Θέμα: Snacks & Protein

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15
  1. 28-07-13 18:38 #1
    Smile Snacks & Protein
    Καλησπερα παιδια!
    Εδω και 4-5 χρονια ασχολουμε με τον αθλητισμο και την γυμναστικη ομως τον τελευταιο χρονο το πηρα λιγο στα πιο σοβαρα, δηλαδη οτι πρεπει να εχω προγραμμα, και να γυμναζομαι χωρις δικαιολογιες και ετσι κανω, προσπαθω να ειμαι συνεπεις στα γευματα μου, και εκτος αυτου, με βοηθησε και να ωριμασω.
    Πριν 3-4 χρονια, ημουν 50-54 κιλα, και αγχονομουν πολυ να βαλω κιλα, ετσι αποφασισα να επισκεφτω μια διατροφολογο να μου πειους τι να κανω.
    Τα πραγματα τα οποια μου ειπε ηταν λογικα, τα οποια τα ειχα σκεφτει και εγω, ομως δεν ειχα καποιον να με ωθησει στο να βαλω κιλα.
    Ετσι λοιπον μεσα σε λιγοτερο απο ενα χρονο εβαλα 10 κιλα, σταματησα να πηγαινω στην διατροφολογο και συνεχισα μονος μου, εφτασα εως τα 68 κιλα, και εκει ηταν
    που κολλησα.
    Περσι το καλοκαιρι ξεκινησα διατροφη ξανα για μικρο χρονικο διαστημα και εφτασα στα 70.
    Τωρα ειμαι:

    Υψος: 1.85-1.88
    Βαρος: 71-73 κιλα (επιφυλακτικα λεω 73 γιατι τωρα το καλοκαιρι βγαινω λιγακι εκτος προγραμματος..)

    Γυμναζομαι στο σπιτι χωρις βαρη, εκτος για τους τραπεζιους και για τους ωμους.
    Παρολο που ειμαι μετριος στα κιλα μου, εχω δεσει πλεον και πιστευω οτι ξερω το δυνατο μου σημειο.. η πλατη μου.
    Δεν εχω συγκεκριμενη διατροφη, προσπαθω να τροω καθε 2 ωρες, ανεξαρτητα ποσα γευματα θα κανω, εκτος το βασικο απογευματινο το οποιο περιλαμβανει 2 τοστ μεγαλοπουλα και γουντα οταν δεν κανω γυμναστικη, και οταν κανω, τροω 2 τοστ παλι πριν την γυμναστικη και μολις τελειωσω πινω 2 ποτηρια γαλα και 1 φρουτο
    (συνηθως μπανανα) ή πινω μονο 1 μιλκο (εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα καλο μεταπροπονητικο ροφημα ακομα και σκετο, και η αληθεια ειναι οτι σε αναζωογονει).

    Σας ζαλισα το ξερω , ηθελα να 'χετε μια πληρη εικονα για το τι παιζει, και τωρα να μπω στο θεμα!

    Σκεφτομαι μιας και που ενηλικιωθηκα τωρα να κοιταξω για καποια καθαρη προτεϊνη τυπου Whey ας πουμε, και εχω καποιες αποριες αν ειναι δυνατο να τις λυσετε:

    1) Ποια ειναι η καλυτερη στιγμη να παιρνω την προτεϊνη, ποσες φορες την ημερα, και αν πρεπει να κανω διαλειμματα(θα ηθελα και τους λογους για τους οποιους θα χρειαζονται τα διαλλειματα)?
    2) Οταν φτασω στο επιθυμητο αποτελεσμα και σταματησω την προτεινη θα υπαρχουν σιγουρα καποιες επιπτωσεις? Δηλαδη, θα πεσω στα κιλα κατακορυφα? Θα "κρεμασω"?
    Ακουγονται πολλα και θελω να εχω ησυχο το κεφαλι μου, για αυτο ηθελα στις συγκεκριμενες ερωτησεις να απαντησουν ΜΟΝΟ ατομα τα οποια εχουν παρει
    προτεϊνη και την σταματησαν για τον α-β λογο.
    3) Η προτεϊνη συμβαλει σημαντικα στην αυξηση του βαρους?
    4) Ποια ειναι η πιο εμπιστη εταιρια προτεϊνης? Και ποιος "ειδος" (δεν ξερω αν το λεω καλα) προτεϊνης ειναι το πιο ασφαλες και εμπιστο?

    Παρακαλω αν ειναι δυνατον, να μου στειλετε και καποιους συνδεσμους με εμπιστα ηλεκτρονικα μαγαζια προτεϊνης και καλες τιμες (οσο το δυνατον).

    Επισης θα ηθελα να μου αλλαξετε λιγο ή ακομα και τελειως το απογευματινο (πριν και μετα την γυμναστικη, και τις μερες που δεν εχω) γιατι νομιζω εχει κενα, αν θα ηταν καλο να προσθεσω ξηρους καρπους για παραδειγμα.

    Τελος τροω καθε 2 ωρες εκτος το βασικα μου απογευματινο, οτιδιποτε, καποιο φρουτο, καποιο γλυκο/snack, θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε αν πρεπει να
    προσθεσω κατι συγκεκριμενο σε αυτα τα γευματα (κατι σαν standar).

    Θα θελα να φτασω τουλαχιστον τα 83-85 κιλα, δεν εχω προβλημα με το λιπος, κανω ΑΡΚΕΤΑ εντονη και δυσκολη αεροβια ασκηση οταν γυμναζομαι για προθερμανση, δεν θελω μονο να εχω σωματικη δυναμη και να μην μπορω να ανεβω 2 σκαλια

    Ρωτηστε ελευθερα για αποριες..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-07-13 18:57 #2
    Προεπιλογή
    Aπό που να σαι πρωτοπιάσουμε ρε φίλε....Πολύ μπέρδεμα....Καταρχήν δεν μας γράφεις τι τρως στα υπόλοιπα γεύματα, ώστε να ξέρουμε τι ελλείψεις τυχόν έχεις....Τα τοστ είναι το βασικό σου γεύμα?Κατάλαβα καλά???Οχι το milko δεν είναι καθόλου καλή επιλογή ούτε τα γλυκά που λες....Την πρωτείνη δεν την χρειάζεσαι για τον απλό λόγο ότι πας στα τυφλά και δεν έχεις ένα στοιχειώδες πρόγραμμα διατροφής (αν έχεις πόσταρέ το)....Επίσης είσαι θύμα της παραπληροφόρησης για τα συμπληρώματα, συνεπώς δεν μπορείς να κάνεις σωστή χρήση αυτών εάν δεν μάθεις πραγματικά τι είναι, πώς, πότε και γιατί τα χρησιμοποιούμαι......Τέλος δεν νομίζω ότι με την προπόνηση που λες ότι κάνεις μπορείς να έχεις αξιώσεις για σοβαρή μυική ανάπτυξη, οπότε να ένας ακόμα λόγος που δεν χρειάζεσαι συμπλήρωμα.....
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 28-07-13 19:04 #3
    Το avatar του χρήστη ΠανοςΒ

    Εγγραφή
    04-12-2011
    Περ.
    Κορωπι
    Μηνύματα
    1.865
    Προεπιλογή
    Ολα τα ερωτηματα σου εχουν απαντηθει 100αδες φορες στα αντιστοιχα θεματα.
    Απο αυτα που ρωτας φαινεται οτι σου λειπουν βασικες γνωσεις που δεν ειναι δυνατον να απαντηθουν σε μερικα ποστ.
    Διαβασε πρωτα τα αντιστοιχα θεματα και μετα αν οντως εχεις αποριες ρωτα.

    Για μαγαζια δες to shop του φορουμ καθως και τους χορηγους.
    " Be strong, think positive. You never know who you are inspiring!"
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-07-13 19:06 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aπό που να σαι πρωτοπιάσουμε ρε φίλε....Πολύ μπέρδεμα....Καταρχήν δεν μας γράφεις τι τρως στα υπόλοιπα γεύματα, ώστε να ξέρουμε τι ελλείψεις τυχόν έχεις....Τα τοστ είναι το βασικό σου γεύμα?Κατάλαβα καλά???Οχι το milko δεν είναι καθόλου καλή επιλογή ούτε τα γλυκά που λες....Την πρωτείνη δεν την χρειάζεσαι για τον απλό λόγο ότι πας στα τυφλά και δεν έχεις ένα στοιχειώδες πρόγραμμα διατροφής (αν έχεις πόσταρέ το)....Επίσης είσαι θύμα της παραπληροφόρησης για τα συμπληρώματα, συνεπώς δεν μπορείς να κάνεις σωστή χρήση αυτών εάν δεν μάθεις πραγματικά τι είναι, πώς, πότε και γιατί τα χρησιμοποιούμαι......Τέλος δεν νομίζω ότι με την προπόνηση που λες ότι κάνεις μπορείς να έχεις αξιώσεις για σοβαρή μυική ανάπτυξη, οπότε να ένας ακόμα λόγος που δεν χρειάζεσαι συμπλήρωμα.....
    Δεν ξερω αν διαβασες το δικο μου Thread.. και αν το διαβασες καταλαβες λαθος.
    1) Πιστευω οτι δεν εχει σημασια τι τροω στα υπολοιπα μου γευματα, τροω κανονικο φαγητο, σπιτικο.
    2) Το τοστ ειπα οτι ειναι standar για το απογευμα, οχι για ολη την ημερα.
    3) Εχω δει αρκετα ντοκουμεντα που να μιλανε για το μιλκο (γενικοτερα το σοκολατουχο γαλα), και σε περιοδικα.
    4) Για την προτεινη ρωτησα, δεν ειπα οτι ξερω
    6) Δεν ειπα καν τι προπονηση κανω
    7) Να μαθεις να εχεις σεβασμο, και να μην εκνευριζεσαι, οκ keyboard warrior?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-07-13 19:11 #5
    Προεπιλογή
    χαχαχαχαχαχαχα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 28-07-13 19:19 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Φιλε ασε τα συμπληρωματα και αρχισε κανονικη διατροφη. Πολλες διαφημησεις βλεπεις , το μιλκο λεει αναζωογoνει , σιγουρα και το redbull δινει φτερα ..
    Διαβασε καμια διατροφη στο φορουμ,μπες στις διατροφες μελων και κοιτα πως κανουν διατροφες τα περισσοτερα ατομα. Κανε μια προχειρη και πειραματισου να δεις πως παει συμφωνα με τα αποτελεσματα που εχεις. Κανε προπονηση κυριως με ελευθερα βαρη 6-10 επαναληψεις σε μικροτερο ογκο και μεγαλυτερη ενταση και μετα προχωρα παρακατω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 28-07-13 19:31 #7
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    το σοκολατουχο γαλα κανει για μεταπροπονητικο συμφωνα με μελετες..πριν αρχισω να παιρνω πρωτεινη για καποια χρονια επινα αμεσως μετα την προπονηση..

    κατα τα αλλα εισαι πολυ αδυνατος κ θα πρεπει να αρχισεις να τρως ποσοτητες..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 28-07-13 19:32 #8
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    θα συμφωνησω με τον worst. οσο για τη πρωτεινη για να παρεις κ μια απαντηση.ειναι συμπληρωμα.οι πηγες της ειναι γαλα κρεας αυγα κτλπ.η "καλυτερη" ειναι η ορου γαλακτος (whey) απο αποψη οτι εχει μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε προτεινη.αυτη τη χρησιμοποιουμε μετα τη προπονηση κυριως. ουτε κρεμας ουτε τπτ αν τη κοψεις. ενα συμπληρωμα διατροφης ειναι...εταιριες υπαρχουν πολλες.ο περισσοτερος κοσμος παιρνει Optimum Nutrition, dynamize, και τελευταια nutrisport. ψαχνεις κ παιρνεις.κ στο καταστημα του φορουμ στην αρχικη σελιδα εχει. το θεμα ειναι να κατσεις να φτιαξεις διατροφη πρωτα.κ αν θελεις μυικο ογκο καλυτερα ενα γυμναστηριο και σοβαρη προπονηση.δν ξερω τι εχεις κανει ως τωρα.ξερω οτι σε γυμναστηριο θα κανεις περισσοτερα.για το σοκολατουχο γαλα υπηρχε μια ερευνα.αλλα δν ελεγε οτι ειναι οτι καλυτερο για μετα τη προπονηση...απλα οτι δουλευει...κ αυτο στο menshealth η καποιο αλλο παρομοιο.π τα προγραμματα γυμναστικης κ διατροφης τους ειναι για κατι τυπους 35 χρονων παντρεμενους με δουλεια 14 ωρες κ παλευουν να χασουν το μπιροκοιλι...σορρυ κιολας αλλα οτι να ναι γραφουν μεσα τα περιοδικα.εκτος ερωτησεων σου αυτο κ τελειως φιλικα μη βασιζεσαι σε αυτα.οτι να ναι γραφουν για να πουλησουν...
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 28-07-13 20:24 #9
    Το avatar του χρήστη jam

    Εγγραφή
    14-05-2013
    Περ.
    Λευκωσια
    Μηνύματα
    499
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liveris Εμφάνιση μηνυμάτων
    το σοκολατουχο γαλα κανει για μεταπροπονητικο συμφωνα με μελετες..πριν αρχισω να παιρνω πρωτεινη για καποια χρονια επινα αμεσως μετα την προπονηση..

    κατα τα αλλα εισαι πολυ αδυνατος κ θα πρεπει να αρχισεις να τρως ποσοτητες..
    αυτο με το σοκολατουχο , ναι οντως δουλευει, το εκανα πριν πολυ καιρο , επινα milo σκονη, δεν ξερω γιατι ομως βοηθαει , περιεχει σαχαρη παντως και τετοια λογικο να βοηθαει στην αποροφηση σαν post , ακουσα και αλλους να το κανουν παντως με πρωτεινη και σκεφτομαι ισως να ριχνω και εγω κανα κουταλακι μεσα στο shaker
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 28-07-13 22:16 #10
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tolis93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα συμφωνησω με τον worst. οσο για τη πρωτεινη για να παρεις κ μια απαντηση.ειναι συμπληρωμα.οι πηγες της ειναι γαλα κρεας αυγα κτλπ.η "καλυτερη" ειναι η ορου γαλακτος (whey) απο αποψη οτι εχει μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε προτεινη.αυτη τη χρησιμοποιουμε μετα τη προπονηση κυριως. ουτε κρεμας ουτε τπτ αν τη κοψεις. ενα συμπληρωμα διατροφης ειναι...εταιριες υπαρχουν πολλες.ο περισσοτερος κοσμος παιρνει Optimum Nutrition, dynamize, και τελευταια nutrisport. ψαχνεις κ παιρνεις.κ στο καταστημα του φορουμ στην αρχικη σελιδα εχει. το θεμα ειναι να κατσεις να φτιαξεις διατροφη πρωτα.κ αν θελεις μυικο ογκο καλυτερα ενα γυμναστηριο και σοβαρη προπονηση.δν ξερω τι εχεις κανει ως τωρα.ξερω οτι σε γυμναστηριο θα κανεις περισσοτερα.για το σοκολατουχο γαλα υπηρχε μια ερευνα.αλλα δν ελεγε οτι ειναι οτι καλυτερο για μετα τη προπονηση...απλα οτι δουλευει...κ αυτο στο menshealth η καποιο αλλο παρομοιο.π τα προγραμματα γυμναστικης κ διατροφης τους ειναι για κατι τυπους 35 χρονων παντρεμενους με δουλεια 14 ωρες κ παλευουν να χασουν το μπιροκοιλι...σορρυ κιολας αλλα οτι να ναι γραφουν μεσα τα περιοδικα.εκτος ερωτησεων σου αυτο κ τελειως φιλικα μη βασιζεσαι σε αυτα.οτι να ναι γραφουν για να πουλησουν...
    εισαι εκτος πραγματικοτητας ετσι..?!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 28-07-13 22:55 #11
    Προεπιλογή Snacks & Protein
    Το σοκολατουχο ρε παιδιά ειναι περισσότερο για τους δρομείς που χρειάζονται άμεση αποκατάσταση του γλυκογονου
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 29-07-13 12:31 #12
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liveris Εμφάνιση μηνυμάτων
    εισαι εκτος πραγματικοτητας ετσι..?!
    συγνωμη?τι ακριβως ειπα που δε στεκει?
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 29-07-13 12:42 #13
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    δεν ξερω σε πιο περιοδικο το γραφει αλλα ποιος σου ειπε οτι αν το γραφει σε καποιο περιοδικο menshealth κτλ οτι δεν ισχυει..?

    κ προσεξε αυτα που ειρωνευεσαι κ κοροιδευεις για τους 35αρηδες να μη τα βρεις μπροστα σου..
    απο κει κ περα για καποιον που δεν παιρνει πρωτεινες κ αργει να φαει μετα την προπονηση μια χαρα κανει..
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 29-07-13 12:48 #14
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liveris Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξερω σε πιο περιοδικο το γραφει αλλα ποιος σου ειπε οτι αν το γραφει σε καποιο περιοδικο menshealth κτλ οτι δεν ισχυει..?

    κ προσεξε αυτα που ειρωνευεσαι κ κοροιδευεις για τους 35αρηδες να μη τα βρεις μπροστα σου..
    απο κει κ περα για καποιον που δεν παιρνει πρωτεινες κ αργει να φαει μετα την προπονηση μια χαρα κανει..
    παρενθεση.δεν ειρωνευτικα κανενα προς θεου.συγνωμη αν προσβαλε κατι απο οσα ειπα.λεω σε τι κατηγορια αναφερεται.δεν το ειπα ουτε για να μειωσω κανενα ουτε τιποτα τετοιο.και για τα περιοδικα με συνχωρεις αλλα οταν βλεπεις σε εξωφυλλο μεγαλωσε 4 εκατοστα τα χερια σ σε 2 βδομαδες ε δε νομιζω να ειναι και πολυ ρεαλιστικο.τελος παντων βγαινω εκτος θεματος.συγνωμη αν προσεβαλα.αλλα το να πω κατι τετοιο δε σημαινει οτι ειμαι και εκτος πραγματικοτητας.το menshealth το εδωσα σα παραδειγμα.και δεν εχω 1 και 2 τευχη εχω πολλα.σχεδον ολα ερχονται κοντρα με οσα λεει εδω μεσα. και δεν ειπα για το γαλα οτι δεν κανει δουλεια.ειπα οτι κανει αλλα οχι περισσοτερη.δες το ποστ μου....
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 29-07-13 14:27 #15
    Το avatar του χρήστη dimitrispump

    Εγγραφή
    02-07-2010
    Περ.
    ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Μηνύματα
    175
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liveris Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξερω σε πιο περιοδικο το γραφει αλλα ποιος σου ειπε οτι αν το γραφει σε καποιο περιοδικο menshealth κτλ οτι δεν ισχυει..?

    κ προσεξε αυτα που ειρωνευεσαι κ κοροιδευεις για τους 35αρηδες να μη τα βρεις μπροστα σου..
    απο κει κ περα για καποιον που δεν παιρνει πρωτεινες κ αργει να φαει μετα την προπονηση μια χαρα κανει..
    k εγω 2 μηνες τωρα σοκολατουχο πινω 0% 500 ml κ τρωω 2 ωρες μετα.τωρα παρηγγειλα μια iso.
    Απάντηση με παράθεση