Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 90
  1. 23-01-14 02:01 #16
    Προεπιλογή
    Καλα τα λετε ρε παιδια αλλα προφανως δεν θα ρισκαρω και θα ακολουθησω την συμβουλη του γιατρου.. Εξαλλου το "no pain no gains" που υποστηριζουν οι περισσοτεροι δεν το πολυ πιστευω διοτι πρεπει να ακουμε το σωμα μας και να πραττουμε αναλογως("Ετσι την επαθε πριν λιγο καιρο κι ενας γνωστος μου ο οποιος επαθε θλαση-τωρα τι βαθμου δεν γνωριζω,αλλα αρκετα σοβαρη-και τον αφησε εκτος αγωνων,που γινονταν στην Αθηνα και ο πρωτος επαιρνες εισητηριο για mr.o, και πηγαινε για τριαδα σιγουρα.). "Μέτρον ἄριστον".
    When life get's complicated, I LIFT!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-01-14 02:08 #17
    Προεπιλογή
    Και πολυ καλα θα κανεις φιλε μου , αλλωστε απ οσους σου ειπαμε τη γνωμη μας ως τωρα ο γιατρος σου ειναι ο μονος που μπορει τυπικα να εκφερει αποψη επι του θεματος καθοτι εξειδικευμενος στο συγκεκριμενο αντικειμενο. Αρα αυτον να ακουσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-01-14 17:36 #18
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MindOverMatter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή έχω ήδη αναφερθεί στα καθίσματα σε άλλο thread, δεν θα μακρυγορήσω και θα αναφέρω απλά τα παρακάτω:

    1. φάρμακα τύπου αντιφλεγμώδη δεν ενδείκνυνται για την αντιμετώπιση της χονδροπάθειας.
    2. σε καμμία περίπτωση δεν είναι δουλειά του φυσιοθεραπευτή να συνταγογραφεί φαρμακευτική αγωγή.
    3. η παγοθεραπεία δεν έχει θετική επίπτωση στην χονδροπάθεια (δηλαδή δεν βοηθάει στην επούλωση του χόνδρου), αλλά έχει θετική επίδραση στην μείωση του πόνου. Επειδή ο πόνος είναι "χρήσιμος σύμμαχος" στην χονδροπάεια (είναι "οδηγός" στο ποιές δραστηριότητες και ποιές εντάσεις πρέπει να αποφεύγεις και ποιές όχι), παγοθεραπεία πρέπει να χρησιμοποιείται με προσοχή (ποτέ πριν από δραστηριότητα).
    4. η χονδροπάθεια ωφελείται από την κινητοποίηση της άρθρωσης και η ακινητοποίηση αντενδείκνυται αυστηρά (εκτός και αν δεν υπάρχει άλλη επιλογή, όπως πχ πρώτες μέρες μετά από χειρουργείο).
    5. προσωπική μου άποψη και προσωπική μου εμπειρία είναι ότι τα πλήρη καθίσματα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να βελτιώσουν τα συμπτώματα της χοδροπάθειας στο γόνατο (αρκεί να χρησιμοποιηθούν σωστά).

    Από εκεί και πέρα, ο καθένας κάνει τις επιλογές του και δρέπει (ή λούζεται!) τα αποτελέσματα!
    Συμφωνω απολυτα σε ολα. Εχω να κανω μονο μια μικρη παρατηρηση, η Αγγλια πλεον εχει μπει επισημα σε τροχια για να δωσει στους φυσιοθεραπευτες της το δικαιωμα να συνταγογραφουν φαρμακα οπως ολοι οι γιατροι (απλα το αναφερω ως γεγονος, γιατι μου εχει κανει και εμενα εντυπωση)
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-01-14 17:39 #19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πολυ καλα θα κανεις φιλε μου , αλλωστε απ οσους σου ειπαμε τη γνωμη μας ως τωρα ο γιατρος σου ειναι ο μονος που μπορει τυπικα να εκφερει αποψη επι του θεματος καθοτι εξειδικευμενος στο συγκεκριμενο αντικειμενο. Αρα αυτον να ακουσεις.
    Εδω θα διαφωνησω, και ενας φυσιοθεραπετυης μπορει καλλιστα να κανει διαγνωση και μαλιστα ειναι αυτος που θα διαλεξει και θα σχεδιασει την αποθεραπεια, οχι ο γιατρος. Ο γιατρος ειναι για να κανει χειρουργεια, μεχρι εκει. Οποιαδηποτε ειδους θεραπεια, υπευθυνος και πιο καταλληλος ειναι ενας φυσιοθεραπευτης. Οι γιατροι δεν ειναι Θεοι ουτε ξερουνε τα παντα, ο καθενας εχει τον τομεα του.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-01-14 18:07 #20
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι ομως το βαθυ καθισμα κανει οντως ζημια.
    Πολυ καλα το ειπε.

    Θα σε παρακαλουσα, να μου το τεκμηριωσεις με επισημες πηγες (ερευνες, η εστω καποιο ακαδημαικο κειμενο). Εγω για το μονο που μπορεσα να βρω αποδεικτικα στοιχεια, ητανε οτι οντως, κατα κυριο λογο, οσο μεγαλυτερη η καμψη, τοσο μεγαλυτερη η πιεση στον επιγονατιδικο χονδρο αλλα και σε μεγαλυτερη επιφανεια του (Stacey et al., Gait and posture, volume 27, Issue 3, Pages 376–386, Year 2008) . Ομως, δεν εχουμε στοιχεια για το ποση πιεση μπορει να δεχθει με ασφαλεια ο χονδρος, οποτε αυτο δεν ειναι αποδεικτικο οτι κανουνε ζημια στον επιγονατιδικο χονδρο τα βαθια σκουοτ. Επισης, δεν μπορεσα να βρω καποια ερευνα που εκτος απο την καμψη στο γονατο, να μετραει και την αποσταση που διανυει το γονατο προς τα εμπρος κατα την διαρκεια του καθισματος, μιας και αυτο (θεωρητικα) θα αυξησει τις πιεσεις στην επιγονατιδα και στον χονδρο της.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-01-14 18:11 #21
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο niksamaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω θα διαφωνησω, και ενας φυσιοθεραπετυης μπορει καλλιστα να κανει διαγνωση και μαλιστα ειναι αυτος που θα διαλεξει και θα σχεδιασει την αποθεραπεια, οχι ο γιατρος. Ο γιατρος ειναι για να κανει χειρουργεια, μεχρι εκει. Οποιαδηποτε ειδους θεραπεια, υπευθυνος και πιο καταλληλος ειναι ενας φυσιοθεραπευτης. Οι γιατροι δεν ειναι Θεοι ουτε ξερουνε τα παντα, ο καθενας εχει τον τομεα του.
    Ξέρετε ακτινολογία (MRI-CT κτλ) εσείς οι φυσικοθεραπευτές;; Βιολογία,Βιοχημία,Μικροβιολογία και φαρμακολογία;;
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-01-14 18:34 #22
    Προεπιλογή
    Να επισημανω πως το γονατο μου δεν ξεπερνουσε την μυτη των δαλτυλων των ποδιων μου καθως ειχα ατομα διπλα μου που θα μου το επισημαναν εκεινη την στιγμη που πραγματοποιουσα την ασκηση.
    When life get's complicated, I LIFT!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-01-14 18:38 #23
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ίων Δραγούμης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρετε ακτινολογία (MRI-CT κτλ) εσείς οι φυσικοθεραπευτές;; Βιολογία,Βιοχημία,Μικροβιολογία και φαρμακολογία;;
    Δεν χρεαζεσαι ολα τα παραπανω για να κανεις μια διαγνωση. Χρεαιζεσαι ομως, ολα τα παραπω, οταν θα κανεις μια επεμβαση. Με αυτα που ειπα δεν προσπαθησα να μειωσω τους γιατρους, αλλα να δωσω εμφαση στο οτι ο καθενας εχει την ειδικοτητα του. Με την ιδια λογικη, και ο γιατρος ξερει PNF, Bobbath, μαλαξη, τενς κλπ? Φαρμακολογια οι Ελληνες φυσιοθεραπευτες δεν ξερουν, οι Αγγλοι ομως θα διδαχθουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-01-14 19:02 #24
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο niksamaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρεαζεσαι ολα τα παραπανω για να κανεις μια διαγνωση. Χρεαιζεσαι ομως, ολα τα παραπω, οταν θα κανεις μια επεμβαση. Με αυτα που ειπα δεν προσπαθησα να μειωσω τους γιατρους, αλλα να δωσω εμφαση στο οτι ο καθενας εχει την ειδικοτητα του. Με την ιδια λογικη, και ο γιατρος ξερει PNF, Bobbath, μαλαξη, τενς κλπ? Φαρμακολογια οι Ελληνες φυσιοθεραπευτες δεν ξερουν, οι Αγγλοι ομως θα διδαχθουν.
    Δηλ. άμα πέσει η γιαγιά μου από τις σκάλες να στην φέρω εσένα για διάγνωση επι τόπου;; Ακού κει δε χρειάζεται η ακτινολογία για διάγνωση.. Και πως θα διαπιστώσεις τι ζημιά έχουν τα οστά και οι υπόλοιπες δομές;; Τα μάτια σου έχουν ακτίνες Χ;;
    Και που ξανακούστηκε ότι ο φυσικοθεραπευτής αντικαθιστά τον ορθοπεδικό στη διάγνωση;; Αυτά τα έχεις πει σε κάνα ορθοπεδικό;;
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 23-01-14 19:09 #25
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ίων Δραγούμης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλ. άμα πέσει η γιαγιά μου από τις σκάλες να στην φέρω εσένα για διάγνωση επι τόπου;; Ακού κει δε χρειάζεται η ακτινολογία για διάγνωση.. Και πως θα διαπιστώσεις τι ζημιά έχουν τα οστά και οι υπόλοιπες δομές;; Τα μάτια σου έχουν ακτίνες Χ;;
    Και που ξανακούστηκε ότι ο φυσικοθεραπευτής αντικαθιστά τον ορθοπεδικό στη διάγνωση;; Αυτά τα έχεις πει σε κάνα ορθοπεδικό;;
    Εγω μιλησα για την συγκεκριμενη περιπτωση. Τωρα αν πεσει η γιαγια σου απο τις σκαλες, δικο σου προβλημα, ας εβαζες πατακια αντιολισθητικα...Δεν θα απαντησω αλλο σε αυτο το ποστ, ειναι ματαιο, σορρυ για τα οφ Grigoris! Γρηγορη αναρρωση σου ευχομαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 23-01-14 19:22 #26
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο niksamaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω μιλησα για την συγκεκριμενη περιπτωση. Τωρα αν πεσει η γιαγια σου απο τις σκαλες, δικο σου προβλημα, ας εβαζες πατακια αντιολισθητικα...Δεν θα απαντησω αλλο σε αυτο το ποστ, ειναι ματαιο, σορρυ για τα οφ Grigoris! Γρηγορη αναρρωση σου ευχομαι.
    Αααα... άρα οι φυσικοθεραπευτές βγάζουν "διάγνωση" μόνο για "συγκεκριμένες περιπτώσεις". Φαντάζομαι θα ήταν ανούσιο να σε ρωτήσω να μου απαριθμήσεις τις "περιπτώσεις" αυτές.
    Μάλιστα.. να έβαζα αντιολισθητικά πατάκια στις σκάλες.. αυτή θα ήταν η αντιμετώπιση ενός επιστήμονα υγείας που "βγάζει διαγνώσεις" σε μια γιαγιά που θα σφαδάζει από τους πόνους ή μπορεί και να μην έχει τις αισθήσεις της εκείνη την ώρα.. λες και μόνο από γλίστρημα μπορεί να την πάθει! αφού δεν μου είπες να την ξεματιάσω κιόλας ή να την πάω για εξορκισμό,πάλι καλά!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ίων Δραγούμης : 23-01-14 στις 19:29
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 23-01-14 19:33 #27
    Προεπιλογή
    Ίων Δραγούμης: καθαρά από περιέργεια και για να μπορώ να αξιολογήσω καλύτερα αυτά που λες, ποιό είναι το γνωστικό σου υπόβαθρο (τί σπουδές έχεις κάνει, κτλ) και ποιά είναι η προσωπική σου εμπειρία με τα βαθιά καθίσματα?

    (για τον niksamaras γνωρίζω ότι έχει αρκετή εμπειρία με καθίσματα (αρκετή για να σηκώνει 200-250 κιλά σε σωματικό βάρος ~100) και έχει πρόσφατα ξεκινήσει σπουδές φυσιοθεραπείας)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MindOverMatter : 23-01-14 στις 19:37
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 23-01-14 19:46 #28
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MindOverMatter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίων Δραγούμης: καθαρά από περιέργεια και για να μπορώ να αξιολογήσω καλύτερα αυτά που λες, ποιό είναι το γνωστικό σου υπόβαθρο (τί σπουδές έχεις κάνει, κτλ) και ποιά είναι η προσωπική σου εμπειρία με τα βαθιά καθίσματα?

    (για τον niksamaras γνωρίζω ότι έχει αρκετή εμπειρία με καθίσματα (αρκετή για να σηκώνει 200-250 κιλά σε σωματικό βάρος ~100) και έχει πρόσφατα ξεκινήσει σπουδές φυσιοθεραπείας)
    ναι ενταξει βαλατε ενα σκασμο φαρμακο σηκωσατε καποια κιλα και γινατε γνωστες εμαθα να μαστορευω και γαμω τον μαστορα θα αντικαταστησετε εσυ και ο σαμαρας την επιστημη
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaggan : 23-01-14 στις 19:48
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 23-01-14 20:00 #29
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι ενταξει βαλατε ενα σκασμο φαρμακο σηκωσατε καποια κιλα και γινατε γνωστες εμαθα να μαστορευω και γαμω τον μαστορα θα αντικατεστησετε εσυ και ο σαμαρας την επιστημη
    Δεν καταλαβαίνω προς τί η επιθετικότητα.

    Κατ'αρχάς, η ερώτησή μου ήταν απλή και λογική: θέλω να γνωρίζω το σχετικό γνωστικό υπόβαρθο και την σχετική προπονητική εμπειρία του ατόμου που διατυπώνει απόψεις σε μια συζήτηση, ώστε να δω τί βάρος θα δώσω στην άποψή του. Αυτό φαίνεται να σε πειράζει. Γιατί?

    Κατά δεύτερον, από πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι εγώ "έβαλα ενα σκασμο φαρμακο"?

    Και κατά τρίτον, το ότι κάνει κάποιος 200-250 κιλά καθίσματα στα 100 σωματικό βάρος είναι ενδεικτικό ότι έχει αρκετή εμπειρία με την άσκηση ανεξαρτήτως φαρμάκων ή μη. Εσένα ποιό είναι το γνωστικό σου υπόβαθρο (σπουδές κτλ) και ποιά η εμπειρία σου με τα βαθιά καθίσματα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 23-01-14 20:14 #30
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MindOverMatter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω προς τί η επιθετικότητα.

    Κατ'αρχάς, η ερώτησή μου ήταν απλή και λογική: θέλω να γνωρίζω το σχετικό γνωστικό υπόβαρθο και την σχετική προπονητική εμπειρία του ατόμου που διατυπώνει απόψεις σε μια συζήτηση, ώστε να δω τί βάρος θα δώσω στην άποψή του. Αυτό φαίνεται να σε πειράζει. Γιατί?

    Κατά δεύτερον, από πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι εγώ "έβαλα ενα σκασμο φαρμακο"?

    Και κατά τρίτον, το ότι κάνει κάποιος 200-250 κιλά καθίσματα στα 100 σωματικό βάρος είναι ενδεικτικό ότι έχει αρκετή εμπειρία με την άσκηση ανεξαρτήτως φαρμάκων ή μη. Εσένα ποιό είναι το γνωστικό σου υπόβαθρο (σπουδές κτλ) και ποιά η εμπειρία σου με τα βαθιά καθίσματα?
    με πειραζουν οι ειδημονες γενικα που απαξιωνουν την επιστημη και μιλανε με την εμπειρια εμενα η εμπειρια μου απο τα βαθεια καθισματα ειναι κατεστραμενα γονατα το γνωστικο μου επιπεδο ειναι καφετζης το γνωστικο υποβαθρο του ιωνα και του levrone δεν σου κανει?θες και εμεπιρια ε λοιπον σου την ειπα και την εμπειρια μου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία