Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 26-04-13 03:17 #1
    Προεπιλογή Σχετικα με τη ζελατινη στις κάψουλες των συμπληρωματων στην διατροφη μας..
    (ο τιτλος θελει διορθωση αλα δεν εχει EDIT)βαζω εδω αυτο το θεμα ,δεν ξερω αν ειναι η καταλληλη θεση
    Εψαξα ,και μου πηρε πανω απο 3 μηνες να μαθω τι συμβαινει με την ζελατινη που περικλυοντε τα συμπληρωματα σε μορφη καψουλας αλλα ακομη και αυτη τBν ω3 καψουλων ιχθυελαιου.
    Αιτια ηταν καποιες ενοχλησεις που ειχα στο εντερο και που δεν σταματουσαν ακομη και οταν εκοψA τις φυτικες ινες για ενα διαστημα.
    Εκανα οτι εξεταση υπηρχε και ολα καλα..μεχρι που ενας γιατρος γατος αλεργιολογος με ρωτησε αν τρωω πολυ ζελε γιατι ειδε κατι σχετικο σε μια εξεταση...δεν εχω φαει ζελε εδω και 10 χρονια...μα δεν μπορει μου λεει τρως πολυ συχνα!!!
    Τελικα ο θεμα ειναι οτι αιτια των μεγαλων ενοχλησεων ηταν το τζελ απο τα ω3 το ζμα την βιταμινηβ12 και το nac που καθε ημερα επαιρνα!
    Εστειλλα μεIλ σε εταιρειες ,δεν απαντησαν βεβαια ουτε γρηγορα ουτε ολες..εμαθα ομως τα παρακατω
    <αυτο το τζελ μπορει να ειναι ειτε βιολογικο ειτε απο λιπος χοιρινου ειτε απο μαγια και σογια ειτε απο λεκιθινη σογιας ειτε καλαμποκι και ελαια καλαμποκιου..
    >εαν ειναι βιολογικο ειναι μαλλον ενταξει..ομως οι εταιρειες δυστιχως με ελαχιστες εξερEσεις βαζουν τα φθηνιαρικα,απο σογια,λεκιθινη και χοιρινο λιπος τα οποια κανουν ημερες και εβδομαδες να χωνευτουν ΠΛΗΡΩς και ειναι και ανθυγειηνα,,!!και σταδιακα επιβαρυνουν χωρις λογο τον οργανισμο.
    Ετσι στα μειλ ειπα οτι ειμαι ταχα αλεργικος στην σογια και το χοιρινο και μου απαντησαν αυτο που ειχα σκεφτει..να ανοιγω τις καψουλες και να το ριχνω σε νερακι...δεν υπαρχει κανενα προβλημα σιγουρα με τις βιταμινες τα ω3 και το zma..εγω τα βαζω ολα μαζι σε ενα ποτηρι νερο τα χτυπαω και το κατεβαζω και εχουν αδιαφορη γευση..ενω πεταω ενα σωρο πλαστικουρα ζελατινη καθε ημερα!και βεβαια απο τοτε αντιο ενοχλησεις,,,
    το εβαλα εδω μηπως καποιος ειχε το ιδιο προβλημα...παντως καλο ειναι ολοι να αποφευγουν να τρωνε την ζελατινη,βρηκα μονο 1 εταιρεια που γραφει στο ζμα οτι δεν εχει ουτε σογια ουτε μαγια ουτε καλαμποκι ουτε τπτ αλλα ηταν 30% πιο ακριβη..οποτε καλο ανοιγμα!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john39 : 26-04-13 στις 03:20
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-04-13 17:14 #2
    Προεπιλογή
    Πανω σε αυτο το θεμα, εχω να προσθέσω οτι σε εμενα προσωπικά οποτε επαιρνα οτιδήποτε ειχε ζελατινη ειχα εντονες καουρες 2-3 λεπτα μετα απο την κατάποση!!!
    'Η ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ
    Απάντηση με παράθεση