Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 56
  1. 09-04-13 17:34 #1
    Προεπιλογή Οσφυϊκή δισκοκήλη (κήλη μεσοσπονδυλίου δίσκου) - HELP!
    Καλησπέρα! Είμαι 22 χρόνον και ασχολούμε με το αγγλικό rugby (παλιά με judo).
    Πριν από 11 μήνες τραυμάτισα την μέση κάνοντας squat με 120kg.
    Ήταν άσκηση και κιλά τα οποια τα είχα! Απλά επειδή εκείνη την μέρα βιαζόμουν ξεκίνησα χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία και την έπαθα!
    (με έπιασε έντονος πόνος στην μέση, στην 8η και τελευταία επαναληψη στο 2 set)
    Έκανα εξετάσεις και φάνηκε 1 κήλη στον ο5-η1 και μικροεκφυλισμοι στους 2 επάνω μεσοσπονδύλιους δίσκους.
    Το αντιμετώπισα όπως μου είχαν πει.. Συντηρητικά. Και το αποτέλεσμα, τώρα να έχω ένα σκισμένο μεσοσπονδύλιο δισκο (ο5-η1) και από μια κήλη
    στους 2 επάνω μεσοσπονδύλιους δίσκους..
    Το τελευταίο τρίμηνο, ανά μια-δυο βδομάδα κρεβατώνομαι με φριχτούς πόνους στην μέση και μουδιάσματα στα πόδια!
    Πιο περιορισμένη και προσεχτική ζωή δεν γίνετε να κάνω!
    Έχω πάει σε πόλους γιατρούς, μα το μονο που κατάφερα είναι να μπερδευτώ!
    Μου έχουν προτείνει ο κάθε γιατρός και αλλου είδους αντιμετώπιση..
    Αν έχει κανεις προσωπική εμπειρία στο θέμα, η έστω μπορεί να μου προτείνει κάτι, θα το εκτιμούσα αλήθεια, παρα πολύ!

    Ευχαριστώ προκαταβολικά!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-04-13 19:09 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή Οσφυϊκή δισκοκήλη (κήλη μεσοσπονδυλίου δίσκου) - HELP!
    Φίλε μου έχω το ίδιο, ίδιες κήλες στα ιδια σημεία.

    Να ξεκινήσω λέγοντας σου ότι το τελευταίο 1,5 χρόνο κάνω κανονικα προπονήσεις, εκτός απο dead lifts και 1-2 ασκήσεις ακόμα, χωρίς απολύτως καμία ενόχληση. Ειμαι στη καλύτερη φάση που ήμουν ποτε.

    Καταρχάς ηρέμησε, 99% θα σου περάσει. Και μένα οι γιατροί ο καθένας μου έλεγε το δικό του. Και εγω είχα μουδιάσματα κτλ. Ξεκούραση χρειάζεσαι και θα επανέλθει. Εγω δεν εκανα ουτε φυσιοθεραπειες ουτε τιποτα. Εμένα μου πήρε περιπου 4-5 μήνες να μην έχω καμία ενόχληση. Ο καιρός επίσης δεν σε βοηθάει. Μολις ζεστάνει λίγο και φυγουν οι υγρασιες θα σου περάσει.

    Όταν αισθανθεις τελείως καλα ξεσκιζεσαι σε κοιλιακους-ραχιαιους για να γυμνάσεις κορμό. Και μετα όλες οι άλλες ασκήσεις.

    Περαστικά και μην αγχωνεσαι, ξέρω πως αισθάνεσαι, όλα θα πανε καλα.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-04-13 14:06 #3
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ ρε mike.. Ελπίζω να είναι όπως τα λες, γιατί με έχει κουράσει παρα πολύ τόσο σομαστικα όσο και ψυχολογικά..
    Καλές προπονήσεις να 'χεις!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-04-13 15:37 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή Οσφυϊκή δισκοκήλη (κήλη μεσοσπονδυλίου δίσκου) - HELP!
    Το ξέρω φίλε μου, και εγω χάλια ήμουν ψυχολογικά! Αλλα σου λέω, κανε λίγο υπομονη και το πιο πιθανό ειμαι ότι θα ξαναμπεις στις προπονήσεις πιο γερα απο ποτε!
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-05-13 20:20 #5
    Προεπιλογή
    Καλησπερα φιλος.
    Καταρχην να σου πω οτι γνωριζω τον πονο σου γιατι και εγω πασχω απο κηλη στον 05-I1. Η ιστορια μου ξεκινησε στις 16 Δεκεμβρη του 2011. Στις 14 Δεκεμβρη εκανα την τελευταια μου προπονηση στο muai thai και το πρωι της 16ης ξεκινησε ο πονος. Σε 2 μερες ειχε γιγαντωθει και δε μπορουσα να στηριχτω στο δεξι μου ποδι. ΔΕ μπορουσα να παω στην τουαλετα..και ο πατερας μου ηταν στα προθυρα με πλενει στο μπανιο.Τα αντιφλεγμονωδη δε με πιαναν και πιστεψε τα κουμπωσα ολα! Xeforapid, arcokcia , voltaren ,brakcin. Σε ποσοτητες- ενεσεις κρεμες .τα παντα!! Επισης εκανα και ενεσεις κορτιζονης στην ιερολαγωνια αρθρωση. Απο εκει περναει το ισχιακο νευρο. Επισης εκανα πανω απο 50 φυσιοθεραπιες , με βαλαν σε μηχανημα που σε τεντωνει , εκανα βελονισμο, εκανα ομοιοθεραπεια ,ηπια ανθοϊάματα . Ξεκινησα το κολυμπι. Το καλοκαιρι του 2012 κολυμπουσα για 40 λεπτα με αφορητους πονους. Οι γιατροι νευροχειρουργοι και ορθοπεδικοι μου λεγαν οτι θελω χειρουργειο για να επανελθω. Εδω να σου πω οτι το 2011 ημουν , 98 κιλα ,1.87 , 27 χρονων . Αποφοιτος στρατιωτικης σχολης , 7 χρονια Kick boxing 10 χρονια βαρη και επαιζα και μπαλα. Ολα αυτα σε διπλες προπονησεις καθε δευτερη μερα. Δε περιμενα ποτε οτι κατι τετοιο θα μου αλλαζε την ζωη . Δε μπορουσα ν περπατησω 400 μετρα , δε μπορουσα να τρεξω , δε μπορουσα να σκυψω , δε μπορουσα να γ@@@σω. Ναι .. ημουν αχρηστος.. σερνομουν ..το δεξι μου ποδι αρχισε να μαρουλιαζει ..γινοταν μαλακο σα ψωμακι .. αν το ζουλουσα , γινοταν σα ποδι γριας. Εγινα 110 κιλα , εκοψα την γυμναστικη και το μονο που με διατηρουσε ηταν το κολυμπι.
    Καποια στιγμη τα ματια μου γυρισαν. σηκωθηκα απο το κρεβατι ..τους εγραψα στα @@ μου τους γιατρους και εκανα αυτο που ηξερα καλυτερα. ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ!!! Περπατουσα οσο πιο πολυ μπορουσα μεχρι να αρχισω να κλαιω απο τα νευρα μου.Σταματουσα και μετα το ιδιο. Κολυμπουσα ασταματητα μεχρι τα φτερα μου να καινε διαολομενα και να κανω καθισματα με ελβετικη μπαλα στο τοιχο. Πονος - ξεπονος ..εκει! Μετα απο 2 μηνες , ξεκινησα τα βαρη! Τα βαρη ειναι ζωη οποιος ξερει να τα χρησιμοποιει.. Πηγαινα με τα XL,κολλητα κάποτε, φουτερ μου , τα οποια στον καθρεφτη οι ραφες μαρτυρουσαν οτι ειχα ..."μικρυνει!!" .. ξεκινησα ξανα τα μηχανηματα...μετα τα ελευθερα βαρη .. και τωρα .. Μαιος του 2013 ποναω σπανια!! Ποναω μονο για να μου θυμιζει οτι η κηλη ειναι ακομα εκει και οτι δε προκειται να μου συγχωρησει το οποιο λαθος μου . Ξεκινησα ξανα την πυγμαχια ..και ναι ..δε ποναω!

    Επισης δε θα κρυφτω πισω απο το δαχτυλο μου. Εκανα χρηση Αναβολικων - ανδρογονων στεροιδων . Οχι απο μονος μου. Ορθοπεδικος χειρουργος (ξαδερφος ) μου τα εκανε. για 4 βδομαδες. Φαρμακευτικες ποσοτητες. Η αλλαγη στα ποδια μου ηταν μαγικη! οι πονοι στις αρθρωσεις εξαφανιστηκαν και πυροδοτηθηκε ολο μου το σωμα.
    Δεν λεω σε ολους να το κανουν. Εγω ειχα την οικονομικη ανεση, τους γνωστους,την γνωση και την προσβαση (γιατρους και φαρμακοποιους) για να το κανω. Δε ξερω αν εφταιξε αυτο ..αλλα απο την στιγμη που εγινα καλα, οτι και να μου πουν εχω το σωμα μου και την ασθενεια μου για μαρτυρες.
    Αν θελεις να σου πω παραπανω , στειλε μου p.m. Θα σου δειξω απο μαγνητικες -μεχρι γνωματευσεις και αποδειξεις στα ποσα εχω πληρωσει αριστερα και δεξια.
    P.s: H κηλη θα ειναι εκει για παντα. Δε προκειται να φυγει! μονο αν την κοψεις! οι νευροχειρουργοι και οι ορθοπεδικοι με εξειδικευση στην σπονδυλικη στηλη , χειρουργουν με μικροδισκεκτομη και σε 15 λεπτα εχουν ξεπεταξει εναν σπονδυλο. Αν ειναι απλα μια πιεση που ασκειται στην ιππουριδα του κεντρικου νευρου. Το ΚΑΤ , το ΓΝΑ και το 401 εχουν και γαμω του γιατρους.
    Υπαρχει και το lazer , h οσφυικη πλαστικη ,και η ρομποτικη λαπαροσκοπικη δισκεκτομη. ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ !!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 31-08-13 19:13 #6
    Προεπιλογή
    παιδια εχω και εγω προβλιμα οχι τοσο σοβαρο αλλα βορο να σας νιοσο τη ενοιτε το κακο με μενα ειναι οτι εχω φαει τοσα λευτα και δεν ξερω καλα καλα τη εχω ΤΟ ΧΙΡΟΤΕΡΟ ΟΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΟΨΗ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΙΡΙΟ 2 και μινες τωρα και εκτος οτι δεν βλεπω βελτιοση βλεπο την ψηχικι μου υγεια να διαλιετε [τωρα λετε τη λεει ο μαλακας επιδι δεν παει γυμναστιριο ] αλλα ετσι νιοθο μια ζωη αυτο εκανα και αγαπω το γυμναστιριο .τρεχω απο δω τρεχω απο εκει ενεσις χαπια φισικοθεραπιες λευταααααααααααααα και δεν ξερω καλα καλα τη εχω μαγνιτικι βγαζω σε 7 μερες προτα ο θεως ας παν ολα καλα εχω ονιρα και μου ταχι γαμ,,,,,, ο καθε γιατρος ο αλος εβαλε ιδικοτιτα αθλιατρος και μετεπιτα εμαθα οτι ειναι παπατζις .... κουραστικα πραγματικα θελωωωωω να γυμναστο δεν παειιι αλοοοο 2,5 μινες και βλεπο παλιες φοτο και το γυμναστιριο και δακριζο ...θα ξεκινισω ετιμος ειμαι η ψηχικι μου υγεια ειναι πιο σοβαρι απο τα λογια του καθε γαμ.....ολη γιατρου .ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΑΠΟ ΜΕΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΝΟΜΙ ΣΑΣ ΝΙΟΘΩ ΑΠΟΛΗΤΑ .....ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΑΔΕΡΦΙΑ Μ Η ΕΛΠΙΔΑ Μ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΑΝΑΜΕΝΗ .ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΕ ΣΤΙΡΙΖΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ .....ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΤΕ ΠΟΤΕ .....!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 31-08-13 19:19 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Ψυχραιμία παιχταρά μου, θα περάσεις και θα γυρίσεις δυνατότερος από πριν.

    Σε νιώθω. Δεν υπάρχει χειρότερη εμπειρία!! ΑΛΛΑ ΠΕΡΝΑΕΙ!!!!
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-03-14 01:23 #8
    Προεπιλογή
    εχω κηλη στον ο5 ι1 εδω και 1.5 χρονο..μουδιαζει-καιει το δεξι ποδι στη περιοχη του μηριαιου δικεφαλου.και ολη η δεξια πατουσα.αυτο γινετε εντονο οατν καθομαι και οταν οδηγω..υπαρχουν μερες που δεν υποφερετε με τιποτα....ειχα παρατησει γυμναστηριο οταν με πονουσε και η μεση..
    ειχα χειροτερεψει οταν τα παρατησα.ξεκινησα παλι δυναμικα τα βαρη και η μεση γιατρευτηκε!!
    δυστηχως ομως εχω ακομη εντονο μουδιασμα..
    εχω αποφασισει να αφαιρεσω την κηλη.
    το θεμα ειναι οτι οι νευροχειρουργει προτινουν δισκεκτομη με χειρουργιο ενω οι ορθοπεδικοι με λαπαροσκοπηση-ενδοσκοπηση.
    ο ενας κατηγορει τον αλλο για την μεθοδο του και δεν βγαζεις ακρη...
    και εγω απλα δε ξερω ποιον να πιστεψω και πως να λυσω το προβλημα μου.
    θελω να κανω λαπαροσκοπικα ωστε να εχω την λιγοτερο επεμβατικη μεθοδο και γρηγορη αναρωση..αλλα οι νευροχειρουργοι λενε οτι με λαπαροσκοπηση μπορει να μου κανει ζημια σε αλλα σημεια επειδη δεν βλεπει τοσο καλα-καθαρα τηην περιοχη...
    αστα να πανε..με εχουν φερει σε απογνωση..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-03-14 02:02 #9
    Προεπιλογή
    Χωρίς να σχολιάσω τα περί ορθοπεδικων και φυσιοθεραπευτών, θα αναφέρω ότι ένα βασικό στοιχείο στα προβλήματα στην οσφυϊκή μοίρα είναι η στάση και τα κινητικά πρότυπα. Για παράδειγμα, κλασσικός μηχανισμός τραυματισμού μεσοσπονδυλίου είναι ταυτόχρονη στροφή με έκταση (συχνή κίνηση σε παιδιά που κάνουν πολεμικές τέχνες ενώ δεν έχουν καλή στάση, καθ'ότι κάποιος ανέφερε kick boxing παραπάνω).

    Γενικά, άτομα με προβλήματα σε μέση καλό θα είναι να κάνουν μια αξιολόγηση στάσης και κινητικών προτύπων για να διαγνώσουν τυχόν προβλήματα/αποκλίσεις που μπορεί να επιβαρύνουν την οσφυϊκή μοίρα σε καθημερινή βάση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 11-03-14 08:18 #10
    Προεπιλογή
    εγω παλι ειχα φλεγμονη στη μεση.δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απ'τον πονο της μεσης.δεν μπορουσα να πατησω καλα το αριστερο ποδι κ ποναγε οοοολο το ποδι απο κωλο μεχρι γαμπα.ειδικα οταν καθομουν κ πηγαινα να σηκωθω επρεπε να κρατιεμαι απο καπου γιατι ποναγα μεχρι να ξεσκαλωσει το ποδι.οι γριες στον δρομο πηγαιναν πιο γρηγορα απο 'μενα.... περπαταγα κ ποναγα μεση ποδι εμπλοκη!
    πολυ προσοχη με την μεση,εγω ολα αυτα τα επαθα με μια απλη φλεγμονη.φαντασου με κυλες κ τετοια τι γινεται.
    καλο ζεσταμα γιατι μπορει απο 'κει που μασας τα σιδερα να βρεθεις να μασας αντιφλεγμονωδη κ ενεσεις στον κωλο,αφου βεβαια θα εισαι στο κρεβατι.πανε οι μυς πανε οι αλτηρες πανε τα σιδερα.το νου σας.
    Το θέμα είναι να πείσουμε τις γυναίκες ότι η γκρίνια προκαλεί κυτταρίτιδα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 11-03-14 12:58 #11
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Τι μπορεί να οδηγήσει σε δισκοκήλη?
    Υπάρχουν κάποιοι παράγοντες πχ προδιάθεσης, επιβαρυντικοί, σκελετικοί κλπ?
    Στην προπόνηση πολλοί ζορίζονται αλλά δεν την παθαίνουν όλοι.....
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 11-03-14 16:23 #12
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι μπορεί να οδηγήσει σε δισκοκήλη?
    Υπάρχουν κάποιοι παράγοντες πχ προδιάθεσης, επιβαρυντικοί, σκελετικοί κλπ?
    Στην προπόνηση πολλοί ζορίζονται αλλά δεν την παθαίνουν όλοι.....
    Yπαρχει η γενετικη προδιαθεση. Οσοι εχουν παθαινουν κηλες σχετικα ευκολα σε σχεση με αλλους. Οσοι δεν εχουν μπορει να παθουν απο ενα χοντρο λαθος μιας στιγμης (πχ με σηκωμα ανθρωπου απο πατωμα και με λαθος (αναγκαστικα) σταση σωματος). Μετα κανοντας πραγματα που σε αλλη περιπτωση δεν θα σε πειραζαν, σε βαθος χρονου κανουν την κηλη χειροτερα ακομα και αν δεν επηρεαζεται η υπολοιπη μεση

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 11-03-14 21:52 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι μπορεί να οδηγήσει σε δισκοκήλη?
    Υπάρχουν κάποιοι παράγοντες πχ προδιάθεσης, επιβαρυντικοί, σκελετικοί κλπ?
    Στην προπόνηση πολλοί ζορίζονται αλλά δεν την παθαίνουν όλοι.....
    Απο την εμπειρια μου, στο μεγαλυτερο βαθμο, οι διαφορων ειδων δισκοπαθειες προκαλουνται απο κακη κινητικοτητα (πχ στα ισχυα) καπου αλλου στο σωμα, οποτε και η μεση τρωει ολο το παλουκι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 11-03-14 22:14 #14
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    έτσι ακριβως αυτο είναι γεγονός και εγω μετα το ατύχημα που είχα , μετα απο 24 χρόνια έχω φοβερούς πόνους στη μεση και μετα απο εξέταση διαπιστώσαμε ότι λόγω στρέβλωσης της λεκάνης το ένα πόδι ήταν πιο μακρύ απο το άλλο κατα 3 πόντους και αυτο είχε σαν συνέπεια την κάκωση στη σπονδυλική στήλη μακροπρόθεσμα , αλλα ευτυχώς σε ενα θεραπευτή που πήγα και το εντόπισε με 4-5 συνεδρίες με έφερε στα ίσια , απλα έπρεπε να συνεχίσω να πηγαίνω ανα 15 μέρες και μετα ανα μήνα για να διορθώσω μόνιμα την ζημια , πράγμα που δεν το έκανα

    και γενικά η κάθε λάθος κίνηση και τεχνική , η με κακά παπούτσια , σε τρέξιμο ,περπάτημα , κακή στάση σώματος , 'έχει συνέπειες στην μέση , εκτός απο το φόρτωμα βάρους με λάθος εκτέλεση

    η σωστη εκγύμναση και στήριξη μέσω των κοιλιακών και ραχιαίων ενισχύει την μεση και μειώνετε η ζημιά
    και καλό είναι και το έχω δοκιμάσει το εργαλείο που δένεις τα πόδια σε ειδική θήκη και κρεμιέσαι ανάποδα , λύνει την μεση και την αποσυμφορίζει
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 12-03-14 00:08 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tsorbatzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω κηλη στον ο5 ι1 εδω και 1.5 χρονο..μουδιαζει-καιει το δεξι ποδι στη περιοχη του μηριαιου δικεφαλου.και ολη η δεξια πατουσα.αυτο γινετε εντονο οατν καθομαι και οταν οδηγω..υπαρχουν μερες που δεν υποφερετε με τιποτα....ειχα παρατησει γυμναστηριο οταν με πονουσε και η μεση..
    ειχα χειροτερεψει οταν τα παρατησα.ξεκινησα παλι δυναμικα τα βαρη και η μεση γιατρευτηκε!!
    δυστηχως ομως εχω ακομη εντονο μουδιασμα..
    εχω αποφασισει να αφαιρεσω την κηλη.
    το θεμα ειναι οτι οι νευροχειρουργει προτινουν δισκεκτομη με χειρουργιο ενω οι ορθοπεδικοι με λαπαροσκοπηση-ενδοσκοπηση.
    ο ενας κατηγορει τον αλλο για την μεθοδο του και δεν βγαζεις ακρη...
    και εγω απλα δε ξερω ποιον να πιστεψω και πως να λυσω το προβλημα μου.
    θελω να κανω λαπαροσκοπικα ωστε να εχω την λιγοτερο επεμβατικη μεθοδο και γρηγορη αναρωση..αλλα οι νευροχειρουργοι λενε οτι με λαπαροσκοπηση μπορει να μου κανει ζημια σε αλλα σημεια επειδη δεν βλεπει τοσο καλα-καθαρα τηην περιοχη...
    αστα να πανε..με εχουν φερει σε απογνωση..
    Πρώτη δισκοκήλη την απέκτησα σε ηλικία 17 χρονών. (τώρα είμαι 38) Στην συνέχεια αυτή έφερε και άλλες 2. Έκανα λαπαροσκόπηση το 2003, εφόσον είχε προηγηθεί νοσηλεία σε ορθοπεδική κλινική για 1 μήνα. Την προτίμησα γιατί είχε κάνει και φίλος μου τότε και ήταν μετά καλά και είναι ακόμα.
    Ο λόγος που αναγκάστηκα να κάνω επέμβαση, ήταν γιατί το δεξί μου πόδι, είχε αρχίσει να μην ανταποκρίνεται σωστά σε ηλεκτρομυογράφημα. Μπήκα λοιπόν, την έκανα και την ίδια ημέρα έφυγα. Είχα ένα προβληματάκι γιατί δεν με έπιανε η τοπική αναισθησία και χρειάστηκε ο γιατρός να επιστρατεύσει προσωπικό για να με κρατάνε. Διαφορετικά ήταν μια απλή επέμβαση.

    Μετά το 2003 που την έκανα, μέχρι και το 2006 γυμναζόμουν χωρίς προβλήματα και δίχως ενοχλήσεις, παρόλο που είχα ακόμα άλλες 2 κήλες, οι οποίες όμως ήταν μικρές. Από άρσεις θανάτου, την ξαναπάτησα και πετάχτηκε άλλη κήλη σε άλλο σπόνδυλο κάτω από αυτόν που είχε γίνει η επέμβαση. Έμεινα 5 μήνες στο κρεβάτι και μετά συνήλθα και από τότε έχω ενοχλήσεις, πότε ήπιες πότε πιο έντονες αλλά έχω μάθει να το αντιμετωπίζω.
    Εδώ να σου πω πως φίλη μου που επίσης έκανε λαπαροσκόπηση, μετά από 2 χρόνια έντονου κινητικού προβλήματος, δεν είδε καμία βελτίωση και κάνοντας κανονικό χειρουργείο, ηρέμησε. Οπότε είναι και θέμα οργανισμού ίσως όπως επίσης και σημείου.

    Το επίσης αρνητικό είναι πως πριν 3 χρόνια, λόγω του όλου προβλήματος στην σπονδυλική στήλη, απέκτησα και κήλες στον αυχένα. Είναι πολύ επίφοβο με τα χρόνια αυτό, εφόσον υπάρχει ήδη πρόβλημα στη μέση.
    Για μένα χρειάζεται να κάνεις κάποιο ηλεκτρομυογράφημα κάποια στιγμή (δεν πρόσεξα αν έχεις κάνει) ώστε να δεις την κατάσταση του νεύρου. Συνήθως αυτός είναι ο μόνος λόγος για επέμβαση.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία