Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 76 έως 90 από 90
  1. 27-01-14 16:46 #76
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Το λαθος ξεκιναει απο μας καλε μου φιλε Κρητικε..γιατι οπως καταλαβαινω στα τοσα χρονια που κι εγω εχω παρε δωσε με γιατρους,δυστηχως,εαν δε πας σε γιατρο εξειδικευμενο αθλιατρο,τοτε υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να ακουσεις αλλα ντ αλλων.Αναγνωριζω τον αγωνα των γιατρων και σεβομαι την αποψη γενικοτερα των ευρωπαιων οταν λενε οτι στην ελλαδα υπαρχουν πολυ αξιολογοι γιατροι,αλλα κατι απο λαθος διαγνωσεις,κατι απο μιζες..δε θελει κ πολυ να σου βγει το ονομα..

    Τελευταια φορα που πηγα σε ορθοπαιδικο ηταν για τη μεση μου,μεσω εοπυυ..κι οταν του ειπα να μου γραψει μαγνητικη γιατι εχω συμπτωματα δισκοκηλης μου ειπε οτι ειναι ακριβη εξεταση και δε δειχνω να ποναω τοσο πολυ ωστε να δικαιολογησει μια τετοια ενεργεια..λες και με μετρησε με πονομετρο,μετα βεβαια εμαθα οτι με ενα 50αρικο σου γραφει οτι θες.Γι αυτο μη ταραζεσαι και μη θιγεσαι,δεν ειναι ασπρο η μαυρο αλλα καπου στη μεση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-01-14 17:20 #77
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    το στανταρ είναι πέρα απο το τι λέμε ένα σημαδι μας καθορίζει αν αυτο που κάνουμε είναι καλό η μακροπρόθεσμα μπορει να μας βγάλει ζημια και αυτο είναι η ενόχληση η ο πόνος
    και όταν μετα απο καλό ζέσταμα υπάρχει ενόχληση και πόνος τότε πάμε γυρεύοντας όταν κάνουμε αυτο που δεν πρέπει

    στο θεμα τωρα της διάγνωσης , εγω θα πώ πως το 89-90 αν άκουγα τούς γιατρούς που με είχαν πεί να μην κάνω τίποτε θα ήμουν ακόμη ανάπηρος με πατερίτσες και ούτε αγώνες θα έκανα (αυτο βέβαια όχι πως ήταν σωστο να κατεβω σε αγώνες γιατι πήγαινα γυρεύοντας ,αλλα απλα γυμναστικη σωστη αποκατάστασης και υγείας έπρεπε να κάνω)
    απλα όταν ο γιατρός με είδε μετα απο μερικα χρόνια και με ρωτάει σε είδα στην τηλεόραση σε κατι αγώνες που έγιναν ββ εσύ ήσουν? λεω ναι . και καλα πως έγινες έτσι αφου εδω νοσηλευόσουνα..
    και λέω έκανα ότι μου είπες ακριβώς το αντίθετο και μάλιστα όλα αυτα που έκανα μου τα επιβεβαίωσε και ένας γιατρός τοτε του ΠΑΟΚ απο θεσσαλονίκη Γιώργος Μαυρίδης και μου έδειξε πως να γυμνάζομαι
    τωρα όμως παιδια και η δουλεια των γιατρών είναι πιο εύκολη , στο θέμα διάγνωσης σε περίπλοκες καταστάσεις και φθορές χόνδρων εκφυλίσεις τενόντων κτλ , που αυτα δεν φαίνονται σε ακτινογραφίες , φαίνονται στην μαγνητική πεντακάθαρα και έτσι γνωρίζοντας το πρόβλημα , ξέρουμε και πως το αντιμετωπίζουμε
    αλλα πέρα απο κάποια μέτρα πρόληψης συνταγες αποθεραπείας κανείς δεν κάνει να δίνει εκτός αν είναι γιατρός , άλλο να λέμε να πάρουμε και μια δεύτερη γνώμη και άλλο να απαξιώνουμε την ιατρική

    γιατι οι γιατροι που με χειρόυργησαν εμένα παίζει να μην είχαν ξαναδεί ββερ και τι χρειάζετε να γίνει ώστε να μπορεί να ξαναγυμναστει , γιατι απλα χειρουργούσαν μόνο παππούδες και γιαγιάδες και ατυχήματα και ο στόχος τους ήταν απλα να γλυτώσω το πόδι και όχι αν αργότερα θα ξαναγυμναστω , αφού όταν ρωτησα αυτο το σημάδι γιατρέ θα χαθεί έστω λίγο? και η απάντηση 'ήταν αν μεγαλώσουν οι τρίχες δεν θα φαίνετε τίποτε

    αυτα τα ΄λέω σαν παράδειγμα να εξηγήσω τα γραφόμενά μου , αλλα ακόμη και γω που λένε ο παθών είναι γιατρος ποτε δεν θα έλεγα κάποιον να ακολουθήσει μια φαρμακευτική αγωγή που είχα κάνει και γω , απαγορεύετε και δεν ενδείκνυται
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-01-14 20:47 #78
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι οι γιατροι που με χειρόυργησαν εμένα παίζει να μην είχαν ξαναδεί ββερ και τι χρειάζετε να γίνει ώστε να μπορεί να ξαναγυμναστει , γιατι απλα χειρουργούσαν μόνο παππούδες και γιαγιάδες και ατυχήματα και ο στόχος τους ήταν απλα να γλυτώσω το πόδι και όχι αν αργότερα θα ξαναγυμναστω , αφού όταν ρωτησα αυτο το σημάδι γιατρέ θα χαθεί έστω λίγο? και η απάντηση 'ήταν αν μεγαλώσουν οι τρίχες δεν θα φαίνετε τίποτε

    Πολύ σωστό αυτό με την εμπειρία σε πρωταθλητές ή αθλητές. Εγώ πιστεύω ότι είπε "μη ξανακάνεις προπόνηση" για να "ξεφορτωθεί" κάθε είδους μπελά από υποτροπή στο μέλλον που ίσως ήθελε εκ νέου επέμβαση. Που να ήξερε αν ο άλλος σέβεται πολύ την υγεία του σώματός του ή αν είναι χύμα στο κύμα.. Αν έδινε την άδεια για βάρη στα πόδια,δε γνώριζε αν γινόταν μια λελογισμένη χρήση των ασκήσεων (με καλό ζέσταμα,ευλάβεια κτλ). Ή δεν ήξερε πόσα κιλά μπορεί να αντέξει σε βάθος χρόνου,ξανά,το πόδι. Ίσως δεν υπήρχε βιβλιογραφία για ανάλογες περιπτώσεις και έπρεπε να στηριχθεί στη λογική του,πράγμα πολύ ριψοκίνδυνο. Λογικά όλα αυτά.
    Πχ σε ένα περιστατικό το οποίο είχε κατεστραμμένο γόνατο και έβαλε σιδερένιο,ο γιατρός του είχε πει όχι υπερβολές στη σωματική δραστηριότητα και αυτός ο βλάκας 4 χρόνια μετά επέστρεψε και χρειαζόταν να γίνει νέα επέμβαση,γιατί πήδηξε από ύψος 4 σκαλιών και μετατοπίστηκε από τη θέση του το πρόσθετο γόνατο. Η δικαιολογία του ήταν ότι το είχε ξανακάνει κάποιες φορές και δεν είχε πάθει τίποτα.
    Είναι πολύ μπέρδεμα και εξαρτώνται πολλά από τον ασθενή. Δεν είναι μια ή άλλη.
    Πχ εγώ έχω ένα επίκτητο θέμα που οφείλεται στα βάρη και πρώτα του εξήγησα πόσα σημαντικό είναι για μένα το γυμναστήριο και πως είναι τρόπος ζωής και μετά από σκέψη μου είπε,καλώς συνέχισε τα βάρη,αλλά να παρακολουθείς τη πορεία του προβλήματος και αν αλλάξει κάτι έλα να με βρεις. Ήξερε όμως ότι ενδιαφέρομαι για τον εαυτό μου και δεν θα με παραμελήσω. Του το έκανα σαφές αυτό. Σε αντίθετη περίπτωση θα μου έλεγε "μη σηκώνεις βάρη" για να ξεμπερδεύει και να έχει το κεφάλι του ήσυχο,γιατί πολλοί επιστρέφουν και τους ζητούν και τα ρέστα και έχουν και νομικά μπλεξίματα από παρόμοιες υποθέσεις.
    Όσο για τα σημάδια και τις ουλές,δε νιώθουν οι τύποι. Σφάζουν,διορθώνουν τη βλάβη και το κάνουν καλά αυτό,ράβουν και δεν τους νοιάζει καθόλου το αισθητικό αποτέλεσμα. Αυτό με τις ουλές ισχύει πιο πολύ για τους μεγάλους σε ηλικία χειρουργούς. Η νέα γενιά γιατρών απ'όσο βλέπω θα είναι πολύ πιο ολοκληρωμένη και στο αισθητικό κομμάτι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ίων Δραγούμης : 27-01-14 στις 20:54
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-01-14 21:53 #79
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το λαθος ξεκιναει απο μας καλε μου φιλε Κρητικε..γιατι οπως καταλαβαινω στα τοσα χρονια που κι εγω εχω παρε δωσε με γιατρους,δυστηχως,εαν δε πας σε γιατρο εξειδικευμενο αθλιατρο,τοτε υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να ακουσεις αλλα ντ αλλων.Αναγνωριζω τον αγωνα των γιατρων και σεβομαι την αποψη γενικοτερα των ευρωπαιων οταν λενε οτι στην ελλαδα υπαρχουν πολυ αξιολογοι γιατροι,αλλα κατι απο λαθος διαγνωσεις,κατι απο μιζες..δε θελει κ πολυ να σου βγει το ονομα..

    Τελευταια φορα που πηγα σε ορθοπαιδικο ηταν για τη μεση μου,μεσω εοπυυ..κι οταν του ειπα να μου γραψει μαγνητικη γιατι εχω συμπτωματα δισκοκηλης μου ειπε οτι ειναι ακριβη εξεταση και δε δειχνω να ποναω τοσο πολυ ωστε να δικαιολογησει μια τετοια ενεργεια..λες και με μετρησε με πονομετρο,μετα βεβαια εμαθα οτι με ενα 50αρικο σου γραφει οτι θες.Γι αυτο μη ταραζεσαι και μη θιγεσαι,δεν ειναι ασπρο η μαυρο αλλα καπου στη μεση.
    Βασιλη να το παρουμε το πραγμα απ την αρχη?
    Το θεμα μου δεν ειναι να υποστηριξω την κοινοτητα των γιατρων, το θεμα ειναι να μπορουμε να δουμε και την αλλη αποψη και οχι μονο τη μια μερια. Κι εγω σα γιατρος μπορω να δω και την αλλη αποψη, εσυ μπορεις να δεις μονο τη μια πλευρα.

    Το να κατηγορουμε θεους και δαιμονες οτι δε μας εκαναν καλη διαγνωση ή οτι μας απαγορευσαν τα βαθια καθισματα ενω τελικα δε χρειαστηκε ειναι το μονο ευκολο. Εχω γραψει στο παρελθον μακροσκελεστατα ποστ για τη δικαιολογημενη για μενα αποψη των ιατρων περι συμπληρωματων , τα οποια μαλιστα και εγω χρησιμοποιω , και δεν εχω σκοπο να επανελθω αναλυτικα παρα με δυο προτασεις.. Οταν σε μια χορηγηση φαρμακου απο ενα γιατρο , σου ζητησει να κοψεις τα συμπληρωματα για να δει την ανταποκριση σου στο φαρμακο θα αρχισουμε αμεσως τα γρι και τα ξι. Στη θεση του γιατρου που δεν να ειναι καθολου σιγουρος για το περιεχομενο των συμπληρωματων ομως (που ουτε καν εμεις δεν ειμαστε) κανεις δε θα μπει. Ολοι ειμαστε τοοοσο σιγουροι οτι η σκονη που παιρνουμε ειναι απλο κανονικο φαι και ο τυπος ειναι αχρηστος.. Παμε παρακατω..

    Γραφονται αποψεις για τους γιατρους που αναρωτιεμαι αν χρειαζονται απαντηση. Για ορθοπεδικο που εξεταζει ποδι διαβαζουμε "τι να μας πει ο ασχετος?" , "δεν ξερει τιποτα και ηθελε να πει την παπαρια του" τωρα εγω σ αυτες τις αποψεις πρεπει να απαντησω σοβαρα? Αυτος που τις γραφει θελετε να μου πειτε οτι ειναι αντικειμενικος κριτης των γιατρων? Απ την αλλη αυτα δεν μπορουν να μενουν αναπαντητα. Στο χωρο αυτο απαιτειται συεργασια, και γιατρων και νοσηλευτων και ψυχολογων και ..της τραπεζοκομας που μοιραζει το φαι που λεει ο λογος, οχι τασεις αφορισμου ουτε απο τον ορθοπεδικο στο φυσικοθεραπευτη και ουτε απο το φυσικοθεραπευτη στο γιατρο. Αλλωστε μιλαμε απο το ιντερνετ, μιλαμε απο ενα φορουμ, ουτε την περιπτωση απο κοντα ξερουμε. Μπορει αν και ο ιδιος ο φυσικοθεραπευτης εβλεπε το προβλημα να συμφωνουσε με το γιατρο. Ουτε καν ξερουμε αν αυτος ο γιατρος που το ειπε ειναι καλος, κακος, μαλακας, σκατα , σουπερ, ξερω γω τι..

    Επισης με λυπη βλεπω οτι μερικα πραγματα τα εχετε παρεξηγησει. Πηγες λεει στο γιατρο και του ειπες να σου γραψει μαγητικη και αυτος ο αλητης δε σου γραψε.. Και τι ειναι η μαγνητικη? Σουβλακι που του ζητησες τζατζικι και το ξεχασε? Εσυ δηλαδη σα Βασιλης με τι γνωσεις ζητας απο ενα γιατρο να σου γραψει συγκεκριμενη εξεταση? Επειδη σε ενα φιλο σου ενας αλλος γιατρος ειχε γραψει μαγνητικη και υπεθεσες οτι μπορει και σ εσενα να χρειαζεται? Στη Γερμανια και σε συστηματα υγειας οπως το σουηδικο υπαρχει ελεγχος για τις εξετασεις που γραφουν οι γιατροι, οντως κοστιζουν και πρεπει ο γιατρος να ειναι σιγουρος οτι χρειαζεται μια τετοια εξεταση , αυτο το γνωριζεις? Και πες οτι η εξελιξη σε δικαιωσε και τελικα οντως μετα εκανες μαγνητικη σημαινει τι? Οτι ηξερες καλυτερα απ το γιατρο και ειναι μαλακας που δε σ ακουσε? Αν το πιστευεις τοτε καλεισαι να μην ξαναπας σε γιατρο, απλο δεν ειναι?

    Γραφεις πιο πανω "μου ειπε κατι να κανω αλλα δεν ειχε αποτελεσμα , ειδα και αποειδα και βαρεθηκα και αρχισα να παιζω φουλ κιλα και να κανω προπονησεις και βρηκα την υγεια μου".. Εγω ρε φιλε και μονο που εκανες του κεφαλιου σου και πηρες μονος σου αποφασεις για το θεμα σου , δεν πειθομαι οτι και στην αρχικη θεραπεια που σου προτεινε ο γιατρος σου παλι δεν παρακουσες και την εφαρμοσες. Γιατι να πω αυτον κακο γιατρο και οχι εσενα "κακο" ασθενη? Ολα αυτα δεν ειναι "προφασεις εν αμαρτια" γιατι στο φιναλε δεν προκειται για δικη μου αμαρτια για να ψαχνω δικαιολογιες, αλλα για την αλλη πλευρα που κανεις ποτε δε βλεπει. Βασιλη δεν τα λεω προσωπικα σ εσενα αυτα , τα λεω στην πεθερα για να τ ακουει η νυφη.

    Να πεσεις να χτυπησεις ποδι και να πας στο γιατρο , οφειλει παντου να σε ψαξει , και στο κεφαλι. Αν εχεις χασει τις αισθησεις σου για λιγα δευτερολεπτα και δεν το καταλαβες οτι χτυπησες και στο κεφαλι , ο γιατρος πρεπει να το δει.
    Μη γελατε εχουν γινει τετοια περιστατικα. Κι εχω πεσει στα επειγοντα απ εξω να λεει ασθενης "καλα του πα οτι στο ποδι χτυπησα τι με ψαχνει στο κεφαλι βλακας ειναι?".. Το ενδεχομενο να ξερει κατι παραπανω ο γιατρος δε μας περναει απ το μυαλο..

    Λυπαμαι που το λεω αλλα σε πρωτη φαση σε εναν ανθρωπο με προβλημα στα γονατα , κι εγω το ιδιο θα λεγα, να κοψει τα καθισματα, και οχι μονο τα καθισματα , αλλα και την ολη εκγυμναση ποδιων. Να μπορω να ξερω πως θα εξελιχθει το προβλημα του, να εχω μια εικονα. Τωρα αν πρεπει γι αυτο να δωσω εξηγησεις με ερευνες και που τα διαβασα και και και λυπαμαι αλλα αυτα ειναι για μισοκοιμησμενες γριες. Οχι θα ερθει στο ιατρειο ο αλλος και θα του πω "αυτο εχεις κανε αυτο" και θα μου ζητησει και μελετες... Ικανους εχω ορισμενους να το κανουν.. Θες κυριε και αλλη αποψη? Σαφως πηγαινε σε αλλους 200 γιατρους. Αλλα αποψεις του στυλ "απο που κι ως που μου κοβει γιατρος τα καθισματα, τι ξερει αυτος γι αυτα?" εχουν μονο μια απαντηση : "δε θες να εφαρμοσεις τη θεραπεια? πηγαινε σε αλλο γιατρο"..

    Και να πω και την αλλη κουβεντα που απο προχτες με περιτριγυριζει? Ναι μωρε, ενω αν ο αθλουμενος κανει καθισμα πανω απ το ημι ή καθισμα παραλληλο , και οχι βαθυ θα μεινουν υποαναπτυκτες μερικες μυικες ινες και θα χασει ενα μποντιμπιλντερ το επομενο Ολυμπια.. Ολο μαλακιες ειμαστε σ αυτη τη χωρα..Μια ζωη μαλακιες..Αν δηλαδη καποιος δεν κανει καθισματα αλλα κανει αλλες ασκησεις για ποδια θα υστερησει και θα χασει η Βενετσια βελονι. Αλλα δε μας πειραζει αυτο επι της ουσιας, μας πειραζει μη και χρειαστει να ακουσουμε καποιον να μας "διαταζει" γιατι και το γιατρο πλεον ετσι τον βλεπουμε οτι μας διαταζει. Ποιος ειναι αυτος να μας πει τι θα κανουμε? Τι ξερει καλυτερο απο μας? Ειναι ασχετος..

    Μην πατε σε γιατρο λοιπον κυριοι, βγαλτε τη διαγνωση εσεις , μονοι σας.
    ή πηγαινετε με ενα καρο μελετες και αρθρα να του τα πειτε εκει μπροστα να τον κανετε αλοιφη,
    ή δε σ αρεσε αυτο που σου πε ο γιατρος σου? ε αλλαζε γιατρους μεχρι να ακουσεις την αποψη που θες
    ή στο φιναλε κανε το πιο απλο πραγμα.. Δε θες να νοσηλευτεις ενω χρηζεις νοσηλειας? Υπογραφη και εφυγες.
    Δυστυχως το νοσοκομειο ειναι ενας χωρος που για να ερθει ενα αποτελεσμα πρεπει και να συνεργαστεις και να πειθαρχησεις.

    Α και κατι αλλο, εγω κανω βαθυ καθισμα και παιρνω συμπληρωματα (τουλαχιστον μεχρι προσφατα). Μηπως να ειμαι υπολογος γι αυτο?
    Γιατι ακουω και ορισμενους στη μεγαλη φουρια να κατηγορουν και το γιατρο που τους ειπε να κοψουν το τσιγαρο ενω αυτος καπνιζει. Εκει φτασαμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Levrone : 27-01-14 στις 22:00
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-01-14 21:59 #80
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    έτσι είναι Ιων εγω γι αυτο δεν παραξενεύομαι επειδη εκείνα τα χρόνια οι γνώσεις ήταν περιορισμένες και απαιτούσε επέμβαση απο ειδικό αθλητίατρο , ο άνθρωπος ενω ήταν καλός με μεγάλη εμπειρία σε εγχειρήσεις , δεν είχε γνώσεις απο αθλητιατρικής άποψης και πώς να επανέλθω μετα απο ατύχημα σε κανονικούς ρυθμούς , αφού χαρακτηριστικά οι φίλοι όταν ρωτούσαν τον γιατρό απο ενδιαφέρον αν θα ξαναγυμναστω , αυτός έλεγε θα είναι τυχερός αν ΄περπατήσει κανονικά χωρίς να κουτσαίνει όχι να κάνει προπόνηση

    και για να βγούν απο το άγχος κάποιας υποτροπής με την προπόνηση , απλα λένε μην κάνεις τίποτε να μην το ζορίσεις , ενω οι καινούριοι γιατροί εκτός του ότι γυμνάζονται και οι ίδιοι σε πολλες περιπτώσεις , δίνουν βάση και έχουν γνώσεις σε τέτοια περιστατικά , γιατι όταν με είπε ό άλλος θα μεγαλώσουν οι τρίχες και δεν θα φαίνετε η τομή , εγω δεν είπα μα γιατρε αφου για τούς αγώνες ξυρίζομαι πώς δεν θα φαίνετε , γιατι θα με κοιτούσε στραβα σου λέει καμια λούγκρα είναι αυτος και ξυρίζει τα πόδια του ?
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-01-14 22:19 #81
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασιλη να το παρουμε το πραγμα απ την αρχη?
    Το θεμα μου δεν ειναι να υποστηριξω την κοινοτητα των γιατρων, το θεμα ειναι να μπορουμε να δουμε και την αλλη αποψη και οχι μονο τη μια μερια. Κι εγω σα γιατρος μπορω να δω και την αλλη αποψη, εσυ μπορεις να δεις μονο τη μια πλευρα.

    Το να κατηγορουμε θεους και δαιμονες οτι δε μας εκαναν καλη διαγνωση ή οτι μας απαγορευσαν τα βαθια καθισματα ενω τελικα δε χρειαστηκε ειναι το μονο ευκολο. Εχω γραψει στο παρελθον μακροσκελεστατα ποστ για τη δικαιολογημενη για μενα αποψη των ιατρων περι συμπληρωματων , τα οποια μαλιστα και εγω χρησιμοποιω , και δεν εχω σκοπο να επανελθω αναλυτικα παρα με δυο προτασεις.. Οταν σε μια χορηγηση φαρμακου απο ενα γιατρο , σου ζητησει να κοψεις τα συμπληρωματα για να δει την ανταποκριση σου στο φαρμακο θα αρχισουμε αμεσως τα γρι και τα ξι. Στη θεση του γιατρου που δεν να ειναι καθολου σιγουρος για το περιεχομενο των συμπληρωματων ομως (που ουτε καν εμεις δεν ειμαστε) κανεις δε θα μπει. Ολοι ειμαστε τοοοσο σιγουροι οτι η σκονη που παιρνουμε ειναι απλο κανονικο φαι και ο τυπος ειναι αχρηστος.. Παμε παρακατω..

    Γραφονται αποψεις για τους γιατρους που αναρωτιεμαι αν χρειαζονται απαντηση. Για ορθοπεδικο που εξεταζει ποδι διαβαζουμε "τι να μας πει ο ασχετος?" , "δεν ξερει τιποτα και ηθελε να πει την παπαρια του" τωρα εγω σ αυτες τις αποψεις πρεπει να απαντησω σοβαρα? Αυτος που τις γραφει θελετε να μου πειτε οτι ειναι αντικειμενικος κριτης των γιατρων? Απ την αλλη αυτα δεν μπορουν να μενουν αναπαντητα. Στο χωρο αυτο απαιτειται συεργασια, και γιατρων και νοσηλευτων και ψυχολογων και ..της τραπεζοκομας που μοιραζει το φαι που λεει ο λογος, οχι τασεις αφορισμου ουτε απο τον ορθοπεδικο στο φυσικοθεραπευτη και ουτε απο το φυσικοθεραπευτη στο γιατρο. Αλλωστε μιλαμε απο το ιντερνετ, μιλαμε απο ενα φορουμ, ουτε την περιπτωση απο κοντα ξερουμε. Μπορει αν και ο ιδιος ο φυσικοθεραπευτης εβλεπε το προβλημα να συμφωνουσε με το γιατρο. Ουτε καν ξερουμε αν αυτος ο γιατρος που το ειπε ειναι καλος, κακος, μαλακας, σκατα , σουπερ, ξερω γω τι..

    Επισης με λυπη βλεπω οτι μερικα πραγματα τα εχετε παρεξηγησει. Πηγες λεει στο γιατρο και του ειπες να σου γραψει μαγητικη και αυτος ο αλητης δε σου γραψε.. Και τι ειναι η μαγνητικη? Σουβλακι που του ζητησες τζατζικι και το ξεχασε? Εσυ δηλαδη σα Βασιλης με τι γνωσεις ζητας απο ενα γιατρο να σου γραψει συγκεκριμενη εξεταση? Επειδη σε ενα φιλο σου ενας αλλος γιατρος ειχε γραψει μαγνητικη και υπεθεσες οτι μπορει και σ εσενα να χρειαζεται? Στη Γερμανια και σε συστηματα υγειας οπως το σουηδικο υπαρχει ελεγχος για τις εξετασεις που γραφουν οι γιατροι, οντως κοστιζουν και πρεπει ο γιατρος να ειναι σιγουρος οτι χρειαζεται μια τετοια εξεταση , αυτο το γνωριζεις? Και πες οτι η εξελιξη σε δικαιωσε και τελικα οντως μετα εκανες μαγνητικη σημαινει τι? Οτι ηξερες καλυτερα απ το γιατρο και ειναι μαλακας που δε σ ακουσε? Αν το πιστευεις τοτε καλεισαι να μην ξαναπας σε γιατρο, απλο δεν ειναι?

    Γραφεις πιο πανω "μου ειπε κατι να κανω αλλα δεν ειχε αποτελεσμα , ειδα και αποειδα και βαρεθηκα και αρχισα να παιζω φουλ κιλα και να κανω προπονησεις και βρηκα την υγεια μου".. Εγω ρε φιλε και μονο που εκανες του κεφαλιου σου και πηρες μονος σου αποφασεις για το θεμα σου , δεν πειθομαι οτι και στην αρχικη θεραπεια που σου προτεινε ο γιατρος σου παλι δεν παρακουσες και την εφαρμοσες. Γιατι να πω αυτον κακο γιατρο και οχι εσενα "κακο" ασθενη? Ολα αυτα δεν ειναι "προφασεις εν αμαρτια" γιατι στο φιναλε δεν προκειται για δικη μου αμαρτια για να ψαχνω δικαιολογιες, αλλα για την αλλη πλευρα που κανεις ποτε δε βλεπει. Βασιλη δεν τα λεω προσωπικα σ εσενα αυτα , τα λεω στην πεθερα για να τ ακουει η νυφη.

    Να πεσεις να χτυπησεις ποδι και να πας στο γιατρο , οφειλει παντου να σε ψαξει , και στο κεφαλι. Αν εχεις χασει τις αισθησεις σου για λιγα δευτερολεπτα και δεν το καταλαβες οτι χτυπησες και στο κεφαλι , ο γιατρος πρεπει να το δει.
    Μη γελατε εχουν γινει τετοια περιστατικα. Κι εχω πεσει στα επειγοντα απ εξω να λεει ασθενης "καλα του πα οτι στο ποδι χτυπησα τι με ψαχνει στο κεφαλι βλακας ειναι?".. Το ενδεχομενο να ξερει κατι παραπανω ο γιατρος δε μας περναει απ το μυαλο..

    Λυπαμαι που το λεω αλλα σε πρωτη φαση σε εναν ανθρωπο με προβλημα στα γονατα , κι εγω το ιδιο θα λεγα, να κοψει τα καθισματα, και οχι μονο τα καθισματα , αλλα και την ολη εκγυμναση ποδιων. Να μπορω να ξερω πως θα εξελιχθει το προβλημα του, να εχω μια εικονα. Τωρα αν πρεπει γι αυτο να δωσω εξηγησεις με ερευνες και που τα διαβασα και και και λυπαμαι αλλα αυτα ειναι για μισοκοιμησμενες γριες. Οχι θα ερθει στο ιατρειο ο αλλος και θα του πω "αυτο εχεις κανε αυτο" και θα μου ζητησει και μελετες... Ικανους εχω ορισμενους να το κανουν.. Θες κυριε και αλλη αποψη? Σαφως πηγαινε σε αλλους 200 γιατρους. Αλλα αποψεις του στυλ "απο που κι ως που μου κοβει γιατρος τα καθισματα, τι ξερει αυτος γι αυτα?" εχουν μονο μια απαντηση : "δε θες να εφαρμοσεις τη θεραπεια? πηγαινε σε αλλο γιατρο"..

    Και να πω και την αλλη κουβεντα που απο προχτες με περιτριγυριζει? Ναι μωρε, ενω αν ο αθλουμενος κανει καθισμα πανω απ το ημι ή καθισμα παραλληλο , και οχι βαθυ θα μεινουν υποαναπτυκτες μερικες μυικες ινες και θα χασει ενα μποντιμπιλντερ το επομενο Ολυμπια.. Ολο μαλακιες ειμαστε σ αυτη τη χωρα..Μια ζωη μαλακιες..Αν δηλαδη καποιος δεν κανει καθισματα αλλα κανει αλλες ασκησεις για ποδια θα υστερησει και θα χασει η Βενετσια βελονι. Αλλα δε μας πειραζει αυτο επι της ουσιας, μας πειραζει μη και χρειαστει να ακουσουμε καποιον να μας "διαταζει" γιατι και το γιατρο πλεον ετσι τον βλεπουμε οτι μας διαταζει. Ποιος ειναι αυτος να μας πει τι θα κανουμε? Τι ξερει καλυτερο απο μας? Ειναι ασχετος..

    Μην πατε σε γιατρο λοιπον κυριοι, βγαλτε τη διαγνωση εσεις , μονοι σας.
    ή πηγαινετε με ενα καρο μελετες και αρθρα να του τα πειτε εκει μπροστα να τον κανετε αλοιφη,
    ή δε σ αρεσε αυτο που σου πε ο γιατρος σου? ε αλλαζε γιατρους μεχρι να ακουσεις την αποψη που θες
    ή στο φιναλε κανε το πιο απλο πραγμα.. Δε θες να νοσηλευτεις ενω χρηζεις νοσηλειας? Υπογραφη και εφυγες.
    Δυστυχως το νοσοκομειο ειναι ενας χωρος που για να ερθει ενα αποτελεσμα πρεπει και να συνεργαστεις και να πειθαρχησεις.

    Α και κατι αλλο, εγω κανω βαθυ καθισμα και παιρνω συμπληρωματα (τουλαχιστον μεχρι προσφατα). Μηπως να ειμαι υπολογος γι αυτο?
    Γιατι ακουω και ορισμενους στη μεγαλη φουρια να κατηγορουν και το γιατρο που τους ειπε να κοψουν το τσιγαρο ενω αυτος καπνιζει. Εκει φτασαμε.
    έχεις απόλυτο δίκιο και τα έβαλες τα πράματα στην πραγματική τους διάσταση κώστα και εξηγώ
    απο την στιγμή που υπάρχει μια κάκωση και γίνει μια επέμβαση , ο ασθενής έως ότου πεί ο γιατρός δεν θα πρέπει να κάνει τίποτε για την εξέλιξη της θεραπείας και ανάρωσης
    στην συνέχεια φυσιοθεραπείες αν χρειαστει , μετα ενεργιτική ξεκούραση και μετα προπόνηση με χαμηλή επιβάρυνση εφόσον επιτρέπει η πορεία της υγείας

    και όπως πολυ σωστα είπες σιγα τα λάχανα λες και αν δεν κάνει κάποιος σκουωτ η άρση θανάτου επειδη δεν το επιτρέπει η κατάσταση της υγείας του δεν θα φτιαχτεί

    πρέπει να καταλάβουμε ότι ββ κάνουμε ουτε παουερ λίφτινκ ούτε εκπαιδευόμαστε για χαμάληδες, όποιος μπορεί και είναι υγιής και τον αρέσει κάνει και τα σκουώτ βαρια και άρσεις θανάτου
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 28-01-14 01:22 #82
    Προεπιλογή
    Σ'έναν τέλειο κόσμο, θα πήγαινες στον γιατρό, θα σου έκανε σωστή διάγνωση, θα σου έδινε τις καταλληλότερες οδηγίες αποκατάστασης, θα τις ακολουθούσες κατά γράμμα και θα είχες την καλύτερη δυνατή εξέλιξη.

    Δυστυχώς ο κόσμος δεν είναι τέλειος, ειδικά όσον αφορά τους ορθοπεδικούς και τις αθλητικές κακώσεις.

    Υπάρχουν λίγοι ορθοπεδικοί που είναι πραγματικά καλοί, υπάρχουν πολλοί που είναι μέτριοι και υπάρχουν κάμποσοι που είναι άσχετοι ή/και έχουν μηδενικό ενδιαφέρον. Επίσης υπάρχουν και κάποιοι που είναι απατεώνες, βάζουν κόσμο στα χειρουργία χωρίς λόγο για να κονομήσουν, κτλ.

    Το να δει κάποιος έναν ορθοπεδικό και να τον θεωρήσει την απόλυτη αυθεντία, που "ό,τι πει ο γιατρός" είναι σωστό και αυτό πρέπει να κάνει, είναι λάθος. Απλό παράδειγμα: πηγαίνεις σε έναν ορθοπεδικό, σου λέει Α, πηγαίνεις σε άλλον ορθοπεδικό και σου κάνει εντελώς διαφορετική διάγνωση. Θα έπρεπε να έχεις εμπιστευτεί τον πρώτο γιατρό και να έλεγες "ό,τι πει ο γιατρός"? Προφανώς όχι.

    Το καλύτερο που έχει να κάνει κανείς είναι να απευθυνθεί σε ορθοπεδικούς αθλητίατρους, αν οι οδηγίες είναι ύποπτες ή ακραίες (πχ "τα καθίσματα καταστρέφουν τους χόνδρους και όποιος κάνει δεν θα έχει γόνατα σε 10 χρόνια") καλό θα κάνει να πάρει και δεύτερη και τρίτη γνώμη και να κάνει και ο ίδιος έρευνα στο διαδύκτιο να δει τί προτείνουν μεγάλοι ιατρικοί/αθλητιατρικοί/αθλητικοί οργανισμοί (πχ Mayo, ACSM, NSCA, κτλ) για την περίπτωσή του.




    Σε κάθε περίπτωση, το να ρωτήσει κάποιος στο forum "έχω αυτά τα συμπτώματα, ο γιατρός μου είπε να μην ξανακάνω καθίσματα, υπάρχει κάποιος που να μπορεί να έχει εμπεριστατωμένη άποψη/σχετική εμπειρία?" είναι απολύτως λογικό.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MindOverMatter : 28-01-14 στις 01:26
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 28-01-14 01:51 #83
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MindOverMatter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ'έναν τέλειο κόσμο, θα πήγαινες στον γιατρό, θα σου έκανε σωστή διάγνωση, θα σου έδινε τις καταλληλότερες οδηγίες αποκατάστασης, θα τις ακολουθούσες κατά γράμμα και θα είχες την καλύτερη δυνατή εξέλιξη.

    Σ ενα τελειο κοσμο θα ειχαμε γεννηθει ολοι γραμμωμενοι και χωρις σταγονα λιπους πανω μας. Δυστυχως δεν ειναι ετσι. Σ ενα τελειο κοσμο θα υπηρχε φαρμακο που θα ικουσε καθε μορφη καρκινου, δυστυχως ουτε αυτο ισχυει. Σ ενα τελειο κοσμο δε θα υπηρχαν πολεμοι..

    Δυστυχώς ο κόσμος δεν είναι τέλειος, ειδικά όσον αφορά τους ορθοπεδικούς και τις αθλητικές κακώσεις.
    Υπάρχουν λίγοι ορθοπεδικοί που είναι πραγματικά καλοί, υπάρχουν πολλοί που είναι μέτριοι και υπάρχουν κάμποσοι που είναι άσχετοι ή/και έχουν μηδενικό ενδιαφέρον. Επίσης υπάρχουν και κάποιοι που είναι απατεώνες, βάζουν κόσμο στα χειρουργία χωρίς λόγο για να κονομήσουν, κτλ.

    Συμφωνω για τους ορθοπεδικους , εχουν κακη φημη,

    για τους μπιζνεσμεν γιατρους θα πω οτι ειναι αλητες.


    Το να δει κάποιος έναν ορθοπεδικό και να τον θεωρήσει την απόλυτη αυθεντία, που "ό,τι πει ο γιατρός" είναι σωστό και αυτό πρέπει να κάνει, είναι λάθος. Απλό παράδειγμα: πηγαίνεις σε έναν ορθοπεδικό, σου λέει Α, πηγαίνεις σε άλλον ορθοπεδικό και σου κάνει εντελώς διαφορετική διάγνωση. Θα έπρεπε να έχεις εμπιστευτεί τον πρώτο γιατρό και να έλεγες "ό,τι πει ο γιατρός"? Προφανώς όχι.

    Αν ο ενας σου πει Α και ο δευτερος σου πει Β , πολυ απλα συνεχιζεις μεχρι να τσεκαρεις πληρως το θεμα σου και να βγει ενα σωστο συμπερασμα. Πολλες μεθοδοι εξετασης, πολλες παθησεις, πολλες περιπτωσεις, πολλη βιβλιογραφια, και αν δεν ειναι κατι μπαμ συμβαινει να υπαρξουν και διαφορετικες αποψεις μεταξυ των γιατρων. Το οτι υπαρχει διαφωνια μεταξυ των γιατρων δε σημαινει οτι ο ενας απ τους δυο ειναι λαθος.

    Το καλύτερο που έχει να κάνει κανείς είναι να απευθυνθεί σε ορθοπεδικούς αθλητίατρους, αν οι οδηγίες είναι ύποπτες ή ακραίες (πχ "τα καθίσματα καταστρέφουν τους χόνδρους και όποιος κάνει δεν θα έχει γόνατα σε 10 χρόνια") καλό θα κάνει να πάρει και δεύτερη και τρίτη γνώμη και να κάνει και ο ίδιος έρευνα στο διαδύκτιο να δει τί προτείνουν μεγάλοι ιατρικοί/αθλητιατρικοί/αθλητικοί οργανισμοί (πχ Mayo, ACSM, NSCA, κτλ) για την περίπτωσή του.

    Θα συμφωνησω, οι γνωσεις βοηθανε αρκει να μη γινουν το μεσο να καβαλησουμε το καλαμι και να θεωρησουμε τον εαυτο μας βασιλικοτερο του βασιλεως.


    Σε κάθε περίπτωση, το να ρωτήσει κάποιος στο forum "έχω αυτά τα συμπτώματα, ο γιατρός μου είπε να μην ξανακάνω καθίσματα, υπάρχει κάποιος που να μπορεί να έχει εμπεριστατωμένη άποψη/σχετική εμπειρία?" είναι απολύτως λογικό.
    Εμπεριστατωμενη αποψη μπορει να εχει καποιος αλλος, ακομα και προσωπικη εμπειρια. Το ερωτημα ειναι , μηπως αυτη η γνωση αφορα τη δικη του περιπτωση και μονο και οχι τον ιδιο που ρωταει? Μηπως καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη με διαφορεττικη συμπτωματολογια , διαφορετικο ιστορικο, και μηπως τελοσπαντων ερμηνειες και γιατροσοφια απο ενα ιντερνετ ΔΕΝ πρεπει να δινονται? Για μενα ειναι το ιδιο με το να μπει καποιος σε ενα ιατρειο και ο γιατρος χωρις καν να σηκωθει να παει απο πανω του να δει, ή να ψηλαφισει , να αποφασισει απ την πολυθρονα του για τη διαγνωση.

    Τελος οταν δινεις μια αποψη απο ενα ιντερνετ για ενα θεμα ιατρικο δεν ξερεις κατα ποσο τη φιλτραρει καθε εγκεφαλος, και αν μπαινει για να παρει μια ιδεα ή αν αυτη η ιδεα του αρκει ακομη και για να μην το ψαξει περισσοτερο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-01-14 00:57 #84
    Προεπιλογή
    Το πρόβλημα με το ψάξιμο οποιουδήποτε προβλήματος είναι το εξής: Πηγαίνεις στον έναν γιατρό σου λέει Α, πηγαίνεις στον άλλο γιατρό σόυ λέει Β, πηγαίνεις, πηγαίνεις και στο τέλος εκτός του ότι σου έχει αδειάσει η τσέπη με το να πληρώνεις ένα σωρό επισκέψεις έχεις μπερδευτεί τόσο που δεν ξέρεις ποια άποψη να ακολουθήσεις. Συμφέρει καλύτερα δηλ. να μην το ψάξεις.

    Για τις εξετάσεις δεν θα το συζητήσω. Δεν γράφουν για λόγους οικονομίας και δεν έχουν σαφή εικόνα του προβλήματος. Ότι και να έχεις σου λένε, π.χ. πονάς αυτά θα πάρεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη margarita02 : 29-01-14 στις 01:00
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 29-01-14 01:37 #85
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασιλη να το παρουμε το πραγμα απ την αρχη?
    Το θεμα μου δεν ειναι να υποστηριξω την κοινοτητα των γιατρων, το θεμα ειναι να μπορουμε να δουμε και την αλλη αποψη και οχι μονο τη μια μερια. Κι εγω σα γιατρος μπορω να δω και την αλλη αποψη, εσυ μπορεις να δεις μονο τη μια πλευρα.

    Το να κατηγορουμε θεους και δαιμονες οτι δε μας εκαναν καλη διαγνωση ή οτι μας απαγορευσαν τα βαθια καθισματα ενω τελικα δε χρειαστηκε ειναι το μονο ευκολο. Εχω γραψει στο παρελθον μακροσκελεστατα ποστ για τη δικαιολογημενη για μενα αποψη των ιατρων περι συμπληρωματων , τα οποια μαλιστα και εγω χρησιμοποιω , και δεν εχω σκοπο να επανελθω αναλυτικα παρα με δυο προτασεις.. Οταν σε μια χορηγηση φαρμακου απο ενα γιατρο , σου ζητησει να κοψεις τα συμπληρωματα για να δει την ανταποκριση σου στο φαρμακο θα αρχισουμε αμεσως τα γρι και τα ξι. Στη θεση του γιατρου που δεν να ειναι καθολου σιγουρος για το περιεχομενο των συμπληρωματων ομως (που ουτε καν εμεις δεν ειμαστε) κανεις δε θα μπει. Ολοι ειμαστε τοοοσο σιγουροι οτι η σκονη που παιρνουμε ειναι απλο κανονικο φαι και ο τυπος ειναι αχρηστος.. Παμε παρακατω..

    Γραφονται αποψεις για τους γιατρους που αναρωτιεμαι αν χρειαζονται απαντηση. Για ορθοπεδικο που εξεταζει ποδι διαβαζουμε "τι να μας πει ο ασχετος?" , "δεν ξερει τιποτα και ηθελε να πει την παπαρια του" τωρα εγω σ αυτες τις αποψεις πρεπει να απαντησω σοβαρα? Αυτος που τις γραφει θελετε να μου πειτε οτι ειναι αντικειμενικος κριτης των γιατρων? Απ την αλλη αυτα δεν μπορουν να μενουν αναπαντητα. Στο χωρο αυτο απαιτειται συεργασια, και γιατρων και νοσηλευτων και ψυχολογων και ..της τραπεζοκομας που μοιραζει το φαι που λεει ο λογος, οχι τασεις αφορισμου ουτε απο τον ορθοπεδικο στο φυσικοθεραπευτη και ουτε απο το φυσικοθεραπευτη στο γιατρο. Αλλωστε μιλαμε απο το ιντερνετ, μιλαμε απο ενα φορουμ, ουτε την περιπτωση απο κοντα ξερουμε. Μπορει αν και ο ιδιος ο φυσικοθεραπευτης εβλεπε το προβλημα να συμφωνουσε με το γιατρο. Ουτε καν ξερουμε αν αυτος ο γιατρος που το ειπε ειναι καλος, κακος, μαλακας, σκατα , σουπερ, ξερω γω τι..

    Επισης με λυπη βλεπω οτι μερικα πραγματα τα εχετε παρεξηγησει. Πηγες λεει στο γιατρο και του ειπες να σου γραψει μαγητικη και αυτος ο αλητης δε σου γραψε.. Και τι ειναι η μαγνητικη? Σουβλακι που του ζητησες τζατζικι και το ξεχασε? Εσυ δηλαδη σα Βασιλης με τι γνωσεις ζητας απο ενα γιατρο να σου γραψει συγκεκριμενη εξεταση? Επειδη σε ενα φιλο σου ενας αλλος γιατρος ειχε γραψει μαγνητικη και υπεθεσες οτι μπορει και σ εσενα να χρειαζεται? Στη Γερμανια και σε συστηματα υγειας οπως το σουηδικο υπαρχει ελεγχος για τις εξετασεις που γραφουν οι γιατροι, οντως κοστιζουν και πρεπει ο γιατρος να ειναι σιγουρος οτι χρειαζεται μια τετοια εξεταση , αυτο το γνωριζεις? Και πες οτι η εξελιξη σε δικαιωσε και τελικα οντως μετα εκανες μαγνητικη σημαινει τι? Οτι ηξερες καλυτερα απ το γιατρο και ειναι μαλακας που δε σ ακουσε? Αν το πιστευεις τοτε καλεισαι να μην ξαναπας σε γιατρο, απλο δεν ειναι?

    Γραφεις πιο πανω "μου ειπε κατι να κανω αλλα δεν ειχε αποτελεσμα , ειδα και αποειδα και βαρεθηκα και αρχισα να παιζω φουλ κιλα και να κανω προπονησεις και βρηκα την υγεια μου".. Εγω ρε φιλε και μονο που εκανες του κεφαλιου σου και πηρες μονος σου αποφασεις για το θεμα σου , δεν πειθομαι οτι και στην αρχικη θεραπεια που σου προτεινε ο γιατρος σου παλι δεν παρακουσες και την εφαρμοσες. Γιατι να πω αυτον κακο γιατρο και οχι εσενα "κακο" ασθενη? Ολα αυτα δεν ειναι "προφασεις εν αμαρτια" γιατι στο φιναλε δεν προκειται για δικη μου αμαρτια για να ψαχνω δικαιολογιες, αλλα για την αλλη πλευρα που κανεις ποτε δε βλεπει. Βασιλη δεν τα λεω προσωπικα σ εσενα αυτα , τα λεω στην πεθερα για να τ ακουει η νυφη.

    Να πεσεις να χτυπησεις ποδι και να πας στο γιατρο , οφειλει παντου να σε ψαξει , και στο κεφαλι. Αν εχεις χασει τις αισθησεις σου για λιγα δευτερολεπτα και δεν το καταλαβες οτι χτυπησες και στο κεφαλι , ο γιατρος πρεπει να το δει.
    Μη γελατε εχουν γινει τετοια περιστατικα. Κι εχω πεσει στα επειγοντα απ εξω να λεει ασθενης "καλα του πα οτι στο ποδι χτυπησα τι με ψαχνει στο κεφαλι βλακας ειναι?".. Το ενδεχομενο να ξερει κατι παραπανω ο γιατρος δε μας περναει απ το μυαλο..

    Λυπαμαι που το λεω αλλα σε πρωτη φαση σε εναν ανθρωπο με προβλημα στα γονατα , κι εγω το ιδιο θα λεγα, να κοψει τα καθισματα, και οχι μονο τα καθισματα , αλλα και την ολη εκγυμναση ποδιων. Να μπορω να ξερω πως θα εξελιχθει το προβλημα του, να εχω μια εικονα. Τωρα αν πρεπει γι αυτο να δωσω εξηγησεις με ερευνες και που τα διαβασα και και και λυπαμαι αλλα αυτα ειναι για μισοκοιμησμενες γριες. Οχι θα ερθει στο ιατρειο ο αλλος και θα του πω "αυτο εχεις κανε αυτο" και θα μου ζητησει και μελετες... Ικανους εχω ορισμενους να το κανουν.. Θες κυριε και αλλη αποψη? Σαφως πηγαινε σε αλλους 200 γιατρους. Αλλα αποψεις του στυλ "απο που κι ως που μου κοβει γιατρος τα καθισματα, τι ξερει αυτος γι αυτα?" εχουν μονο μια απαντηση : "δε θες να εφαρμοσεις τη θεραπεια? πηγαινε σε αλλο γιατρο"..

    Και να πω και την αλλη κουβεντα που απο προχτες με περιτριγυριζει? Ναι μωρε, ενω αν ο αθλουμενος κανει καθισμα πανω απ το ημι ή καθισμα παραλληλο , και οχι βαθυ θα μεινουν υποαναπτυκτες μερικες μυικες ινες και θα χασει ενα μποντιμπιλντερ το επομενο Ολυμπια.. Ολο μαλακιες ειμαστε σ αυτη τη χωρα..Μια ζωη μαλακιες..Αν δηλαδη καποιος δεν κανει καθισματα αλλα κανει αλλες ασκησεις για ποδια θα υστερησει και θα χασει η Βενετσια βελονι. Αλλα δε μας πειραζει αυτο επι της ουσιας, μας πειραζει μη και χρειαστει να ακουσουμε καποιον να μας "διαταζει" γιατι και το γιατρο πλεον ετσι τον βλεπουμε οτι μας διαταζει. Ποιος ειναι αυτος να μας πει τι θα κανουμε? Τι ξερει καλυτερο απο μας? Ειναι ασχετος..

    Μην πατε σε γιατρο λοιπον κυριοι, βγαλτε τη διαγνωση εσεις , μονοι σας.
    ή πηγαινετε με ενα καρο μελετες και αρθρα να του τα πειτε εκει μπροστα να τον κανετε αλοιφη,
    ή δε σ αρεσε αυτο που σου πε ο γιατρος σου? ε αλλαζε γιατρους μεχρι να ακουσεις την αποψη που θες
    ή στο φιναλε κανε το πιο απλο πραγμα.. Δε θες να νοσηλευτεις ενω χρηζεις νοσηλειας? Υπογραφη και εφυγες.
    Δυστυχως το νοσοκομειο ειναι ενας χωρος που για να ερθει ενα αποτελεσμα πρεπει και να συνεργαστεις και να πειθαρχησεις.

    Α και κατι αλλο, εγω κανω βαθυ καθισμα και παιρνω συμπληρωματα (τουλαχιστον μεχρι προσφατα). Μηπως να ειμαι υπολογος γι αυτο?
    Γιατι ακουω και ορισμενους στη μεγαλη φουρια να κατηγορουν και το γιατρο που τους ειπε να κοψουν το τσιγαρο ενω αυτος καπνιζει. Εκει φτασαμε.
    When life get's complicated, I LIFT!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 29-01-14 02:00 #86
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα με το ψάξιμο οποιουδήποτε προβλήματος είναι το εξής: Πηγαίνεις στον έναν γιατρό σου λέει Α, πηγαίνεις στον άλλο γιατρό σόυ λέει Β, πηγαίνεις, πηγαίνεις και στο τέλος εκτός του ότι σου έχει αδειάσει η τσέπη με το να πληρώνεις ένα σωρό επισκέψεις έχεις μπερδευτεί τόσο που δεν ξέρεις ποια άποψη να ακολουθήσεις. Συμφέρει καλύτερα δηλ. να μην το ψάξεις.

    Για τις εξετάσεις δεν θα το συζητήσω. Δεν γράφουν για λόγους οικονομίας και δεν έχουν σαφή εικόνα του προβλήματος. Ότι και να έχεις σου λένε, π.χ. πονάς αυτά θα πάρεις.
    Αν είναι ανάγκη πρέπει να σου γράψει εξέταση. Και καλό είναι σε ανάλογες περιπτώσεις να επισκεπτόμαστε τον γιατρό με τη ταμπέλα του αθλητή και πως στόχος μας δεν είναι μόνο να μην πονάμε,αλλά να επιστρέψουμε το συντομότερο δυνατό στις προπονήσεις. Αυτά θέλουν την απαραίτητη επικοινωνία και (προ)συνεννόηση (έστω και τηλεφωνικώς.. του τύπου "είμαι αθλητής-θέλω τάχιστη αποκατάσταση και όχι απλά να περπατάω χωρίς πόνο-θέλω να αθλούμαι όπως πρίν και αυτό να επιτευχθεί το συντομότερο δυνατόν"). Άλλος ο θεραπευτικός στόχος σε μια γιαγιά που θέλει να αυτοεξυπηρετείται και άλλος ο στόχος ενός αθλητή-ανάλογα και με το επίπεδό του. Αυτά οφείλει να τα συνυπολογίζει ο θεράπων ιατρός. Αν δε δείξει κατανόηση σημαίνει πως δε βρήκες τον κατάλληλο γιατρό. Ρωτάς μέχρι να βρεις ένα γιατρό που να έχει δείξει γραφές στο θέμα αυτό και που τον προτιμάνε πολλοί αθλητές. Δε πας και χτυπάς πόρτες και όποιον δεις απέναντί σου.

    Το θέμα της οικονομίας είναι πάρα πολύ σημαντικό. Αλλά θέλει καλό ζύγισμα από τον γιατρό πριν πάρει την απόφασή του και όπως είπαμε,ανάλογα τον θεραπευτικό στόχο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ίων Δραγούμης : 29-01-14 στις 02:06
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 30-01-14 09:25 #87
    Το avatar του χρήστη fazer

    Εγγραφή
    15-11-2012
    Περ.
    volos
    Μηνύματα
    119
    Προεπιλογή
    χθες ειχα προπονηση ποδιων.δεν ξερω γιατι αλλα λογω σκουωτ εχω ενα καλο πονο στο ισχιο και περπαταω κουτσαινοντας.την ασκηση την κανω πανω απο 1,5χρονο και δεν ειχα ποτε προβληματα πλην μερικες φορες που ενιωθα ενα μικρο πονο στα γονατα που υποχωρουσε μετα απο μια δυο μερες.
    ομως ο πονος στο ισχιο ειναι ενοχλητικος οταν παω να περπατησω και φανταζομαι θα αργησει να μου περασει.
    τι μπορει να φταιει?(εκανα λιγο παραπανω κιλα απ οτι συνηθως.10 κιλα παραπανω.δεν νομιζω να ειναι αυτο)
    ζεσταμα εκανα 6 λεπτα ποδηλατο και λιγες διατασεις πριν και μετα)μηπως το ζεσταμα δεν ηταν αρκετο?
    παντως με εχει προβληματισει αν πρεπει να συνεχισω να κανω σκουωτ φοβουμενος μελλοντικα προβληματα σε αρθρωσεις.(καθως εχω και μια σχετικη ηλικια,πλεον 40...)
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 30-01-14 11:56 #88
    Προεπιλογή
    Fazer: on-line διάγνωση με το "χτες έκανα καθίσματα και μετά πόναγε το ισχίο, τί λέτε να είναι" είναι αδύνατο να γίνει.

    Αν θες πόσταρε ένα βίντεο από καθίσματα να δούμε η τεχνική σου πώς είναι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 01-02-14 00:51 #89
    Προεπιλογή
    Οπως είπα πιο πάνω έχω κάνα μήνα να κάνω βαριά πρέσα λόγω χονδροπάθειας που έρχεται και φεύγει και είναι μόνιμο θέμα. Σε αυτή την φάση είμαι που πονάει.

    Θέλω να πω ένα ευχαριστώ στον Ηλία για ένα ποστ που έκανε σε ένα άλλο θρεντ αλλά δεν ήθελα να το quotarω εκεί γιατί είναι log και δεν θέλω να σπαμάρω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάντως να ξέρετε σε ενα γόνατο που έχει ερέθισμα και πονάει σε καθίσματα και τα σχετικα , οι προβολές είναι ότι χειρότερη μ@λ@κία μπορεί να κάνει κανείς και ενοώ προβολές κυριολεκτικα με μπροστα τον βηματισμό εναλλάξ , η ακόμα και αυτες οι λεγόμενες περιπατικές που κόβεις βόλτες μεσα στο τζιμ ,(τέτοιες κάναμε στο χωριό φορτωμένοι με δεμάτια ξυλα η πουρνάρια και περπατούσαμε στο βουνό ) μια δοκιμή μόνο με προβολές βγάζοντας προς τα πίσω το πόδι μπορεί να έχει θετικό αποτέλεσμα και να πιάνει χωρίς να επιβαρύνετε το γόνατο και να δίνει πόνο στην εκτέλεση .

    αλλα το μυστικό στα τραυματισμένα γόνατα είναι το ζέσταμα ,διατάσεις έως βαρεμάρας , αλλα διατάσεις όχι απλα να λέμε ότι κάνουμε , αλλα μετα απο αυτες να έχουμε κερδίσει τουλάχιστον 5 μοίρες άνοιγμα και πολυ καλό μασάζ στον τετρακέφαλο .
    έτσι έκανα εγω και μπορούσα να βγάζω για 20 χρόνια αγωνιστικές προπονήσεις στα πόδια , αλλα το λέω είναι μανίκι , καημό το είχα να μπώ όπως όλος ο κόσμος με ενα απλό ζέσταμα στην προπόνηση , αφού έλεγα πιο πολυ κρατάει η προεργασία παρα το κυρίως πρόγραμμα και στο καπάκι πάγο , το καλύτερο φάρμακο για μενα η κρυοθεραπεία και θερμαντική και επιγονατίδες για πρίν

    και αυτα σε νέους ανθρώπους μπορεί να εξαλείψουν το πρόβλημα σε μεγάλους απλα έχουμε πίστωση χρόνου στα γόνατα μας και δεν επιδεινώνουμε την φθορά
    έχοντας διαβάσει από αλλού για τον τραυματισμό του Ηλία διαβάζω αυτά που λέει για ασκήσεις ποδιών πολύ σοβαρά, και εγώ έχω περάσει διάφορα και μια άλφα γνώση αποθεραπείας την έχω.

    Από αυτό το ποστ κατάλαβα πόσο commitment θέλει για να γίνει σωστή προπόνηση ποδιών σε άτομα με πρόβλημα. Συνήθως αυτό που έκανα στην πρέσα ήταν διατάσεις - > 1 προοδευτικό σετ που πήγαινε από πολύ χαμηλά κιλά με πολλά ρεπς μέχρι το 60% μου (μιλάω για 60% των κιλών που βγάζω 10 ρεπς), με πολύ λίγο πόνο, μετά διάλειμμα και μετά έμπαινα στο 80% αλλά στο 80 άρχιζε πιο κοφτός πόνος και κολλούσα παρόλο που το γόνατο είναι δεμένο με wrap.

    Αφού διάβασα το παραπάνω post σκέφτηκα να κάνω μια αλλαγή. Σήμερα έπαιξα

    Διατάσεις -> πολλά ρεπς μέχρι 60% > όντως ήρθε ο "μικρός πόνος" ως συνήθως. Μετά έκανα άλλα 2-3 λεπτά διάλειμμα ταυτόχρονα με διατάσεις στις οποίες δεν πονούσα καθόλου αλλά πίεσα το πόδι να "χαλαρώσει πολύ" και όντως να κερδίσει 5 μοίρες ακόμα .

    Μετά μπήκα στο 80% και προς έκπληξή μου δεν είχα καθόλου πόνο. Στο επόμενο σετ μπήκα 100% μετά από 1.5 μήνα που δεν το κατάφερνα και το ολοκλήρωσα χωρίς καθόλου πόνο ούτε κατά την διάρκεια ούτε μετά την άσκηση!

    Αυτό ελπίζω να βοηθήσει κάποιον , και thanks Ηλία
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexk : 01-02-14 στις 00:56
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 01-02-14 01:36 #90
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    μακάρι να σου φανήκαν χρήσιμα κάποια πράγματα που είπα , γιατι γι αυτον ακριβώς το λόγο τα γράφω όχι να είμαι αρεστός αλλα χρήσιμος .
    και γι αυτο γράφω ολόκληρες εκθέσεις , να γίνομαι κατανοητός και να μην χρειάζονται μετα πολλα επεξηγηματικά πόστ , ένα και τέλος

    τωρα είπαμε γιατροι δεν είμαστε αλλα όποιοι γνωρίζουμε δεν είναι κακό να πούμε κάποια τιπς που να παρέχουν ασφάλεια στις προπονήσεις μας και επειδη την πατήσαμε να μην την πατήσουν κι άλλοι
    στον fazer απο πάνω έχω να πώ ότι το να λέμε έκανα ζέσταμα έκανα διατάσεις αλλα πάλι δεν είδα διαφορα τι άλλο να κάνω ? πάνω σ αυτο έχω να πώ ότι πρώτα απ όλα πρέπει να είμαστε σίγουροι ότι αυτα που κάναμε τα κάναμε σωστα και εγω να πω την γνώμη μου ότι και το ζέσταμα και οι διατάσεις είναι διακοσμητικές

    μπορεί κάποιος που δεν έχει κάποιο πρόβλημα αυτα να είναι καλά , μέχρι βέβαια να αρπάξει τη φόλα , αλλα σε κάποιον που έχει πρόβλημα και πόνο στα γόνατα τότε το ζέσταμα και οι διατάσεις θα πρέπει να είναι ιεροτελεστία , εγω μέχρι μασάζ με πίεση έκανα μόνος μου πάνω στούς μυς και αυτο με βοηθούσε επι χρόνια να βγάζω αξιοπρεπής προπονήσεις ποδιών
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456