Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 56
  1. 12-03-14 23:04 #31
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Ναι ειναι καλο να κρεμαστεις απο το μονοζυγο για αποσυμφορηση.
    Μπορεις να κανεις αλλη μια "ασκηση",την κανω κ γω συνεχεια κ με ανακουφιζει πολυ...ξαπλωνεις στο κρεβατι ας πουμε,ανοιχτα χερια,κορμος-στηθος κοιτανε ταβανι και το αριστερο ποδι το περνας στην δεξια μερια χωρις να στρεψεις το θωρακα...θα ακουσεις κ κει ενα κρακσημαινει οτι εγινε η δουλεια.

    Βαριεμαι να ψαχνω για βιδεο γιαυτο στην εγραψα.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-03-14 23:14 #32
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    κοιταξε καμία φορα ο πόνος αν τηρούνται προυποθέσεις δεν είναι κατι κακό και εξηγω , όταν πάμε να καθαρίσουμε μια πληγή πονάει αλλα δεν είναι κακό , πάμε να την γιατρέψουμε , πρέπει να γίνει και η αποσυμφόρηση όταν γινει σωστα και δεν κουνιέτε πέρα δωθε το σώμα δεν υπάρχει πρόβλημα και καλό το κρέμασμα απο μονόζυγο αλλα αλλιώς είναι να είναι κάποιος κρεμασμένος απο τα πόδια και με την βαρύτητα να αποσυμφορίσει τους σπόνδυλους

    επίσης αναγκαστικα στην αρχή θα πρέπει να πάει κάποιος σε ειδικο θεραπευτή και μετα να μάθει μόνος να κάνει κάποιες ασκήσεις διατατικές για την σπονδυλική στήλη , με καλό ζέσταμα και συνδιασμό μια σειρά ασκήσεων

    αν δέν θέλει κάποιος να μπεί σ αυτη την διαδικασία , τ'ότε απλα σταματάει να γυμνάζετε πάνω σ αυτα που έκανε να μην επιδεινώσει το πρόβλημα , δηλαδη προκειμένου να γλυτώσει έξοδα θεραπείας θα πρέπει να μην κάνει τίποτε απο αυτα που θα τον επιβαρύνουν να χει το κεφάλι ήσυχο
    η ψάχνετε μόνος του με γιατρούς αθλητιάτρους ώστε να τον δείξουν σωστα πράγματα αποκατάστασης , εμένα προσωπικα για να μπορω να περπατάω κανονικα μετα το ατύχημα και κατ επέκταση να γυμνάζομαι , με είχε δείξει ένας γιατρός μια σειρα ασκήσεων τις οποίες έκανα επι 3 χρόνια προκειμένου να μπορώ να κάνω κάποιες αξιοπρεπής προπονήσεις
    με τα λόγια και τα χαιρετίσματα δουλεια δεν γίνετε , όταν πάθεις την ζημιά μετα πρέπει να έχεις το σθένος να την αντιμετωπίσεις , αν θέλεις να ξαναενταχτείς στο πρόγραμμα , αλλιως κάθεσαι και κάνεις αυτα μόνο που μπορείς , γι αυτο λένε όποιος έχει τα γένια έχει και τα χτένια

    και πέρα απο τις ασκήσεις διατατικές που αποκτούν ελαστικότητα οι μυς και έρχονται οι σπόνδυλοι στην φυσική θέση τους , πρέπει παράλληλα με την εκγύμναση να δημιουργήσουμε ενα νάρθηκα με τούς μυς στην σπονδυλική στήλη
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-03-14 23:16 #33
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ειναι καλο να κρεμαστεις απο το μονοζυγο για αποσυμφορηση.
    Μπορεις να κανεις αλλη μια "ασκηση",την κανω κ γω συνεχεια κ με ανακουφιζει πολυ...ξαπλωνεις στο κρεβατι ας πουμε,ανοιχτα χερια,κορμος-στηθος κοιτανε ταβανι και το αριστερο ποδι το περνας στην δεξια μερια χωρις να στρεψεις το θωρακα...θα ακουσεις κ κει ενα κρακσημαινει οτι εγινε η δουλεια.

    Βαριεμαι να ψαχνω για βιδεο γιαυτο στην εγραψα.
    κι αυτο που λές σωστο εγω αυτο το έκανα συνέχεια και πρόσφατα το έλεγα σε μια κοπέλα που είχε πρόβλημα με την μεση της , σε μενα το έκανε και αυτός ο φυσικοθεραπευτής που πήγαινα παθητικά , δηλαδη ήμουν χαλαρός και τραβούσε αυτός δυνατά και έκανε το χαρακτηριστικό κράκ
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-03-14 00:51 #34
    Προεπιλογή
    @cobra style
    ναι αυτο ειναι πολυ καλο με το ποδι που ειπες,το κανω και γω και στο προγραμμα διατασεων μου και το χουν σε οτι βιντεο yoga εχω κανει(εδω γελαμε,αλλα ειναι το καλυτερο stretching που εχω βρει,απλα απο βιντεακια του youtube)
    το δευτερο ομως με το μονοζυγο,εμενα προσωπικα μου ειχε πει ο φυσικοθεραπευτης μου οταν τελειωσαμε τις συνεδριες και πηρα τις οδηγιες πως θα συνεχισω μονος μου κατηγορηματικα οχι..τωρα δεν ξερω μπορει στο καθε σωμα να ισχυει αλλιως..
    παντως τασο γενικα με ολα τα περι διατασεων/ασκησεων αποσυμφορησης εγω ακολουθω το ''οτι ποναει το αφηνω''..ειδικα εφοσον κανω κατι μονος μου χωρις ειδικες γνωσεις..

    ΥΓ:θνξ νικ
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-03-14 09:53 #35
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GOMI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτη δισκοκήλη την απέκτησα σε ηλικία 17 χρονών. (τώρα είμαι 38) Στην συνέχεια αυτή έφερε και άλλες 2. Έκανα λαπαροσκόπηση το 2003, εφόσον είχε προηγηθεί νοσηλεία σε ορθοπεδική κλινική για 1 μήνα. Την προτίμησα γιατί είχε κάνει και φίλος μου τότε και ήταν μετά καλά και είναι ακόμα.
    Ο λόγος που αναγκάστηκα να κάνω επέμβαση, ήταν γιατί το δεξί μου πόδι, είχε αρχίσει να μην ανταποκρίνεται σωστά σε ηλεκτρομυογράφημα. Μπήκα λοιπόν, την έκανα και την ίδια ημέρα έφυγα. Είχα ένα προβληματάκι γιατί δεν με έπιανε η τοπική αναισθησία και χρειάστηκε ο γιατρός να επιστρατεύσει προσωπικό για να με κρατάνε. Διαφορετικά ήταν μια απλή επέμβαση.

    Μετά το 2003 που την έκανα, μέχρι και το 2006 γυμναζόμουν χωρίς προβλήματα και δίχως ενοχλήσεις, παρόλο που είχα ακόμα άλλες 2 κήλες, οι οποίες όμως ήταν μικρές. Από άρσεις θανάτου, την ξαναπάτησα και πετάχτηκε άλλη κήλη σε άλλο σπόνδυλο κάτω από αυτόν που είχε γίνει η επέμβαση. Έμεινα 5 μήνες στο κρεβάτι και μετά συνήλθα και από τότε έχω ενοχλήσεις, πότε ήπιες πότε πιο έντονες αλλά έχω μάθει να το αντιμετωπίζω.
    Εδώ να σου πω πως φίλη μου που επίσης έκανε λαπαροσκόπηση, μετά από 2 χρόνια έντονου κινητικού προβλήματος, δεν είδε καμία βελτίωση και κάνοντας κανονικό χειρουργείο, ηρέμησε. Οπότε είναι και θέμα οργανισμού ίσως όπως επίσης και σημείου.

    Το επίσης αρνητικό είναι πως πριν 3 χρόνια, λόγω του όλου προβλήματος στην σπονδυλική στήλη, απέκτησα και κήλες στον αυχένα. Είναι πολύ επίφοβο με τα χρόνια αυτό, εφόσον υπάρχει ήδη πρόβλημα στη μέση.
    Για μένα χρειάζεται να κάνεις κάποιο ηλεκτρομυογράφημα κάποια στιγμή (δεν πρόσεξα αν έχεις κάνει) ώστε να δεις την κατάσταση του νεύρου. Συνήθως αυτός είναι ο μόνος λόγος για επέμβαση.
    καλημερα.ενοεις λαπαροσκοπικα-ενδοσκοπικα αφαιρεσες την δισκοκηλη?σε ποιον γιατρο?
    εγω ειμαι μεταξυ αυτης της μεθοδου και του κανονικου χειρουργιου και εχω τους αντιστοιχους γιατρους (ορθοπαιδικους-νευροχειρουργους)να μαλωνουβ για το ποιος θα αναλαβει την εγχειρηση και θα παρει τα φραγκα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-03-14 10:17 #36
    Το avatar του χρήστη morgoth

    Εγγραφή
    31-01-2012
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    προσωπική μου αποψη (και αρκετων ορθοπεδικών) ειναι η εξής:
    χέρι στη μεση δεν βαζεις εκτός αν η κατασταση ειναι πολυ σοβαρη. οταν λεω σοβαρη εννοώ να σαι σαν αναπηρος. να χεις κινητικά προβλήματα.
    οι περισσοτερες περιπτωσεις ειναι αντιμετωπισημες συντηριτικά. φυσικοθεραπειες, γυμναστική, διατασεις κτλ
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-03-14 10:35 #37
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Και εγώ εκεί κατέληξα από την εμπειρία με το δικό μου πρόβλημα και συζητώντας με πολλούς ανθρώπους ομοιοπαθείς και μη.

    Εγχείρηση σε περίπτωση μόνο που παραλύσει κανά πόδι.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 17-03-14 16:57 #38
    Προεπιλογή
    και εγω ειμαι της αποψης σας,οτι το χειρουργιο ειναι τελευταιο.αλλα δεν μπορω πλεον να μουδιαζει και να καιει το ποδι μου συνεχως.δεν μπορω να πατησω στο πελμα μου,ειδικα μετα απο μιση ωρα οδηγηση η οταν καθομαι στο γραφειο ...γι'αυτο θελω να το κανω λαπαροσκοπικα που ειναι αναιμακτο.δεν ειναι καν εγχειρηση..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 18-03-14 11:49 #39
    Προεπιλογή
    Όταν υπάρχει μούδιασμα στο πόδι, είναι λίγο δύσκολο να διαχωρίσει κανείς πότε πρέπει να γίνει επέμβαση και πότε όχι. Πόσο μάλλον όταν οι γιατροί κοιτάζουν μόνο το συμφέρον της τσέπης τους. Η φίλη μου που είχε πρόβλημα, το πάλεψε με διάφορες φυσικές θεραπείες, όπως ενέσεις όζοντος στη μέση από ορθοπεδικό, με πολλές κορτιζόνες, με φυσιοθεραπείες κλπ αλλά για 1.5 χρόνο δεν έβλεπε ιδιαίτερη διαφορά και στο τέλος το πόδι της από τη φτέρνα και κάτω έχει πρόβλημα που τελικά δεν επανήλθε 3 χρόνια τώρα και είναι με ναρθηκάκι. Η λαπαροσκόπηση δεν της έκανε τίποτα στο θέμα πόνου στη μέση (σε εμένα δούλεψε μια χαρά), ενώ η κανονική επέμβαση την βοήθησε στο να φύγουν οι πόνοι και να μπορεί ακόμα και να γυμνάζεται και να τρέχει, αλλά το πόδι από τη φτέρνα και κάτω, έμεινε κουσούρι. Από προσωπική εμπειρία, αν το πόδι, συνεχίζει να μουδιάζει και μετά την πάροδο 6-8 μηνών και συνοδεύεται και από νευρόπονο, μάλλον η επέμβαση πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπόψη ώστε να αποφευχθούν τα χειρότερα.
    Συνήθως ένας νευροχειρούργος πάνω κάτω, αν έχει λίγο φιλότιμο, μπορεί να γνωρίζει αν η μέθοδός του (λαπαροσκόπηση) θα λύσει το πρόβλημα ή όχι, σε συνάρτηση με τη θέση της κήλης όπως και το μέγεθος πρόπτωση της. Αν μη τι άλλο, οφείλει να είναι ειλικρινής με τον ασθενή σε ότι αφορά τα ποσοστά επιτυχίας και να τον αφήσει να αποφασίσει μόνος του μετά. Αν δεν μπορεί να την "φάει" όλη με το λέιζερ, λόγω της ιδιομορφίας της κάθε περίπτωσης, το πρόβλημα δεν θα λυθεί και το ρίσκο συνήθως βρίσκεται στο χάσιμο των χρημάτων.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GOMI : 18-03-14 στις 11:55
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 18-03-14 22:18 #40
    Προεπιλογή
    η λεξη φιλοτιμο σπανια βρισκεται στους γιατρους...εχω επισκεφτει πανω απο 10...μονο ο ενας ηταν ντομπρος..
    το αποτελεσμα αρκει να ειναι σωστο.οπως τα λες ομως κανεις δεν σου εγγυαται τιποτα..παιζει ρολο και η θεση της κηλης..παντως εγω το εχω κοντα 2 χρονια το μουδιασμα..ενας χρονος περασε μεχρι να ανακαλυψω οτι ειναι απο δισκοκηλη,επειδη δε μου πονουσε καθολου η μεση...
    αλλα μαλλον παω για ενδοσκοπικα ...
    εχω μιλισει με αυτον εδω http://www.nikolaosbenardos.com/
    αν εχει καποιος συνφορουμιτης καποια γνωμη-εμπειρια ας βοηθησει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 21-03-14 21:39 #41
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα σε όλους.και εγώ με τη σειρά μου έχω θέμα με τη μέση.μια ερώτηση.πως είναι η καλύτερη δυνατή εκτέλεση των ραχιαίων στον πάγκο με τη διαγώνια κλίση για εμας τους παθόντες ?κατέβασμα μεχρι κατώ και σήκωμα μέχρι να έρθει ο κορμος παράλληλα με το έδαφος?μετά απο κανενα 8μηνο γυμναστηριο δν εχει αποκατασταθει το προβλημα μου και συνεχως μαζι με τα πιασιματα που εχω ακουω συνεχως τα κρακ που αναφερατε πιο πανω στις περιοχες τον ιερολαγονιων και στο σημειο πισω απο το στερνο οπου επισης εχω και μουδιασμα.πριν μερικα χρονια που ειχα κανει μαγνητικη η διαγνωση ηταν 3 προβολες και ιερολαγονιτιδα στη δεξια μερια.επισης ακομα και τωρα δεν μπορω να τρεξω ελευθερα , νιωθω τα ποδια μου παγιδευμενα και ισχιαλγια και στα δυο.μαλλον ηρθε η ωρα να επισκεφτω καποιον αθλιατρο γιατι οσοι ορθοπεδικοι πηγα μου ελεγαν να κοψω το ποδοσφαιρο το οποιο και εκανα. η ψυχολογια μου ειναι ασχημη! όσοι ειστε παθοντες καταλαβαινετε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 21-03-14 22:49 #42
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BobadillaS13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.και εγώ με τη σειρά μου έχω θέμα με τη μέση.μια ερώτηση.πως είναι η καλύτερη δυνατή εκτέλεση των ραχιαίων στον πάγκο με τη διαγώνια κλίση για εμας τους παθόντες ?κατέβασμα μεχρι κατώ και σήκωμα μέχρι να έρθει ο κορμος παράλληλα με το έδαφος?
    Καλυτερα κανε απλους ραχιαιους σε στρωμα και οχι σε παγκο διαγωνια. Εξαρταται και την ενταση του προβληματος βεβαια αλλα τοσο μεγαλη εκταση δεν κανει καλο αν εχεις προβλημα στη μεση

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 17-06-14 13:30 #43
    Προεπιλογή
    Και μετά απο 7 μήνες γυμναστική, ήρθε και μένα η ώρα της δισκοκήλης μου να ξυπνήσει, μετά απο 2 χρόνια. Αυτή τη φορά αφορμή ήταν το τρέξιμο σε στίβο για γράμμωση. Δεν μπορώ να κουνηθώ να οδηγήσω, είμαι με άδεια απο τη δουλειά και απο κάθε τομέα της ζωης μου.

    Επειδή στην περίπτωση μου τα απλά αντιφλεγμονώδη δεν δουλεύουν (έχω μεγάλη φλεγμονή) , ο αθλίατρος μου δίνει medrol (κορτιζόνη απο το στόμα). Είναι καταβολικό στεροειδές που χάνεις μυική μάζα. Με τις υγείες μου. Πάντως μετά απο 2-3 βδομάδες που θα αναρρώσω θα σκεφτώ πολύ σοβαρα τη χρήση ΑΑΣ πλέον δεν πάει άλλο. Καλά θα κάνετε οσοι υποφέρετε απο τετοια πάθηση να μην επισκέπτεστε απλούς ορθοπεδικούς αλλά έμπειρους αθλίατρους, πιστέψτε με έχουν πολύ μεγαλύτερη εμπειρία και γνώση πάνω στο θέμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MyoBomb : 17-06-14 στις 13:33
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 17-06-14 13:32 #44
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Καταρχάς περαστικά! Ομοιοπαθής και εγώ! Χωρίς ενόχληση εδώ και 3 χρόνια αλλά που θα πάει.

    Μην ανησυχείς για το Medrol, πήρα και εγώ πριν 3 εβδομάδες για 10 μέρες, αν δεν γυμνάζεσαι δεν υπάρχει φόβος καταβολισμού.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 26-06-14 08:22 #45
    Προεπιλογή
    τι ενοεις ΑΑΣ?
    εχω παρει και τα medrol...
    τελικα εγω αφαιρεσα λαπαροσκοπικα την δισκοκηλη.εκανα μαγνητικη 3 μηνες μετα το χειρουργιο.η κηλη φαινετε σημαντικα μικροτερη.το μουδιασμα στο ποδι μετα απο 3 μηνες εχει μειωθει παρα πολυ.
    δυστηχως ομως η μεση μου εχει γινει ευαισθητη.δεν ποναω αλλα προσεχω παρα πολυ πως σηκωνω βαρος κτλ...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία