Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 33
  1. 06-04-13 23:06 #16
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Eγω καταλαβα οτι αυτο που δουλευει ειναι η ανθυποβολη/placebo. Καπως ετσι λειτουργει και η ομοιοπαθητικη , διορθωστε με αν καταλαβα λαθος.

    Παντως για την ασθενεια του φιλου σου υπαρχουνε αλλες λυσεις , δες το βιντεο που παρεθεσα
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-04-13 23:47 #17
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    οσο λυπασαι εσυ αλλο τοσο λυπαμαι κ γω..το οτι δεν αναγνωριζεις αλλες μεθοδους εκτος των φαρμακων ειναι δικο σου προβλημα..
    σου θυμιζω οτι κ ο βελονισμος ειναι ενναλακτικη μεθοδος κ ειναι αποδεκτος ..
    επιστημονας δεν ειμαι αλλα δεν μπορω να παραβλεψω οτι ειχε αποτελεσμα σε ατομα που ξερω αλλα προφανως αυτο δεν θα σου λεει κατι..αλλα τι ειναι καλυτερη αποδειξη απο αυτο αραγε?! το οτι δεν ειναι ιατρικως ορθοδοξη μεθοδος απο καποιους ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-04-13 00:51 #18
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ArgoSixna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγω καταλαβα οτι αυτο που δουλευει ειναι η ανθυποβολη/placebo. Καπως ετσι λειτουργει και η ομοιοπαθητικη , διορθωστε με αν καταλαβα λαθος.

    Παντως για την ασθενεια του φιλου σου υπαρχουνε αλλες λυσεις , δες το βιντεο που παρεθεσα
    Δε βλεπω καποιο βιντεο φιλε μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-04-13 01:02 #19
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Το βίντεο ξεμεινε στο αλλο θεμα,με τη νόσο
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-05-13 16:32 #20
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Eγω παντως που δοκιμασα την ομοιοπαθητικη δεν εμεινα καθολου ικανοποιημενη!
    Κατ΄αρχην ο τροπος που ασκειται είναι απαραδεκτος.
    Σου αλλαζουν υποτιθεται ενα σωρο στοιχεια (δεν τα λενε φαρμακα) μεχρι να βρεθει υποτιθεται αυτο που θα εχει αποτελεσμα στην ασθενεια σου....ε, χαιρω πολυ αν ηξερα οτι θα παρω τα μισα φαρμακα της ομοιοπαθητικης μηπως και βρεθει αυτο που θα με κανει καλα παω και απο μονη μου και τα παιρνω απο το φαρμακειο και τα δοκιμαζω ενα ενα...δεν θα καθησω να πληρωσω και γιατρο ομοιοπαθητικο.
    Και φυσικα κατα τη διαρκεια των "δοκιμων" είχα σταματησει κατ΄οδηγια του ομοιοπαθητικου την κλασικη θεραπεια με αποτελεσμα το προβλημα να χειροτερεψει ακομα περισσοτερο.
    Και αφου ταλαιπωρηθηκα 2 μηνες φυσικα εμπιστευτηκα την κλασικη ιατρικη.

    Επισης κατι που παρατηρησα είναι οτι κανενας ομοιοπαθητικος δε σου εγκυαται οτι θα σε κανει καλα. Δηλ μπορει να σε ταλαιπωρησει και μηνες και τελικα βελτιωση στο προβλημα σου να μη δεις.

    Και κατι αλλο που μου "βρωμισε" είναι το θεμα των εμβολιασμων. Επειδη με αποσχολησε το θεμα αυτο για το παιδι μου και ψαχτηκα λιγο συμπερανα το εξης μετα απο συζητησεις που είχα και με κλασικους ιατρους και με ομοιοπαθητικους.
    Ο κλασικος ιατρος σου προτεινει να κανεις τα εμβολια στο παιδι και σου απαριθμει και τις παρενεργειες και τα ποσοστα εμφανισης τους.
    Ο ομοιοπαθητικος το μονο που θα σου πει είναι οτι είναι κατα των εμβολιων αλλα κανενας απο αυτους δεν εγγυαται επιστημονικα για την ασφαλεια σου αν αποφασισεις να μην τα κανεις. Δηλ σου λενε οτι απο τη μια είναι κατα αλλα απο την αλλη το αφηνουν στην κριση σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-05-13 17:33 #21
    Προεπιλογή
    Οταν ημουνα 12, επαθα μια θλαση στον δεξι λαγονοψοιτη. Δευτερου βαθμου. Επειτα απο 4 μηνες φυσιοθεραπειας, δεν ειχα γινει καλα. Ισως ειχε βελτιωθει ενα 10%, σιγουρα οχι παραπανω. Αφησα την φυσιοθεραπεια, και το πηγα ετσι για 5 μηνες ακομα. Στην προπονηση του στιβου που εκανα τοτε, δεν μπορουσα να κανω πολλα πραγματα, ενω αλλα τα εκανα με μειωμενη ενταση. Πηγα σε εναν ομοιοπαθητικο σαν τελευταια λυση, μετα απο 9 μηνες. Μου εδωσε κατι χαπια. Σε 10 μερες ειχε βελτιωθει κατα 80%, στο 20ημερο ειχε γινει τελειως καλα. Τυχαιο, ατυχο, δεν γνωριζω, παντως στην συγκεκριμενη περιπτωση εμενα μ εκανε καλα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-08-13 13:19 #22
    Προεπιλογή
    παιδια αφηστετα ολα αυτα...ζουμε στον 21ο αι. σχεδον σ ολα εχουν βρει φαρμακα π να καταπολεμουν ολες τισ νοσουν κ αν οχι να τις κατα<πολεμουν ΣΙΓΟΥΡΑ ν τις αλιονουν αρκετα ετσι οστε να μην εχουμε προβλημα κ ταλεπορια...εγω εχω την νοσο crohn οπος και ο φιλος του Delux...λυση θα σας δωσει ενας καλος γιατρος με φαρμακα απο επιστιμονες με φαρμακα π μπορουν να καταπολεμισουν στο μεγιστο την νοσο.φιλε DELUX συγνωμη κιολας αλλα ο φιλος σ πρεπει να ειναι τελιος αμυαλος που σταματησε τα φαρμακα π τον εδωσε ο γιατρος..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 01-08-13 19:54 #23
    Προεπιλογή
    Εγω ειχα μια ιωση. Επι 4 μερες δε βελτιωνόμουν καθόλου. Την πέμπτη μέρα ξεκίνησα να παίζω μπιρίμπα και έγινα τελείως καλά.

    Όποιος βλέπει λογική στο παραπάνω, βλέπει και στην ομοιοπαθητική. Το να βάζει κανείς τη λέξη "ιατρική" διπλα σε αυτό το επίθετο είναι τουλάχιστον άστοχο.

    Η "θεωρία" τους είναι ότι όσο πιο μεγάλη αραίωση έχει το "ματζούνι" τόσο πιο ισχυρό είναι.
    Αφού κυκλοφορεί και το ανέκδοτο ότι κάποιος πέθανε από overdose ξεχνώντας να πάρει το φάρμακό του!
    Οι καλύτερες ασκήσεις είναι αυτές που γίνονται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-02-14 19:33 #24
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Καλο είναι καμια φορα να μην είμαστε στενόμυαλοι και να πιανόμαστε μονο από επιστημονικές αποδείξεις η μη γιατί υπάρχουν πάντα και προσωπικές εμπειρίες που έχουν κάτι να πουν.Στα 18-19 μου εμφάνισα ξαφνικά και πολύ προοδευτικά ακμή στην πλάτη μαζί με ένα είδος σταφυλόκοκκου το οποιο είχε δημιουργήσει πληθώρα σημαδιών στην πλάτη μου σε όλο το εύρος τα οποια δεν μπορούσες να τα ψηλαφήσεις και κάθε φορα που είτε έτρεχα είτε εκάν προπόνηση είτε ακόμα καθόμουν σε μια καρεκλα και ακουμπούσα στην πλάτη,αυτά ερεθιζόντουσαν τρομερά και ανοίγανε και οι μπλούζες μου γέμιζαν αίμα.Μετά από επισκέψεις σε διαφορους γιατρούς επειδή τότε ασχολούμουν χρονια αρκετά με πολεμικές τέχνες γιατρός ομάδας παθολόγος ΑΛΛΑ και &quot;ομοιποαθιτικος&quot; ταυτόχρονα μου πρότεινε να αρχίσω μια θεραπεία η οποια μου εξήγησε ότι θα είναι πιθανό μακροχρόνια αλλα με μηδέν παρενέργειες διότι κανονικά με την κλασσική ιατρική θα έπρεπε να λαμβάνω αρκετές δόσεις αν θυμάμαι καλά πενικιλίνης ισοτρετινοΐνη και κάποιο άλλο φάρμακο τα οποια 2 αυτά είχαν ιδιαίτερη ηπατοτοξική δράση τάσεις κατάθλιψης τερατογενέσεις σε γυναίκες αϋπνίες και χίλια αλλα.
    Αν λάμβανα αυτά τα χάπια αναφορικά και μονο θα έπρεπε να κάνω 2 fres τον μηνα εξετάσεις αίματος για να ελέγχουν ένζυμα του ήπατος.Βεβαια με αυτά τα χάπια τα συμπτώματα τα έφευγαν αρκετά γρήγορα.Επειδή λοιπόν δεν ψήθηκα για κάτι τέτοιο και επειδή ο γιατρός μου μίλησε και η ειλικρίνεια του ήταν πολύ σεβαστή από μέρους μου αποφάσισα να τον ακούσω.Μετά από 1μιση χρόνο είχα γίνει εντελώς καλά μηνα με το μηνα η κατάσταση καλυτέρευε η πλάτη μου είχε γίνει καθαρή σαν &quot;φρεσκογεννιμενου&quot; μωρού και ούτε είχα πάρει τα φάρμακα εκείνα ούτε τίποτα.
    Σέβομαι απόλυτα την ιατρική επιστήμη φυσικά (όχι όμως αυτούς που την ασκούνε) όχι όλους τουλάχιστον γιατί είναι γνωστό τι κουμάσια είναι γενικότερα και μονο λειτούργημα δεν ασκούν αλλα δεν χρειάζεται να είμαστε απόλυτοι σε τίποτα κατά την γνώμη μου.Αν και όταν η κλασσική ιατρική σβήσει όλες τις ασθένειες που υπάρχουν στον πλανήτη τότε ναι ok θα μπορεί να είναι τόσο επιθετική σε ότι άλλο υπάρχει εκεί έξω και ισχυρίζεται ότι έχει αποτέλεσμα.Σε μένα και σε αρκετούς πάντως η ομοιοπαθητική δούλεψε και δούλεψε καλά,και σε άτομο με παρόμοιο πρόβλημα γιατί ok σε κάτι άλλο δεν γνωρίζω ΦΥΣΙΚΑ και θα την πρότεινα.Συγγνώμη για το ξέθαμα και για το μεγάλο post.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 20-02-14 22:12 #25
    Προεπιλογή
    Ομοιοπαθητική = placebo.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-02-14 22:55 #26
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Απότι γνωρίζω που είχα συζητήσει με τον συγκεκριμένο γιατρό δεν είναι σαν το placebo effect αυτό ήταν μια υπόθεση όταν είχε αρχίσει η ομοιοπαθητική να εφαρμόζεται στα πολύ πρώτα στάδια της.Πλέων δεν σχετίζεται με placebo νομίζω αν κοιτάξεις κάπου στο net ίσως το εξηγεί τώρα λεπτομέρειες δεν θυμάμαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 21-02-14 00:18 #27
    Προεπιλογή Απ: Ομοιοπαθητική ιατρική
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MindOverMatter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ομοιοπαθητική = placebo.
    Χαχαχα

    Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 21-02-14 03:38 #28
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SOLID Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απότι γνωρίζω που είχα συζητήσει με τον συγκεκριμένο γιατρό δεν είναι σαν το placebo effect αυτό ήταν μια υπόθεση όταν είχε αρχίσει η ομοιοπαθητική να εφαρμόζεται στα πολύ πρώτα στάδια της.Πλέων δεν σχετίζεται με placebo νομίζω αν κοιτάξεις κάπου στο net ίσως το εξηγεί τώρα λεπτομέρειες δεν θυμάμαι.
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20402610

    CONCLUSIONS: The findings of currently available Cochrane reviews of studies of homeopathy do not show that homeopathic medicines have effects beyond placebo.
    Date = 2010
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 21-02-14 12:45 #29
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Thanks mate γνωρίζω περί τούτου αλλα δεν πιάνομαι με νύχια και με δόντια απαραίτητα από έρευνες 100% γνωρίζεις ότι η "ομοιπαθιτικη" χρησιμοποιείται σε μωρά και σε ζώα τα τελευταία χρονια?Δεν γνωρίζω ποσο.Εκεί μπορείς να μου εξηγήσεις πως λειτουργεί το placebo??Πιστεύω πως είναι λίγο πιο πολύπλοκο το πράγμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 21-02-14 19:25 #30
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SOLID Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanks mate γνωρίζω περί τούτου αλλα δεν πιάνομαι με νύχια και με δόντια απαραίτητα από έρευνες 100% γνωρίζεις ότι η "ομοιπαθιτικη" χρησιμοποιείται σε μωρά και σε ζώα τα τελευταία χρονια?
    Το paper που ανέφερα είναι ανασκόπηση βιβλιογραφίας που βασίζεται σε Cochrane Reviews, που με τη σειρά τους θεωρούνται από τις πιο έγκυρες ανασκοπήσεις. Κοινώς δεν πρόκειται για "μια έρευνα", αλλά για συμπεράσματα που βασίζονται στο σύνολο της ερευνητικής βιβλιογραφίας (και η ερευνητική βιβλιογραφία στο αντικείμενο της ομοιπαθητικής είναι πολύ εκτεταμένη - δεν πρόκειται για αντικείμενο που "δεν είναι επαρκώς μελετημένο"). Το συμπέρασμα από όλες τις έρευνες που έχουν γίνει είναι απλό: η ομοιοπαθητική δεν έχει επιδράσεις πέραν του placebo effect.

    Αν δεν αρκούν εκτεταμένα επιστημονικά δεδομένα για να διαμορφώσεις την άποψή σου για κάτι, τότε δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε επειδή απλά κανενός είδους απόδειξη δεν πρόκειται να σε "πείσει". Αν σε ενδιαφέρει, ρίξε μια ματιά σε αυτή την ανάλυση: http://theness.com/neurologicablog/i...wareness-week/

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SOLID Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωρίζω ποσο.Εκεί μπορείς να μου εξηγήσεις πως λειτουργεί το placebo??Πιστεύω πως είναι λίγο πιο πολύπλοκο το πράγμα.
    Το placebo effect είναι αρκετά μελετημένο αντικείμενο. Σε πολύ γενικές γραμμές: η λειτουργία του εγκεφάλου σου είναι μέρος της συνολικής σου φυσιολογίας και αλληλεπιδρά με πολλά φυσιολογικά συστήματα/διεργασίες. Πολύ απλό παράδειγμα: επιπλέον ψυχογενές άγχος => ανεβασμένα χρόνια επίπεδα κορτιζόλης => χρόνια μερική καταστολή του ανοσοποιητικού => γενικότερες επιπτώσεις σε συστεμικό επίπεδο. Άλλο πολύ απλό παράδειγμα είναι η αντίληψη του πόνου (pain perception) που δεν έχει αυστηρή συσχέτιση με την ιστική βλάβη και που ρυθμίζεται σε σημαντικό βαθμό από ψυχολογικούς/γνωσιακούς παράγοντες. Όταν αλλάζει η αντίληψή σου για κάποια πάθηση, υπάρχουν αλλαγές στην φυσιολογία σου (οι οποίες επηρεάζουν κάποιες παθήσεις/συμπτώματα περισσότερο και κάποιες άλλες λιγότερο ή και καθόλου ανάλογα με τον παθολογικό μηχανισμό).

    Αν σε ενδιαφέρει, δες και ένα απλοϊκό αλλά καλά παρουσιασμένο βίντεο:

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MindOverMatter : 21-02-14 στις 19:29
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία