Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 19
  1. 25-09-06 10:24 #1
    Προεπιλογή Αύξηση μυικής μάζας & καύση λίπους
    Καλημέρα σε όλους,

    είχα ξαναγραφτεί στο message board αλλά φαίνεται οτι λόγω του οτι δέν μπήκα για ενα χρονικό διάστημα ο λογαριασμός μου έκλεισε. Θα ήθελα να ξαναχαιρετήσω το κόσμο που μπένει εδώ και να ρωτήσω τα εξής βάση των στοιχείων μου.

    Είμαι 23 χρονών, 1.95 ύψος και 97 κιλά. Δουλεύω νύχτα και αυτό πιστεύω είναι ο κύριος λόγος που έχω παραπανίσιο λίπος στη κοιλιά. Το καλοκαίρι έκανα αερόβια και λίγα βάρη χωρίς όμως κάποια υποστήριξη ή πρόγραμμα. Τώρα που το πρόγραμμα μου της δουλειάς και των σπουδών έχει στρώσει θέλω να συνέχίσω το γυμναστηριο ξανα αλλά με προγραμμα και με τη βοήθεια συμπληρωμάτων. Δεν τρώω ποτέ έξω αλλα μαγειρεύω κάθε μέρα σπιτικό φαγητό οπότε θα έχω το χρόνο και τη διάθεση να ακολουθήσω κάποιο πρόγραμμα διατροφής.

    Κύριος στόχος μου είναι αύξηση της μυικής μάζας και καύση λίπους στη κοιλιακή χώρα.

    Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο πρόγραμμα γυμναστικής και άν το επιτρέπει το section του forum και κάποια μάρκα πρωτείνης και κρεατίνης.

    Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-09-06 14:37 #2
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    δηλαδη αυτο που λες ειναι ενα προγραμμα προπονησης απ'οτι καταλαβα; κοιταξε,παντως οτι δουλευει σε ενα ατομο δεν σημαινει οτι δουλευει σε ολους.εγω παντως θα σου στειλω priv το προγραμμα μου λιγο αργοτερα (γιατι εχω μια δουλεια τωρα) και απο κει και περα το διαμορφωνεις εσυ.σχετικα με πρωτεινη,αν εχεις διαβασει λιγο το forum,πολυ καλη ειναι η elite και η iso 100 (της dymatize ειναι και οι δυο).μετα μια αλλη καλη ειναι της optimum η gold.τωρα κρεατινη,δεν ξερω τι αξιζει απο μαρκες,γιατι δεν το εχω ψαξει ακομα.θα σου πουν τα αλλα παιδια
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-09-06 04:13 #3
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Καλωςήρθες Hades κ πάλi sto forum, για την κρεατίνη δεν ισχύουν οι 'μάρκες' απλα είναι για λίγο πιο moderate καταστάσεις (όχι beginners) χρειάζεται δλδ να έχει σχηματιστεί κάποια μυική μάζα πρώτα κ να έχει φτάσει η γυμναστική σε κάποιο επίπεδο πιο 'έντονο'.
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-09-06 10:33 #4
    Το avatar του χρήστη Nick3

    Εγγραφή
    19-07-2006
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    427
    Προεπιλογή
    Hades,έχε στο μυαλό σου ότι οι μύες για να αναρώσουν θέλουν 3 με 5 μέρες.Οπότε με βάση αυτό το κριτήριο φτιάχνεις το πρόγραμμα σου ανάλογα με τις ανάγκες σου.Υπάρχουν διάφορα σπλιτ.Εγώ σου προτείνω τρεις-το πολύ τέσσερις φορές την εβδομάδα- βάρη.Οι προπονήσεις σου να διαρκουν μέχρι 60 λεπτά.
    Ότι άλλο θες ρώτα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-09-06 18:41 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick3
    Hades,έχε στο μυαλό σου ότι οι μύες για να αναρώσουν θέλουν 3 με 5 μέρες.Οπότε με βάση αυτό το κριτήριο φτιάχνεις το πρόγραμμα σου ανάλογα με τις ανάγκες σου.Υπάρχουν διάφορα σπλιτ.Εγώ σου προτείνω τρεις-το πολύ τέσσερις φορές την εβδομάδα- βάρη.Οι προπονήσεις σου να διαρκουν μέχρι 60 λεπτά.
    Ότι άλλο θες ρώτα!
    3 με 5 μερες ?????????
    Εγω ηξερα οτι καθε μυικη ομαδα ηθελε 2 μερες για να αναρωσει.Μηπως ειμαι μερικα κεφαλαια πισω ?????????????
    Μηπως ειναι υπερβολικο που παιζω την καθε μυικη ομαδα 2 φορες την εβδομαδα(ορισμενες φορες,οχι παντα)???????????????????
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-09-06 18:50 #6
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Για την ανάρρωση μυικής ομάδας, 2 ημέρες είναι αρκετές.

    Επιτρέπεται να προπονούμε μέσα στην εβδομάδα 2 φορές μια μυική ομάδα για την επιπλεόν ενδυνάμωση της, αλλά να ελαφρύνουμε λιγο την ένταση στις υπόλοιπες για την ίδια περίοδο.
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-09-06 22:17 #7
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.908
    Προεπιλογή
    ^ Παίδες, εξαρτάται από το πρωτόκολλο προπόνησης που ακολουθείτε το σε πόσες μέρες αναρώνει ο μύς. Κάποιοι μύς αναρώνουν νωρίτερα κάποιοι αργότερα, κάποια άτομα αναρώνουν νωρίτερα, κάποια αργότερα. Μην είστε απόλυτοι σε αυτό το θέμα...

    Και για να κάνουμε και λίγη πλάκα...Σας εγγυόμαι ότι σε μια προπόνηση ποδιών μαζί μου θα κάνετε 5-7 μέρες να αναρρώσετε 8)

    Και μία συμβουλή μιας και το έφερε η κουβέντα... για προπονήσεις όγκου (χωρίς χημικά βοηθήματα) ... μέγιστος αριθμός 5 προπονήσεις την εβδομάδα, με μία μυική ομάδα ανά προπόνηση... δε το λέω μόνο εγώ... το λένε όλοι οι αμερικάνοι προπονητές και είναι αλήθεια.

    Muscleboss
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-09-06 00:22 #8

    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Muscleboss
    Και για να κάνουμε και λίγη πλάκα...Σας εγγυόμαι ότι σε μια προπόνηση ποδιών μαζί μου θα κάνετε 5-7 μέρες να αναρρώσετε

    Και μία συμβουλή μιας και το έφερε η κουβέντα... για προπονήσεις όγκου (χωρίς χημικά βοηθήματα) ... μέγιστος αριθμός 5 προπονήσεις την εβδομάδα, με μία μυική ομάδα ανά προπόνηση... δε το λέω μόνο εγώ... το λένε όλοι οι αμερικάνοι προπονητές και είναι αλήθεια.

    Muscleboss
    Ναι αλλα σε μια προπόνηση ποδιών μαζί μου δεν θα αναρρώσετε ποτέ ή θα αναρρώσετε αφού αφαιρεθεί ο νάρθηκας...

    Πέρα από την πλάκα αυτό που λές είναι απόλυτα σωστό. Η ανάρρωση από μία προπόνηση εξαρτάται από πολλους παράγοντες όπως ο προπονητικός όγκος, ο ρυθμός στην αρνητική φάση των επαναλήψεων, η επιλογή και η ακολουθία των ασκήσεων, η ένταση, η διατροφή, τα γονίδια του καθενός, η εμπειρία του κ.λ.π.

    Για να είναι αποτελεσματική μία προπόνηση bodybuilding πρέπει να βρεθεί η κατάλληλη ισορροπία ανάμεσα στην γρήγορη ανάρρωση που θα επιτρέψει την συχνή προπόνηση και στον επαρκή προπονητικό όγκο που θα δώσει το ερέθισμα για την μυική ανάπτυξη. Αυτό δεν είναι εύκολη υπόθεση και το πιό συνηθισμένο λάθος του αρχάριου είναι το "όσο περισσότερη προπόνηση τόσο καλύτερα"...
    Φίλε οδηγέ, έβαλες HMB στο ντεπόζιτο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-09-06 00:37 #9
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.908
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sprinter60
    πιό συνηθισμένο λάθος του αρχάριου είναι το "όσο περισσότερη προπόνηση τόσο καλύτερα"...
    Αμήν...


    Muscleboss
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 28-09-06 17:54 #10
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Ότι κ να λέτε υπερβολές κ μη εγώ σε 2 ημέρες ξεκούρασης μιας συγκεκριμένης μυικής ομάδας είμαι μια χαρά, ο καθένας όμως ας 'τεστάρει' τον εαυτό του.
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 28-09-06 20:17 #11
    Το avatar του χρήστη Nick3

    Εγγραφή
    19-07-2006
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    427
    Προεπιλογή
    Δηλαδή ας πούμε ότι κάποιος βγάζει 120 κιλά 6 επαναλήψεις φουλ σκουώτ τη Δευτέρα.Θα μπορέσει την Τετάρτη να βγάλει 120 κιλά 8 με 10 επαναλήψεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 28-09-06 20:23 #12
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Μέσα στην εβδομάδα κάνεις όλες τις μυικές ομάδες, οπότε δεν υπάρχει λόγος να σηκώσεις 120 κίλα την 3 ημέρα ξανά. Άπλα το αίσθημα του 'πιασήματος' κατα κάποιο τρόπο φεύγει σε 2 ημέρες αυτο εννοω.
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 29-09-06 09:51 #13
    Προεπιλογή
    an kai ego eimai poli kainourios exo peripou tous idious stoxous me esena...

    katarxas piga se diatrofologo opou mou ekane mia lipometrisi na dei ti pososto lipous exo ... kai mou ebgale mia diatrofi xamili se lipara kai ipsili se proetini (1,5 gr ana kilo) kai ydatanthrakes....

    to poto pige na mou to kopsei dia ropalou alla mporesa na to kano 3 pota mesa stin ebdommada (oxi monokopania spasmeno se treis meres)

    tora os pros to programma gimnastikis ok ego kano grammosis (tromara mou) poles epanalipseis kai misi ora diadromo se poli grigoro perpatima.... tora gia ogo esi logika tha prepei na kaneis polla kila me liges epanalipseis...

    tora mporei na sou eipa kai kotsanes kai ta alla paidia sigoura exoun pio poli empeiria apo emena....alla mexri tora eimai euxaristimenos me tin exelixi mou...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 29-09-06 12:10 #14
    Το avatar του χρήστη Nick3

    Εγγραφή
    19-07-2006
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    427
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο newbie
    tora os pros to programma gimnastikis ok ego kano grammosis (tromara mou) poles epanalipseis kai misi ora diadromo se poli grigoro perpatima.... tora gia ogo esi logika tha prepei na kaneis polla kila me liges epanalipseis...

    tora mporei na sou eipa kai kotsanes kai ta alla paidia sigoura exoun pio poli empeiria apo emena....alla mexri tora eimai euxaristimenos me tin exelixi mou...
    Μύθος είναι αυτά φίλε.Η γράμμωση θα έρθει όταν έχεις μυικότητα και κάνεις καλή διατροφή.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 29-09-06 16:04 #15
    Προεπιλογή
    file nick mou fenete logiko auto pou les alla theoro oti epeidei eimai psilo agimnastos oti kai na kano mou dinei kai myiki maza...akolouthontas panta tin sosti diatrofi....
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία