Θέμα: Πίεση..

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 22 από 22
  1. 10-05-16 11:43 #16
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Βαγγέλη έχω το ίδιο πρόβλημα... η μικρη είναι στο 5-5,5 .... και η μεγάλη στη 8,5-9...
    Το αλάτι είναι μια καλή λύση σε συνδιασμό με αύθονο νερό για να μην έχεις κατακράτηση. Έπειτα από συμπληρώματα ότι προκαλλεί αγγειοδιαστολή. Beta-Alanine, L-citrulline, L-Arginine.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-05-16 14:36 #17
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω υποταση της ταξεως 9 μεγαλη 6 μικρη τους χειμερινους μηνες ειναι υποφερτο τους καλοκαιρινους νοιωθω δυσπνοια νωθροτητα κτλ πολλες φορες οταν σηκωνομαι αποτομα απο εκει που καθομαι σκωτινιαζουν γυρω μου ολα μειωμενη πολυ ενταση στο γυμναστηριο κτλ πως μπορω να αυξησω την πιεση μου χωρις ομως να καταναλωνω αλατι? υπαρχουν καποια τροφιμα που θα με βοηθουσαν να αυξησω την πιεση μου?
    Αυτο λεγεται ορθοστατικη υποταση. Συμβαινει σε πολλους, οπως και σε εμενα που γενικοτερα η πιεση μου ειναι νορμαλ. Μπορει να σου συμβει δηλαδη ειτε εισαι υποτασικος ειτε οχι. Για τη διατροφη..βαλε αλατι ρε φιλε,δε μπορω να καταλαβω γιατι υπαρχει τοση φοβια με το αλατι οταν μιλαμε για λογικα πλαισια. Βαλε αλατι, πιες πολυ νερο και παρε κανενα συμπληρωμα διουρητικο,πχ κανα λιποδιαλυτη.. Ουτως η αλλως γραμμωση κανεις,καθαρα τρως,αεροβια πολλα κλπ. Με ενα σμπαρο δυο τρυγονια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-05-16 16:00 #18
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω υποταση της ταξεως 9 μεγαλη 6 μικρη τους χειμερινους μηνες ειναι υποφερτο τους καλοκαιρινους νοιωθω δυσπνοια νωθροτητα κτλ πολλες φορες οταν σηκωνομαι αποτομα απο εκει που καθομαι σκωτινιαζουν γυρω μου ολα μειωμενη πολυ ενταση στο γυμναστηριο κτλ πως μπορω να αυξησω την πιεση μου χωρις ομως να καταναλωνω αλατι? υπαρχουν καποια τροφιμα που θα με βοηθουσαν να αυξησω την πιεση μου?
    Έχεις συμπτώματα ορθοστατικής υπότασης.Να είσαι καλά ενυδατωμένος,ώστε να αποφεύγεις την υπογγαιμία.Το νερό να είναι υψηλό σε νάτριο (Λουτράκι ΗΒΗ).Τα διεγερτικά (μεθυλοξανθίνες) θα προκαλέσουν συμπαθητικομημιτική-αδρενεργική δράση και θα αυξηθεί η αρτηριακή πίεση.Τόνος σε νερό,καπνιστός σολομός,ξηροί καρποί,κίτρινο τυρί,γιαούρτι.Όλα είναι υψηλά σε νάτριο
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-05-16 16:13 #19
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    σας ευχαριστω πολυ ολους νερο οντως δεν πινω πολυαλατι βαζω σε λογικα πλαισια κανονικα δηλαδη χωρις υπερβολες δεν θελω βεβαια και να το παρακανω
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-05-16 22:54 #20
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    σας ευχαριστω πολυ ολους νερο οντως δεν πινω πολυαλατι βαζω σε λογικα πλαισια κανονικα δηλαδη χωρις υπερβολες δεν θελω βεβαια και να το παρακανω
    Τα ισοτονικά αποκαθιστούν την υπογγαιμία και την οσμωτικότητα του πλάσματος
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-05-16 23:06 #21

    Εγγραφή
    30-11-2014
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    1.953
    Προεπιλογή
    βαγγο απο οτι εχω δει στην διατροφη σου (και το λεω επειδη βλεπω συχνα να καταναλωνεις ετοιμα φαγητα )νομιζω οτι λαμβανεις αρκετο νατριο .
    αρα κοιτα να αυξησεις καθαρα την ληψη υγρων και κυριως νερου .
    Έρωτας είναι να αφήσει στη μέση το πιτόγυρο για να σου απαντήσει στο μήνυμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-05-16 23:33 #22
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    προσπαθω να πινω κατα την διαρκεια της μερας δυο εναμισαρια σε ευχαριστωω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaggan : 11-05-16 στις 23:38
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12