Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 55
  1. 07-02-14 17:08 #1
    Προεπιλογή Υπογοναδισμός-Πρόβλημα υπόφυσης
    Καλησπέρα στο φόρουμ.

    Είιμαι 38χρ και ασχολούμαι με τα βάρη περίπου 20 χρόνια. Τα τελευταία 5 χρόνια τουλάχιστον, το σώμα μου δεν φαίνεται καθόλου ότι έχει πίσω του τόσα χρόνια γυμναστικής. Κάποιες δισκοκήλες μέσης και αυχένα με εμπόδιζαν να κάνω σωστή γυμναστική, οπότε το έριχνα το βάρος σε αυτή την αιτία και απλά γυμναζόμουν για καλή υγεία.

    Δεν θυμάμαι και εγώ πόσα χρόνια η διάθεσή μου γενικώς είναι μίζερη, αλλά το άγχος της σημερινής καθημερινότητας θεωρούσα ότι επηρέαζε σημαντικά.

    Για να μην κουράζω, κάποια προβλήματα τους 2 τελευταίους μήνες με τους σφυγμούς μου και πονάκια στο στήθος κατά την αεροβική, με έκαναν να το ψάξω καρδιολογικά. Μετά από όλου του είδους τις εξετάσεις, δεν μου βρήκαν τπτ και μου είπαν ότι ευθύνεται το άγχος.
    Έκανα λοιπόν μερικές εξετάσεις θυρεοειδή για να δω ότι και από κει δεν υπήρχε θέμα και από μόνος μου ζήτησα εξέταση τεστοστερόνης και οιστρογόνων.

    Τα αποτελέσματα απογοητευτικά.

    Ελεύθερη Τεστοστερόνη 5,4 ------ με εύρος 10-44 pg/ml (Στο 4 ήταν τα γυναικεία ανώτερα όρια)

    Ολική τεστοστερόνη 286,80------εύρος 270-1100 ng/dl

    Οιστραδιόλη 15 -------- εύρος 0-44 pg/ml

    Επισκέφτηκα ενδοκρινολόγο και μου έγραψε εξετάσεις περισσότερες, τις οποίες θα τις έχω μάλλον Δευτέρα.

    Ο υπέρηχος οσχέου βγήκε καθαρός δίχως πρόβλημα στους όρχεις.

    Η μαγνητική υπόφυσης όμως, έδειξε ότι η υποφυσή μου έχει συρρικνωθεί. Η πάθηση αυτή λέγεται σύνδρομο κενού εφιππίου. (Όσο ζούμε μαθαίνουμε)

    Δεν γνωρίζει προς το παρόν αν ήταν εκ γενετής πρόβλημα ή αν προκλήθηκε από ακτινοβολία κλπ.

    Η αρχική τoυ εκτίμηση, ήταν ότι θα χρειαστεί να κάνω θεραπεία με τεστοστερόνη. Για άλλες ορμόνες, πχ αυξητική, θα περιμένει να δει τα αποτελέσματα.

    Όταν όμως το ρώτησα αν η εξωγενή τεστοστερόνη θα μου προκαλέσει προβλήματα στους όρχεις, δηλαδή σμίκρυνση, μου είπε χαρακτηριστικά ότι δεν θα συμβεί γιατί ο οργανισμός σου την έχει ανάγκη, εφόσον είναι ήδη χαμηλά.
    Ψάχνοντας λίγο περισσότερο στο νετ, είδα ότι δεν ισχύει και πως όσοι είχαν το ίδιο πρόβλημα και έκαναν εξωγενή τεστοστερόνη, είχαν συρρίκνωση των όρχεων, κάτι που με έκανε να τον αμφισβητώ ως επιστήμονα και να σκέφτομαι ήδη κάποιον άλλο.

    Επειδή γνωρίζω πως όσοι ασχολούνται με το bodybuilding, σε κάποια θέμα μπορεί να είναι και πιο ψαγμένοι από ορισμένους γιατρούς, θα εκτιμούσα πολύ την γνώμη σας, ώστε στον επόμενο ενδοκρινολόγο, να είμαι και εγώ λίγο πιο διαβασμένος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-02-14 19:09 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GOMI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στο φόρουμ.

    Είιμαι 38χρ και ασχολούμαι με τα βάρη περίπου 20 χρόνια. Τα τελευταία 5 χρόνια τουλάχιστον, το σώμα μου δεν φαίνεται καθόλου ότι έχει πίσω του τόσα χρόνια γυμναστικής. Κάποιες δισκοκήλες μέσης και αυχένα με εμπόδιζαν να κάνω σωστή γυμναστική, οπότε το έριχνα το βάρος σε αυτή την αιτία και απλά γυμναζόμουν για καλή υγεία.

    Δεν θυμάμαι και εγώ πόσα χρόνια η διάθεσή μου γενικώς είναι μίζερη, αλλά το άγχος της σημερινής καθημερινότητας θεωρούσα ότι επηρέαζε σημαντικά.

    Για να μην κουράζω, κάποια προβλήματα τους 2 τελευταίους μήνες με τους σφυγμούς μου και πονάκια στο στήθος κατά την αεροβική, με έκαναν να το ψάξω καρδιολογικά. Μετά από όλου του είδους τις εξετάσεις, δεν μου βρήκαν τπτ και μου είπαν ότι ευθύνεται το άγχος.
    Έκανα λοιπόν μερικές εξετάσεις θυρεοειδή για να δω ότι και από κει δεν υπήρχε θέμα και από μόνος μου ζήτησα εξέταση τεστοστερόνης και οιστρογόνων.

    Τα αποτελέσματα απογοητευτικά.

    Ελεύθερη Τεστοστερόνη 5,4 ------ με εύρος 10-44 pg/ml (Στο 4 ήταν τα γυναικεία ανώτερα όρια)

    Ολική τεστοστερόνη 286,80------εύρος 270-1100 ng/dl

    Οιστραδιόλη 15 -------- εύρος 0-44 pg/ml

    Επισκέφτηκα ενδοκρινολόγο και μου έγραψε εξετάσεις περισσότερες, τις οποίες θα τις έχω μάλλον Δευτέρα.

    Ο υπέρηχος οσχέου βγήκε καθαρός δίχως πρόβλημα στους όρχεις.

    Η μαγνητική υπόφυσης όμως, έδειξε ότι η υποφυσή μου έχει συρρικνωθεί. Η πάθηση αυτή λέγεται σύνδρομο κενού εφιππίου. (Όσο ζούμε μαθαίνουμε)

    Δεν γνωρίζει προς το παρόν αν ήταν εκ γενετής πρόβλημα ή αν προκλήθηκε από ακτινοβολία κλπ.

    Η αρχική τoυ εκτίμηση, ήταν ότι θα χρειαστεί να κάνω θεραπεία με τεστοστερόνη. Για άλλες ορμόνες, πχ αυξητική, θα περιμένει να δει τα αποτελέσματα.

    Όταν όμως το ρώτησα αν η εξωγενή τεστοστερόνη θα μου προκαλέσει προβλήματα στους όρχεις, δηλαδή σμίκρυνση, μου είπε χαρακτηριστικά ότι δεν θα συμβεί γιατί ο οργανισμός σου την έχει ανάγκη, εφόσον είναι ήδη χαμηλά.
    Ψάχνοντας λίγο περισσότερο στο νετ, είδα ότι δεν ισχύει και πως όσοι είχαν το ίδιο πρόβλημα και έκαναν εξωγενή τεστοστερόνη, είχαν συρρίκνωση των όρχεων, κάτι που με έκανε να τον αμφισβητώ ως επιστήμονα και να σκέφτομαι ήδη κάποιον άλλο.

    Επειδή γνωρίζω πως όσοι ασχολούνται με το bodybuilding, σε κάποια θέμα μπορεί να είναι και πιο ψαγμένοι από ορισμένους γιατρούς, θα εκτιμούσα πολύ την γνώμη σας, ώστε στον επόμενο ενδοκρινολόγο, να είμαι και εγώ λίγο πιο διαβασμένος.

    Πειρμενε τα αποτελεσματα και γραψτα και εδω αν θελεις οταν τα παρεις. Λογικα θα πρεπει να εχουν μεσα LH,FSH,Prolactin και SHBG. Η σμικρυνση δεν συμβαινει σε ολους, και ειναι ευκολως αναστρεψιμη χρησιμοποιωντας γοναδοτροπινη. Παρε και τισ αλλες εξετασεις, και το επαναεξεταζεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-02-14 19:55 #3
    Προεπιλογή
    Γεια σου GOMI! Ειχα καποτε ενα παρομοιο προβλημα (χαμηλη τεστοστερονη), και ο θεραπων ιατρος ειχε προτεινει θεραπεια με τεστοστερονη. Στην αρχη συμφωνησα, μετα απο μια συντομη ερευνα ομως ειχα καποιες αμφιβολιες, οποτε συμβουλευτηκα και εναν δευτερο γιατρο, ο οποιος και εμεινε εκπληκτος με την προτεινομενη θεραπεια του πρωτου. Εν συντομια, ο λογος χαμηλης τεστοστερονης μπορει να ειναι π.χ. η υπερβολικη εκκριση προλακτινης στην υποφυση. Οποτε θα πρεπει πρωτα να αποκλεισετε αυτο το ενδεχομενο (αν και δεν νομιζω, απο τη στιγμη που η υποφυση σου εχει συρρικνωθει). Επισης, υπαρχει ενα συνδρομο -το Klinefelder-Syndrom- που σχετιζεται με τον υπογοναδισμο (οταν υπαρχει προβλημα με τους ορχεις) και το Kallmann-Syndrom (οταν το προβλημα προερχεται απο την υποφυση). Αυτα ομως πρεπει οπωςδηποτε να τα κοιταξει ενας ενδοκρινολογος. Δυστυχως, δεν ξερω να σου πω κατι παραπανω. Η συμβουλη μου ειναι να παρεις και μια δευτερη/τριτη γνωμη. Καλη τυχη!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-02-14 20:49 #4
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Πριν λίγο πήρα τα αποτελέσματα.

    PTH ----- 68 ευρος 8 - 65 pg/ml

    Κορτιζόλη-----22,12 ευρος 6 - 20 μg/ml

    FSH ----- 1.73 ευρος 1,5 - 12,4 mlU/ml

    LH ----- 3.67 ευρος 1,7 - 8,6 mlU/ml

    Οιστραδιόλη ----- 27,37 ευρος 7,63 - 42,6 pg/ml

    Τεστο ολική ----- 2,6 ευρος 2,8 - 8 ng/ml

    PRL ----- 33.55 ευρος 4,04 - 15,2

    PRL ----- 20 λεπτά μετά 22,24

    PSA ----- 1.24 ευρος 0 - 4 φυσιολογικό

    SHBG ----- 55 ευρος 10 - 70 nmol/l

    ACTH ----- 26.4 ευρος 7 - 65 pg/ml

    Ψευδάργυρος ----- 74,3 ευρος 72,6 - 127 mg/ml

    Αυξητική ορμόνη 0,10 ευρος < 5 ng/ml


    Η αυξητική μου ορμόνη, απ ότι βλέπω, απλά δεν υπάρχει???
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-02-14 21:11 #5
    Veteran
    Το avatar του χρήστη kutsup

    Εγγραφή
    07-10-2008
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    577
    Προεπιλογή
    Πολύ πιθανον το πρόβλημα να προέρχεται από το άγχος. Είναι συνήθως υπεύθυνο για την αύξηση της κορτιζόλης και τη μείωση της τεστοστερόνης. Ειδικά αν δεν κοιμάσαι και καλά ακόμη χειρότερα.
    Αν λειτουργεί η υπόφυση τότε πιθανόν ο γιατρός να σου δώσει clomiphene ή hcg για την ενδογενή αύξηση της τεστοστερόνης και l-dopa για τη μείωση της προλακτίνης και την παραγωγή αυξητικής. Βέβαια υπάρχει και το dostinex που κάνει παρόμοια δουλειά με την l-dopa αλλά έχει περισσότερες παρενέργειες.
    Η εξωγενής χορήγηση αναγκαστικά θα σταματήσει την όποια ενδογενή σου παραγωγή και λιγικά θα έχεις συρίκνωση των όρχεων. Το αν επανέρχεσαι εύκολα μάλλον δεν ισχύει για εσένα αφού έχεις τέτοιο πρόβλημα.
    Η γνώμη μου είναι μην ξεκινήσεις την εξωγενή χρήση αν δεν εξαντλήσεις τις άλλες μεθόδους για την αύξηση της ενδογενούς παραγωγής ειδικά αν θέλεις να αποκτήσεις παιδιά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-02-14 21:29 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kutsup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ πιθανον το πρόβλημα να προέρχεται από το άγχος. Είναι συνήθως υπεύθυνο για την αύξηση της κορτιζόλης και τη μείωση της τεστοστερόνης. Ειδικά αν δεν κοιμάσαι και καλά ακόμη χειρότερα.
    Αν λειτουργεί η υπόφυση τότε πιθανόν ο γιατρός να σου δώσει clomiphene ή hcg για την ενδογενή αύξηση της τεστοστερόνης και l-dopa για τη μείωση της προλακτίνης και την παραγωγή αυξητικής. Βέβαια υπάρχει και το dostinex που κάνει παρόμοια δουλειά με την l-dopa αλλά έχει περισσότερες παρενέργειες.
    Η εξωγενής χορήγηση αναγκαστικά θα σταματήσει την όποια ενδογενή σου παραγωγή και λιγικά θα έχεις συρίκνωση των όρχεων. Το αν επανέρχεσαι εύκολα μάλλον δεν ισχύει για εσένα αφού έχεις τέτοιο πρόβλημα.
    Η γνώμη μου είναι μην ξεκινήσεις την εξωγενή χρήση αν δεν εξαντλήσεις τις άλλες μεθόδους για την αύξηση της ενδογενούς παραγωγής ειδικά αν θέλεις να αποκτήσεις παιδιά.
    Ευχαριστώ.
    Και εγώ προς το παρόν δεν θέλω να κάνω εξωγενή τεστοστερόνη, γιατί όντως τον επόμενο χρόνο είχα πρόγραμμα να κάνω παιδί.

    Το clomiphene, ο γιατρός μπορεί να το δώσει σε άντρες κανονικά?

    Όσον αφορά την Α.Ο, εφόσον ήδη είναι στον πάτο, έχει νόημα να μου χορηγήσουν θεραπεία με αυξητική? Είναι κάτι που μπορεί να γίνει σε ενήλικους? Γιατί απ όσο είδα συνήθως τη χορηγούν σε παιδιά κυρίως, λόγω και του υψηλού κόστους.

    Επίσης, μέσα σε όλα αυτά, θα πρέπει να υπάρχει και κάποιο αντιοιστρογόνο?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GOMI : 07-02-14 στις 21:33
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-02-14 21:54 #7
    Banned
    Εγγραφή
    09-12-2013
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    εχεις τιμες απο θυροειδη?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-02-14 22:14 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο POWERLIFT4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις τιμες απο θυροειδη?

    Τ4----- 5,49 εύρος 4,5 - 12,5 μg/dl

    T3 ----- 115.30 εύρος 60 - 190 ng/dl

    TSH ----- 2,560 ευρος 0,4 - 4.0 μΙU/ml

    Αντιθυρεοσφαιρινικά ----- 14,52 ευρος > 115

    Αντιμικροσωμιακά ----- 12,00 εύρος > 34 U/ml


    Mου είπαν ότι η TSH, ίσως να είναι λίγο παγίδα, γιατί μπορεί μεν να φαίνεται φυσιολογική στις τιμές, αλλά να υπάρχει υποθυρεοειδισμός. Δεν το έχω καταλάβει βέβαια αυτό, οπότε θα ρωτήσω τον ενδοκρινολόγο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 07-02-14 22:41 #9
    Veteran
    Το avatar του χρήστη kutsup

    Εγγραφή
    07-10-2008
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    577
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GOMI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ.

    Το clomiphene, ο γιατρός μπορεί να το δώσει σε άντρες κανονικά?

    Όσον αφορά την Α.Ο, εφόσον ήδη είναι στον πάτο, έχει νόημα να μου χορηγήσουν θεραπεία με αυξητική? Είναι κάτι που μπορεί να γίνει σε ενήλικους? Γιατί απ όσο είδα συνήθως τη χορηγούν σε παιδιά κυρίως, λόγω και του υψηλού κόστους.

    Επίσης, μέσα σε όλα αυτά, θα πρέπει να υπάρχει και κάποιο αντιοιστρογόνο?
    Για το πρώτο αν ξέρει ναι, για το δεύτερο μπορεί να σου δώσει κάποιο φάρμακο για boost της ενδογενούς αυξητικής γιατί είναι όπως τα λες, για το τρίτο δεν είναι απαραίτητο αλλά εξαρτάται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 07-02-14 23:04 #10
    Προεπιλογή
    kutsup, σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Με βοήθησες αρκετά.

    Μετά τις προτάσεις του ενδοκρινολόγου, θα ξαναποστάρω για τις γνώμες σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-02-14 01:28 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GOMI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Πριν λίγο πήρα τα αποτελέσματα.

    PTH ----- 68 ευρος 8 - 65 pg/ml

    Κορτιζόλη-----22,12 ευρος 6 - 20 μg/ml

    FSH ----- 1.73 ευρος 1,5 - 12,4 mlU/ml

    LH ----- 3.67 ευρος 1,7 - 8,6 mlU/ml

    Οιστραδιόλη ----- 27,37 ευρος 7,63 - 42,6 pg/ml

    Τεστο ολική ----- 2,6 ευρος 2,8 - 8 ng/ml

    PRL ----- 33.55 ευρος 4,04 - 15,2

    PRL ----- 20 λεπτά μετά 22,24

    PSA ----- 1.24 ευρος 0 - 4 φυσιολογικό

    SHBG ----- 55 ευρος 10 - 70 nmol/l

    ACTH ----- 26.4 ευρος 7 - 65 pg/ml

    Ψευδάργυρος ----- 74,3 ευρος 72,6 - 127 mg/ml

    Αυξητική ορμόνη 0,10 ευρος < 5 ng/ml


    Η αυξητική μου ορμόνη, απ ότι βλέπω, απλά δεν υπάρχει???

    Η προλακτινη μπορει να κατηγορηθει για την χαμηλη LH και FSH, ωστοσο δεν μπορω να δικαιολογησω την χαμηλη αυξητικη ή το γιατι ανεβηκε η προλακτινη, οι γνωσεις μου δεν φτανουν μεχρι εκει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 08-02-14 01:44 #12
    Προεπιλογή
    H αυξημένη προλακτίνη, απ όσα μπόρεσα να βρω είναι συχνό φαινόμενο στην πάθηση αυτή, αλλά για την αυξητική ορμόνη να μην υφίσταται καν, δεν κατάφερα να βρω και εγώ πολλά...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 23-02-14 13:41 #13
    Προεπιλογή
    Και ο επόμενος ενδοκρινολόγος που επισκέφθηκα επιμένει να με βάλει σε θεραπεία τεστοστερόνης. Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν υπάρχει κάποια προτεινόμενη μορφή θεραπείας - τεστοστερόνης που δεν θα επηρεάσει την ενδογενή μου παραγωγή, τους όρχεις και την πιθανότητα μελλοντικής τεκνοποίησης?

    Επειδή είμαι πολύ αγχωμένος μου πρότεινε να ηρεμήσω γιατί κάνω λέει τα πράγματα χειρότερα, όμως το "θα δούμε" του γιατρού στα παραπάνω ερωτήματά μου, δεν μου εμπνέει καθόλου εμπιστοσύνη και σίγουρα δεν με βοηθάει να ηρεμήσω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 23-02-14 15:45 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GOMI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο επόμενος ενδοκρινολόγος που επισκέφθηκα επιμένει να με βάλει σε θεραπεία τεστοστερόνης. Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν υπάρχει κάποια προτεινόμενη μορφή θεραπείας - τεστοστερόνης που δεν θα επηρεάσει την ενδογενή μου παραγωγή, τους όρχεις και την πιθανότητα μελλοντικής τεκνοποίησης?

    Επειδή είμαι πολύ αγχωμένος μου πρότεινε να ηρεμήσω γιατί κάνω λέει τα πράγματα χειρότερα, όμως το "θα δούμε" του γιατρού στα παραπάνω ερωτήματά μου, δεν μου εμπνέει καθόλου εμπιστοσύνη και σίγουρα δεν με βοηθάει να ηρεμήσω.
    Δεν γινεται να ακολουθησεις αγωγη τεστοστερονης οποιασδηποτε μορφης, χωρις να επηρεασεις την δικη σου παραγωγη. Για την πιθανοτητα τεκνοποιησης, δεν θα εχεις καποιο προβλημα. Θα χρειαστει ενδεχομενως να χρησιμοποιησεις και καποια αλλα φαρμακα τοτε υπο τις οδηγιες του γιατρου σου, ομως θα μπορεσεις να τεκνοποιησεις κανονικα. Αφου και ο δευτερος γιατρος σου προτεινε θεραπεια τεστοστερονης, εγω θα ελεγα να την ακολουθησεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 23-02-14 16:58 #15
    Προεπιλογή
    Το θέμα είναι πως βλέπω πως το σύνολο των ενδοκρινολόγων ασχολούνται κυρίως με τον θυρεοειδή και διαβήτη και δεν ξέρω πόση εμπειρία έχουν σε καθαρά θέματα αύξησης τεστοστερόνης. Και στον τελευταίο ενδοκρινολόγο και στον προηγούμενο, όλος ο κόσμος στο ιατρείο ήταν για θυρεοειδή....
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία