Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 126
  1. 07-06-10 17:32 #1
    Προεπιλογή Μπάρες Πρωτείνης
    Καλισπέρα παιδιά,

    Σήμερα αγόρασα 4 μπάρες πρωτεϊνης "QNT 50% Protein Bar".

    Πρέπει να τις βάλω στο ψυγείο ή δεν υπάρχει πρόβλημα και αν δεν τις βάλω;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-06-10 17:38 #2
    Προεπιλογή
    ΕΠίσης θα με συμβουλέυατε να πάρω την μπάρα πριν η μετά την προπόνηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-06-10 17:53 #3
    Mad Scientist
    Το avatar του χρήστη Bane

    Εγγραφή
    07-07-2005
    Μηνύματα
    1.067
    Προεπιλογή
    Αν τις κρατάς σε δροσερό μέρος δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Οι μπάρες πρωτείνης γενικά είναι χρησιμότερες ως υποκατάστατο γεύματος παρά ως μεταπροπονητικό κολατσιό.
    There is no cure for stupidity

    Thermolife International Product Development Manager
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-06-10 18:36 #4
    Το avatar του χρήστη Mitsen

    Εγγραφή
    02-04-2010
    Περ.
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.293
    Προεπιλογή
    Μπορείς να τις κρατάς και εκτος ψυγείου.
    Αλλα δεν αξίζουν πιστεύω τα λεφτά τους... Μπορείς να φτιάξεις και εσύ με δικά σου υλικά
    Where the mind goes, the body follows...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-06-10 19:38 #5
    Το avatar του χρήστη alien.carmania

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    καβαλα
    Μηνύματα
    235
    Προεπιλογή
    πανε στης συνταγες και δες πως της κανουμε....! ειναι τελειες...!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 29-09-10 17:39 #6
    Προεπιλογή Μπάρες ή προτείνη?
    Καταρχάς καλησπέρίζω την κοινώτητα όπως και όλους. Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση για το τι πλώρη να διαλέξω όσον αφορά μπάρες και συμληρώματα..
    Πηγαίνω στο γυμναστήριο 3-4 ίσως και 5 φορές την εβδομάδα, κάνω πρόγραμμα γράμμωσης & τόνωσης και σκέφτομαι το θέμα της whey
    Έχω αγοράσει 2 φορές για δοκιμή μπορώ να πω μπάρα πρωτείνης συγκεκριμένα τις oh yeah με 26gr πρωτείνης μέσα. Όχι παραπάνω.
    Λοιπόν στο κυρίως θέμα μην σας κουράζω.. Σκέφτομαι να πάρω καθαρή πρωτείνη *(για αρχή 500gr να δώ και τι παίζει ) για μια δόση το πρωί με το γάλα την μια φέτα ψωμί, ένα ποτήρι χυμό φυσικό (power ή power up της refresh) και 1 αυγό, ή μια φέτα ψωμί (πάντα μαύρο σικάλεως) με μια κουταλιά μέλι και μια κουταλιά (γλυκού πάντα) becel light και το γάλα (με hemo συνήθως, σκέτο είναι μούφα ) , και άλλη μια δόση μετά το γυμναστήριο (1η μέρα στήθος - δικέφαλο , 2η πλάτη τρικέφαλο , 3η πόδια ώμοι). Τις ημέρες που δεν πηγαίνω στο γυμναστήριο, μόνο μια δόση με το πρωινό μου που ανέφερα και ποιο πρίν.
    Μου προτείνανε σε ενα κατάστημα συμπληρωμάτων την whey, για καθαρή πάντα μιλάω παίδες.. Η διατροφή μου είναι στα 3 γεύματα ( πρωί - μεσημέρι - βράδυ )
    Το βράδυ συνήθως τρώω 1με 2 τόστ μόνο κασέρι ή και κανά γιαούρτι με μέλι μετά το γυμναστήριο. Το μεσημέρι συνήθως μία φέτα ψωμί μαύρο, νορμάλ ποσότητες απο ό,τιδήποτε.. Αν και μέσος όρος θερμιδών που καταναλώνω ημερισίως είναι 1400 με 1600. (1700max.)

    Ο γυμναστής μου στο γυμναστήριο μου είπε να μην πάρω τίποτα στο μεταξύ αυτός πέρνει..
    Πρίν μου απαντήστε οτιδήποτε να τονίσω οτι είμαι 17 χρονών, και δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να μείνω στο 1.75 ύψος σχεδόν και ούτε να πάρω κιλά (να παχύνω) (είμαι 63 κιλά). Θέλω γράμμωση σε όλο μου το σώμα χωρίς να σταματήσω καμία ανάπτυξη μου ή να "χαλάσω" τον μεταβολισμό μου με καμία μαλακίτσα αν τυχών κάνουν τίποτα βλαβερό οι πρωτείνες (καθαρές).

    υ.γ. Έιδα διάφορα τοπικ για βιταμίνες, και σκέφτηκα να πέρνω αυτές http://www.xtr.gr/216/eshop/DetailVi...0&category=432 .
    Τι λέτε; Είναι μήπως βαριές; αν και πιστεύω βιταμίνα είναι μωρέ..τι κακό μπορεί να κάνει;;

    Παρακαλώ όχι βλακώδες απαντήσεις!
    - Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας, οπως και ευχαριστώ για την ώρα σας διαβάζοντας το.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη asdfz0r : 29-09-10 στις 17:42
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 29-09-10 17:49 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    οι θερμιδες σου ειναι λιγες.το σωμα σου μπορει να διαχειριστει καλυτερα περισσοτερες στη ηλικια που εισαι,κ με μια καλη σχετικα διατροφη θα δεις καλα αποτελεσματα.
    κ βασικα δεν τρως καθολου σχεδον..βαλε φαι,μαν.

    μπορεις να παρεις αφοβα πρωτεινη,κ να την προτιμισεις αντι για τις μπαρες.

    κ μαζι κ μια πολυβιταμινη,καλο κανει.

    αυτη ειναι μια σοβαρη απαντηση,κ πριν ξεκινησεις να ρωτας τι πρωτεινη να παρεις,για να σε προλαβω ριξε μια ματια στα αναλογα θεματα.

    οταν λες καθαρη πρωτεινη φανταζομαι εννοεις χωρις υδαταθρακες ετσι?
    υπαρχουν πολλες καλες τετοιες.
    ουτε τον μεταβολισμο σου επειρεαζεις ουτε τπτ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-09-10 18:08 #8
    Προεπιλογή
    Εννοείς να φάω πρωί - κατά της 11 - μεσημέρι - απόγευμα - βράδυ;
    δεν νομίζω να έχω και πολύ καλό μεταβολισμό πάντως.
    όσον αφορά την πολυβιταμίνη, έκανα καλή επιλογή επιλέγοντας εκείνη ή υπάρχει άλλη για τα κυβικά μου; (αν και δεν νομίζω βιταμίνη είναι)
    καθαρή και εγώ αυτό πιστεύω.. Test-αρισμένη απ ό,τι μου είπε κιόλλας για να μην υπάρχει καμία αμφιβολία νοθείας. ( πάνω σε αυτό να εξηγήσω τι εννοώ, μου εξήγησε ο τύπος του μαγαζιού πως υπάρχουν 2 εταιρίες οι οποίες η μία δοκιμάζει - εξετάζει την μία πρωτείνη και αφού βλέπει οτι είναι καθαρή, βγάζει αλλες 100πχ και τις πουλάει για καθαρές, ενώ η άλλη τις εξετάζει μια - μια και τις πουλάει καθαρές πρωτείνες.
    Όσον αφορά αμινοξέα και άλλες ιστορίες, το αφήνω έτσι; δεν θέλω χίλια - δύο πράγματα, πιστεύω η πρωτείνη και η πολυβιταμίνη με καλύπτει απ όλες τις απόψεις..
    Και τέλος όσον αφορά τις δόσεις, καλά είμαι σε αυτές που πρωτοανέφερα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-09-10 18:19 #9
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο asdfz0r Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου εξήγησε ο τύπος του μαγαζιού πως υπάρχουν 2 εταιρίες οι οποίες η μία δοκιμάζει - εξετάζει την μία πρωτείνη και αφού βλέπει οτι είναι καθαρή, βγάζει αλλες 100πχ και τις πουλάει για καθαρές, ενώ η άλλη τις εξετάζει μια - μια και τις πουλάει καθαρές πρωτείνες.
    οταν ξαναπας απο κει,πες του να σου πει ποιες λεει,γραψτες σε ενα χαρτακι κ ελα ποστερε το για να δουμε κ μεις.

    κατα τα αλλα δεν εννοω τπτ.

    μην παρεις τπτ,γιατι αποτι φενεται,δεν ξερεις κ τι θες να κανεις η που πας μ το σωμα σου,αν μου μου λες 'σου φενεται οτι δεν εχεις καλο μεταβολισμο"
    τι σχεση εχει ο μεταβολισμος,με προγραμματισμενα γευματα μες την μερα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 29-09-10 18:27 #10
    Προεπιλογή
    βρε εγώ σου ξαναλέω, γράμμωση θέλω παντού όχι να είμαι ντουλάπα..
    οσο για τον μεταβόλησμό μου, και πάλι δεν είμαι σίγουρος.. 1 κιλό την εβδομάδα έχω καταντίσει να χάνω.. Πρίν 2 ή 3 εβδομάδες 65 πρέπει να ήμουν αν δεν κάνω λάθος..

    EDIT: ισχύει ότι λένε εαν αρχίσεις την πρωτείνη και μετά απο κάποια φάση σταματίσεις, κρεμάς, και μπορείς να αποκτίσεις προβλήματα υγείας; οπως σικώτι οπως μου είπε ενα παλικάρι..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη asdfz0r : 29-09-10 στις 18:31
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 29-09-10 18:45 #11
    Προεπιλογή
    asdfz0r, συμφωνώ με τον προλαλήσαντα, δεν τρως καθόλου. Για άνθρωπο που πάει gym οι ποσότητες που ανέφερες δεν είναι τίποτα. Όχι τίποτ'άλλο, αλλά είσαι και στην ανάπτυξη και είναι κρίμα.

    Συμφωνώ και στο άλλο, μια πρωτεΐνη μαζί με μια πολυβιταμίνη και θα σαι ΟΚ. Απλά, φάε καλύτερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 29-09-10 18:47 #12
    Banned
    Εγγραφή
    11-08-2008
    Μηνύματα
    2.660
    Προεπιλογή
    η καλυτερη μπαρα που εχω φαει και αποδοτικη ειναι η ανιμαλ σνακ.Και τι δεν εχει μεσα.Την επαιρνα 1 ωρα πριν την προπονηση και πεταγα μεσα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 29-09-10 18:48 #13
    Προεπιλογή
    Εαν τυχών τελικά, δεν πάρω την πρωτείνη και μείνω στις πολυβιταμίνες που ανέφερα (μια το πρωί) και απλώς τρώω ποιο συχνά γευματα, είμαι καλά;
    αα, τώρα που το είδα κιόλας στην πολυβιταμίνη που σας έδειξα.. Δεν κάνω τα τρελά βάρη ούτε την τέρμα σκληρή προπόνηση.. Νορμάλ πράγματα.. Δεν παίζω μέσα ουτε πάω για να περάσει ο χρόνος μου.. απλώς δεν βάζω τα 20κιλα και κάνω.. με 8 πορεύομαι ακόμα..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη asdfz0r : 29-09-10 στις 18:54
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 29-09-10 19:02 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο asdfz0r Εμφάνιση μηνυμάτων
    βρε εγώ σου ξαναλέω, γράμμωση θέλω παντού όχι να είμαι ντουλάπα..
    οσο για τον μεταβόλησμό μου, και πάλι δεν είμαι σίγουρος.. 1 κιλό την εβδομάδα έχω καταντίσει να χάνω.. Πρίν 2 ή 3 εβδομάδες 65 πρέπει να ήμουν αν δεν κάνω λάθος..

    EDIT: ισχύει ότι λένε εαν αρχίσεις την πρωτείνη και μετά απο κάποια φάση σταματίσεις, κρεμάς, και μπορείς να αποκτίσεις προβλήματα υγείας; οπως σικώτι οπως μου είπε ενα παλικάρι..
    Ναι ισχύει ότι κρεμάς,ο Giovanni πρωτείνη έπαιρνε,την σταμάτησε και κρέμασε τον τερματοφύλακα της Galata.

    κάποιος πρέπει να το έχει ξαναπεί εδώ μέσα,μη ζητήσει πνευματικά δικαιώματα
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 29-09-10 19:19 #15
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Στο δίλημμα που θέτεις η απάντηση που ενδεχομένως να καταλήξεις σε λίγα χρόνια είναι το "Δεν έχει σημασία" , το ίδιο και για το ποιά καθαρή πρωτεΐνη να επιλέξεις.
    Δώσε βάση στην σωστή εκτέλεση των ασκήσεων , αυτά τα θέματα είναι άνευ ουσίας κατά την ταπεινή μου γνώμη.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία