Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 37
  1. 20-11-13 13:34 #1
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή Γαστροοισοφαγική Παλινδρόμιση
    Το τελευταιο διαστημα εχω σοβαρες ενοχλησεις σε σημειο που να μη μπορω να βγαλω προπονηση απο τις καουρες στον οισοφαγο..εχει κανεις να προτεινει tips η φαρμακα για γαστροοισοφαγικη παλινδρομιση?Κυκλοφορουν πολλα τετοια αντιοξινα απ οτι βλεπω και σε διαφημησεις στην τηλεοραση,οπως το algoral,malox,primperan,simeco κλπ..Αν καποιος κανει χρηση και εχει δει διαφορα ας αφησει ενα review.Το μεγαλυτερο θεμα βασικα εδω για αντιμετωπιση ειναι η καλη διατροφη,κι εγω δε προσεχω καθολου αυτο το διαστημα..αυτο που εχω παρατηρησει οτι με ενοχλει υπερβολικα ειναι οτιδηποτε περιεχει φυλλο,σφολιατα δλδ..τυροπιτες κλπ.Αλκοολ δε πινω,ουτε αναψυκτικα σοδες κλπ..σαλτσες και καυτερα επισης δε τρωω..δε ξερω τι θα κανω εν τελει,ειναι πολυ σπαστικο παντως και το χω καθε μερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-11-13 15:17 #2
    Προεπιλογή
    Σου εγραφα μισή σελίδα απάντηση και κόπηκε η σύνδεση !@@##$$%%%%

    Επειδή είμαι παθών με σοβαρό θέμα οξείας οισοφαγίτιδας που μου πήρε 1 χρόνο για να θεραπευτεί, εν συντομία:

    Κανόνισε γαστροσκόπηση asap ... εκεί ο γιατρός θα κρίνει αν θα σε πάει στα light (Riopan Gel, Zantac etc) ή σε αναστολείς υποδοχής Η+ (Penrazol, Ezipol etc)...

    Όπως και να ΄χει, ΜΑΚΡΙΑ από : σφολιάτες/φύλλα, τσιγάρο/αλκοόλ/καφέ, τσιγαριστά/βαριά/σάλτσες, όξινους χυμούς (πορτοκάλια-grapefruit etc), ανθρακούχα και οτι άλλο νιώθεις οτι σου πέφτει βαρύ (το ρεύεσαι για ώρα).

    MHN τρώς σαν βόδι σε μία καθισιά (μικρότερα γευματα) και ΜΗΝ πέφτεις οριζόντια για ύπνο με γεμάτο στομάχι!

    Θα στα πει με λεπτομέρειες ο Γαστρολόγος.

    Ρώτα οτι άλλο θέλεις, έπεσες σε περίπτωση master σε θέματα στομαχιού/οισοφάγου
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Redragon7 : 20-11-13 στις 15:20
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-11-13 15:39 #3
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Πω ρε φιλε,τι σπασιμο ειν αυτο..!!!Θελει πολυ υπομονη..προς το παρον λεω να δοκιμασω αναστολεις αντλιας πρωτονιων,ομεπραζονη και υστερα θα δω πως θα παει,με συμβουλη φαρμακοποιου..αν συνεχισει τοτε θα παω σε γαστρολογο..Οταν εκανα καθαρη διατροφη δεν ειχα τετοια θεματα,ποτε.Τωρα αναγκαστικα κανω λιγοτερα και μεγαλυτερα γευματα οποτε επιρρεαζει και αυτο..Για τον καφε το διαβασα και ξενερωσα πολυ,ειναι συνηθεια που δε κοβεται..Τωρα που εισαι ενταξει,ξαναπινεις καφε η τον εχεις κομμενο για παντα?Σε πειραζουν ολοι οι τυποι του καφε η καποιοι ειναι πιο επιβλαβης?Παραδειγμα φραπες με φρεντο εχει διαφορα στην ποιοτητα,αλλα η καφεινη παραμενει καφεινη.Οισοφαγητιδα παθαινεις εαν το αμελησεις,ε?Εγω το χω καμποσο καιρο και η αληθεια ειναι οτι ενω για μερικες μερες μπορει να ειμαι ενταξει,στο καπακι με πιανει καθε μερα για διαστηματα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-11-13 16:51 #4
    Προεπιλογή
    Τα Penrazol και Ezipol που σου προανέφερα είναι omeprazol. Κάνουν ΤΡΕΛΗ δουλειά (ένα το πρωι με άδειο στομάχι μισή ώρα πριν το πρωινο) και θα μπορείς να φας κροκοδειλο γεμιστό με σκόρδο χωρίς να καταλαβαίνεις Χριστό, αλλά....

    Μην επαναπαυτεις. Διόρθωσε όσο μπορείς τις διατροφικές σου συνήθειες και μην εξαρταται απο τα φαρμακα για το υπόλοιπο της ζωής σου...

    Όσο για τον καφε, εχω να βάλω στο στόμα μου καμμια 10αρια χρόνια οπότε δεν μπορω να σου απαντήσω...φαντάζομαι πάντως Πόσω ο Γαλλικός και ο Ελληνικός είναι απείρως προτιμότεροι απο Nescafé (ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑ) και φρεντοειδή...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-11-13 18:04 #5
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Ειναι κληρονομικη ασθένεια?

    Ενας γνωστος μου που πηγε λαρισσα σε "κλινικο διατροφολογο" , τον ειχε βαλει να τρωει 5-6 γευματα μονο ρυζι , ρυζι-τυρι φετα, ψωμι-τυρι κατι τετοια κουλα.......
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-11-13 20:24 #6
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Redragon ευχαριστω για τη βοηθεια..Κοιταξε,δεν εχω σκοπο να σαβουρωνω μια ζωη,οποτε και να παρω ενα φαρμακο να με βοηθησει θα ειναι προσωρινο.

    ArgoSixna κληρονομικη δε θα το λεγα..νταξει λιγο ως πολυ νομιζω οτι ολοι περναμε απο εστω μια ελαφρα φαση,πιανει και τη μανα μου αραια και που αλλα οχι σε βαθμο που θα μιλουσαμε για κληρονομικοτητα.Πιστευω οτι στη δικη μας φαση που ξερουμε 5 πραματα για τη συνθεση των τροφων,μακροσυστατικα κλπ δεν ειναι δυσκολο να καταλαβουμε τι μας πεφτει βαρυ και τι μας χαλαει.Εμενα πχ με ενοχλουν τα βραστα αυγα που τρωω καθε μερα..δε γινεται να αλλαξω αυτο το γευμα,οποτε πρεπει να βρω και να αφαιρεσω ολα τα υπολοιπα που με χαλανε και τα αυγα να τα αφησω,η τουλαχιστον να τα κανω πιτακι με βρωμη που δε με χαλαει..Για το γαλα παραδειγμα λενε οτι επιβαρυνει,σε μενα ευτυχως ειναι ενταξει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-11-13 20:31 #7
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Κοιτα ειχα ακουσει και εγω την μανα μου να το αναφερει γι αυτο λεω μηπως ειναι κληρονομικο.Και εμενα λογικα με πειραζει η τυροπιτα
    αν το ψαξεις το θεμα θα βρεις πολλες τροφες που μπορεις να καταναλωσεις

    Μερες που ειχα πρωινο τυροπιτα , οτι νιτρικο και αν επαιρνα ακομη και 4-5 ωρες μετα το γευμα το εκανα εμετο. Ενω αλλες μερες που πηγαινα νηστικος για προπονηση με επιανε τρελα το ιδιο νιτρικο χωρις ταση για εμετο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 21-11-13 15:18 #8
    Προεπιλογή
    @Eddie, δεν κάνει τίποτα. Χαρά μου αν μπορώ να βοηθήσω.

    Πάντως κατά τη γνώμη μου άντε να κάνεις μια γαστροσκόπηση...10 λεπτά δουλειά είναι και δεν θα καταλάβεις τίποτα. Στο λέω επειδή μπορεί να έχεις και έλκος στομάχου (ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού googlαρέ το) το οποίο χρήζει βαρβάτης αντιβίωσης για 2 εβδομάδες. Δεν θέλω να σε αγχώσω σε καμμία περίπτωση, αλλά εμείς με καούρες και πόνους στο στομάχι κατά 99% το έχουμε...

    @Argo Sixna δεν είναι κληρονομικό φίλε...μόνοι μας με το σπαθί μας καταφέραμε να καταστρέψουμε τα στομάχια μας...όλη μέρα νηστικοί με φραπέ-τσιγάρο και το βράδυ 2 πίτσες και 8 μπύρες και καπάκι ύπνο, πολύ θέλει νομίζεις?? Το σώμα όμως δεν ξεχνάει και δεν συγχωρεί...αν το προσέχεις και του φέρεσαι σωστά θα στο ανταποδώσει, αν το ζορίζεις θα σε εκδικηθεί

    Ο καθένας πάντως αντιδρά διαφορετικά...εμένα π.χ. με σκότωνε το αγγούρι, η πράσινη πιπεριά, το σκόρδο και το κόκκινο κρασί..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 21-11-13 20:17 #9
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Τελικα πηρα τα Nexium 40mg,η δραστικη ειναι εσομεπραζολη.Σημερα δεν ενιωσα τιποτα ολη μερα..μια χαρα!

    Εχουμε τρεχαματα με τον ΟΑΕΕ τωρα..μολις ξεδιαλυνουν τα πραγματα θα παω να κανω.Στην περιπτωση μου πιστευω επιρρεαζει το οτι μου αρεσει να τρωω τα φαγητα λιγο καυτα..οχι καυτερα,καυτα.Αυτο μπορει να προκαλεσει ζημια σε οισοφαγο μεχρι και στην στοματικη κοιλοτητα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 21-12-13 23:22 #10
    Προεπιλογή
    Συμβουλεύω να κάνεις γαστροσκόπηση σε δημόσιο νοσοκομείο. Εγώ έκανα σε ιδιωτικό και με ταλαιπώρησαν με τη νάρκωση. Είναι απαραίτητο να μάθεις αν έχεις ελικοβακτηρίδιο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-01-14 02:05 #11
    Το avatar του χρήστη WiseDragon

    Εγγραφή
    27-10-2008
    Περ.
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    6
    Προεπιλογή
    Το Nexium είναι μεγαλη ανακάληψη, σε αντίστοιχες περιπτώσεις αλλάζει τη ζωη σου τόσο απλά (φτάνει να μη κανεις διατροφικές υπερβολές), χωρις να εξαρτάσαι απο maalox και αντίστοιχες προσωρινές λύσεις καθε φορα μετά απο καποια ατασθαλία. Εμένα αντίστοιχα με βοήθησε που ταλαιπωριόμουν για πανω απο 20 χρόνια (το τίμημα του να πίνεις cola με αδειο στομάχι στα νιάτα σου, και άλλα απαράδεκτα). Τωρα, και παίρνοντας το 20mg κομμένο στη μεση (δλδ 10mg ημερησίως) είμαι μια χαρά και εχω να ακουμπήσω αντιόξινα χρόνια τώρα.
    Age is a matter of mind, if you don't mind it doesn't matter.
    Intellectuals solve problems, genius prevent them.
    If you think education is expensive, try ignorance.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-01-14 02:21 #12
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Πολλές φορές η αιτία είναι το άγχος και το στρες σε συνδυασμό με κακή διατροφή ή σε διατροφή που έχει πολλά οξέα ή χαμηλό PH (ξύδι και λεμόνι) ή και η μονοφαγία μιας διατροφής δίαιτας με αρκετό χρονικό διάστημα.
    Οι σφολιάτες είναι γεμάτες με βούτυρο και λάδι που έχει κορεστεί λόγο ψησίματος. Επομένως σίγουρο δημιουργούν ζημιά όπως επίσης ότι περιέχει σάλτσες με λιπαρά.
    Η πιο σωστή θεραπεία πριν τη χρίση φαρμάκων είναι διατροφή με στεγνές τροφές όπως είναι τα άπαχα πρωτεϊνούχα και οι σύνθετοι υδατάνθρακες από άμυλο, αλεύρι, σιμιγδάλι και ρύζι σε συνδυασμό με λίγο αλάτι.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-01-14 02:26 #13
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    πέρα απο την κακή διατροφή η αγχώδης ζωή και το στρές επηρεάζουν πάρα πολύ το πεπτικό σύστημα και αν υπάρχει και προδιάθεση θα θέλει ιδιαίτερη προσοχή στην διατροφή και στο τι μας πειράζει να μειωθούν τα συμπτώματα , γιατι και η θεωρητικά σωστη διατροφή στο ββ , όταν περιλαμβάνει μονοφαγία και μεγάλες ποσότητες μπορει να επηρεάσει και να επιδεινώσει την κατάσταση
    και όταν κάποιος την βγάζει με ΜΑΛΟΞ η ΖΑΝΤΑΚ πάλι καλά , απλα θέλει με ρέγουλα και σε περιπτώσεις κάποιων γευμάτων που θα μας πειράξει το στομάχι και το πιο δυνατό φάρμακο για το στομάχι είναι το Pariet


    βάζω και ενα άρθρο που απλα και κατανοητά λέει τι να αποφεύγουμε και πώς να καταπολεμήσουμε την γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση

    Πρόληψη-τρόποι αντιμετώπισης
    Οι στόχοι θεραπείας της γαστροοισοφαγικής παλινδρόμησης είναι η υποχώρηση των συμπτωμάτων. Υπάρχουν μη φαρμακευτικά μέσα όπως η αλλαγή τρόπου ζωής η οποία είναι πολύ σημαντική για την αποφυγή της παλινδρόμησης. Τέτοια μέτρα είναι τα εξής:
    • Κατανάλωση μικρών και συχνών γευμάτων
    • Αποφυγή κατάκλισης μετά το γεύμα για 2-3 ώρες
    • Αποφυγή γευμάτων αργά το βράδυ
    • Αποφυγή κάποιων τροφών όπως: τηγανήτά, λιπαρά γεύματα, χυμοί φρούτων (πορτοκάλι, κίτρο, λεμόνι), καρυκεύματα, σιροπιαστά γλυκά, σοκολάτα, μέντα, δυόσμος, σκόρδο, κρεμμύδι.
    • Μείωση κατανάλωσης καφέ, τσαγιού, αεριούχων και αλκοολούχων ποτών (κυρίως μπύρας). Μετά τα γεύματα να γίνεται χρήση μαστίχας με σκοπό την διέγερση και την κατάποση σιέλου που δρα προστατευτικά.
    • Καταπολέμηση της παχυσαρκίας
    • Ανύψωση της κεφαλής από την κλίνη κατά 20 cm
    • Αποφυγή στενών ενδυμάτων, σφικτών ζωνών
    • Αποφυγή επικύψεων και ανύψωση βαρέων αντικειμένων
    • Διακοπή καπνίσματος (αυτό είναι και το πιο δύσκολο για πολλούς)
    • Αποφυγή ασπιρίνης.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 17-05-15 17:45 #14
    Προεπιλογή Γαστροοισοφαγικη Παλινδρομηση.
    Καλησπερα σε ολους,εδω και 1 μηνα περιπου ενιωθα ενωχλησεις στο στομαχι ενω εκανα αρκετα ασχημη διατροφη,ετρωγα πολλα λιπαρα και καταναλωνα καθε μερα πολυ νερο ενδιαμεσα απο το φαγητο το οποιο ηταν 2 γευματα και οχι υγειηνα.Τελος παντων μετα απο καποιο καιρο πηγα να το κοιταξω σε νοσοκομειο που δε με εξετασε γαστρεντερολογος και η διαγνωση ηταν οταν πασχω απο την παπαραπανω ασθενεια και μου εγραψε Laprazol 1 καθε μερα πριν το πρωινο.Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι μου ειπε 7 μερες εκτος γυμναστηριου και ξεκουραση γενικα το οποιο με εβγαλε παλι εκτος προγραμματος ωστε να μη μπορω να φτιαξω την διατροφη μου.ποια η αποψη σας για το θεμα του γυμναστηριου?Ποτε θα εχω την δυνατοτητα να επιστρεψω στις προπονησεις και σε τι ενταση;Υπαρχει κατι που θα πρεπει να προσεχω ιδιαιτερα;εχω διαβασει οτι πρεπει να αποφευγω να σηκωνω βαρη ή να κανω κοιλιακους.Ευχαριστω εκ των προτερων. Ξεχασα να αναφερω οτι ειμαι 20 χρονων
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 18-05-15 09:57 #15
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    ...ένας απλός ασκούμενος μπορεί να σου πει κάτι παραπάνω από έναν γιατρό? Τα ερωτήσματά σου πρέπει να τα θέσεις σε αυτός και μόνο.

    Γιατί και να έχει τύχει σε κάποιον άλλο μπορεί η αντιμετώπιση να ήταν διαφορετική και εν τέλη το κάθε σώμα είναι διαφορετικό.
    Προφανώς στο είπε για να μνη αυξήσεις την ενδοκοιλιακή σου πίεση.

    Δες το σαν ευκαιρία για να φτιάξεις την άσχημη διατροφή σου.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία