Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 56 από 56
  1. 29-09-14 01:00 #46
    Προεπιλογή
    Παιδια εχω διαβασει τα δικα σας προβληματα και θελω να πω απλα να μην πανικοβαλεστε . Για ολα υπαρχουν λυσεις. Φτανει να μην το αφηνετε.
    Να σας πω και γω τη δικη μου ιστορια. Ειναι η δευτερη φορα σε ενα μηνα που εχω ενα πονο πισω στη πλατη (περιπου αριστερα των οσφυικων σπονδυλων, πρεπει να ειναι στον πλατυ ραχιαιο ο πονος) Βασικα ειμαι Γυμναστης αλλα εμπειρια πανω σε θεματα τραυματισμων πλατης δεν εχω...
    Λοιπον την πρωτη φορα που το ειχα παθει τελειώνοντας το γυμναστηριο πριν κανα μηνα, κατεβηκα κατω να αλλαξω ρουχα δρωμενος εχω να πω για να μπω στην πισινα που κανω μαθημα σε μικρα παιδια. Η αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας και το οτι η πορτα ηταν ανοιχτη εκει κοντα ισως να μου εχει προκαλεσει καποιο προβλημα ψυξης στη μεση. (ετσι θελω να ελπιζω) Το επομενο πρωι δεν μπορουσα ευκολα να σηκωθώ απο το κρεβατι ουτε να στριψω ευκολα.. Ενιωθα τοσο σκληρη την πλατη μου που πονουσα διαρκως ειτε ξαπλωνα ειτε στεκομουνα. Δεν ηταν αφοριτος ο πονος απλα πονουσα.. Εκανα καποιες καλες διατασεις εκανα και λιγο masage πανω στο roll ενιωσα καπως καλυτερα.. Σκευτηκα θα ηταν προβλημα ψυξης.. Μετα απο λιγες μερες ο πονος περασε.. Να πω τελευταιους μηνες οτι το κανω συχνα αυτο. Γυμναζομαι και αμεσως μετα δρωμενος μπενω στο παγωμενο νερο..
    Πριν απο 5-6 μερες παλι τσακ μετα απο dead lift κατεβενω και παλι στο παγωμενο νερο και μεχρι να παω σπιτι πονουσε το ιδιο σημειο παλι.. και αυτη τη φορα ο πονος ηταν λιγο ποιο σπαστικος.. νιωθω την πλατη μου παρα πολυ σκληρη.. Δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να ειναι.. ψυξη? δισκοπαθεια?? Φυσικα οσο περνουν οι μερες ο πονος φευγει.. ειδικα τωρα που εκανα 2 μερες να γυμναστω ειναι καλυτερα.. αλλα και παλι δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι τραυματισμος..
    Η αληθεια ειναι οτι τελευταίες 2-3 μερες πσιλο μουδιαζει λιγο η αριστερη μου πατουσα ενα (5%) θα ελεγα.. (μυρμιγκιασμα οσο και που το νιωθω) .. Αν δεν ηταν αυτο θα ελεγα θα ειναι καμια ψυξη αλλα τωρα με αυτο μου βαζει ασχημες ιδεες οτι μπορει να ειναι κατι αλλο... (εκτος και αν η ψυξη προκαλει και αυτη κατι τετοιο.
    Εχει κανεις καποια γνωμη πανω σε αυτο παιδες? τι να ειναι λετε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-10-14 17:05 #47
    Προεπιλογή
    εχω παρει και τα medrol...τελικα εγω αφαιρεσα λαπαροσκοπικα την δισκοκηλη.εκανα μαγνητικη 3 μηνες μετα το χειρουργιο.η κηλη φαινετε σημαντικα μικροτερη.το μουδιασμα στο ποδι μετα απο 3 μηνες εχει μειωθει παρα πολυ.
    δυστηχως ομως η μεση μου εχει γινει ευαισθητη.δεν ποναω αλλα προσεχω παρα πολυ πως σηκωνω βαρος κτλ...
    Aργησα να το δω αυτό αλλά επιστρέφοντας στο φορουμ και εχοντας ακομη τη δισκοκήλη ενεργή σου απαντώ.

    To medrol ειναι καταβολικό, μέσα σε 15 μέρες έχασα 4 κιλα (με δίαιτα λόγω φαρμάκου) τα οποία ήταν ΚΑΙ ΜΥΣ. Η μέση και σένα και μένα και όλων μας (με κήλη) είναι ευαίσθητη όχι μονο στα βάρη αλλά όπως θα παρατήρησες και στις αλλαγές του καιρού ακόμα..(!!).

    Το να προσέχεις τι βάρη σηκώνεις αγαπητέ χαίρω πολύ χαιρόπουλος...Με το bodybuilding είναι το θεμα να μας πει κάποιος τι κάνουμε (επιστροφή στα κιλά που σηκώναμε, τί γινεται με τις πιέσεις ώμων, η ανάρωση μας μετά τη γυμναστική λόγω της κήλης απαιτεί παραπάνω χρόνο αρα δεν μπορεις 6/7 γυμναστηριο και διαφορα αλλα).

    τι ενοεις ΑΑΣ?
    Αφου διαβασες ολα τα παραπάνω απλά googlare και ψάξτο μαζι με τη φράση herniated disc treatment. Γενικά θα σου πώ οτι η κήλη δίσκου σε αρχάριους body builders όπως εγώ και πολοί άλλοι είναι συχνό φαινόμενο γιατί κανένας άμπαλος γυμναστής δε θα σου πει οτι όσα κιλά κάνεις παγκο ανάλογα πρεπει να κάνεις και σε άλλες ασκήσεις (ομοιόμορφη ανάπτυξη μυων κτλ). Ετσι οι περισσότεροι έχουμε να κάνουμε ραχιαιους κανα χρόνο και ποδια απο τοτε που καναμε ποδηλατο. Στην περίπτωση μας λοιπόν αν θέλουμε να ασχοληθούμε σοβαρα πρέπει οι μυς όλης της πλάτης να γίνουν τσιμέντο ωστε να μην υπάρχει χώρος για φλεγμονες. Λίγοι τρόποι υπάρχουν γιαυτό.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MyoBomb : 02-10-14 στις 17:10
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-11-14 10:38 #48
    Προεπιλογή
    Παιδιά, εκτός από άρσεις θανάτου, ποιες άλλες ασκήσεις κόβουμε τελείως όταν έχουμε αυτό το πρόβλημα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-11-14 11:49 #49
    Προεπιλογή
    Καλημέρα. Εμένα με στένωση σε σπόνδυλο με πονάει πάνω απο το δεξί πόδι και άμα με πιάσει για τα καλα μένω ξάπλα για κανα τριήμερο με πόνο στη δεξιά πλευρά σε σημείο να αναπνέω κοφτά..........

    Τώρα τελευταία στο hack squat που φτάνω στο τελευταίο set τα 200 kg μετα με τσιμπάει σε εκείνο το σημείο και λογικά θα την βγάλω την άσκηση απο το πρόγραμμα. Σπαστικό να βγάζεις ασκήσεις που σου αρέσουν και δουλεύουν αλλά με τη σπονδυλική στήλη έμαθα με τον άσχημο τρόπο να μην παίζω .......
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-11-14 13:03 #50
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Δηλαδη τωρα φταιει η ασκηση και οχι τα 200kg???

    Καπως ετσι γινεται η δαιμονοποιηση των ασκησεων,τι να πεις.........
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-11-14 17:54 #51
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    συμφωνω με κόμπρα όταν υπάρχει πρόβλημα και τα 50 πολλα είναι , αλλάζουμε στυλ η τα παίρνουμε όλα στα χέρια και μετα απλα αρκούμαστε να κοιτάμε τούς άλλους που γυμνάζονται

    αντε την βλακεία αυτη την έκανα εγω όταν κατέβαινα στούς αγώνες που μετα απο την μαγνητική όταν με είπε ο γιατρός δεν έμεινε χόνδρος στα γόνατα και λόγω τού ατυχήματος που είχα με μηχανή και χρόνια μετα πρωταθλητισμό , είπα δεν βάζω γιατρε πολλα κιλα σκουωτ μέχρι 200 και με λέει οι μύς αντέχουν τον σκελετό τον ρώτησες? και εφόσον δίνει πόνο η ενόχληση σημαίνει κατι δεν πάει καλα και πρέπει άμεσα να αλλάξουμε στυλ προπόνησης και να χαμηλώσουμε κατα πολύ τα κιλά

    και για να γίνω πιο κατανοηός εδω όταν κατεβηκα απο τα 127 κιλα στα 118 σταμάτησαν οι πόνοι στον σκελετο τι να λέμε τωρα και μεις βάζουμε όταν έχουμε θεμα όσα κιλα μπορούμε να σηκώσουμε , μεγα λάθος

    και αν το πείς σε κάποιον θα πεί μα δεν θα χτίσω μυς δεν θα γίνω δυνατός , λές και θα χάσει το μεροκάματο του χαμάλη
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 29-01-15 21:40 #52
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα μετά απο καιρό φόρουμ είμαι γνωστός δισκοκηλάς, έχω ξαναγράψει, αλλά σήμερα έχω κατι πολύ σοβαρό να πω σε όλους τους πάσχοντες.

    Τον τελευταίο καιρό βρίσκομαι σε εξαιρετική κατάσταση στις προπονήσεις (επιτέλους!). Ρόλο έπαιξε οτι σταμάτησα να ασχολούμαι με γιατρούς και πήγα σε προπονητή άρσης βαρών (!!). ΝΑΙ καλά ακούσατε. Παιδιά θα γίνετε καλά δεν κάνω καμία πλάκα.

    Ο τύπος με έμαθε τεχνική σε ασκήσεις που ο γιατρός μου έλεγε να αποφύγω () Σιγά σιγά άρχισα άρσεις θανάτου (η βασικότερη άσκηση για κήλη να ξέρετε) δυνάμωσαν τα ισχύα και πλέον σηκώνω κιλά. Δεύτερη άσκηση που έμαθα ήταν squats με πολύ λίγα κιλά στην αρχή σκέτη μπάρα πλέον νιώθω τα πόδια μου σα πέτρες.Τα πόδια είναι πάρα πολύ σημαντικά για τη μέση. Μπορεί να μην έγινα hulk αλλά η μέση μου δεν με ενοχλεί ποτέ μάγκες ακόμα και σε προπονήσεις ώμων!!!!

    Αν θέλετε να συνεχίσετε bodybuilding και έχετε την πάθησή μου σας συνιστώ να το δοκιμάσετε και μετά απο λίγους μήνες θα με θυμηθείτε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-01-15 23:49 #53
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MyoBomb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τύπος με έμαθε τεχνική σε ασκήσεις που ο γιατρός μου έλεγε να αποφύγω ()
    ισχυει αυτο,το εχω γραψει κ γω σε διαφορα θεματα τετοια..μιας κ το εχω δει επανω μου οπως γραφεις κ εσυ.
    απλα για μενα κ ειδκα με τις αρσεις ΔΕΝ ειναι να πηγαινω για πολλα κιλα γιατι μπορει να την πατησω ασχημα..σωστη τεχνικη θελει κ με προσοχη στις αυξησεις κιλων κ δεν υπαρχει θεμα..εγω πλεον εχω σχεδον ξεχασει οτι εχω προβλημα εκει κατω χρονια τωρα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 01-02-15 07:23 #54
    Προεπιλογή
    Αναλόγως την κήλη. Δεν είναι για όλες τις περιπτώσεις τα squat και ειδικά για deadlifts και παραλαγές τους. Κάποιοι πανε καλά με τη προυπόθεση οτι δεν θα φορτώσουν ποτέ την μπάρα με τα κιλά που θα εκαναν αν δεν είχαν την δισκοκήλη και κάποιοι πάνε χάλια. Δεν είναι μόνο θέμα αψεγάδιαστης τεχνικής τα ίδια λενε και τυποι σαν τον rippetoe, αλλά αυτό που λένε πιο προσφατες μελέτες είναι ότι η δυνατή μέση δεν σημαίνει και αποφυγή τραυματισμού όταν υπάρχει ήδη πρόβλημα, σε αυτές τις περιπτώσεις επιλέγονται μικρότερα φορτία απο τα max και είναι προτιμότερο να γυμνάζεται η μέση περισσότερες φορές απο 1-2 την εβδομάδα. Εννοείται ότι αυτός που έχει πρόβλημα πριν παει σε μυική ενδυνάμωση έχει προηγηθεί το στάδιο αποθεραπείας, έχει σταθεροποιησει συνδέσμους και έχει φτιάξει μυική αντοχή μαζί με πλυομετρικές ασκήσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 02-02-15 00:07 #55
    Προεπιλογή
    Δεν είναι για όλες τις περιπτώσεις τα squat και ειδικά για deadlifts και παραλαγές τους.
    Ετσι πίστευα και γω μέχρι πρόσφατα, όμως δυστυχώς είναι και οι 2 απαραίτητες. (εγώ την έχω στον Ο-5 σπόνδυλο)

    Πρώτον squat δεν χρειάζεται να κάνεις με μπάρα υπάρχουν πολύ πιο εύκολες τεχνικές ειδικά για κήλη:
    εμένα με έβαλε να κρατάω 2 βαράκια με τα χέρια πλάγια στον κορμό και να προσπαθώ να ακουμπήσω τον πάτο μιας καρέκλας μου φάνηκε πολύ εύκολο.
    Ο λόγος που επέμενε στο squat είναι οτι τα καθίσματα είναι πολύ σημαντικά για τους μυς των ποδιών και αντικαθίστανται σχεδόν μόνο απο την πρέσα που είναι πολύ χειρότερη για μέσες.

    Deadlifts για 2 μήνες έκανα με σκέτη μπάρα και με ketler μεσαίου βάρους και τώρα σιγά σιγά βάζω κιλά. Ο λόγος που είναι σημαντικά είναι οτι βελτιώνουν την κινητικότητά σου σε όλες τις υπόλοιπες ασκήσεις γιατί τα ισχία δεν γυμνάζονται απο τους ραχιαίους. Οι ραχιαίοι μυς γενικά είναι πολύ μικρή ομάδα όσο και να δυναμώσουν χρειάζεται να συμμετέχουν και οι μυς των ισχίων (οι οποίοι αιματώνονται με τα κανονικα deadlifts). Προφανώς και δεν θα κάνω υπερβολές καθώς ένα λάθος θα ναι άσχημο και το ξέρω.

    ενδυνάμωση, αποθεραπεία κτλ
    Προφανώς έχεις δίκιο με πόνους κανένας δεν μπορεί να ασκηθεί. Στο θέμα του να γυμνάζεις μέση πάνω απο 1-2 φορές την εβδομάδα όμως πάλι διαφωνώ. Οπως όλοι οι μυς χρειάζεται ανάρρωση και στην περίπτωση της κήλης ακόμα περισσότερο. Ενδυνάμωση που ενδείκνειται είναι κορμού με κοιλιακούς-ραχιαίους αλλά και αυτές οι ασκήσεις όπως ξέρεις είναι ιδιαίτερα επικίνδυνες (κάτω κοιλιακοί ας πούμε ακόμα δυσκολεύομαι και κάνω περισσότερο curl ups).

    Αυτό που για μένα είναι must είναι σχεδόν μετά απο κάθε προπόνηση (πλην στήθους) ασκήσεις mcKenzie με ανακουφίζουν πραγματικά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 09-02-15 21:27 #56
    Προεπιλογή
    Επειδή το thread θα έχει επίσκεψιμότητα και στο μέλλον, και τα cookbooks είναι πολλά, όσοι δεν έχουν θέμα με τα αγγλικά, ας ρίξουν μια ματια στο http://www.backfitpro.com δεν πρόκειται να χάσουν...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234