Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 55
  1. 23-02-14 17:05 #16
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GOMI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι πως βλέπω πως το σύνολο των ενδοκρινολόγων ασχολούνται κυρίως με τον θυρεοειδή και διαβήτη και δεν ξέρω πόση εμπειρία έχουν σε καθαρά θέματα αύξησης τεστοστερόνης. Και στον τελευταίο ενδοκρινολόγο και στον προηγούμενο, όλος ο κόσμος στο ιατρείο ήταν για θυρεοειδή....
    Και ο υπογοναδισμος ειναι μεσα στην ειδικοτητα τους, απλα ειναι πολυ σπανιοτερα απο τα δυο που προανεφερες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-02-14 17:25 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο niksamaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο υπογοναδισμος ειναι μεσα στην ειδικοτητα τους, απλα ειναι πολυ σπανιοτερα απο τα δυο που προανεφερες.
    Thx. θα κοιτάξω να ενημερωθώ και μόνος μου όσο πιο πολύ μπορώ ώστε να γνωρίζω κάποια πράγματα και ο ίδιος..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3.  

  4. 23-02-14 20:42 #19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MindOverMatter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-02-14 10:44 #20
    Προεπιλογή
    Καλημέρα. Ποστάρω εξέταση ανοχής γλυκόζης σακχάρου και ινσουλίνης

    Δοκιμασία γλυκόζης για σάκχαρο

    Χρόνος 0: 92 (τιμές αναφοράς 70-110 mg/dl)

    30 min 152

    60 min 140

    90 min 100

    180 min 64


    Δοκιμασία γλυκόζης ινσουλίνης

    Χρόνος 0: 8,02 (τιμές αναφοράς 4,3 - 19,9 μIU/ml)

    30 min 62.46

    60 min 121.40

    90 min 82.92

    180 min 5.51

    Μια πρώτη τηλεφωνική εκτίμηση ήταν αντιδραστική υπογλυκαιμία - ινσουλινοαντίσταση.
    Απορώ πως γίνεται αυτό μιας και προσέχω πάντα τη διατροφή μου, γυμνάζομαι και είμαι μόνο 4 κιλά πάνω από το ύψος μου.
    Απ όσα έχω βρει, σε υπογλυκαιμικά επεισόδια, αυξάνεται από τον οργανισμό η έκκριση κορτιζόλης, την οποία είχα ανεβασμένη, για να ισορροπήσει τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα.
    Πιστεύω ότι ίσως μπορεί να προκαλεί προβλήματα χαμηλής τεστοστερόνης, ασχέτως το πρόβλημα της υπόφυσης.
    Περισσότερα θα ξέρω μετά 2 εβδομάδες που έχω ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο, μιας και ακόμα εκκρεμεί εξέταση με γοναδορελίνη και μέτρηση των επιπέδων LH k FSH ανά μισάωρο.




    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 28-02-14 11:01 #21
    Banned
    Εγγραφή
    09-12-2013
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GOMI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Ποστάρω εξέταση ανοχής γλυκόζης σακχάρου και ινσουλίνης

    Δοκιμασία γλυκόζης για σάκχαρο

    Χρόνος 0: 92 (τιμές αναφοράς 70-110 mg/dl)

    30 min 152

    60 min 140

    90 min 100

    180 min 64


    Δοκιμασία γλυκόζης ινσουλίνης

    Χρόνος 0: 8,02 (τιμές αναφοράς 4,3 - 19,9 μIU/ml)

    30 min 62.46

    60 min 121.40

    90 min 82.92

    180 min 5.51

    Μια πρώτη τηλεφωνική εκτίμηση ήταν αντιδραστική υπογλυκαιμία - ινσουλινοαντίσταση.
    Απορώ πως γίνεται αυτό μιας και προσέχω πάντα τη διατροφή μου, γυμνάζομαι και είμαι μόνο 4 κιλά πάνω από το ύψος μου.
    Απ όσα έχω βρει, σε υπογλυκαιμικά επεισόδια, αυξάνεται από τον οργανισμό η έκκριση κορτιζόλης, την οποία είχα ανεβασμένη, για να ισορροπήσει τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα.
    Πιστεύω ότι ίσως μπορεί να προκαλεί προβλήματα χαμηλής τεστοστερόνης, ασχέτως το πρόβλημα της υπόφυσης.
    Περισσότερα θα ξέρω μετά 2 εβδομάδες που έχω ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο, μιας και ακόμα εκκρεμεί εξέταση με γοναδορελίνη και μέτρηση των επιπέδων LH k FSH ανά μισάωρο.




    υπογοναδισμός με προβλήματα ινσουλίνης πάνε χέρι χέρι. τι ποσοστό λίπους έχεις? έχεις λίπος στην κοιλια? από συμπληρώματα τι παίρνεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 28-02-14 11:12 #22
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο POWERLIFT4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπογοναδισμός με προβλήματα ινσουλίνης πάνε χέρι χέρι. τι ποσοστό λίπους έχεις? έχεις λίπος στην κοιλια? από συμπληρώματα τι παίρνεις?
    Από τη μια ίσως αυτό μπορούσε να θεωρηθεί και κάπως θετικό? Εννοώ ότι ίσως δεν χρειαστεί ακόμα να καταφύγω σε εξωγενή τέστο. Μάλλον θα χρειαστώ μετρητή σακχάρου μέχρι να δω τι τροφές και συνδυασμοί αυτών θα μου κρατούν το σάκχαρο σταθερό. Ανάλογα τι θα μου πει και ο γιατρός, ίσως η μετφορμίνη να βοηθούσε.

    Το λίπος μου είναι κοντά στο 16% με 18% συνήθως, αλλά ναι, μαζεύω εύκολα - ασύμμετρο λίπος στην κοιλιά αν δεν προσέξω.

    Από συμπληρώματα πάντα έπαιζα με whey isolate και bcaa. Δεν έχω πάρει ποτέ κάτι άλλο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 28-02-14 16:22 #23
    Veteran
    Το avatar του χρήστη kutsup

    Εγγραφή
    07-10-2008
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    577
    Προεπιλογή
    Πολύ πιθανόν να είσαι στην αρχή διαβήτη τύπου ΙΙ, ουσιαστικά ινσουλινοαντίσταση του οργανισμού. Συνήθως δίνουν metformin αν όντως είναι αυτό το πρόβλημα. Και σε συνδυασμό με προσεκτική διατροφή δε θα έχεις θέμα.
    Επίσης αυξημένη ινσουλίνη σημαίνει χαμηλή hgh.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 28-02-14 16:36 #24
    Προεπιλογή
    GOMI: από περιέργεια, πώς είναι η καθημερινή/εμβδομαδιαία διατροφή σου και τί προπόνηση (είδος/ένταση/διάρκεια/συχνότητα) κάνεις τα τελευταία χρόνια?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 28-02-14 17:19 #25
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kutsup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ πιθανόν να είσαι στην αρχή διαβήτη τύπου ΙΙ, ουσιαστικά ινσουλινοαντίσταση του οργανισμού. Συνήθως δίνουν metformin αν όντως είναι αυτό το πρόβλημα. Και σε συνδυασμό με προσεκτική διατροφή δε θα έχεις θέμα.
    Επίσης αυξημένη ινσουλίνη σημαίνει χαμηλή hgh.
    Μακάρι να είναι "σχετικά" τόσο απλό ώστε με μετφορμινη και σωστή διατροφή να έρθω στα ίσα μου.
    Από την άλλη κάπου πήρε το μάτι μου ότι η μετφορμίνη καταστέλλει - μειώνει τον igf-1. Αν δεν κάνω λάθος αυτό δεν αφορά την Α.Ο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 28-02-14 17:29 #26
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MindOverMatter Εμφάνιση μηνυμάτων
    GOMI: από περιέργεια, πώς είναι η καθημερινή/εμβδομαδιαία διατροφή σου και τί προπόνηση (είδος/ένταση/διάρκεια/συχνότητα) κάνεις τα τελευταία χρόνια?
    Τα 2 τελευταία χρόνια λόγω αυχενικού δεν μπορώ να κάνω σωστή γυμναστική. Μετά από κάθε προπόνηση το επόμενο πρωι ξυπνάω με αφόρητο πονοκέφαλο πάντα και πρησμένο πρόσωπο. Μέχρι τώρα πίστευα ότι ήταν καθαρά από το αυχενικό, αλλά με τα όσα προκύπτουν τον τελευταίο καιρό δεν είμαι και πολύ σίγουρος.

    Οπότε η προπονησή μου ήταν 3 - 4 φορές την εβδομάδα, με 10-12 reps και μικρούς χρόνους ξεκούρασης (κάτω του λεπτού) με 2 βασικές ομάδες συνήθως. Αερόβιο σπάνια. Τώρα ο ενδοκρινολόγος μου έχει προτείνει full body με όσα περισσότερα κιλά μπορώ και μέχρι 6 reps. 2 - 3 φορές την εβδομάδα.
    Για να είμαι ειλικρινής μέχρι στιγμής νιώθω καλύτερα σε αυτό το στυλ.

    Η διατροφή από θερμίδες ήταν περίπου 2600-2800 με αρκετούς υδατάνθρακες κοντά στα 300 - 350 γρ, κυρίως από ρύζι, πολλά όσπρια, πολύσπορο ψωμί, βρώμη, πατάτα και αρκετή σαλάτα πράσινη. Φρούτα κυρίως μπανάνες και πορτοκάλια.
    Λιπαρά κράταγα χαμηλά σχετικά, στα 80γρ. και τα υπόλοιπα από πρωτείνη, κρέας ψάρι και απέφευγα τα γαλακτοκομικά.
    Ύψος 1,76 βάρος 80 κιλά.
    Η αλήθεια είναι πως δεν έτρωγα 5-6 γεύματα, αλλά συνήθως 2 ή 3, οπότε οι ποσότητες ήταν μεγάλες σε κάθε γεύμα.



    Πιστεύω όλα αυτά θα αλλάξουν τώρα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GOMI : 28-02-14 στις 17:36
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 28-02-14 18:16 #27
    Προεπιλογή
    Οι έρευνες για ινσουλινοαντίσταση λένε: high protein και συνδυασμό restistance + endurance training.

    Συμφωνώ με τον ενδοκρινολόγο σου όσον αφορά τις οδηγίες για προπόνηση ενδυνάμωσης (μου κάνει εντύπωση που σου έδωσε τέτοιες οδηγίες, σημαίνει ότι γνωρίζει την προσφατη βιβλιογραφία). Ιδανικά θες κάθε μυική ομάδα να δουλεύει τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα (άρα 2-3 φορές full body δουλεύει), και θες αντίσταση που να παράγεται μεγάλη μυϊκή τάση (και 10-12 επαναλήψεις με πολύ μικρά διαλειμματα δεν βοηθάνε σε αυτό).

    Όσον αφορά στα υπόλοιπα, θα σου πρότεινα να εξασφαλίζεις ψηλή πρωτεΐνη (1.5-2 gr ανά κιλό ΣΒ), να μοιράσεις τις θερμίδες σε υδατάνθρακες και λιπαρά (κοινώς μείωσε την πρόσληψη υδατάνθρακων, θα έλεγα να δοκιμάσεις πώς είσαι με ~200 gr, και σε περίπτωση που χρειάζεσαι επιπλέον θερμίδες μην φοβάσαι να αυξήσεις λιπαρά), και να κάνεις 2-3 φορές την εβδομάδα κάποια προπόνηση αντοχής (εφόσον κάνεις ήδη προπόνηση αντιστάσεων, αντοχή είτε υψηλής είτε χαμηλής έντασης δουλεύει, κάνε όποια σου αρέσει καλύτερα). Τελικό σχόλιο είναι ότι, για άτομα με ινσουλινοαντίσταση, η ιδανική στιγμή για πρόσληψη υδατανθράκων είναι απευθείας μετα την γυμναστική, οπότε ενδεχομένως να έχει ωφέλη για σένα αν σου είναι εφικτό τρως μεγαλύτερο μέρος των υδατανθράκων σου μετά την προπόνηση σε σύγκριση με τις υπόλοιπες ώρες της ημέρας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 28-02-14 23:25 #28
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MindOverMatter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι έρευνες για ινσουλινοαντίσταση λένε: high protein και συνδυασμό restistance + endurance training.

    Συμφωνώ με τον ενδοκρινολόγο σου όσον αφορά τις οδηγίες για προπόνηση ενδυνάμωσης (μου κάνει εντύπωση που σου έδωσε τέτοιες οδηγίες, σημαίνει ότι γνωρίζει την προσφατη βιβλιογραφία). Ιδανικά θες κάθε μυική ομάδα να δουλεύει τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα (άρα 2-3 φορές full body δουλεύει), και θες αντίσταση που να παράγεται μεγάλη μυϊκή τάση (και 10-12 επαναλήψεις με πολύ μικρά διαλειμματα δεν βοηθάνε σε αυτό).

    Όσον αφορά στα υπόλοιπα, θα σου πρότεινα να εξασφαλίζεις ψηλή πρωτεΐνη (1.5-2 gr ανά κιλό ΣΒ), να μοιράσεις τις θερμίδες σε υδατάνθρακες και λιπαρά (κοινώς μείωσε την πρόσληψη υδατάνθρακων, θα έλεγα να δοκιμάσεις πώς είσαι με ~200 gr, και σε περίπτωση που χρειάζεσαι επιπλέον θερμίδες μην φοβάσαι να αυξήσεις λιπαρά), και να κάνεις 2-3 φορές την εβδομάδα κάποια προπόνηση αντοχής (εφόσον κάνεις ήδη προπόνηση αντιστάσεων, αντοχή είτε υψηλής είτε χαμηλής έντασης δουλεύει, κάνε όποια σου αρέσει καλύτερα). Τελικό σχόλιο είναι ότι, για άτομα με ινσουλινοαντίσταση, η ιδανική στιγμή για πρόσληψη υδατανθράκων είναι απευθείας μετα την γυμναστική, οπότε ενδεχομένως να έχει ωφέλη για σένα αν σου είναι εφικτό τρως μεγαλύτερο μέρος των υδατανθράκων σου μετά την προπόνηση σε σύγκριση με τις υπόλοιπες ώρες της ημέρας.
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Κάπως έτσι θα το πάω, με πειραματισμό στους υδατάνθρακες. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως παρόλο που τους είχα τόσο ψηλά και έκανα πολύ μεγάλα γεύματα, δεν πάχαινα, αλλά δεν έχανα κιόλας βέβαια ακόμα και αν το επιδίωκα κατά καιρούς. Και πάλι thx.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 11-03-14 10:26 #29
    Προεπιλογή
    Καλημέρα. Έκανα νέες εξετάσεις και την Πέμπτη πάλι ραντεβού με ενδοκρινολόγο.

    Prl 29.24 ( 2.5 - 17)

    E2 15 (0-44)

    Progesterone 0.74 (0-1.6)

    Testo 228 (270 - 1100)

    F Testo 6.82 (9-41)

    igf1 167 (116-358)

    GH 0.1

    GH μέτρηση μετά από 10λεπτη κόπωση 0.1

    Οπότε φαίνεται η προλακτίνη να παραμένει ανεβασμένη και τα οιστρογόνα έπεσαν λίγο.

    Η ολική τεστοστερόνη έπεσε και άλλο, ενώ η ελεύθερη ελαφρά ανέβηκε.

    Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι η αυξητική δεν κουνήθηκε ούτε μετά από κόπωση. Ο igf1 όμως, δεν φαίνεται ιδιαίτερα χαμηλός. Μπορεί να μου πει κάποιος μια γνώμη γι αυτό?

    Το ενδιαφέρον μέρος της υπόθεσης τώρα.

    Έκανα εξέταση με ένεση γοναδορελίνης 0,1mg και μέτρηση της LH k FSH ανά μισάωρο για να δείξει αν η υπόφυση τελικά έχει πρόβλημα όπως έδειξε η μαγνητική, ή αν υπάρχει πρόβλημα από τον υποθάλαμο.

    Τα αποτελέσματα ήταν ως εξής.

    LH χρόνο 0 ---- 3.4 (1.4-11)

    Lh 30 min ---- 14.92

    Lh 60 min ---- 15.22

    Lh 90 min was ---- 14.90

    Fsh χρόνο 0 ---- 1.7 (1.6-17.8 )

    Fsh 30 min ----- 2.77

    Fsh 60 min ---- 3.21

    Fsh 90 min ---- 3.3


    Απ ότι φάνηκε, η υπόφυση ανταποκρίθηκε και με το παραπάνω, αν και η fsh δεν ανέβηκε πολύ όπως η LH

    Παρόλο αυτά, εμένα μου φαίνεται ότι το πρόβλημα είναι από τον υποθάλαμο και βρήκα αυτό.

    High serum prolactin concentrations inhibit secretion of gonadotropin-releasing hormone (GnRH) from the hypothalamus, thereby decreasing the secretion of gonadotropins (luteinizing hormone and follicle-stimulating hormone), and may also inhibit the action of gonadotropins on the gonads.

    Αν ο γιατρός επιμείνει να μπω σε θεραπεία τεστοστερόνης, ποια η γνώμη σας? Μήπως αξίζει να δοκιμάσω να ρίξω την προλακτίνη με dostinex και να ξαναμετρήσω? Κάποια γνώμη για την αυξητική?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 27-05-14 19:05 #30
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα και πάλι.

    Εδώ και 2 μήνες, ακολούθησα μια θεραπεία που μου έδωσε ο ενδοκρινολόγος που ήταν η εξής

    serpafar (clomiphene) 50 mg/ 1 την ημέρα

    Dostinex 0.5mg /Μισό Δευτέρα και Πέμπτη

    glucophage 500 mg με το μεσημεριανό.


    Αποτελέσματα πριν και μετά


    Testo πριν 228 μετά 876.

    free testo πριν 5,4 μετά 19

    Shbg πριν 55 μετά 20

    Prolactin πριν 33 μετά 0.4

    HBA1-C πριν 5,7 μετά 4,55

    FSH πριν 1,73 μετά 4,26

    LH πριν 3,67 μετά 9,12


    Όπως βλέπετε, υπήρξε σημαντική διαφορά, η οποία αποτυπώθηκε και στην καθημερινότητά μου, με καλύτερη διάθεση, σχεδόν καθόλου πόνους αυχένα και αρθρώσεις που ήταν μόνιμο καθημερινό φαινόμενο, όπως επίσης και σημαντική αύξηση δύναμης στο γυμναστήριο. Το μόνο που χάλασε αυτό τον καιρό, ήταν ο ύπνος που δεν μπορούσα να ξεπεράσω πάνω από 4 ώρες με τίποτα.

    Τα αρνητικά του θέματος τώρα

    estradiol πριν 15 μετά 51

    cortisol πριν 22μετά 29

    TSH πριν 2.56 μετά 3.6

    Με προβληματίζει αφάνταστα η μεγάλη αύξηση των οιστρογόνων. Επίσης ενώ προσέχω αρκετά τη διατροφή μου, πήρα 5 κιλά επιπλέον αυτό το διάστημα και δεν πιστεύω ότι ήταν όλο μύες.

    Σε επίσκεψη στο γιατρό πριν μια εβδομάδα, ο οποίος ενθουσιάστηκε με τις τιμές αυτές, δεν τις περίμενε, μου πρότεινε να συνεχίσω ακριβώς την ίδια αγωγή για άλλους 6 μήνες, μιας και ανταποκρίθηκα τόσο καλά.

    Εγώ έλπιζα σε μείωση και για να μην συνηθίσει εντελώς ο οργανισμός τα φάρμακα και δεν έχουν αποτέλεσμα μετά και για να δούμε τι μπορεί να κάνω και μόνος.

    Του ζήτησα να κάνω αραιή χρήση κάποιου ανταγωνιστή αρωματάσης (πχ arimidex) αλλά μου είπε να μην ανησυχώ και ότι δεν χρειάζεται.

    Το θέμα είναι ότι ανησυχώ όμως και μάλιστα πολύ, γιατί διάβασα στο νετ για περιπτώσεις γυναικομαστίας μετά από χρόνια χρήση clomid.

    Σκεφτόμουν να το μειώσω μόνος μου και να τσεκάρω την οιστραδιόλη κάθε μήνα.

    Ποια η γνώμη σας?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GOMI : 27-05-14 στις 19:07
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία