Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 83
  1. 05-08-14 09:07 #16
    Προεπιλογή
    Σε αυτο εχεις δικιο αλλα βλεπω οτι δεν μπορω να βγαλω προπονηση σωστα και ας κατεβαζω λιγο τα κιλα.Νιωθω και εξαντληση.Παλαιοτερα τα βαρη με γεμιζαν ενεργεια και τα ευχαριστιομουν.Τον τελευταιο καιρο δεν συμβαινει αυτο.Μηπως αυτα ειναι σημαδια υπερκοπωσης?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-08-14 09:53 #17
    Το avatar του χρήστη morbit_killer

    Εγγραφή
    05-12-2011
    Περ.
    ilion athens
    Μηνύματα
    411
    Cool
    το θυροειδή σου να κοιτάξεις !! ειδικά αν χάνεις βάρος !! στο γυμναστήριο που πάω ήταν ένας ο οποίος έχανε βάρος και έτρεμε συνέχεια σαν να είχε υπογλυκαιμία
    τελικά είχε υπερθυροειδισμό gravis δεν θέλω να σου πώ ότι έχεις το ίδιο ούτε να σε σπάσω ψυχολογικά μπορεί να μην έχεις τίποτα το εύχομαι αλλά κάνε μια προληπτική εξέταση καλου κακού
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-08-14 10:20 #18
    Προεπιλογή
    Αν ο θυρεοειδής φαίνεται από την εξέταση TSH είναι φυσιολογικος. Χρειάζεται και άλλες εξετάσεις ή αρκεί αυτή για θυρεοειδή?Το βάρος μου είναι σταθερό.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos08 : 05-08-14 στις 10:23
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-08-14 14:15 #19
    Προεπιλογή
    Γεια,

    περαστικά σου εύχομαι, θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν έκανες εξέταση για ηλεκτρολύτες όπως π.χ. νάτριο, κάλιο, ασβέστιο κτλ. τα οποία τώρα το καλοκαίρι είναι πολύ πιθανό να πέσουν λόγω ζέστης και σκληρής προπόνησης. Εάν κάνεις διατροφή και δεν χρησιμοποιείς καθόλου αλάτι τότε πολύ πιθανόν να έχουν διαταραχθεί.

    Δε νομίζω πως έχεις κάτι ψυχολογικό από τη στιγμή που αισθάνεασαι εξάντηλη και κουρασμένος.

    Για τον θυροειδή εάν υπάρχει ιστορικό στη οικογένειά σου και εάν εξακολουθείς να νιώθεις κουρασμένος τότε θα πρέπει να κάνεις κι άλλες εξετάσεις. Μπορεί να μην έχεις υπέρ αλλά υπό και να σε επηρεάζει γενικότερα χωρίς να έχει ακόμα ανέβει η TSH.

    Σταμάτα επίσης την υποθερμιδική που κάνεις και φάε παραπάνω φαγητό και υδατάνθρακα. Ανέβασε σιγά σιγά και όχι απότομα εάν είσαι πολύ χαμηλά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-08-14 16:11 #20
    Προεπιλογή
    Γειά σου μαργαρίτα. Έκανα και ηλεκτρολυτες και είναι μια χαρά. Αλάτι τρώω κανονικά. Σήμερα ανέβασα λίγο τις θερμίδες αλλά νιώθω εξάντληση. Λέω να πάω να κάνω και ένα τεστ κοπώσεως αύριο καλού κακού αν και πριν ένα μήνα περίπου είχα κάνει τρίπλεξ και καρδιογραφημα τα οποία ήταν φυσιολογικά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-08-14 19:26 #21
    Προεπιλογή
    Γενικώς για το θυρεοειδή οι εξετάσεις δεν είναι πάντα αρκετές πολλές φορές αν υπάρχουν όζοι φαίνονται μόνο σε υπερηχογράφημα παρ'ότι οι εξετάσεις δείχνουν τα φυσιολογικά επίπεδα.
    In the middle of difficulty lies opportunity. "Albert Einstein"
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-08-14 21:48 #22
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Ότι κι αν του πείτε του ανθρώπου να κάνει,την χ ή την ψ εξέταση,στο τέλος της ημέρας θα είναι μόνο ο γιατρός του αυτός που θα πρέπει να το εγκρίνει και να του το γράψει. Φανταστείτε τώρα να του έχετε δώσει χίλιες μύριες "συμβουλές",να του έχετε βάλει χίλια δυο μπιζμπίλια στο μυαλό και πάει ο άνθρωπος φουριόζος και να αρχίζει να υποδεικνύει (και συνήθως άγαρμπα και καθόλου τεκμηριωμένα) την δουλειά στον καθ'ύλη αρμόδιο,τον θεράποντα ιατρό του. Δηλαδή έλα παππού να σου δείξω τα αμπέλια σου!! Έχω υπάρξει θεατής αυτουνού του σκηνικού εκατό φορές,οπότε ο μόνος λόγος που γράφω είναι να προστατέψω το φίλο,γιατί θα προσγειωθεί απότομα (&συνήθως με άσχημο τρόπο). Γνωρίζετε πόσες ασθένειες/παθήσεις έχουν το σύμπτωμα της κόπωσης/αδυναμίας/καταβολής;; Όχι μόνο δεν γνωρίζετε,απλά δεν φαντάζεστε. Ξέρετε πόσες ή τί μπορεί να έχει ο φίλος μας από αυτές;; Πιθανώς και καμία και απλά να πρέπει να αράξει και να φάει. Τα κριτήρια όμως δεν (είναι δουλειά σας να) τα γνωρίζετε,γιατί αυτό απαιτεί πολλά χρόνια σκληρής μελέτης (συνήθως 12ετή μίνιμουμ και μεγάλη πείρα). Φιλικά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-08-14 23:09 #23
    Προεπιλογή
    Ιώνα, με όλο τον σεβασμό, δεν είπαμε στο φίλο μας να πάει να κάνει την τάδε εξέταση. Οι γιατροί τον έστειλαν και ούτε ξέρουμε ποιες εξετάσεις έκανε και ποιες όχι. Οι ηλεκτρολύτες είναι πολύ σημαντικοί και όταν διαταράζονται κάνουν τέτοια συμπτώματα και ακόμα πολύ χειρότερα. Δεν θα πρεπει να είναι το πρώτο που πρέπει να ελέγξει; πολλοί γιατροί δεν τους γράφουν εκτός εάν τους ζητήσεις και τους γράφουν και λάθος με το σύστημα στο κομπιούτερ. Ξέραμε κάπου από πριν οτι τους έλεγξε; Εσύ το ήξερες;

    Για τον θυροειδή. Καλό θα ήταν όλοι οι άνθρωποι κάποια στιγμή στη ζωή τους να έκαναν έναν υπέρηχο και αντισώματα. Ακόμα και αν τα πλήρωναν απο την τσέπη τους για να μην δήθεν επιβαρύνουν το σύστημα. Τί να πρωτοδείξει η TSH; Εάν έχει όζους και αυτονομούντε; Εάν έχει ιστορικό κτλ.

    Επίσης δεν του είπε κανείς κάποια εξειδικευμένη εξέταση από αυτές που αναφέρεις στο τέλος που έχουν παρόμοια συμπτώματα και θέλει 12 χρόνια διάβασμα. Τα απλά και βασικά μόνο καθώς δεν έχουμε γνώση τί έχει κάνει. Να τα σιγουρέψουμε.


    Τέλος για το τεστ κοπώσεως, φίλε Πάνο, εκεί που θα πας εάν πας, ρώτησε εάν ένας υπέρηχος μπορεί να δείξει περισσότερα από το τεστ. και όπως είπε και ο Ίωνας πιο πάνω ξεκουράσου και αποφασίζεις εάν δεις πως τα συμπτώματα επιμένουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-08-14 04:14 #24
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Αγαπητή μου Μαργαρίτα,7 ποστ πιο πάνω διαβάζω ευθεία παρακίνηση για να κάνει κάποια εξέταση,άρα ναι (!) του το είπατε (όχι εσύ συγκεκριμένα).
    Αυτό όμως που δε κατανοείς είναι πως ,πέραν της περιέργειας (πράγμα κατανοητό) &της αυτοδιάθεσης για αλληλεγγύη και βοήθεια, δεν χρειάζεται δα και να ξέρεις τι εξέταση έκανε και δεν έκανε,γιατί αυτό που πετυχαίνεις (άθελα σου έστω) είναι να βάζεις "μαμούνια" &επιπλέον προβληματισμούς στην ήδη μπερδεμένη &απεγνωσμένη σκέψη του ασθενή,πράγμα τουλάχιστον ανώφελο εφόσον παρακολουθείται από ειδικούς,οι οποίοι μάλιστα αρχικά τον καθησύχασαν (&είναι βαρύνουσα η γνώμη του καρδιολόγου,γιατί αν υπήρχε θέμα με την καρδιά θα ήταν άσχημα τα νέα για το bb που αγαπάει).
    Δε χρειάζεται όλο αυτό που γίνεται στο φόρουμ όχι μόνο επειδή δεν γνωρίζεις (&φαντάζομαι δεν είσαι σε θέση να αξιολογήσεις) τα λεπτομερή στοιχεία από τη παρούσα νόσο,το ατομικό &οικογενειακό αναμνηστικό,αλλά κυρίως επειδή είναι αδύνατο -ακόμη και αν ήθελες- να πραγματώσεις ιντερνετικά την απαραίτητη φυσική εξέταση που περιλαμβάνει ενέργειες όπως η επισκόπηση,η ακρόαση,η επίκρουση,η ψηλάφηση κ.α. (αυτό σε περίπτωση που συνομιλώ με εργαζόμενο επιστημών υγείας).
    Αν το προσεγγίσουμε πιο γενικά,είναι αντιδεοντολογικό να συνεχίζουν άτομα από ένα φόρουμ να υποδεικνύουν τις ενέργειες ενός ασθενή,διότι απλούστατα τον αποπροσανατολίζουν (αντί να τον βοηθούν) από τις στοχευμένες ενέργειες στις οποίες θα τον καθοδηγούσε ένας ειδικός. Οι συμφορουμίτες του φαντάζομαι δεν είναι ειδικοί ώστε να γνωρίζουν τις πιθανές διαφοροδιαγνώσεις,τα ανάλογα θεραπευτικά σχήματα,τις επιπλέον ειδικές εξετάσεις,το πως να διαχειριστούν την πορεία της νόσου,πως να βγάλουν την τελική διάγνωση,&το πως να παρακολουθούν την έκβαση της νόσου.
    Τώρα όσον αφορά τα λεγόμενα σου περί παθήσεων του θυρεοειδή,τυγχάνει να έχω διαβάσει μόνο ανάλογα σχόλια εκ μέρους σου &αν ενθυμούμαι καλά έχω απαντήσει. Αν (όπως αντιλαμβάνομαι) σου έχει τύχει κάτι με τον θυρεοειδή,ελπίζω να το αντιμετώπισες,αλλά θα γνωρίζεις ήδη πως δεν υπάρχει μόνο αυτή η πάθηση (ή αυτή με τις ηλεκτρολυτικές διαταραχές που ανέφερες) που έχει σαν σημεία και συμπτώματα την αδυναμία/καταβολή. Και θα ήθελα να τονιστεί αυτό,γιατί μου θυμίζει τις περιπτώσεις που κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος (την όλη ιατρική).
    Εν κατακλείδι προτείνω να αφήσουμε τους ειδικούς να κάνουν τη δουλειά τους,τουτέστιν -και με όλο τον σεβασμό- ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του και ο Λουμίδης στους καφέδες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ίων Δραγούμης : 06-08-14 στις 04:27
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-08-14 07:10 #25
    Προεπιλογή
    σωστος εισαι αλλα υπαρχει κ η περιπτωση ολο αυτο να ειναι κ ψυχολογικο ή απλα να του χτυπησε καμπανα ο οργανισμος του για ξεκουραση. οντως ειναι πολλα κ διαφορα που προκαλουν τα συμπτωματα της κουρασης.αλλα αυτο το πραμα κρυος ιδρωτας ταχυπαλμια κ να χλωμιασεις κιολας ειναι λιγακι τρομακτικο,νομιζεις οτι εχεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ εκεινη τη στιγμη κ πας κ ψαχνεσαι σε γιατρους.αμα δεν σου βρουνε τπτ ομως, σου μενει το ψυχολογικο μη σε ξαναπιασει αυτο το πραμα.πιστεψε με το 'χω ζησει για λιγο.
    εγω απλα αυτο που τον συμβουλευω ειναι να μεινει στην γνωμη των γιατρων που του λενε οτι ειναι υγειεστατος κ να σταματησει να το ψαχνει αλλο.
    Το θέμα είναι να πείσουμε τις γυναίκες ότι η γκρίνια προκαλεί κυτταρίτιδα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-08-14 09:32 #26
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Συμφωνώ και επαυξάνω φίλε Χρίστο. Από το προηγούμενο σου ποστ συμφωνώ.
    Όταν λέω "ασθενής" μιλάω γενικά και όχι για το παιδί. Δεν ξέρω αν έχει κάτι το παιδί (γιατί όπως εξήγησα δεν υφίσταται ο e-γιατρός),αλλά για να του είπαν 2 ειδικευμένοι ότι είναι εντάξει,τότε κατά 95-99% είναι όντως εντάξει. Μπορεί να ξεκουραστεί & να αράξει αν θέλει με ποιοτικό φαγητό χωρίς να το λυπάται &φυσικά όταν ξαναμπεί προπόνηση,όσα κιλά και όση ένταση μπορεί να αντέξει. Καλοκαίρι είναι και οι περισσότεροι αναπροσαρμόζουμε το στυλ της προπόνησης.

    Κι εγώ πέρυσι ένιωθα έναν διαρκή εν τω βάθει πόνο στο αριστερό ημιθωράκιο (ένταση 3 στα 10 περίπου) και με πήγε "να",γιατί νόμιζα ότι έχω στηθάγχη,ότι περνάω έμφραγμα κτλ. Έτρεξα επί τόπου επείγοντα με έναν φόβο/προβληματισμό (του τύπου "δεν με φτάνουν αυτά που έχω" "πάει,σαραβάλιασα" "κλάταρα κιόλας" "μήπως φταίει ο λιποδιαλυτής; κτλ). Ε,έκανα τις εξετασούλες μου,έπρηξα λιγάκι τον γιατρό (όντας ουσιαστικός και τεκμηριωμένος σε όσα του έλεγα) μου εξήγησε με λεπτομέρεια πως αυτά που κάναμε (ως εξέταση) του έδωσαν τις πληροφορίες που ήθελε και πήγα στο καλό. Σπίτι συνεχίστηκε αυτός ο πόνος,αλλά ωστόσο είχα ήσυχο το κεφάλι μου ότι ήμουν κομπλέ,μέχρι που πέρασε και αυτό ήταν/τέλος. Τι ήταν όλο αυτό; Ούτε που ξέρω &δε με νοιάζει,αρκεί που όπως ήρθε-έφυγε. Νομίζω το όλο οργανικό σύστημα δικαιούται να περνάει και κάποια "ανεξήγητα" και ακίνδυνα "μπερδεματάκια"..

    Τα υπόλοιπα είναι σοβαρά.. πχ αν του έλεγε ο καρδιολόγος "πιθανόν να είχες ένα σοβαρό επεισόδιο αρρυθμίας και θα χρειαστεί αρχικά ένα holter και αν επαναεπιβεβαιωθεί νέο,στην συνέχεια τοποθέτηση βηματοδότη μαζί με τη χ/ψ αγωγή". Τότε θα ξεχνούσε το bb,οπότε ούτε του παπά να μη το πει.. (το λέω για να νιώσει τυχερός).
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-08-14 10:46 #27
    Προεπιλογή
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Το φόρουμ σίγουρα δεν είναι για γίνονται διαγνώσεις αλλά για να μοιραζόμαστε εμπειρίες. Εγώ πάντως σήμερα που θα κάνω το τεστ κόπωσης θα ποσταρω ότι απάντηση πάρω αν και ήδη σκέφτομαι πως όλο αυτό μπορεί να συμβαίνει λόγω έλλειψης αερόβιας άσκησης καθώς κάνω μόνο βάρη και είναι πιθανόν το καρδιοαναπνευστικο μου να χρειάζεται βελτίωση. Σίγουρα αυτό θα φανεί αν ισχύει από την συγκεκριμένη εξέταση. Ήδη με την απόχη των δύο ημερών αισθάνομαι καλύτερα και ελπίζω να είναι κάτι απλό που μπορεί να ξεπεραστεί εύκολα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-08-14 19:33 #28
    Προεπιλογή
    Γυρισα απο το τεστ κοπωσεως το οποιο δεν εδειξε κατι.Το αρνητικο ειναι οτι αντεξα μολις 7:46 και εφτασα γρηγορα σε υψηλους παλμους,190 και μεγιστη πιεση 16/8.Μου ειπε χαρακτηριστικα ο καρδιολογος οτι τοσο χρονο αντεχει καποιος ανθρωπος ηλικιας 70 ετων.Τον ρωτησα που να απευθυνθω και τι να κανω και μου ειπε γενικοτητες για παθολογο κτλ,πραγματα που τα εχω κανει.Ειμαι σε ενα μινι αδιεξοδο καθως δεν ξερω κι εγω τι να κανω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-08-14 19:41 #29
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos08 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει κανενας παρομοια εμπειρια?
    Μπορει να βοηθησει η να ξερει που να απευθυνθω?Ευχαριστω.
    σε ολη την διαρκεια των χρονων που προπονουμαι με βαρη παιζει να μου εχουν συμβει 3-4 φορες κατι τετοια σκηνικα.
    δεν εχω κατι,κ το οτι παρουσιασα αυτα τα συμπτωματα μεσα σε καποιες προπονησεις δεν σημαινει οτι ειχα κατι τοτε...
    η κουραση μεσα στην προπονηση,η ζεστη/υγρασια ,ανεπαρκης διατροφη (καμια φορα) κ διαφοροι αλλοι παραγοντες μπορουν να συμβαλουν για τετοια περιστατικα..
    αν δεν επιμεινουν σαν συμπτωματα το πιο πιθανο δεν εχεις τπτ..
    το οτι τα παιξες στο τεστ κοπωσεως ειναι φυσιολογικο αν δεν κανεις αεροβια..
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-08-14 20:10 #30
    Προεπιλογή
    Φυσιολογικο μπορει να ειναι αλλα οχι να φτανω λιγο πριν την λιποθυμια.Οτι επαθα στο γυμναστηριο το επαθα και σημερα στην εξεταση.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία