Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 24-06-14 11:42 #1
    Προεπιλογή Πονος στο γονατο.
    Το εχω πανω απο εβδομαδα. Με πιανει κυριως οταν ειμαι σε καθιστη θεση και παω να σηκωθω. Επισης με ποναει οταν εχω σταθερο το ποδι ορθιος και προσπαθω να στριψω τον κορμο μου, οπως οταν κανουμε για να μπουμε στο αμαξι. Ο πονος προερχεται απο το δεξι μερος του γονατου, απο τις φωτογραφιες που βλεπω μοιαζει να ειναι ο προσθιος χιαστος/μηνισκος, αλλα δε μπορω να πω με σιγουρια.

    Παντως οταν κανω ασκησεις δεν αισθανομαι τον πονο. Σημερα πχ εχω ποδια και δε ξερω εαν θα πρεπει να τα γυμνασω.

    Σε τι γιατρο πρεπει να παω; Αν μου πει τιποτα για χειρουργειο; Τι συμπληρωμα μπορω να παρω;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-06-14 11:44 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    1) Σε ορθοπεδικό
    2) Αν σου πει για χειρουργείο θα πάρεις άλλη μία γνώμη.
    3) Γλουκοσαμίνη, Χονδροιτίνη, MSM, Fish Oil δεν θα σε βλάψουν.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-06-14 11:47 #3
    Προεπιλογή
    Λογικα εχω καμια χονδροπαθεια, γιατι ειχα να γυμναστω 6 μηνες και ξεκινησω κατευθειαν ζορικα..

    Δε τα παω καλα με τους γιατρους, θα το αποφυγω οσο μπορω. Ποιο συμπληρωμα προτεινεις; Επειδη το θελω συντομα, το καταστημα να βρισκεται ελλαδα. Animal flex κανει δουλεια;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-06-14 11:51 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Φίλε ένα από τα σημεία που διαχωρίζει μία πολιτισμένη κοινωνία από την Ουγκάντα είναι ότι πάμε στο γιατρό όταν χρειαστεί.

    Ναι κάτι τέτοιο είναι και το Animal Flex. Προσωπικά σου προτείνω αν δεν φύγει ο πόνος σε 2-3 μέρες να πας στο γιατρό γιατί μετά θα χτυπάς το κεφάλι σου στο τοίχο αν γίνουν χειρότερα τα πράγματα. Εννοείται δεν το ζορίζεις καθόλου.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-06-14 23:35 #5
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα!

    Ο γιατρός μόνο καλό θα σου κάνει. Το πιθανότερο είναι, αν όντως έχεις χονδροπάθεια, πως θα σε ανακουφίσει ψυχολογικά η επίσκεψη.

    Δεν θα σου προτείνει εγχείρηση. Θα σου προτείνει μαγνητική τομογραφία (ακριβούτσικη) για να δει σε ποια κατάσταση είναι ο χόνδρος και μόνο μετά από αυτό θα σου προτείνει θεραπεία. Εφόσον μπορείς και γυμνάζεσαι, σε τελευταίο στάδιο αποκλείεται να είσαι. Καμιά φυσικοθεραπεία θα σου προτείνει.

    Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να γυμνάζεις τον τετρακέφαλό σου. Από τον φόβο να μην βλάψουμε το γόνατό μας, όσοι έχουμε το ίδιο πρόβλημα, αποφεύγουμε να βάζουμε δύναμη στον τετρακέφαλο, με αποτέλεσμα να ατροφεί. Προσοχή όμως στην απότομη ενδυνάμωση, γιατί οι ασκήσεις τετρακέφαλων έχουν το κακό ότι αν υπερβάλλεις στην προσπάθεια, τελικά θα δημιουργήσεις πίεση στην άρθρωση και δεν θα το ήθελες.

    Χάζεψε αυτό το ιατρικό paper για να δεις πώς αντιμετωπίζεται και θα σου φύγει ο φόβος. http://krinas.gr/KRINAS_patellofemoral_pain.pdf Στη σελίδα 31 θα δεις προτεινόμενες ασκήσεις και τα πιθανά ζητπήματα που πρέπει να προσέξεις.

    Και δες όπωσδήποτε αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=kCkjLJO9JnY

    Η πρέσα, όπως θα δεις και στο ιατρικό κείμενο, όχι μόνο δεν κάνει κακό, αλλά την προτείνουν μάλιστα. Και το περπάτημα κάνει πολύ καλό, ή αργό jogging, αρκεί να είναι σε τάπητα ή σε διάδρομο, ώστε να αποφυγεις τους κραδασμούς.

    Επισημαίνω ότι με αυτά δεν προτείνω να μην πας στον γιατρό. Το αντίθετο. Ο φόβος σου για το γόνατό σου μπορεί να σου προκαλεί επιπλέον πρόβλημα εκεί που μπορεί να μην είναι κάτι τόσο σοβαρό και να λύνεται με γυμναστική.

    Στις διακοπές σου πάρε και βατραχοπέδιλα. Βοηθάνε στην ενδυνάμωση.


    Καλώς σας βρήκα!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fatty Acid : 26-06-14 στις 23:40
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-06-14 23:56 #6
    Προεπιλογή
    παιδια συγνωμη που χονομαι στο θεμα σας απλως θελω να ρωτησω πως μπορω κ εγω να δημοσιευσω κατι
    ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-07-14 09:16 #7
    Προεπιλογή
    Καλήμερα Την προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησα τρέξιμο ,χαλαρά τζόκινγκ και την παρασκευή στους τελευταίους γύρους με έπιασε ένας πόνος στον αριστερό μέσο χιαστό(εκεί το νιώθω τουλάχιστον).Το ξεκούρασα σ/κ και την δευτέρα που ξαναπήγα (δλδ χθες) με έπιασε πάλι στον 9ο γύρο και σταμάτησα . Επιπλέον με πονάει στις κινήσεις που είπε ο φίλος παραπάνω,δηλαδή όταν πάω να σηκωθώ και όταν θέλω να στρίψω τον κορμό μου με σταθερό το αριστερό πόδι...στις προπονήσεις εδώ και 9 χρόνια που γυμνάζομαι προπονώ τα πόδια κανονικά χωρίς να τα παραμελώ... και ανά περιόδους τα κάνω βαριά(σκουωτ-πρεσσα).Μήπως έχετε καμια συμβουλη που να μπορει να με βοηθησει πριν να επισκεφτω εναν ορθοπεδικο? με ανησυχει ιδιαιτερα..την αεροβια λογικα θα πρεπει να σταματησω για λιγες μερες μεχρι να μου περασει τελειως?τα ποδια να τα γυμναζω κανονικα ? Οταν το ειχα ξεκουραση σ/κ παντως την δευτερα ενιωθα να μου εχει περασει αλλα με ξαναεπιασε...
    Θυμήσου δεν είσαι μόνο ότι τρώς αλλά και πότε το τρώς...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-08-14 16:48 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fatty Acid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!

    Ο γιατρός μόνο καλό θα σου κάνει. Το πιθανότερο είναι, αν όντως έχεις χονδροπάθεια, πως θα σε ανακουφίσει ψυχολογικά η επίσκεψη.

    Δεν θα σου προτείνει εγχείρηση. Θα σου προτείνει μαγνητική τομογραφία (ακριβούτσικη) για να δει σε ποια κατάσταση είναι ο χόνδρος και μόνο μετά από αυτό θα σου προτείνει θεραπεία. Εφόσον μπορείς και γυμνάζεσαι, σε τελευταίο στάδιο αποκλείεται να είσαι. Καμιά φυσικοθεραπεία θα σου προτείνει.

    Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να γυμνάζεις τον τετρακέφαλό σου. Από τον φόβο να μην βλάψουμε το γόνατό μας, όσοι έχουμε το ίδιο πρόβλημα, αποφεύγουμε να βάζουμε δύναμη στον τετρακέφαλο, με αποτέλεσμα να ατροφεί. Προσοχή όμως στην απότομη ενδυνάμωση, γιατί οι ασκήσεις τετρακέφαλων έχουν το κακό ότι αν υπερβάλλεις στην προσπάθεια, τελικά θα δημιουργήσεις πίεση στην άρθρωση και δεν θα το ήθελες.

    Χάζεψε αυτό το ιατρικό paper για να δεις πώς αντιμετωπίζεται και θα σου φύγει ο φόβος. http://krinas.gr/KRINAS_patellofemoral_pain.pdf Στη σελίδα 31 θα δεις προτεινόμενες ασκήσεις και τα πιθανά ζητπήματα που πρέπει να προσέξεις.

    Και δες όπωσδήποτε αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=kCkjLJO9JnY

    Η πρέσα, όπως θα δεις και στο ιατρικό κείμενο, όχι μόνο δεν κάνει κακό, αλλά την προτείνουν μάλιστα. Και το περπάτημα κάνει πολύ καλό, ή αργό jogging, αρκεί να είναι σε τάπητα ή σε διάδρομο, ώστε να αποφυγεις τους κραδασμούς.

    Επισημαίνω ότι με αυτά δεν προτείνω να μην πας στον γιατρό. Το αντίθετο. Ο φόβος σου για το γόνατό σου μπορεί να σου προκαλεί επιπλέον πρόβλημα εκεί που μπορεί να μην είναι κάτι τόσο σοβαρό και να λύνεται με γυμναστική.

    Στις διακοπές σου πάρε και βατραχοπέδιλα. Βοηθάνε στην ενδυνάμωση.


    Καλώς σας βρήκα!
    Αδερφέ πολύ όμορφα τα όσα έγραψες!
    θα τα μελετήσω σοβαρά!
    Αν και οι γιατροί θα σου πούνε ο καθένας το κοντό του και το μακρύ του...
    εγώ έχω χονδροπαθεια εδώ και χρόνια από το στρατό και κανείς δεν μου έχει πει να κάνω καμία μαγνητική...
    καραγκιόζηδες..

    Ευχαριστώ και πάλι!
    Απάντηση με παράθεση