποχρεώσεων , αν φαμε μεγαλες ποσότητες μας χαλάει πολυ γιατι μειώνονται τα στομαχικα υγρα και δυσχαιρένετε η χώνευση
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-02-13 13:06 #10
    Το avatar του χρήστη Aristosdem

    Εγγραφή
    10-10-2012
    Περ.
    Limassol-Cyprus
    Μηνύματα
    130
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Επιτελους νιωθω καλυτερα πειραματιστικα δυο τρεις μερες και ειδα αποτελεσματα, τι εκανα ? Μείωσα τα scoop τις βρωμης απο 2 καθε φορα σε 1 και πινω τιν πρωτεινη γουλια γουλια ( πολυ σημαντικο) , μετα απο καθε γευμα δεν πινω αμεσα νερο αλλα περιμενω να χωνέψω καπος και μετα και το πιο σημαντικο αυξησα τιν αποσταη που εχει το ενα γευμα απο το αλλο, απο δυο με δυομιση ωρες το εκανα καθε τρεις με τρεισήμισι ωρες και νιωθω αρκετα πιο αναλαφρος. Ισως αυτο να με πειραζε
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-03-13 16:53 #11
    Το avatar του χρήστη Aristosdem

    Εγγραφή
    10-10-2012
    Περ.
    Limassol-Cyprus
    Μηνύματα
    130
    Προεπιλογή Fiber Fitness
    Παιδια αυτο το προιον μου ελισε το προβλιμα πραγματικα κανει θαυματα. Όνομα: Fiber.jpeg Εμφανίσεις: 3407 Μέγεθος: 6,8 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-04-15 10:36 #12
    Προεπιλογή
    Τι προΐον ειναι αυτό;
    Απο οτι βλέπω για επιπλεον φυτικες ίνες;
    Βοηθάει στη δυσπεψία;
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-04-15 14:27 #13
    Προεπιλογή
    εγω παντος που ειχα φουσκωματα στο στομαχι και τωρα πριν δυο μηνες εντονους πονους με ταση για εμετο,πηγα και εκανα γαστροσκοπηση και αποδειχθηκε οτι ειχα διαφραγματοκυλη οισοφαγιτιδα και γαστριτιδα α επιπεδου.
    παρολου που εκανα πολυ καλη διατροφη.
    βεβαια προκληθηκε απο εντονο στρες μαζεμενο γιατι ειμαι με την γυναικα για προσπαθεια με παιδι και δεν μας εχει κατσει 7 μηνες προσπαθουμε μεχρι που καναμε εξετασεις και ειμαστε κομπλε,αρα αγχος.
    τεσπα στο θεμα μας,ακολουθω εδω και ενα μηνα φαρμακευτικη αγωγη και διατροφη κομενες με μαχαιρι η φυτικες ινες οσπρια και πρασιναδες τρωω μονο στεγνα και πολυ πρωτεινη.
    ειμαι στον μηνα τωρα η κοιλια μου ξαναεγινε φλατ εντελως επιπεδη κανενα φουσκωμα και κανενα πονο.
    ειναι αλλοι δυο μηνες ακομα η θεραπεια τωρα την παρασκευη μπαινω στον δευτερο μηνα και με μειωμενα χαπακια για το στομαχι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-04-15 16:14 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dio32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω παντος που ειχα φουσκωματα στο στομαχι και τωρα πριν δυο μηνες εντονους πονους με ταση για εμετο,πηγα και εκανα γαστροσκοπηση και αποδειχθηκε οτι ειχα διαφραγματοκυλη οισοφαγιτιδα και γαστριτιδα α επιπεδου.
    παρολου που εκανα πολυ καλη διατροφη.
    βεβαια προκληθηκε απο εντονο στρες μαζεμενο γιατι ειμαι με την γυναικα για προσπαθεια με παιδι και δεν μας εχει κατσει 7 μηνες προσπαθουμε μεχρι που καναμε εξετασεις και ειμαστε κομπλε,αρα αγχος.
    τεσπα στο θεμα μας,ακολουθω εδω και ενα μηνα φαρμακευτικη αγωγη και διατροφη κομενες με μαχαιρι η φυτικες ινες οσπρια και πρασιναδες τρωω μονο στεγνα και πολυ πρωτεινη.
    ειμαι στον μηνα τωρα η κοιλια μου ξαναεγινε φλατ εντελως επιπεδη κανενα φουσκωμα και κανενα πονο.
    ειναι αλλοι δυο μηνες ακομα η θεραπεια τωρα την παρασκευη μπαινω στον δευτερο μηνα και με μειωμενα χαπακια για το στομαχι.
    Ακριβως το ιδιο επαθα και εγω, αλλα οχι απο αγχος. Ξεκινησε αλλα απο ίωση..
    Γενικά απαγορευεται ο καφες, το τσιγαρο, η σοκολατα, τα εσπαριδοειδη, το αλκοολ.. Παιρνω γαστροπροστατευτικά εδω και ενα μήνα, που σταδιακα θα τα μειώνω.
    Για τις φυτικές ίνες δεν το ηξερα, ουτε οτι η θεραπεία διαρκεί 2 μηνες. Αποφεύγεις και τη βρώμη;
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 07-04-15 17:18 #15
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dio32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω παντος που ειχα φουσκωματα στο στομαχι και τωρα πριν δυο μηνες εντονους πονους με ταση για εμετο,πηγα και εκανα γαστροσκοπηση και αποδειχθηκε οτι ειχα διαφραγματοκυλη οισοφαγιτιδα και γαστριτιδα α επιπεδου.
    παρολου που εκανα πολυ καλη διατροφη.
    βεβαια προκληθηκε απο εντονο στρες μαζεμενο γιατι ειμαι με την γυναικα για προσπαθεια με παιδι και δεν μας εχει κατσει 7 μηνες προσπαθουμε μεχρι που καναμε εξετασεις και ειμαστε κομπλε,αρα αγχος.
    τεσπα στο θεμα μας,ακολουθω εδω και ενα μηνα φαρμακευτικη αγωγη και διατροφη κομενες με μαχαιρι η φυτικες ινες οσπρια και πρασιναδες τρωω μονο στεγνα και πολυ πρωτεινη.
    ειμαι στον μηνα τωρα η κοιλια μου ξαναεγινε φλατ εντελως επιπεδη κανενα φουσκωμα και κανενα πονο.
    ειναι αλλοι δυο μηνες ακομα η θεραπεια τωρα την παρασκευη μπαινω στον δευτερο μηνα και με μειωμενα χαπακια για το στομαχι.
    Aδερφέ cool ....το ξέρω πως στα λόγια είναι εύκολο αλλά η σύγχρονες παθήσεις είναι στρεσογενείς!!
    Και`γω από στρες το`χω πάθει αλλά ευτυχώς για πολύ λίγο καιρό, ήμουν πρησμένος και δεν μπορούσα να ενεργηθώ για 4 ημέρες που έχω σταθερό κύκλο και έφτασα σε σημείο να πάρω προβιοτικά.

    Γιαουρτάκι ή γάλα ξέρω δίνουν σε καούρες-φουσκώματα.

    υ.γ. Με το καλό φίλε, μην αγχώνεστε είναι το χειρότερο.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία