Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 55
  1. 28-05-14 00:02 #31
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Λογικη η εξελιξη των τιμων με βαση τα φαρμακα αυτα.Το θεμα ομως ειναι να δεις σε τι επιπεδα κυμαινεσαι υπο "φυσιολογικες" συνθηκες,ωστε να εχεις ενα πιο καθαρο συμπερασμα με το τι παιζει.Δηλαδη ας πουμε,η τεστο λογικο να ανεβηκε οπως κ τα οιστρογονα λογω serpaphar και μειωσης της SHBG.Λιγοτερη SHBG σημαινει περισσοτερη ελευθερη τεστοστερονη--->περισσοτερη τεστο για μετατροπη σε οιστρογονα(αρωματοποιηση).

    Αυτο δε στο λεω σαν προτροπη ή ο,τιδηποτε αλλο,απλα να'χεις κατα νου τι παιζει στον τομεα αυτο.

    To dostinex να ξερεις οτι εχει αρνητικη επιπτωση στις βαλβιδες της καρδιας οπως επισης ριχνει σημαντικα κ τον IGF-1,γιαυτο το δινουν και στην αντιμετωπιση της ακρομεγαλειας.

    Το arimidex δεν παει με serm...το clomiphene που χεις εσυ δλδ τωρα...θες aromasin,αν θες να βαλεις ΑΙ.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-05-14 08:18 #32
    Veteran
    Το avatar του χρήστη kutsup

    Εγγραφή
    07-10-2008
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    577
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GOMI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και πάλι.

    Εδώ και 2 μήνες, ακολούθησα μια θεραπεία που μου έδωσε ο ενδοκρινολόγος που ήταν η εξής

    serpafar (clomiphene) 50 mg/ 1 την ημέρα

    Dostinex 0.5mg /Μισό Δευτέρα και Πέμπτη

    glucophage 500 mg με το μεσημεριανό.

    ....................................................
    Με προβληματίζει αφάνταστα η μεγάλη αύξηση των οιστρογόνων. Επίσης ενώ προσέχω αρκετά τη διατροφή μου, πήρα 5 κιλά επιπλέον αυτό το διάστημα και δεν πιστεύω ότι ήταν όλο μύες.

    Σε επίσκεψη στο γιατρό πριν μια εβδομάδα, ο οποίος ενθουσιάστηκε με τις τιμές αυτές, δεν τις περίμενε, μου πρότεινε να συνεχίσω ακριβώς την ίδια αγωγή για άλλους 6 μήνες, μιας και ανταποκρίθηκα τόσο καλά.

    Εγώ έλπιζα σε μείωση και για να μην συνηθίσει εντελώς ο οργανισμός τα φάρμακα και δεν έχουν αποτέλεσμα μετά και για να δούμε τι μπορεί να κάνω και μόνος.

    Του ζήτησα να κάνω αραιή χρήση κάποιου ανταγωνιστή αρωματάσης (πχ arimidex) αλλά μου είπε να μην ανησυχώ και ότι δεν χρειάζεται.

    Το θέμα είναι ότι ανησυχώ όμως και μάλιστα πολύ, γιατί διάβασα στο νετ για περιπτώσεις γυναικομαστίας μετά από χρόνια χρήση clomid.

    Σκεφτόμουν να το μειώσω μόνος μου και να τσεκάρω την οιστραδιόλη κάθε μήνα.

    Ποια η γνώμη σας?
    Όπως βλέπεις ο γιατρός σου έδωσε αυτά που σου είπα και είχες αποτέλεσμα. Αν νιώθεις και εντάξει (όπως περιγράφεις κιόλας) και έχεις υγιή libido δεν υπάρχει λόγος να πάρεις κάτι παραπάνω. Μπορείς βέβαια να πάρεις arimidex 1mg την εβδομάδα σε δύο δόσεις. Είναι πρωτόκολο που το εφαρμόζουν στις ΗΠΑ. Το θέμα όμως είναι όταν παίρνεις κάποια ανταγωνιστή οιστρογόνων πόσο νόημα έχει η μέτρηση τους αφού τους υποδοχείς τους τους καταλαμβάνει ο ανταγωνιστής?
    Τώρα αν θέλεις να δεις σε ποια όργανα δρα σαν ανταγωνιστής και σε ποια σαν αγωνιστής ψάξε λίγο παραπάνω. Το σίγουρο είναι ότι στο συκώτι και στα κόκκαλα δρα σαν αγωνιστής και αυτό είναι το θετικό.
    Όσον αφορά να το μειώσεις υποθέτω ότι μέχρι και τα 25mg θα είσαι εντάξει αν και δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτε στα οιστρογόνα σου αφού η τεστοστερόνη θα παραμείνει ψηλά. Αν το ρίξεις ακόμη πιο κάτω και πέσει η τεστοστερόνη σου υπάρχει το παράδοξο φαινόμενο να δεις την SHBG να ανεβαίνει και να μειώνεται η ήδη μειωμένη ελεύθερη τεστοστερόνη σου. Δεν έχω ακόμη διευκρινήσει αν η αύξηση της SHBG οφείλεται στην παρουσία οιστρογόνων ή στην απουσία ανδρογόνων. Από ότι έχω δει σίγουρα η παρουσία μεγάλης συγκέντρωσης ανδρογόνων την ρίχνει και η παρουσία μεγάλης συγκέντρωσης οιστρογόνων την ανεβάζει. Τώρα τι γίνεται με τους συνδυασμούς αυτών άγνωστο.
    Θέλει πειραματισμούς και φυσικά όλα αυτά αλλάζουν με την ηλικία. Πολύ πιθανόν σε 10 χρόνια αυτό που σήμερα σου φέρνει θετικό αποτέλεσμα να μην επιφέρει τις αντίστοιχες αλλαγές στον οργανισμό σου.

    Κι όσο για την κατακράτηση υγρών που λες πιο πιθανό είναι να οφείλεται στη διατροφή σου παρά στις ορμόνες σου. Και την γυναικομαστία ξέχνα την. Δεν υπάρχει περίπτωση αν δεν έχεις και άλλα ορμονολογικά/παθολογικά προβλήματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 28-05-14 09:49 #33
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικη η εξελιξη των τιμων με βαση τα φαρμακα αυτα.Το θεμα ομως ειναι να δεις σε τι επιπεδα κυμαινεσαι υπο "φυσιολογικες" συνθηκες,ωστε να εχεις ενα πιο καθαρο συμπερασμα με το τι παιζει.Δηλαδη ας πουμε,η τεστο λογικο να ανεβηκε οπως κ τα οιστρογονα λογω serpaphar και μειωσης της SHBG.Λιγοτερη SHBG σημαινει περισσοτερη ελευθερη τεστοστερονη--->περισσοτερη τεστο για μετατροπη σε οιστρογονα(αρωματοποιηση).

    Αυτο δε στο λεω σαν προτροπη ή ο,τιδηποτε αλλο,απλα να'χεις κατα νου τι παιζει στον τομεα αυτο.

    To dostinex να ξερεις οτι εχει αρνητικη επιπτωση στις βαλβιδες της καρδιας οπως επισης ριχνει σημαντικα κ τον IGF-1,γιαυτο το δινουν και στην αντιμετωπιση της ακρομεγαλειας.

    Το arimidex δεν παει με serm...το clomiphene που χεις εσυ δλδ τωρα...θες aromasin,αν θες να βαλεις ΑΙ.

    Μου είχε πει ένα παλικάρι στο γυμναστήριο ότι το dostinex μακροχρόνια μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στην καρδιά, αλλά όταν ρώτησα το γιατρό, μου είπε έχω ασθενή σε dostinex πάνω από 2 χρόνια και δεν έχει κανένα θέμα.
    Επίσης ο igf1 ήταν ήδη σχετικά χαμηλά λόγω μη ανταπόκρισης της υπόφυσης ως προς την αυξητική ορμόνη.

    Μου είπε την αυξητική θα την κοιτάξουμε στο τέλος, για να έχουν αναρρώσει οι μυες μου - ο οργανισμός μου γενικά, από την έλλειψη τεστοστερόνης.

    Πάντως βλέπω ότι δεν είναι αγωγή για μακροχρόνιες χρήσεις....
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-05-14 10:03 #34
    Προεπιλογή
    Όπως βλέπεις ο γιατρός σου έδωσε αυτά που σου είπα και είχες αποτέλεσμα. Αν νιώθεις και εντάξει (όπως περιγράφεις κιόλας) και έχεις υγιή libido δεν υπάρχει λόγος να πάρεις κάτι παραπάνω. Μπορείς βέβαια να πάρεις arimidex 1mg την εβδομάδα σε δύο δόσεις. Είναι πρωτόκολο που το εφαρμόζουν στις ΗΠΑ. Το θέμα όμως είναι όταν παίρνεις κάποια ανταγωνιστή οιστρογόνων πόσο νόημα έχει η μέτρηση τους αφού τους υποδοχείς τους τους καταλαμβάνει ο ανταγωνιστής?
    Εννοείς πως εφόσον παίρνω ανταγωνιστή οιστρογόνων η εξέταση για οιστρογόνα είναι ανώφελη? Διάβασα ότι το clomiphene δεσμεύεται στους υποδοχείς τους μη αφήνοντας τα φυσιολογικά οιστρογόνα να δεσμευτούν σε αυτούς. Δεν έχει νόημα να μετρώ κάθε μήνα την οιστραδιόλη?

    Τώρα αν θέλεις να δεις σε ποια όργανα δρα σαν ανταγωνιστής και σε ποια σαν αγωνιστής ψάξε λίγο παραπάνω. Το σίγουρο είναι ότι στο συκώτι και στα κόκκαλα δρα σαν αγωνιστής και αυτό είναι το θετικό.
    Το σίγουρο είναι ότι στο κεφάλι πχ πρέπει να δρα ως ανταγωνιστής, γιατί εδώ και 10 ημέρες έχω έντονη τριχόπτωση και νιώθω ότι αραιώνω. (έχω κληρονομικότητα)


    Όσον αφορά να το μειώσεις υποθέτω ότι μέχρι και τα 25mg θα είσαι εντάξει αν και δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτε στα οιστρογόνα σου αφού η τεστοστερόνη θα παραμείνει ψηλά. Αν το ρίξεις ακόμη πιο κάτω και πέσει η τεστοστερόνη σου υπάρχει το παράδοξο φαινόμενο να δεις την SHBG να ανεβαίνει και να μειώνεται η ήδη μειωμένη ελεύθερη τεστοστερόνη σου. Δεν έχω ακόμη διευκρινήσει αν η αύξηση της SHBG οφείλεται στην παρουσία οιστρογόνων ή στην απουσία ανδρογόνων. Από ότι έχω δει σίγουρα η παρουσία μεγάλης συγκέντρωσης ανδρογόνων την ρίχνει και η παρουσία μεγάλης συγκέντρωσης οιστρογόνων την ανεβάζει. Τώρα τι γίνεται με τους συνδυασμούς αυτών άγνωστο.
    Θέλει πειραματισμούς και φυσικά όλα αυτά αλλάζουν με την ηλικία. Πολύ πιθανόν σε 10 χρόνια αυτό που σήμερα σου φέρνει θετικό αποτέλεσμα να μην επιφέρει τις αντίστοιχες αλλαγές στον οργανισμό σου.
    Θεωρητικά, από αυτά που διάβασα, το clomiphene συνήθως ανεβάζει την shbg, αλλά σε εμένα έπεσε από το 55 στο 20. Μεγάλη διαφορά. Ίσως όπως λες λόγω της σίγουρης αύξησης των ανδρογόνων.

    Σε δύο εβδομάδες που κλείνω 3 μήνες στην αγωγή, θα κάνω άλλη μια εξέταση οιστραδιόλης και μετά θα το ρίξω στο 25mg για 2 μήνες και θα ξανακάνω μια ολική εξέταση. Πιο πολύ με ενδιαφέρει να μην ανέβουν και άλλο τα οιστρογόνα. Αν παραμείνουν εδώ που είναι τώρα, φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα, έστω και αν είναι λίγο ανεβασμένα.

    Κι όσο για την κατακράτηση υγρών που λες πιο πιθανό είναι να οφείλεται στη διατροφή σου παρά στις ορμόνες σου. Και την γυναικομαστία ξέχνα την. Δεν υπάρχει περίπτωση αν δεν έχεις και άλλα ορμονολογικά/παθολογικά προβλήματα.
    Δεν έχω κάποιο άλλο πρόβλημα (απ όσο ξέρω τουλάχιστον) αλλά θορυβήθηκα με όσα διάβασα. Εν τω μεταξύ, κάποιος γιατρός στην Αμερική που διάβαζα στο blog του, έλεγε ότι με το clomiphene, υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να προκύψει γυναικομαστία με τη διακοπή του λόγω του ότι τα ανεβασμένα οιστρογόνα δεσμεύονται με πολύ γοργούς ρυθμούς (πριν ήταν μπλοκαρισμένη αυτή η λειτουργία) στους υποδοχείς προκαλώντας αύξηση του ιστού.

    Γενικότερα έχω την αίσθηση ότι ίσως η βασική αιτία που μου προκαλεί την μειωμένη τέστο, ξεκινά από την αύξηση της προλακτίνης, για την οποία ο γιατρός δεν έχει ιδέα από που προέρχεται και ούτε το ψάχνει πλέον...
    Μια ομοιοπαθητικός μου είπε πως τα κουκιά την μειώνουν λόγω του ότι περιέχουν l-dopa, αλλά μου λείπει το ένζυμο και δεν μπορώ να φάω.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GOMI : 28-05-14 στις 10:08
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-05-14 13:08 #35
    Veteran
    Το avatar του χρήστη kutsup

    Εγγραφή
    07-10-2008
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    577
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GOMI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς πως εφόσον παίρνω ανταγωνιστή οιστρογόνων η εξέταση για οιστρογόνα είναι ανώφελη? Διάβασα ότι το clomiphene δεσμεύεται στους υποδοχείς τους μη αφήνοντας τα φυσιολογικά οιστρογόνα να δεσμευτούν σε αυτούς. Δεν έχει νόημα να μετρώ κάθε μήνα την οιστραδιόλη?

    Προφανώς όχι από τη στιγμή που νιώθεις εντάξει. Απλά θα βλέπεις την περιεκτηκότητα του πλάσματος χωρίς όμως να βγάζεις συμπέρασμα για το πως επιδράνε στον οργανισμό.

    Το σίγουρο είναι ότι στο κεφάλι πχ πρέπει να δρα ως ανταγωνιστής, γιατί εδώ και 10 ημέρες έχω έντονη τριχόπτωση και νιώθω ότι αραιώνω. (έχω κληρονομικότητα)

    Ανταγωνιστής σημαίνει ότι τα ενδογενή οιστρογόνα βοηθούν την τριχοφυία ενώ η έλλειψη τους (αφού τη θέση τους καταλαμβάνει το clomiphene) ευννοεί την τριχόπτωση. Αυτό εννοείς? Δε μου φαίνεται να σχετίζεται με την τριχόπτωση. Ίσως η παραπάνω διυδροτεστοστερόνη να την προκαλεί.


    Δεν έχω κάποιο άλλο πρόβλημα (απ όσο ξέρω τουλάχιστον) αλλά θορυβήθηκα με όσα διάβασα. Εν τω μεταξύ, κάποιος γιατρός στην Αμερική που διάβαζα στο blog του, έλεγε ότι με το clomiphene, υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να προκύψει γυναικομαστία με τη διακοπή του λόγω του ότι τα ανεβασμένα οιστρογόνα δεσμεύονται με πολύ γοργούς ρυθμούς (πριν ήταν μπλοκαρισμένη αυτή η λειτουργία) στους υποδοχείς προκαλώντας αύξηση του ιστού.

    Το clomiphene έχει μεγάλη διάρκεια ζωής οπότε λίγο δύσκολο να γίνεται αυτό που λέει. Τώρα αν κάποιος έχει προδιάθεση γι αυτό μπορεί να την πάθει και από HRT. Εφόσον όμως δεν υπάρχει κάποια ευαισθησία δεν υπάρχει και λόγος ανησυχίας.

    Γενικότερα έχω την αίσθηση ότι ίσως η βασική αιτία που μου προκαλεί την μειωμένη τέστο, ξεκινά από την αύξηση της προλακτίνης, για την οποία ο γιατρός δεν έχει ιδέα από που προέρχεται και ούτε το ψάχνει πλέον...
    Μια ομοιοπαθητικός μου είπε πως τα κουκιά την μειώνουν λόγω του ότι περιέχουν l-dopa, αλλά μου λείπει το ένζυμο και δεν μπορώ να φάω.

    Μπορείς να πάρεις σε συμπλήρωμα ή φαρμακευτική.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    .
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 28-05-14 14:17 #36
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GOMI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου είχε πει ένα παλικάρι στο γυμναστήριο ότι το dostinex μακροχρόνια μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στην καρδιά, αλλά όταν ρώτησα το γιατρό, μου είπε έχω ασθενή σε dostinex πάνω από 2 χρόνια και δεν έχει κανένα θέμα.
    Το dostinex ειναι οντως δυνατο φαρμακο που μπορει να δημιουργησει προβλημα στην καρδια. Ειχα διαβασει καποτε στο ιντερνετ οτι στην Αμερικη ηθελαν να το απαγορευσουν γι αυτο το λογο. Η διαφορα ομως ειναι οτι εκει το χορηγουν/χορηγουσαν σε ασθενεις παρκινσον σε πολυ μεγαλυτερες ποσοτητες. Με δυο φορες την εβγομαδα απο 2,5mg δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα (αργοτερα ισως αρκει η ληψη 1 x 2,5mg/εβδομαδα).



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GOMI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικότερα έχω την αίσθηση ότι ίσως η βασική αιτία που μου προκαλεί την μειωμένη τέστο, ξεκινά από την αύξηση της προλακτίνης, για την οποία ο γιατρός δεν έχει ιδέα από που προέρχεται και ούτε το ψάχνει πλέον...
    Μια ομοιοπαθητικός μου είπε πως τα κουκιά την μειώνουν λόγω του ότι περιέχουν l-dopa, αλλά μου λείπει το ένζυμο και δεν μπορώ να φάω.
    MRT εκανες? Αυξημενες τιμες προλακτινης εχουν συνηθως ως αιτιο εναν μικρο ογκο στην υποφυση (προλακτινομα). Δεν χρειαζεται να σε απασχολει αυτο ιδιαιτερα, γιατι ουτως η αλλως με dostinex/cabergolin το καταπολεμουν, αλλα καλο ειναι -αν υφισταται- να παρακολουθειται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 28-05-14 14:56 #37
    Προεπιλογή
    @ kutsup, δηλαδή αν για παράδειγμα από το 51 που είναι τώρα η οιστραδιόλη μου, τον επόμενο μήνα είναι 70-80 (με ανώτατο όριο το 40 πάντα) δεν θα πρέπει να με ανησυχεί? Δεν πολυκατάλαβα πως το εννοείς.

    Για συμπλήρωμα l-dopa, το σκέφτηκα και εγώ, αλλά δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την έλλειψη ενζύμου για τα κουκιά (G6PD). Φαντάζομαι όχι, αλλά δεν μπόρεσα να σιγουρευτώ. Λίγο πολύ από αναφορές που διάβασα στο νετ τριχόπτωση έχει προκαλέσει και το clomiphene (ναι προφανώς λόγω του ότι καταλαμβάνει την θέση των οιστρογόνων στους υποδοχείς) και το dostinex. Πόσο μάλλον αν υπάρχει και η κληρονομικότητα όπου σίγουρα και η dht διπλασιάστηκε. Σε λίγο καιρό με βλέπω εντελώς φαλακρό.
    Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

    @mens sana Ναι έκανα μαγνητική και από θέμα όγκου βγήκε καθαρή. Απλά έδειξε ένα σύνδρομο μερικώς κενού εφιππίου. Και γω σκέφτομαι το dostinex να το πάω μια φορά την εβδομάδα σιγά σιγά και το clomiphene στα 25mg



    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GOMI : 28-05-14 στις 14:58
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-05-14 01:01 #38
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mens sana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το dostinex ειναι οντως δυνατο φαρμακο που μπορει να δημιουργησει προβλημα στην καρδια. Ειχα διαβασει καποτε στο ιντερνετ οτι στην Αμερικη ηθελαν να το απαγορευσουν γι αυτο το λογο. Η διαφορα ομως ειναι οτι εκει το χορηγουν/χορηγουσαν σε ασθενεις παρκινσον σε πολυ μεγαλυτερες ποσοτητες. Με δυο φορες την εβγομαδα απο 2,5mg δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα (αργοτερα ισως αρκει η ληψη 1 x 2,5mg/εβδομαδα).
    2.5mg x 2 τη βδομαδα dostinex ειναι τεραστια ποσοτητα φιλε....μη τα γραφεις ετσι αυτα.Περα απο την καρδια που την παιρνεις στο χερι με τετοια δοσολογια,η ντοπαμινη θα παει στο θεο...μετα βαδιζεις προς σχιζοφρενεια
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-05-14 06:53 #39
    Veteran
    Το avatar του χρήστη kutsup

    Εγγραφή
    07-10-2008
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    577
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GOMI Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ kutsup, δηλαδή αν για παράδειγμα από το 51 που είναι τώρα η οιστραδιόλη μου, τον επόμενο μήνα είναι 70-80 (με ανώτατο όριο το 40 πάντα) δεν θα πρέπει να με ανησυχεί?



    Το ποιο πιθανό είναι να πέσει και στη χειρότερη να μείνει σταθερή. Προφανώς κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά στις ορμόνες είτε οιστρογόνα είτε τεστοστερόνη, γι αυτό και αν νιώθεις καλά η εξέταση κατα τη γνώμη μου είναι καθαρά για πληροφοριακούς λόγους.

    Παρεπιπτόντως η θεραπεία με clomiphene είναι για μακροχρόνια χρήση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 29-05-14 08:39 #40
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kutsup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ποιο πιθανό είναι να πέσει και στη χειρότερη να μείνει σταθερή. Προφανώς κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά στις ορμόνες είτε οιστρογόνα είτε τεστοστερόνη, γι αυτό και αν νιώθεις καλά η εξέταση κατα τη γνώμη μου είναι καθαρά για πληροφοριακούς λόγους.

    Παρεπιπτόντως η θεραπεία με clomiphene είναι για μακροχρόνια χρήση.

    Σ ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου. Σε δυο εβδομάδες (ένα μήνα μετά την τελευταία μέτρηση δηλαδή) θα κάνω μια ακόμα για να μου φύγει η ιδέα, να δω αν σταθεροποιείται ή συνεχίζει και ανεβαίνει.

    Το clomiphene ίσως το πάω σε μισό την ημέρα, δηλαδή 25mg αντί για 50mg όπως επίσης σκέφτομαι να παίρνω μια φορά την εβδομάδα dostinex αντί για 2.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 29-05-14 16:56 #41
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    2.5mg x 2 τη βδομαδα dostinex ειναι τεραστια ποσοτητα φιλε....μη τα γραφεις ετσι αυτα.Περα απο την καρδια που την παιρνεις στο χερι με τετοια δοσολογια,η ντοπαμινη θα παει στο θεο...μετα βαδιζεις προς σχιζοφρενεια
    Παρολο οτι η μεγιστη επιτρεπτη δοση ειναι 3 mg/μερα, εχεις δικιο. Δεν εννοουσα 2 x 2,5 mg αλλα 2 x 0,25 mg/εβδομαδα (δλδ τη δοσολογια που παιρνει ο GOMI)! Mea culpa, ζητω συγνωμη! Αν γινεται ας το αλλαξει καποιος officer/mod.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 16-06-14 22:38 #42
    Προεπιλογή
    Σημερινές εξετάσεις από τεστοστερόνη και οιστραδιόλη

    Testo πριν 228 μετά 876. τώρα 726

    estradiol πριν 15 μετά 51 τώρα 55

    Σκέφτομαι να μειώσω τη δόση του clomiphene από 50mg στα 25. Ήδη έκλεισα 3 μήνες και ο γιατρός επιμένει να συνεχίσω για άλλους 5 μήνες στην ίδια δόση και βλέπουμε. Έχω χάσει όμως ήδη τα μισά μου μαλλιά και ξέρω πως είναι από το clomiphene. Μια φίλη που έκανε κύκλο για να τεκνοποιήσει, έχανε τούφες στο δεύτερο μήνα.

    Ποια η γνώμη σας? Η τέστο έπεσε λίγο αλλά είμαι σε υποθερμιδική διατροφή τον τελευταίο μήνα και ίσως επηρεάζει.

    Αυτό που με απασχολεί είναι πως τα οιστρογόνα όχι μόνο δεν μειώνονται, αλλά αυξήθηκαν ελαφρώς παρόλο τη μικρή πτώση της τεστοστερόνης.

    Σκεφτόμουν στο πολύ χαλαρό μια μικρή δόση arimidex να τα φτάσω κοντά στο 20.

    Πιστεύετε με 0,25mg δύο φορές την εβδομάδα είναι λίγο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 16-06-14 23:02 #43
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Kαταρχας arimidex και clomiphene δεν πανε μαζι,στο ξαναγραψα πιο πανω...χανεις το 1/4 του arimidex,εχει γινει μελετη πανω σε αυτο,δε το γραφω ετσι...κατα δευτερον ολα τα φαρμακα στον τομεα αυτο πρεπει να τα πηγαινεις συμφωνα με την ημιζωη τους και το arimidex το αργοτερο το λαμβανεις καθε 2η μερα,καπου στις 48 ωρες εχει ημιζωη...Τωρα υπαρχουν πολλοι που λενε "παιρνω 1-2 φορες τη βδομαδα και ειμαι οκ" κτλ κτλ.Αυτο απλα δηλωνει αγνοια.

    Οταν κατι δε το παιρνεις συμφωνα με την ημιζωη του,εχεις σκαμπανεβασματα στο πλασμα του αιματος και ετσι χανεις σε αποτελεσματικοτητα με ο,τι συνεπαγεται.

    Σου γραψα απλα τι παιζει γενικα...απο κει και περα δεν προκειται να προτεινει κανεις δοσεις κτλ πανω σε φαρμακα συν οτι ειδικα στον τομεα των aromatase inhibitors ειναι κατα 99% εξατομικευμενο.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 16-06-14 23:04 #44
    Προεπιλογή
    όλου του τύπου τα ΑΙ έχουν θέμα με το clomiphene?

    Απ ότι διάβασα, αν σιγά σιγά μειώσω το clomiphene και τα οιστρογόνα είναι τόσο υψηλά, κατά 99% θα πέσει η τέστο. Αν έλεγχα τα οιστρογόνα λίγο, ίσως κατάφερνα να την κρατήσω στα ίδια επίπεδα πάνω κάτω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GOMI : 16-06-14 στις 23:09
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 16-06-14 23:27 #45
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Οχι,τα non-steroidal εχουν θεμα οπως arimidex και letrozole.

    Τα steroidal ΑΙ δεν εχουν αυτο το θεμα...steroidal ειναι το aromasin.

    Με ΑΙ η τεστο θα παει αρκετα πιο ψηλα και θα ριξεις τα οιστρογονα.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία